Tom Clancy's Splinter Cell Blacklist

Tom Clancy's Splinter Cell: Blacklist, Ubisoft Toronto tarafından geliştirilen ve Ubisoft tarafından yayınlanan bir aksiyon-macera gizlilik video oyunudur.

Tom Clancy's Splinter Cell serisinin yedinci bölümü, Splinter Cell: Conviction'ın devamı niteliğindedir. Oyunda oyuncular, ABD'yi yurtdışında konuşlanmış tüm birliklerini geri çağırmaya zorlamaya çalışan bir grup terörist olan Mühendisleri durdurma görevinde Dördüncü Echelon için çalışan bir casus şefi olan Sam Fisher'la oynarlar.

Ubisoft tarafından 2009 yılında kurulan bir stüdyo olan Ubisoft Toronto tarafından geliştirilen ilk oyundur. Oyunun yönetmenliğini Conviction'da çalışmış olan Maxime Béland, yapımcılığını ise Jade Raymond üstlenmiştir. Oyun, Conviction'ın eylem odağı ve eski oyunların gizli odak noktası dahil olmak üzere önceki sürümlerin unsurlarını birleştirmeyi hedefler.

Blacklist, Eric Johnson'ın Sam Fisher olarak oynadığı ilk Splinter Cell oyunudur, çünkü önceki oyunlarda karakteri seslendiren Michael Ironside, kanser teşhisi konulduktan sonra rolüne geri dönememiştir. Daha sonra duyurulan Wii U sürümü, oyunun çok oyunculu modunu da geliştiren Ubisoft Shanghai tarafından geliştirilmiştir.

E3 2012'de duyurulan oyun, Ağustos 2013'te Microsoft Windows, PlayStation 3, Wii U ve Xbox 360 için dünya çapında piyasaya sürüldü. Ironside'ın performansıyla karşılaştırıldığında kulağa çok genç geldiği için Sam Fisher olarak Johnson'ın seslendirme seçimine özel eleştiriler yöneltildi. Ayrıca, piyasaya sürüldükten üç ay sonra iki milyon kopya satışıyla Ubisoft'un satış beklentilerinin altında performans gösterdi.

Tom Clancy's Splinter Cell Blacklist Oynanışı - Nasıl Oynanır?

Blacklist'te oyuncular, Mühendisler adlı bir terörist grubu durdurmaya çalışırken dizinin kahramanı Sam Fisher'ın kontrolünü üstlenir. Oyun gizliliği vurgular ve üçüncü şahıs bakış açısını kullanır. Oyun sırasında oyuncular kamerayı döndürebilir, koşabilir, çömelebilir ve engellerin üzerinden atlayabilir. Blacklist, eski oyunların geleneksel gizlilik özelliklerini korurken Conviction'ın "agresif gizliliğini" sürdürmeyi amaçladığından, eylem ve gizliliği birleştirir ve oyuncuların hedefleri tamamlamak ve düşmanları yenmek için farklı yaklaşımlar ve yöntemler kullanmalarına olanak tanır.

Oyuncular, siper alma veya çıkıntılara tırmanma gibi yöntemlerle herhangi bir düşman tarafından fark edilmeden bölümleri tamamlayabilirler. Oyuncu düşmanları öldürmeyi seçerse, diğer düşmanlar arkadaşlarının cesetlerini gördüklerinde uyarılır. Bunu önlemek için oyuncular cesetleri saklayabilir. Fisher ayrıca yakındaki ışıkları yok ederek stratejik olarak avantajlı bir karanlık ortam yaratabilir ve karanlıktaki düşmanları algılamak ve duvarların arkasını görmek için özelleştirilebilir gece görüşü ve sonar gözlükleri ile donatılmıştır. Ayrıca düşmanları gözetleyebilen, dikkati dağıtabilen, elektrik şoku verebilen ve düşmanları öldürmek için kendi kendini yok edebilen kompakt bir gözetleme uçağı olan Tri-Rotor'a sahiptir.

Oyuncular, düşmanları ortadan kaldırmak için aletler ve silahlar kullanarak daha agresif bir oyun oynayabilirler. Katlarda gezinmek için çıkıntılar ve çelik halatlar gibi çevresel nesnelerle etkileşime girebilirler. Conviction'ın Mark & Execute sistemi, oyuncuların birkaç hedefi işaretlemesine olanak tanıyan iyileştirmeler ve eklemelerle Blacklist'e geri döndü.

Oyunda, kahramanı takip eden ve arkadaşlarını uyaran çeşitli düşmanlarla (askerler ve köpekler dahil) karşılaşılır. Oyuncular onları öldürme, dokunmadan bırakma veya etkisiz hale getirme seçeneğine sahiptir ve oyun, seçimlerini üç kategoriden birinde sınıflandırır: Ghost (gizli oyun), Panther (gizli, agresif oyun) ve Assault (agresif oyun).

Oyun, hedefleri sorgulamayı (veya işkence etmeyi) içeren sorgulama dizilerine sahip olsa da, Conviction'ın etkileşimli işkence sahnelerini içermez. Oyuncular, sorgulamadan sonra hedeflerini koruma veya öldürme konusunda hâlâ karar verebilirler.

Bir görevden önce Fisher, oyuncuların düşman konumlarını görmelerine ve saldırıları ve yolları planlamalarına olanak tanıyan stratejik görev arayüzünü konuşlandırabilir. Oyuncular arayüzü çok oyunculu modlara ve görevlere erişmek için de kullanabilirler.

Oyuncular hedefleri öldürdüklerinde (veya kaçındıklarında) ve hedefleri tamamladıklarında, silah satın almak (veya iyileştirmek) ve Paladin hava gemisini ve Sam'in giysisini ve ekipmanını yükseltmek için "Hayalet Puanları" adlı deneyim puanları ve para verilir. Kazanılan deneyim, zorluk seviyesine ve oyunun nasıl oynandığına bağlıdır; gizlilik ne kadar büyükse, ödül de o kadar büyük olur.

Blacklist, Xbox 360'ın Kinect çevre birimiyle ses entegrasyonu dahil olmak üzere, oyuncuların düşmanlara saldırmadan önce dikkatlerini dağıtmasına veya hava saldırısı başlatmasına olanak tanıyan platforma özgü özelliklere sahiptir. Wii U versiyonunda, Gamepad kontrol cihazının dokunmatik ekranı, kahramanın kola monte bilgisayarından (OPSAT) gadget'lara ve diğer özelliklere erişen ve Killing in Motion kullanırken düşmanları termal görüşle vurgulamak için ekran ve hareket kontrollerini birleştiren bir arayüzdür.

Tom Clancy's Splinter Cell Blacklist Multiplayer Oynanışı - Nasıl Oynanır?

Pandora Tomorrow'da tanıtılan "Spies vs. Mercs" rekabetçi modu yine Blacklist'te yer alır. Asimetrik bir çok oyunculu mod, iki takımı (farklı araçlarla, casus veya paralı asker olarak oynayan) karşı karşıya getirir. Casuslar, üçüncü şahıs bakış açısıyla, sis bombaları ve flaş bombalarıyla donatılmıştır ve paralı askerler tarafından yoğun bir şekilde korunan bilgisayar istasyonlarını hacklemekle görevlidir.

Casuslar ayrıca çatılara tırmanabildikleri, havalandırma deliklerinin içine saklanabildikleri ve çıkıntılara tırmanabildikleri için daha çok yönlü hareketlere sahiptir. Paralı askerler, birinci şahıs olarak, düşmanları gizlice öldürememelerine veya çok hızlı hareket edememelerine rağmen, ölümcül ve daha uzun menzilli silahlara erişebilirler.

Blacklist'in ayrıca, her göreve Paladin mürettebatıyla konuşarak erişilebilen bir co-op çok oyunculu modu vardır. Mürettebat üyeleri, bunları tamamlamak için çeşitli görevler ve gereksinimler sunar ve oyuncular, Fisher veya meslektaşı Briggs olarak oynar; her ikisi de aynı yeteneklere sahiptir. Mark & Execute sistemi, co-op modda biraz farklı çalışır, kask takan düşmanlar öldürülmeden önce her iki oyuncunun da onları işaretlemesini gerektirir.

Tom Clancy's Splinter Cell Blacklist Karakterler

Blacklist yine eski bir Third Echelon Splinter Cell olan ve şimdi yeni kurulan Fourth Echelon'un casus şefi ve komutanı olan Sam Fisher'ı (Eric Johnson) içerir.

Oyun ayrıca Fisher'ın eski müttefiki Anna "Grim" Grímsdóttir'in (Kate Drummond) ve Isaac Briggs (Dwain Murphy) ve Charlie Cole (David Reale) gibi yeni karakterlerin dönüşünü de içerir.

Victor Coste (Howard Siegel), Patricia Caldwell (Mimi Kuzyk) ve Andriy Kobin (Elias Toufexis) dahil olmak üzere Conviction'dan birkaç yardımcı karakter ve Sarah Fisher (Victoria Sanchez) ile etkileşimli telefon görüşmeleri yeniden ortaya çıkıyor.

Tom Clancy's Splinter Cell Blacklist Hikayesi

Third Echelon dağıldıktan iki yıl sonra Sam Fisher, arkadaşı Victor Coste tarafından yönetilen özel bir askeri şirket olan Paladin 9 Security'de işe başlar. Guam'daki bir USAF üssüne atanırken, teröristler tesise saldırır, komutanını infaz eder ve yüzlerce askeri öldürürken Coste'u ağır şekilde yaralar. Mühendisler olarak bilinen bir grup, saldırının sorumluluğunu alenen üstlenir ve yurtdışında konuşlandırılan birliklerini geri çağırana kadar Amerika Birleşik Devletleri'ne bir dizi haftalık "Kara Liste" saldırısı düzenleyeceğini duyurur.

ABD Başkanı Caldwell, Sam ve meslektaşlarını - teknoloji uzmanı Charlie Cole, CIA ajanı Isaac Briggs ve teknik analist Anna Grímsdóttir'i yeni kurulan Dördüncü Echelon'a atar.

Dördüncü Echelon, Sam'in Bingazi'deki faaliyetinin eski bir hedefi olan silah tüccarı Andriy Kobin'e Guam saldırısında kullanılan silahların izini sürer. Onun aracılığıyla grup, alıcılarını Irak'a kadar takip eder ve bunun üzerine Sam, Mühendislerin liderinin eski bir MI6 ajanı olan Majid Sadiq (Carlo Rota) olduğunu öğrenir. Bir Kara Liste saldırısının Chicago'yu hedef aldığını öğrenen Sam, saldırı alanına sızar ve biyolojik bir toksinin şehrin su kaynağına salınmasını engeller. Dördüncü Echelon, tedarikçinin İran'a bağlı paralı asker komisyoncusu Reza Nouri'ye (Sam Kalilieh) kadar izini sürer.

Nouri, Dördüncü Echelon'u Mühendisleri İranlı bir ekip olarak ilişkilendiren kanıtlar bulmaya yönlendiren bilgileri isteyerek sağlar. Bununla birlikte, Sam, Tahran'daki Kudüs Gücü karargahından bunu desteklemek için daha fazla kanıt ararken, İranlılar ile ABD arasındaki gerilimi artırmak için Mühendislerin yanlışlıkla saldırılara İran'ı dahil ettiğini fark eder.

Philadelphia'daki başka bir saldırıyı başarıyla durdurup Mühendisleri saldırılarını günde bire çıkarmaya zorlayan Sam ve Briggs, Guantanamo Körfezi gözaltı kamplarına giderler.

Sadiq, Dördüncü Kademe'ye saldırmak için gruplar gönderip Mühendislerin kaçırılan bir tankeri kullanarak Sabine Geçidi LNG terminaline saldırmasına izin verdiğinde Sam, Paladin'i korumak zorunda kalır. Paladin'i savunduktan ve terminaldeki yangınla mücadele ettikten sonra Sam, saldırıların ABD başkanını hükümetin sürekliliği prosedürlerini başlatmaya zorlamayı amaçladığını öğrenir.

Sadiq'in uyuyan ajanları tesisin ve Savunma Bakanı da dahil olmak üzere personelinin kontrolünü ele geçirirken, Caldwell'in emirlerine karşı Dördüncü Echelon sığınağa sızar. Sekreter işkenceye yenik düşmeden ve dosyaları Sadiq'e aktarma taleplerine boyun eğmeden önce, Briggs onu öldürür, ancak birkaç kişiyle birlikte canlı kalkan olarak hemen rehin alınır. Rehine kılığına giren Sam, Paladin'i kullanarak kaçmaya çalışan Sadiq'i bir kavgadan sonra etkisiz hale getirmeden önce, Delta Force keskin nişancılarının Sadiq'in adamlarını alt etmelerine yardım eder.

Sadiq, ölümünün Amerika Birleşik Devletleri'ni Mühendisleri destekleyen uluslarla savaşa sürükleyeceğini ve savaş suçlarından yargılanmasının ülkenin sırlarının sızdırılmasına yol açacağını iddia ederek çoktan kazanmış olmakla övünür. Sam, Caldwell'in Sadiq'in hapis cezasını ölümünü açıklayarak alenen gizlemesiyle onu tutuklamayı seçer. Kredi sonrası bir sahnede, Dördüncü Echelon faaliyetlerine devam ederken, Sadiq'i sorgulamaya hazırlanan Sam'e iyileşmiş bir Coste katılır.

Tom Clancy's Splinter Cell Blacklist Co-Op Hikayesi

Ana olay örgüsüyle iç içe olan ortak görevler, Sam ve Briggs'in Keşmir'e sızmasıyla başlar. Mühendislerle bağlantılı bir grup kaçakçı bulan Sam ve Briggs, bir insansız hava aracı saldırısı sırasında kaçmadan önce onları Rus istihbarat teşkilatı Voron'a bağlayan istihbaratı keşfeder.

Bangalore'daki dost bir füze üssüne giden bir ipucunun ardından, Kızılderililerin ölü olduğunu ve Voron ajanlarının bir füzeden savaş başlığını çaldığını görürler. Füzeyi emniyete alan ve ajanların Cherski adında bir adam tarafından yönetildiğini öğrenen Sam ve Briggs, bina yıkılıp Hintli yetkililer geldiğinde kaçarlar. Cherski'nin kimliğinden habersiz olan Sam ve Briggs, onu Chittagong'daki bir Voron üssüne kadar takip eder ve onu yakındaki bir apartman dairesinde yaşarken bulur. Cherski'nin panik odasını geçerler ve iki kişi bulurlar; Hangisinin Cherski olduğundan emin olamayınca ikisini de sorgulamaya başlarlar ve Rusya'da gizli bir üs olduğunu öğrenirler.

Sam ve Briggs terk edilmiş bir naukograd'a ulaşırlar, bir insansız hava aracı saldırısından sağ kurtulurlar ve hayati önem taşıyan Voron bilgilerini içeren bir OpSat (Dördüncü Kademe operatörleri tarafından kullanılan uydu yukarı bağlantı cihazı) içerdiği söylenen güvenli bir tıbbi tesis bulurlar. Adamı kurtaran Sam ve Briggs, üs kendi kendini yok ederken kıl payı kurtulur ve hastayı Paladin'e geri götürür. Grim, onu Mikhail "Kestrel" Loskov olarak tanımlar ve Kobin, bir geçmişleri olduğunu belirterek kimliğini doğrular. Sam (Kestrel'in kurşun yarasının onu komaya sokup sokmadığını soran) Kobin'i sorguladığında, Kobin'e Kestrel'in nasıl etkisiz hale getirildiğini kimsenin söylemediğini not eder.

Tom Clancy's Splinter Cell Blacklist Geliştirme Süreci

Ubisoft Montreal'in başarısı şirkete Kanada'daki genişlemesini sürdürmesi için ilham verdi ve yeni bir stüdyo olan Ubisoft Toronto 6 Temmuz 2009'da duyuruldu. Jade Raymond başkanlığındaki stüdyo, AAA video oyunlarının ve fikri mülkiyetin yaratılmasına odaklandı. Adsız bir projeyle paralel olarak geliştirilmekte olan Splinter Cell serisinin yeni bir bölümü üzerinde çalıştı ve Toronto ekibi, Ubisoft Montreal'in çekirdek Conviction ekibinden oluşuyordu.

Conviction üzerinde çalışmış olan Maxime Béland, oyunun kreatif direktörüydü ve Kasım 2010'da Raymond, stüdyosunun Splinter Cell 6'yı geliştirmekte olduğunu doğruladı. Ubisoft Toronto, Ubisoft Montreal'in yardımıyla oyunun lider geliştiricisiydi. Ubisoft Shanghai, oyunun co-op çok oyunculu modunu geliştirdi. Toronto stüdyosu, Ubisoft Shanghai tarafından geliştirilen Wii U sürümü ile oyunun Windows, PlayStation 3 ve Xbox 360 sürümlerine odaklandı.

Geliştirme ekibi, Conviction'ın incelemelerini ve özellik listelerini inceledi, "siyah-beyaz" gizlilik yaklaşımını bir kenara bırakmaya ve ayrıca Pandora Tomorrow'da tanıtılan Spies vs. Mercs modunu geri getirmeye karar verdi.

Ubisoft, Conviction'ın yeni özellikleri hakkında geri bildirim toplamak için Uplay aracılığıyla binlerce oyuncuya anketler gönderdi. Tekrarlanan oyunu teşvik etmek için ekip, uçak merkezini ve bir oyuncu menüsü olan stratejik görev arayüzünü tanıttı.

Ubisoft Toronto'nun kurucusu Jade Raymond'a göre seri, modern oyuncular için çok meşakkatli ve karmaşık hale geldi ve Assassin's Creed ve Far Cry gibi Ubisoft'un amiral gemisi serilerine göre popülaritesi azaldı. Geliştiriciler, oyun akıcılığını artırmak için kontrolleri yeniden çalışarak oyuncuların nesnelerin üzerinden otomatik olarak atlamasına ve basitleştirilmiş bir ortamdan geçmesine olanak tanıdı.

Blacklist'in geliştirilmesi sırasında ekip çeşitli zorluklarla karşılaştı. İlki, oyuncular için tatmin edici ve eğlenceli olan gizliliği yaratmaktı.

"Panter" oyun tarzını (agresif gizlilik) teşvik eden ekip, orijinal Tom Clancy's Splinter Cell (bir hatanın bir görevi iptal edebileceği) ve Conviction (gizliliğin sorunsuz bir şekilde savaşa dönüştüğü) öğelerini birleştirdi. Ekip, bu yaklaşımın oyuncuların elit, sessiz avcılar gibi hissetmelerine yardımcı olabileceğini düşündü.

Tom Clancy's Splinter Cell Blacklist Satış Sayıları

Ubisoft, Tom Clancy's Splinter Cell: Blacklist'in en az beş milyon kopya satacağını umuyordu. Oyun piyasaya çıktığı ilk hafta İngiltere perakende yazılım satış tablosunda Saints Row IV'ün ardından iki numaradan giriş yaptı.

Ağustos'un Amerika Birleşik Devletleri'nde en çok satan dördüncü oyunuydu.

16 Ekim 2013'te Ubisoft, Blacklist'in satış beklentilerini karşılayamadığını duyurdu ve 13 Kasım'da oyunun dünya çapında iki milyon kopya sattığını duyurdu.

Diğer tüm Tom Clancy's Splinter Cell oyunlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Splinter Cell

Splinter Cell Pandora Tomorrow

Splinter Cell Chaos Theory

Splinter Cell Essentials

Splinter Cell Double Agent

Splinter Cell Conviction

KVKK AYDINLATMA METNİ ve HAKLAR

Gizlilik Kuralları, Site Kullanım Şartları ve İletişimler ile Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme

Değerli Site Ziyaretçilerimiz, Kullanıcılarımız, Müşterilerimiz, Üyelerimiz;

Gizlilik Kurallarımız, İletişimler, Site Kullanım Şartları ve Kişisel Verilerinizin İşlenmesi ile ilgili uygulamalarımız ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki haklarınız hususunda sizleri bilgilendirmek istemekteyiz.

Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti’ye ait ve bağlı grup şirketlerinin temsilen kurulan www.thegamify.com .Sitemizde (mobil uygulaması dahil), ziyaretçi-üye-müşteri (bundan böyle kısaca Ziyaretçi(ler) diye anılacaktır) bilgilerinin gizliliği, kişisel verilerin (bilgilerin) korunması, saklanması, işlenmesi-kullanımı-imhası, ticari elektronik iletişimler ve diğer hususlarda, aşağıda cari esasları belirtilen Gizlilik Kuralları-Politikası ve Uygulama-Kullanım Şartları geçerlidir.

Bilgilerin Korunması

Bu sitede, ziyaretçiler tarafından verilen ve edinilen bilgilerin ve işlemlerinin güvenliği için gerekli önlemler bilgi ve işlemin mahiyetine göre Şirketimiz veya ilgili kuruluş tarafından sistemlerde ve internet altyapısında, teknolojik imkanlar ve maliyet unsurları dahilinde, uygun teknik ve idari yöntemler ile alınmıştır.

Sitemize üyelik, talep ve şikayetlerinizi iletme veya bilgi güncelleme amacıyla girdiğiniz bilgiler, diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez.

Bilgilerin Toplama Yöntemleri, İşlenme-Aktarım Amacı ve Kişisel Veri İşlemleri

Gizliliğin korunması için gereken tedbirler alınmak ve kişisel verilerin işlenmesine dair tüm yasal ilkeler ile kişisel veri saklama-imha politikalarına uygun olmak üzere; kanunen zorunlu ise veya zorunlu olmayan bazı uygulamalar için de ayrıca izni de rica edilerek; Ziyaretçilerimizin sanal işletmeleri ziyaret, varsa alışveriş ve iletişim bilgileri ile aşağıda detaylı belirtilen diğer kişisel bilgileri, Veri Sorumlusu Şirketimiz ve ortakları-iş ortakları, halefleri, servis sağlayıcıları-tedarikçileri ve belirlenecek (sosyal medya-online reklam işletmecileri dahil) diğer işlenme amacının gerektirdiği üçüncü kişiler/kuruluşlar (duruma göre veri sorumluları, işleyenler ve/veya alıcı grupları) tarafından ve arasında, gerek grup şirketlerimizden satın aldıkları veya ilgilendikleri ürün-hizmetler ile ilgili müşteri deneyimleri, tüketici hakları, müşteri/üye hizmetleri ve bunlara ilişkin ticari-mali ve hukuki sorumluluk-yükümlülüklerin gerçekleştirilmesine dair yasal nedenlerle, gerek genel ve kişiye özel ürün-hizmet ve imkanlardan yararlandırılabilmeleri için ve gerek ise her türlü ürün-hizmet tanıtımı, reklam, iletişim, promosyon, satış, pazarlama, müşteri kartı, kredi kartı ve kullanıcı/üyelik/müşteri bilgilendirmeleri, işlemleri ve uygulamaları yapılması amacıyla,

Burada belirtilen ve ayrıca kanunlarda kişisel verilerin işlenebileceği ve aktarılabileceği açıkça öngörülen hallerde, bilgilerin tarafınca alenileştirildiği durumlarda, her türlü tüketici, üyelik ve diğer sözleşmelerin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olarak sözleşme taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olduğu hallerde, keza veri sorumlusu/işleyen olarak her türlü hukuki yükümlülükleri yerine getirebilme için zorunlu durumlarda, ayrıca hakların tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu olduğu durumlar ile temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla veri sorumlusu/işleyen olarak burada ve yasalarda öngörülmüş meşru menfaatler için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu/gerekli olduğu hallerde, kısmen veya tamamen otomatik olan/olmayan toplama yöntemleri ile (Ziyaretçilerin Şirketimize ve yukarıda anılan kuruluşlara sözlü/yazılı verdikleri bilgilerden, sanal mağazaları ve/veya bulundukları fiziki-sanal ortamları, mobil uygulamaları dahil olmak üzere internet sitelerini ziyaretlerinden ve içerik incelemelerinden, sosyal medya ve reklam ağı işletmecilerine ait sitelerdeki üyelik ve işlem bilgilerinden, Şirketimiz ve yukarıda anılan kuruluşlar nezdindeki (fiziki ve sanal/dijital) üye/kullanıcı ve çağrı merkezi işlemleri ile alışverişlere ve müşteri memnuniyetine dair ödeme-tahsilat-teslimat-şikayet-kampanya-anket işlemleri ve bunların yasal mali belgeleri ile diğer belgeleri-kayıtlarından, ayrıca sabit-mobil nitelikli internet ve iletişim cihazlarının ve/veya mobil uygulamaların muhtelif ortamlarda ve yerde kullanımlarında oluşan/edinilen yazılı, sözlü, görsel ve teknik verilerden) temin, devralınma, yasal azami süreler aşılmamak üzere ve bilginin mahiyetine göre işlenme amacına uygun olarak öngörülecek süre ile yurt içinde ve dışında yazılı/manyetik arşivlere kaydedilme, depolanma, saklanma, muhafaza, elde edilebilir hale getirilme, kullanılma, güncellenme, değiştirilme, birleştirilme, yeniden düzenlenme, sınıflandırılma, açıklanma, yukarıda anılan kişiler/kuruluşlar itibari ile (yurt içinde-dışına) paylaşım, aktarım, aktarılma, transfer, imha (yok edilme, silinme veya anonimleştirme) işlemleri ve kanunlara uygun sair yöntemler ile işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir (Bundan böyle hepsini birlikte ifade etmek üzere "işlenme" veya "işlem(e)" diye anılacaktır).

Ziyaretçilerin Şirketimize, diğer grup şirketlerine, bayileri ve her türlü anlaşmalı kuruluşlarına ait etkinlikleri ile içinde yer aldıkları yapıları-siteleri ziyaretlerine ve buralardan alışverişlerine dair her türlü kişisel olan-olmayan bilgiler de (konum verileri, incelenen ürünler, etkinlikler ve etkinlik konusu ürün-tutar bilgileri dahil) cihazlarında ilgili fonksiyonlar açık ise bluetooth ve genel-özel kablosuz ağ bağlantılarından uygun teknik yöntemler ile alınabilir, yukarıdaki paragrafta belirtilen çerçevede anılan kuruluşlarca yurt içinde ve dışında işlenebilir, aktarılabilir.

Sitemizde Tanımlama Bilgisi (Çerez vb.) Uygulaması

www.thegamify.com sitemizde (mobil uygulamaları dahil tüm dijital platformlarında) muhtelif türde çerezler kullanılmaktadır. Bunlar oturum çerezleri, kalıcı çerezler, zorunlu çerezler, işlevsellik çerezleri, analiz çerezleri, ticari çerezler ve üçüncü parti çerezleri gibi tanımlama bilgileridir.

Çerezler ziyaret edilen internet sitesinin düzgün bir şekilde çalışmasını ve geliştirilmesini, kullanıcı deneyiminin kişiselleştirilmesini ve iyileştirilmesini, siteleri oturum açmadan ziyaret edebilmesini ve/veya tarafına (duruma göre internet tarayıcı ve/veya ilgili mobil uygulama kapalı olsa dahi görebileceği) ticari-sosyal amaçlı bildirimler yollanmasını ve genel olarak site kullanıcıları-ziyaretçilerine gerek ilgili sitede, gerek başkalarına ait sitelerde (sosyal medya-ağlar ve online reklam ağları dahil) genel ya da özelleştirilmiş bilgilendirmeler, reklam ve tanıtımlar sunulmasını-iletilmesini sağlamak amacıyla bilgisayarlara ve mobil cihazlara yerleştirilen küçük veri parçacıklarıdır.

Çerezler bilgisayar-cihazlarda, varsa kanuni azami süre aşılmamak kaydıyla, amaca uygun bir süre ile tutulurlar.

Sitemizi (mobil versiyonları dahil) kullanan Ziyaretçiler yukarıda belirtilen uygulamayı, keza ilgili tanımlama bilgilerinin burada, kişisel veri mevzuatında ve bu bilgilendirme metninin diğer kısımlarında çeşitli bilgileriniz için öngörülen amaçlarla ve kapsamda-şartlarda işlenmesini (bu çerçevede üçüncü kişilere aktarım-paylaşımları ve kullanmaları dahil) kabul etmiş sayılırlar.

Ziyaretçiler istedikleri her zaman cihazlarındaki program ve/veya işletim sistemi ve/veya internet tarayıcısının ayarlarından çerezleri düzenleyerek kaldırabilirler ve/veya anılan bildirimleri durdurabilirler (Bu takdirde Sitemizin/ilgili cihazın/programın arzu edildiği gibi çalışmayabileceği ve/veya bildirim içeriklerinden haberdar olunamayacağı bilinmelidir).

İletişimler

Ziyaretçilerimiz ile, yine kanunlara uygun şekilde, her türlü ürün ve hizmetlere ilişkin tanıtım, reklam, iletişim, promosyon, satış ve pazarlama amacıyla, kredi kartı ve üyelik/müşteri bilgilendirme, işlem, uygulamaları için Şirketimiz ve diğer grup Şirketlerince SMS/kısa mesaj, anlık bildirim, otomatik arama, bilgisayar, telefon, e-posta/mail, faks, (cihazınızda açık ise) her türlü bildirimler, bluetooth, diğer her türlü genel-özel kablosuz ağlar ve diğer elektronik iletişim araçları ile sosyal, ticari ve sair elektronik iletişimler yapılabilir, Ziyaretçilere ticari elektronik iletiler gönderilebilir.

İşlenen - Aktarılan Kişisel Verileriniz ve Kişisel Verilerinize Dair Kanuni Haklarınız

Değerli Ziyaretçimiz, isim, soyisim, rumuz, yaş/doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, evlilik tarihi, çocuk durumu, sahip olunan ulaşım aracı, yaşanılan bölge, etkinlik yaptığınız sitemize ilişkin bilgiler, etkinlik detaylarınız, varsa teslimat adresiniz, eğitim düzeyi, meslek/iş, kültürel, sanatsal, sportif, tatil vs. ilgi alanları-hobiler ve alışveriş alışkanlıkları gibi demografik üye/kullanıcı/müşteri bilgileri, özel-resmi kimlik, kimlik no. ve vergi bilgileri, fotoğraf, (güvenlik amaçlı) istek, şikayetlerinizi bildirdiğiniz yazılı, görsel kayıtları, çağrı merkezi görüşmelerimize dair ses kayıtları, kıyafet dahil her türlü ürüne ve hizmete ilişkin alışveriş alışkanlığı-tercihleri, beğenileri ve ilgili yorumları, yararlanılan/katılınan kampanya, yarışma, anket vb.leri ile içerikleri, fatura içerikleri, ödeme yöntemleri, şikayet – iade ve benzeri nedenlerle paylaştığınız şifre gibi gizli bilgiler hariç kart ve hesap bilgileri, eski ve yeni cep/ev/iş telefon/faks numaraları, mail adresleri, elektronik ticari ve sair iletişimlere yaklaşım-aksiyonlar, çeşitli amaçlarla kullanılan sabit ve mobil cihaz ad(lar)ı, türü, modeli ve kodları, tanımlama bilgileri (çerez, web tarayıcı işaretleri-bilgisi, IP, kablolu-kablosuz ağ bağlantı bilgisi vb), reklam tanıtıcısı bilgileri, sosyal medya profil ve hesap bilgileri-işlemleri ile konum verilerinizden oluşan kişisel bilgilerinizin toplanma yöntemi ve hukuki sebebi, hangi amaçla işleneceği ve kimlere hangi amaçla aktarılabileceği hususlarında tarafınıza böylece bilgi verilmesinin yanı sıra; kişisel bilgilerinizin işlenip işlenmediğini, işlenmişse buna ilişkin bilgileri, amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını, yurt içinde ve dışında aktarıldığı üçüncü kişileri öğrenme, bilme ve tüm bu hususlarda bilgi talep etme haklarına, keza eksik veya yanlış işlenmiş olmaları halinde düzeltilmesini, kanuni şartlarına ve yöntemine uygun olarak silinmesini veya yok edilmesini ve bu durumun verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, ayrıca, bilgilerinizin otomatik sistemler ile analiz edilmesi sureti ile aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebi ile zarara uğramanız halinde giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu, tüm bu konularda Veri Sorumlusu Şirketimiz’e başvurabileceğinizi bilgilerinize sunarız.

Yukarıdaki hususlar kişisel verilere ilişkin aydınlatma yükümlülüğümüz gereği bilgilerinize sunulmakla beraber, mevzuatın ilgili kişiden açık rıza alınmaksızın işlenmesine (aktarımlar dahil) imkan verdiği haller dışındaki her türlü kişisel veri işlemleri için izin alındığını ve izinsiz işlenme yapılmadığını bilmenizi rica ederiz.

Bu çerçevede izniniz rica edilen hallerde, söz konusu izni uygulaması varsa ilgili internet Sitemizde ve yine uygulaması varsa ( yazılı-imzalı izin ile aynı hukuki nitelik-değerde olmak üzere) dijital ortamda da verebilirsiniz. Şöyle ki; sitemizdeki ve anılan sitelerdeki kişisel veri işlem bilgilendirmelerini değerlendirmiş olarak, tablet, cep telefonu ekranlarında ya da beyan edeceğiniz cep telefonunuza kısa mesajla gönderilen linkte bilginize sunulan izin metnini incelemenizden sonra, uygun bulmuş iseniz, bilgilerinizin doğruluğunu ekranda ya da dijital ortamda teyit ettikten sonra işlemleri (prosedürüne ve tercihinize göre ekrandan ve/veya cep telefonunuzdan) yaptığınızda izin-onay işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bunun dışında, böyle bir uygulama mevcut olanlar için geçerli olmak üzere, dilediğiniz her zaman ilgili web sitelerimize ulaşarak izin-onay işlemlerini yapabilirsiniz.

Şirketimiz ilgili mevzuat uyarınca ve kişisel veri saklama-imha politikalarında öngöreceği periyodlarda kişisel bilgileri kısmen/tamamen imha (silme, yok etme veya anonimleştirme) işlemleri yapabileceği gibi Ziyaretçiler arzu ettikleri her zaman ve hiçbir gerekçe göstermeksizin aşağıda belirtilen iletişim kanallarından Şirketimize ulaşarak ve gereken kanuni-teknik prosedürleri yerine getirerek kişisel veri işlenmelerini ve/veya taraflarına ticari elektronik iletişimleri durdurabilirler. Bu husustaki açık bildirim-taleplerine göre, kişisel veri işlemleri ve/veya belirttiği kanallar için tarafına iletişimler yasal azami süre içinde durdurulur (yasalara göre mümkün-gereken veya yükümlü olunan kişisel veri işlemeleri ve iletişimler devam eder). Ziyaretçi dilerse ayrıca, hukuken muhafazası gereken ve/veya mümkün olanlar haricindeki bilgileri, veri kayıt sisteminden silinir ya da yok edilir veya aynı amacı sağlamak üzere kimliği belirli olmayacak biçimde anonim hale getirilir. Bu hususlardaki başvuru ve talepler yasal azami süreler içinde yerine getirilecek yahut hukuki gerekçesi tarafına açıklanarak kabul edilmeyebilecektir (İlgili kanuni haklar saklıdır).

(Bilgisayar ve diğer cihazlarınızdaki çerezler ve bildirimlere ilişkin bilgilendirmeler, bunları düzenlemek için yapabileceğiniz işlemler yukarıda belirtilmiştir).

Üçüncü Kişilere Ait Siteler-Dijital Platformlar ve Uygulamalar

Sitemizden (mobil versiyonları dahil) ulaşılan diğer sitelerde kendilerine ait gizlilik-güvenlik politikaları, kullanım, iletişim ve kişisel veri işlenme şartları geçerlidir; reklam, banner, içerik görmek veya başka herhangi bir amaç ile ulaşılan web sitelerinden bilgi kullanımları, keza sitelerin (ve sair dijital platformların) etik ilkeleri, gizlilik-güvenlik prensipleri, kişisel veri saklama ve imha politikaları, servis kalitesi, kullanım şartları, çerezleri-web işaretçileri ve benzerleri, bildirimleri-önerileri ve diğer uygulamaları sebebi ile oluşabilecek ihtilaf, maddi-manevi zarar ve kayıplardan Şirketimiz sorumlu değildir.

Sorumluluk

Ziyaretçilerin Sitemizden veya Sitemizde link verilen diğer sitelerden / mobil uygulamalardan / her türlü bildirimlerden ve Şirketimize ait diğer birim-mecralardan edindikleri bilgiler, taraflarına elektronik iletişimi yapılan bilgilendirme, tanıtım ve reklamlar, keza her türlü öneriler çerçevesinde aldıkları kararlardan, bunlara göre yaptıkları her türlü işlem ve uygulama ile sonuçlarından Ziyaretçiler sorumludurlar.

Herhangi bir Sitemiz Ziyaretçisinin hukuki/fiili ehliyet durumunu bilemeyeceğimizden, çocukların ve diğer reşit olmayan kişilerin kullanımları, bilgileri ve bunların işlenme-işlemleri hususunda sorumluluk kanuni temsilcilerine ait olup kişisel verilerine (ve duruma göre keza iletişimlere) ilişkin haklarını da kanuni temsilcileri marifetiyle kullanabilirler.

Site İçeriği Üzerinde Haklar

Sitemizdeki her türlü bilgi ve içerik ile bunların düzenlenmesi, revizyonu ve kısmen/tamamen kullanımı konusunda; Şirketimizin anlaşmasına göre diğer üçüncü şahıslara ait olanlar hariç; tüm fikri-sınai haklar ve mülkiyet hakları Şirketimize aittir.

Değişiklikler

Şirketimiz gizlilik, kişisel veri saklama-kullanım ve imha politikası ve Site kullanım şartları gibi konularda, keza sunacağı ürün, hizmet ve fırsatlarda, kampanya vb. durumlarda gerekli görebileceği her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar; bu değişiklikler Şirketimizce internet sitemizden veya diğer uygun yöntemler ile duyurulduğu andan itibaren geçerli olur.

Tüm bu konularda ek bilgi istemlerinizi, her türlü talep ve şikayetlerinizi aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşarak Şirketimize bildirebilirsiniz. İlgili talebin yasalar gereği belirli bir prosedürde yapılması gereken hallerde söz konusu prosedüre uyulması gerekir.

Şirket : Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti

Bağlı Grup Şirketler :

Adres : Altunizade Mah. Sırmaperde Sok. No:25 Üsküdar / İstanbul

Telefon : +90 216 457 0073

İnternet Adresi : www.thegamify.com