Hitman

Hitman üçlüsünün ilk oyunu olan bu oyun nasıl oynanır, oynanış detayları nelerdir, hangi özellikler yeni gelmiştir? Tüm detaylar Hitman rehberi yazımızda.

Hitman, IO Interactive tarafından geliştirilen ve Mart'tan Ekim 2016'ya kadar Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One için bölümler halinde piyasaya sürülen gizlilik temelli video oyundur.

Altı bölümden oluşan oyun, Hitman serisinin altıncı oyunudur. World of Assassination üçlemesinin ilk bölümü ve Hitman: Absolution'ın (2012) halefi olarak bilinir. Tek oyunculu hikaye, genetik olarak tasarlanmış suikastçı Ajan 47'nin dünya çapında bir maceraya atılmasını ve görünüşte bağlantısız görünen gizemli bir dizi suikastı çözmesini konu alır. Hitman, Ajan 47'nin özgürce keşfedebileceği bir dizi büyük, açık uçlu sanal alana sahiptir. Oyun, oyuncuya çoğu sıra dışı olan çeşitli suikast fırsatları sunar. IO Interactive, indirilebilir biçimde düzenli olarak sunulan yeni içerikle oyuna bir "canlı bileşen" eklemiştir.

Square Enix Europe, bir sonraki Hitman oyunu üzerinde çalışmak için bir Montréal stüdyosu kurdu, ancak IO Interactive, Absolution'ın düşük performansının ardından oyunun gelişimine liderlik etmek için geri döndü. Ekip, Absolution'ın oynanışını serinin önceki bölümlerinin açık uçluluğuyla bütünleştirmeye çalışırken, Hitman, serinin yeniden tasavvuru olarak tasarlandı.

Hitman yayınlandıktan sonra olumlu eleştiriler aldı; eleştirmenler oyunun epizodik yayın formatını, konumlarını, seviye tasarımını ve tekrar oynanabilirliğini övdü, ancak her zaman çevrimiçi gereksinimini eleştirdi. Oyun ticari olarak düşük performans gösterdi ve yayıncı Square Enix'in Mayıs 2017'de IO Interactive'ten ayrılmasına neden oldu. Bir yönetim satın alımının ardından IO, serinin haklarını elinde tuttu ve Warner Bros. Interactive Entertainment ile ortak olarak Hitman 2 adlı bir devam filmi yaptı. Kasım 2018'de vizyona girdi. World of Assassination üçlemesi, Ocak 2021'de Hitman 3 ile son buldu.

Hitman Oynanışı - Nasıl Oynanır?

Hitman, oyuncuların Agent 47 adlı genetik olarak geliştirilmiş bir suikastçıyı dünya çapında çeşitli hedeflere suikast düzenlerken üçüncü şahıs bakış açısıyla kontrol ettiği bir aksiyon-macera gizlilik video oyunudur. Hitman serisindeki diğer oyunlarda olduğu gibi, oyuncular suikastlerine yaklaşımlarında büyük bir özgürlüğe sahiptir. Oyuncular, patlayıcılar, tabancalar, saldırı tüfekleri ve uzun menzilli keskin nişancı tüfekleri gibi silahlar kullanabilirler; ayrıca, bıçaklı silahlar veya fırlatılabilir nesneler kullanarak hedefi yakın mesafeden öldürebilirler.

Ajan 47, çatışmada savunmasızdır; bu nedenle hedefleri sessizce ortadan kaldırmak tercih edilir. Özel donanımlı boğma telini kurbanlarını boğmak için kullanabilir, hedefini zehirleyebilir veya onları tuvalette boğmak gibi kaza sonucu ölümler olarak gizleyebilir.

Oyun ayrıca, birden fazla görevin tamamlanmasını gerektiren senaryolu fırsatlar da içerir. Oyuncular, oynanamayan karakterlerin (NPC'ler) konuşmalarına kulak misafiri olarak hedeflerin konumu ve rutini hakkında ipuçları alabilir ve yaratıcı sızma ve eleme fırsatlarını ortaya çıkarabilir. Örneğin, Ajan 47 bir avizeyi kurcalayarak düşmesine ve bir hedefi öldürmesine neden olabilir. 47, doğaçlama silahlar olarak kullanmak, önceden kısıtlanmış alanlara erişmek, NPC'leri devirmek veya dikkat dağıtmak için öğeler toplayabilir.

Oyundaki her bölüm, oyuncunun özgürce keşfedebileceği sanal alan tipi bir ortama sahiptir. Oyuncular, belirli NPC'leri etkisiz hale getirebilir ve kıyafetlerini kılık değiştirerek giyebilir, bu da Ajan 47'nin kısıtlı alanlara erişmesine, hedeflerle veya diğer NPC'lerle konuşma başlatmasına ve aksi takdirde oldukça şüpheli olabilecek eylemler gerçekleştirmesine olanak tanır.

"Uygulayıcılar" olarak anılan bazı NPC'ler, 47'nin kılık değiştirdiğini görürler. Ajan 47, bunun olmasını önlemek için araya girmeye çalışabilir. Seviyeler, her biri oyuncunun eylemlerine farklı tepki veren ve kendi benzersiz rutinleri olan yaklaşık 300 NPC barındırabilir. Kalabalığın içinde çömelmek veya siper almak gibi garip davranışlar şüphe uyandırır. 47, yasak bir alana girmeye çalışırsa, gardiyanlar tarafından üst aranması gerekebilir ve aranmadan önce silahları veya yasa dışı nesneleri atması gerekebilir. NPC'lerin yapay zekasının (AI) birkaç uyarı aşaması vardır. Korumalar, izinsiz girdiği tespit edilirse Ajan 47'ye kısıtlı bir alandan eşlik edecek ve bir NPC onun yasadışı bir eylem gerçekleştirdiğini görürse kılık değiştirmesi tehlikeye girecektir.

Tetikte olan bir gardiyan önce 47'yi tutuklamaya çalışacak, ancak direnir veya kaçmaya çalışırsa ona ateş açacaktır. Ajan 47, diğer NPC'leri uyarmaktan kaçınmak için kişilerin cesetlerini ve diğer kanıtları gizleyebilir. Ajan 47 ayrıca hedeflerin konumlarının yanı sıra yararlı öğeler, muhafızlar ve diğer önemli bilgileri vurgulayan İçgüdü Moduna da girebilir. Hedef(ler)ini ortadan kaldırdıktan sonra, Ajan 47'nin bir görevi tamamlamak için bir çıkış bulması gerekir. Bir oyuncunun görev performansı incelemesi, beş yıldızlı bir derecelendirme sistemiyle derecelendirilir ve geçen süre, öldürülen hedef olmayan NPC'lerin sayısı, yasa dışı faaliyetlerde bulunan kişinin görülmesi, CCTV kameralarında görünme ve kurbanların keşifleri gibi faktörlerden etkilenir.

IO Interactive, oyuna "Elusive Targets" adı verilen sınırlı süreli görevleri ekledi. Bu eklentide oyuncular yakalanması zor bir hedefi görev sona ermeden öldürmeyi başaramazsa veya hedefleri uyararak kaçmalarına izin verirse, hedefler geri dönmez. Oyuncular, başarılı öldürmeler için kozmetik ödüllerle ödüllendirilir. Ana oyunun aksine, oyuncular Elusive Target görevlerini tamamlarken oyunlarını kaydedemezler.

"Yükseltme Sözleşmeleri", oyuncuların belirli bir silah veya kılık değiştirerek bir hedefi öldürme gibi görevleri tamamlamasını gerektiren aşamaları içerir. Oyuncular, bir aşamayı tamamlayarak tırmanışta ilerler ve zorluk düzeyi, uyulması gereken yeni zorluklarla veya düzeydeki değişikliklerle artar.

Hitman'e Eklenen Yeni Özellikler

  • Kayıtlı oyunlar yeniden sunuldu. Oyuncular, görevler sırasında oyunlarını istedikleri zaman kaydedebilir. Otomatik kaydetme de mevcuttur.
  • Absolution'da tanıtılan İçgüdü Modu, artık harcanabilir bir kaynak olmaktan çıkarak basitleştirilmiş bir biçimde yeniden sunuldu.
  • Blood Money'ninkine benzer derecelendirme sistemi tanıtıldı. Oyuncunun görev performansı incelemesi, geçen süre, öldürülen hedef olmayanların sayısı, oyuncunun tespit edilip edilmediği, kameraya kaydedilip kaydedilmediği veya cesetlerin olup olmadığı gibi faktörlerden etkilenen 5 yıldızlı bir derecelendirme sistemine göre derecelendirilir.
  • Farklı başlangıç ​​konumları veya kıyafetler seçme yeteneği tanıtıldı.
  • Agency Pickup yeniden sunuldu ve oyuncuların bir seviyedeki belirli noktalarda silah kaçakçılığı yapmasına izin verdi.

  • Oyunculara silahlar, farklı türde zehir ve patlayıcılar, yeni ajans teslim alma konumları veya yeni başlangıç ​​konumları gibi yeni araçlar dahil olmak üzere yeni öğeler kazandıran Ustalık Puanları tanıtıldı.
  • İlk Hitman oyunlarına benzer kılık değiştirme algılama sistemi yeniden sunuldu.
  • Yasadışı bir öğeyi düşürmek artık şüpheli bir eylemdir ve buna tanık olan NPC'ler ya düşman olur ya da 47'yi gardiyanlara bildirir.

Hitman Hikayesi

1999'da, adı açıklanmayan bir adam Uluslararası Sözleşme Ajansı'na (ICA) kabul edilir ve bir suikastçı olarak olağanüstü bir yetenek gösterir. ICA, onun geçmişini doğrulayamaz veya onun hakkında herhangi bir bilgiyi ortaya çıkaramaz, bu da ICA'nın eğitim direktörü Erich Soders'ı rahatsız eder. Danışmanı Diana Burnwood'un yardımıyla Soders'in kendisine karşı düzenlediği son bir testi geçer. Müdür, saha görevi için inisiyeyi gönülsüzce onaylar ve konuyu elinin tersiyle iter. Adam, Diana'ya ona "47" demesini söyler ve sonraki talimatları beklemek için ayrılır; bu prolog, serinin ilk oyunu olan Codename 47 olaylarını anlatır.

Yirmi yıl sonra 47, ICA'da üst düzey bir konuma yükselen Diana'nın sağladığı bir dizi sözleşmeyi tamamlar. İlk başta, sözleşmeler ilgisiz görünür, ancak Diana yavaş yavaş "Gölge Müşteri" olarak anılan bilinmeyen bir kişinin, varlığı ve dünya meseleleri üzerinde tam kontrolü olan "Providence" adlı gizli bir organizasyona saldırmak için bu sözleşmeleri gizlice koordine ettiği bilgisini ortaya çıkarır. Gölge Müşteri, Providence ajanlarını öldürmek için ICA ve 47'yi kullanır, bu da ICA'nın suçlu görünmesine ve kendi katılımını gizlemesine neden olur. Oyun, ICA'nın Gölge Müşteri ile anlaşmasını talep eden bir Providence temsilcisinin Diana'ya yaklaşmasıyla sona erer.

Gölge Müşteri, bir moda kralı ve uluslararası casus çetesi IAGO'nun başkanı Viktor Novikov için bir suikast gerçekleştirir ve karşılık olarak IAGO'nun tüm dosyalarının bir kopyasını alır. Dosyaları Providence'ın gizli operasyonlarını belirlemek için kullanan Müşteri, MI6'ya, Novikov'un şirketi Sanguine tarafından bir Paris moda şovunda gerçekleştirilecek çalıntı bir resmi olmayan kapak (NOC) listesinin yaklaşan bir IAGO müzayedesine ilişkin isimsiz bir uyarı gönderir. MI6, satışı önlemek için 47 kişiyi işe alır; defilede Novikov'a ve iş ortağına ve IAGO'nun gerçek lideri Dalia Margolis'e suikast düzenler.

Müşteri, kendisini ifşa etmeden Providence'ın faaliyetlerini kesintiye uğratmak için iki ICA sözleşmesi daha başlatır. Önce, Ether Biotech Corporation'daki hoşnutsuz bir hissedara ölümcül bir silah haline getirilmiş virüs geliştirmeye yönelik gizli bir projeyi ifşa eder, daha sonra projeden sorumlu bilim adamları Silvio Caruso ve Francesca De Santis'e suikast düzenlemesi ve yok etmesi için 47 kişiyi işe alır. Providence, olayı araştırması için bir ajan gönderir; Müşteri onu pusuya düşürür ve öldürür ve elindeki bir anahtarı alır.

İkinci sözleşme, Hamilton-Lowe'a Fas'ta yaklaşan bir askeri darbeyi ifşa etmesini içerir. Şirket, darbenin beyni General Reza Zaydan'ı ve kaçak banka CEO'su Claus Hugo Strandberg'i -her ikisi de Marakeş'te gizli Providence ajanları olan- ortadan kaldırmak için 47 kişiyi işe alır. 47 sözleşmeyi tamamlarken, Müşteri New York City'deki bir Providence kasasını ihlal eder ve Providence'ın varlıkları ve operatörleri hakkında değerli bilgileri çalar. Providence'ın liderleri, kendilerine karşı koordineli bir saldırı başlatıldığını fark eder.

Müşteri, münzevi medya patronu olan Thomas Cross'u ortaya çıkarmak için üçüncü bir ICA sözleşmesini yürürlüğe koyar. Cross, ünlü indie rock şarkıcısı Jordan Cross'u kız arkadaşı Hannah Highmoore'u öldürmekten temize çıkaran bir örtbas emri verir; Müşteri, ailesine gerçeği açıklar. Highmoores, her ikisi de Bangkok'ta özel bir tesiste kalırken, Jordan Cross'u ve örtbas etmeyi denetleyen Cross ailesinin avukatı Ken Morgan'ı öldürmesi için 47'yi tutar. Müşteri, kontrolü altındaki özel bir milisten güçler konuşlandırarak, Thomas Cross'u Jordan'ın cenazesinden kaçırır ve öldürür, ardından offshore banka hesaplarından milyarlarca dolar çalar. Bilinmeyen bir tarafın Çapraz sözleşmeden yararlandığını fark eden ICA, 47'nin önceki sözleşmelerini yeniden inceler ve Müşterinin bunları oluşturmadaki rolünü keşfeder.

ICA, Müşterinin milis kuvvetleri için Colorado kırsalındaki eski bir endüstriyel çiftlikte bulunan bir eğitim kampının varlığını öğrenir. Müşteriyi manipülasyonundan dolayı ortadan kaldırmaya çalışan ajans, ICA yönetim kurulu üyesi Soders'in müdahalesi nedeniyle erken bir operasyon emri verir. 47, milis lideri eko-terörist Sean Rose ve diğer üç önemli milis üyesini ortadan kaldırmak için kampa gönderilir. 47, Müşterinin araştırmasıyla dolu gizli bir oda keşfeder ve hem önceki sözleşmelerin Providence ile olan bağlantılarını hem de Müşterinin 47'ye olan takıntısını ortaya çıkarır. Diana ayrıca Soders'in Providence için bir köstebek olduğunu ve teşkilatı onlar adına manipüle ettiğini keşfeder. 47'yi gizlice takip eden Müşteri, bu fırsatı saklanmak için kullanır.

47, Soders'in tüm aktif ICA ajanlarının bir listesi karşılığında gerekli tıbbi tedaviyi almaya ayarlandığı Hokkaido'daki bir hastanede Soders ve onun Providence irtibat görevlisi, yakuza ortağı ve tamircisi Yuki Yamazaki'ye suikast düzenler. Daha sonra Providence, Müşterinin saldırılardaki rolünü ortaya çıkarır. İsimsiz bir Providence üyesi, Müşteriyi hedef alması için ICA'yı kiralamak isteyen bir trende Diana'ya yaklaşır. Diana reddeder ancak Providence üyesi 47'nin geçmişi hakkında bilgi vermeyi teklif ettiğinde yeniden düşünmeye başlar.

Hitman Alternatif Hikayeler

Saraybosna Altılısı

Bu alternatif hikayede 47, Saraybosna kuşatması sırasında savaş suçları işleyen ancak eski Yugoslavya için Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından kovuşturmadan kaçan özel askeri müteahhit CICADA'nın inkar edilebilir operasyonlar paramiliter birimi olan SIGMA'nın altı eski üyesine suikast düzenlemek için görevler alır. Görevler ilerledikçe güvenlik artar ve hedefler daha paranoyak ve temkinli hale gelerek zorluk artar.

Nihai sözleşme için 47, hem son grup üyesi Taheiji Koyama'yı ortadan kaldırmak hem de SIGMA'nın operasyonlarını hastane kayıtlarından belgeleyen dosyaları almak için Hokkaido'daki GAMA hastanesine gönderilir. 47 hedefe yaklaşmayı seçerse Koyama, SIGMA'nın kurbanları için adaleti sağlamak isteyerek sözleşmeleri finanse ettiğini ortaya çıkaracaktır. Artık ölümcül bir hastalıktan ölmek üzere olan Koyama, 47'ye onu öldürdükten sonra SIGMA dosyalarını duyurması talimatını verir. 47, Koyama'nın isteğini yerine getirir, ancak hem o hem de Diana, halkın kayıtsızlığının muhtemelen SIGMA'nın zulmünü belirsizliğe göndereceği konusunda hemfikirdir.

Sıfır Nolu Hasta

Kendi kendine yardım grubu kılığına giren bir kıyamet günü tarikatı "Kurtuluş", bir biyolojik silah saldırısına koruma sağlamak için Bangkok'taki lüks bir tatil beldesinde yaklaşan bir sergiyi kullanır. 47, tarikatın lideri Oybek Nabazov ve ikinci komutanı Rahibe Yulduz'u ortadan kaldırmak için "Locksley" takma adını kullanan gizemli bir milyarderden bir sözleşme alır. 47 kaçarken Diana, tatil yerinin ağından iletilen bir dizi dijital mesajın farkına varır; bunların, Nabazov'un ölümü onaylandıktan sonra bir olasılık olarak tarikatın dünya çapında uyuyan ajanlarını harekete geçirmeyi amaçlayan sinyaller olduğu ortaya çıkar.

ICA, 47'nin hedefleri ortadan kaldırdıktan sonra geri aldığı Bangkok'takiyle aynı bir silahı takas etmek için Sapienza'daki özel bir etkinlikte buluşan iki uyuyan ajan, Kardeş Akram ve ünlü yazar Craig Black'i tespit eder. ICA istihbaratı daha sonra başka bir sinyalin kaynağını doğrular, bu sinyal Amerika Birleşik Devletleri merkezlidir ve bu sinyal Colorado'da bir CDC uzmanı ve gizli bir tarikat üyesi olan Dr. Bradley Paine'in çoktan personele bulaşmaya başladığı bir paralı asker kampına götürür. Enfeksiyonu önlemek için mesafesini korumaya zorlanan 47, Nabazov virüsünün dört kurbanıyla birlikte Paine'i bir keskin nişancı tüfeğiyle öldürür.

Diana'nın analistleri, Japon yetkililerin yakın zamanda Avustralya'ya giden bir uçakta enfeksiyon belirtileri gösteren bir adamı gözaltına aldıklarını ve onun GAMA tıbbi tesisinde karantinaya alınmasını emrettiğini gösteren bir not yakalarlar. 47, Nabazov virüsünün tasarlanmasına yardım eden ve Sıfır Hasta olma niyetiyle kendisine bulaşan radikal bir virüs araştırmacısı olan Owen Cage olarak tanımlanan adamı ortadan kaldırmak için hastaneye sızar. Ek bir hedef, Ether'in Cage'in işini tersine çevirebilmesi ve bundan kâr elde edebilmesi için gizlice virüs hakkında elinden geldiğince çok bilgi çıkarmaya çalışırken karantina çabalarını denetleyen bir Ether bilim adamı olan Klaus Liebleid'dir. Cage tecrit altında tutulmasına rağmen virüs diğer insanlara yayılabilir ve 47 virüsü ortadan kaldırmak için enfekte olmuş tüm bireyleri öldürmesi gerekir. 47 sözleşmeyi tamamladıktan sonra virüs yok edilir.

Hitman Geliştirme Süreci

Danimarkalı şirket IO Interactive, ana seri Hitman oyunlarının tümünü geliştirdi. Hitman: Absolution (2012) piyasaya sürülmeden önce, yayıncı ve IO'nun sahibi Square Enix, gelecekteki Hitman oyunları üzerinde çalışmak üzere Square Enix Montréal adlı yeni bir stüdyo kurduğunu duyurdu. IO Interactive'deki kesintiler ve işten çıkarmalar nedeniyle diğer projeler durduruldu ve şirket yeni bir Hitman oyunu üzerinde çalışmaya başladı ve Square Enix Montréal, Hitman ve diğer oyunların akıllı telefon ve tablet versiyonlarını geliştirmeye odaklandı.

Absolution, daha erişilebilir olmasına rağmen, serinin geleneksel oyun öğelerinin çoğunu kaldırması ve eski oyunların büyük, açık sanal alan seviyeleri yerine doğrusal olması nedeniyle tartışmalıydı. Ekip, serideki bir sonraki oyun için beyin fırtınası yaptığında, Absolution'ın oynanışını ve Blood Money'nin açık seviyelerini entegre etmeye çalıştı. Christian Elverdem'e göre, oyunun geliştirilmesinin ilk aşamasında bu hedef "göz korkutucuydu" çünkü şirket içi Glacier oyun motorunu bu daha büyük haritaları barındıracak şekilde yükseltmeleri gerekiyordu ve ekibin çoğunun sanal alan oluşturma deneyimi yoktu.

Hitman Tasarım Süreci

Ana hikaye ve varış noktaları, küçük bir geliştirme liderleri grubu tarafından kararlaştırıldı, ardından bağımsız bir oyun dünyası yaratmak için her seviyenin tasarımından, kurallarından, hedeflerinden ve diğer ayrıntılarından bir ekip sorumlu oldu. Ekibin oluşturduğu ilk seviye olan Paris, oyun için dikey dilimdi; oyun kurallarını, genel seviye tasarımını ve gelecekteki bölümler için oynanamayan karakterlerin sayısını belirledi.

Oyuncu bir NPC'yi ortadan kaldırırsa, simülasyon kendini ayarlar ve oyuncuların eylemlerine tepki vermesine rağmen çalışmaya devam eder. Ekip, oyuncu testçilerinden gelen geri bildirimleri dinledi ve oyunu buna göre ayarladı. Örneğin, bazı oyun testçileri seviyenin çok cezalandırıcı olduğundan şikayet ettikten sonra ekip, NPC'lerin Ajan 47'ye izinsiz girdiği tespit edilirse halka açık bir alana kadar eşlik ettiği, oysa erken versiyonda gardiyanların Ajan 47'ye saldırdığı eskort kavramını tanıttı.

İtalya'daki Amalfi, ikinci bölüm olan "Sapienza"nın tasarımına ve estetiğine ilham verdi.

Ekip, Hitman'i aksiyon ve gizlilik unsurları içeren bir bulmaca oyunu olarak tasarlardı. İlk konseptin adı "İsviçre peyniri" idi; ekibe göre bu terim, oyunculara çok sayıda seçeneğin sunulacağı ve bir seviyeye girip çıkmanın birden fazla yolu olduğu anlamına geliyordu.

Oyunda Sapienza seviyesi, Paris ile birlikte geliştirildi ve hem seviye tasarımı düzeni hem de estetik açıdan onun "karşıtı" olması dikkat çekti. İtalya'nın Amalfi sahilinden ve Vernazza kasabasından esinlenilen haritalar salyangoz tasarımına sahiptir. Elverdem, bu seviyeyi İsviçre peyniri tasarımının "zirvesi" olarak tanımladı. Tasarımcı Jesper Hylling'e göre, ekip konum araştırmasını esas olarak Google Görseller, YouTube ve Google Sokak Görünümü kullanarak uzaktan yaptı.

Ekip, oyuncuların uyum sağlamak için belirli bir ortam veya bağlamda sosyal normlara uyması ve kurallara uymasının beklendiği "sosyal gizlilik" olarak bilinen bir konsept dahil etti. Haritadaki her alan, oyuncuları nasıl davranmaları gerektiği konusunda bilgilendiren bir mikrobiyom olarak kabul edildi. Ekip, her seviyede kamusal ve özel alanların oranını dengeledi. Oyuncular, halka açık alanlarda herhangi bir kısıtlama olmaksızın serbestçe dolaşabilirler, bu da seviyenin "hissini" anlamalarını ve görev fırsatlarını keşfetmelerini sağlar.

İki tür özel alan vardır; genellikle kılık değiştirmeyi gerektiren profesyonel alanlar ve hedefin yalnız kalabileceği kişisel alanlar. Hedeflerin yapay zekası iki tür davranış gösterir; bazıları haritada dolaşır bazıları kendilerini oyuncunun yasak olduğu özel bir alana yerleştirir. Bu, farklı oyun tarzlarını teşvik ederek oyun döngüsünü çeşitlendirmeye yardımcı oldu. 

Oyun testçilerinden seviyenin cansız ve sıkıcı olduğuna dair şikayetler aldıktan sonra ekip, görev hikayeleri  ile oyuna alt kurgular ekledi. Örneğin, Ether virüsü Sapienza'da yok edilirse, hedeflerden biri olan bilim adamı Francesca DeSantis, laboratuvarı ziyaret etmek için ana hikayeden sapacaktır. Oyuncular, hedefleri manipüle etmek için bu özelliği kolayca kullanabilir. 

Oyun testi şikayetlerinin bir başka sonucu da, IO Interactive'in ICA Tesisi'nde belirlenen eğitim görevlerini büyük ölçüde genişletmesiydi. Öğretici, oyunculara Hitman'in temellerini, oyunu nasıl oynayacaklarını ve kendi hedeflerini nasıl belirleyeceklerini öğretmek için tasarlandı. Seviyeler ayrıca, Ajan 47'nin işe alınması ve eğitimi hakkında fikir vermek için bir önsöz görevi görür.

Yeniden tasarlanan eğitim, temel hareket ve kamera kontrollerini öğreten kısa bir açılıştan, kılavuzlu eğitim görevinden ve ardından rehbersiz bir 'Son Test' seviyesinden oluşur. Rehberli eğitim, farklı kılık değiştirmelerin kullanımı gibi oyunun temel mekaniklerini öğretirken oyuncuya bir görev boyunca yol gösterir. 

Bununla birlikte, Hitman'in kontrollerini ve temellerini öğretmelerine rağmen, geliştiriciler yine de oyunculara kendi hedeflerini nasıl belirleyeceklerini öğretmeleri gerektiğini hissettiler ve bu, 'Serbest biçimli eğitim' görevi fikrine yol açtı. Bu görevde oyunculardan 'Kılavuzlu eğitim'deki yat seviyesini tekrar oynamaları istenir, ancak bu kez herhangi bir rehberlik olmadan ve uzaktan kumandalı patlayıcılar gibi daha fazla öğeyle oynanabilir.

Bu görev, oyuncuları seviyedeki diğer alanları ve suikastları aramaya teşvik etmek için oyunun meydan okuma sistemini tanıtmak için bir yer görevi gördü. 

Hitman Yayınlanma Süreci

Hitman başlangıçta 8 Aralık 2015'te Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One için piyasaya sürülecekti, ancak IO Interactive'in temel oyuna daha fazla içerik eklemesine zaman tanımak için piyasaya sürülmesi 11 Mart 2016'ya ertelendi.

Oyunun PlayStation 4 versiyonu, Saraybosna Altılısı olarak bilinen altı özel görev içerir. Oyunun ön siparişini veren oyuncular, 12 Şubat'ta PlayStation 4 ve 19 Şubat 2016'da Microsoft Windows için yayınlanan beta sürümüne erişim kazandı.

Lansman sırasında sezon geçişi mevcut değildi; şirket, ücretli içeriğin eklenmesini "yanlış bir yaklaşım" olarak değerlendirdi. Oyunun ön siparişini veren oyuncular ayrıca Blood Money'den bir göreve dayalı bir kostüm paketi ve iki oyun içi silah aldılar. Oyunun resmi lansmanından önce bir beta yayınlandı. Feral Interactive, Definitive Edition'ı sırasıyla 16 Şubat ve 20 Haziran 2017'de Linux ve macOS'ta yayınladı.

Hitman Yayınlanma Formatı

Absolution için lansman sonrası destek olmasa da ekip, oyuncuların özel hedefler belirledikleri ve bunları çevrimiçi olarak diğer oyuncularla paylaştığı Sözleşmeler modunu düzenli olarak yeniden ziyaret ettiklerini fark etti. Bu modun uzun ömürlü olması, IO Interactive'i Hitman'in bir Netflix dizisine benzer bir "dijital platform" olarak tasavvur ettikleri yayın modelini yeniden değerlendirmeye teşvik etti. "Suikast Dünyası" olarak pazarlanan bu platform, IO Interactive'in teknolojiyi yeniden yapılandırmadan düzenli olarak içerik yayınlamasına izin verdi.

Ekip, oyunu daha az seviyeyle daha düşük bir fiyat noktasında başlatmanın daha fazla oyuncuyu oyunu satın almaya teşvik edeceğine ve oyunun oyuncu tabanını genişletecek olumlu yorumları yaratacağına inanıyordu. Ekip daha fazla bölüm yayınladıkça, beklenen yeni oyuncular mevcut sürümlerini tam sürüme dönüştürecekti. Ekip başlangıçta, alıcıların yaklaşık %80'inin bölümleri ayrı olarak satın alacağını, dizinin uzun süredir hayranı olduklarına inandıkları diğer %20'nin ise tam fiyatlı sürümleri satın alacağını tahmin etti.

Başlangıçta oyun, tüm temel içeriği ve konumları, altı hikaye görevini, üç sanal alanı, kırk "imza öldürmeyi", 800 hedefli bir sözleşme modunu ve düzenli etkinliklere erişimi içeren bir "giriş paketinde" yayınlanacaktı. 

Tayland, ABD ve Japonya'da geçen yeni görevler ve konumlar, oyunun lansmanından sonra yayınlanacak ve bu yayın sonrası içeriğin yayınlanmasının ardından tam fiyatlı bir sürüm yayınlanacaktı. Oyun için indirilebilir içerik (DLC) yayınlanmayacak ve hiçbir mikro işlem sunulmayacaktı; yeni görevler, konumlar ve hedefler oyuna ücretsiz sürüm sonrası güncellemeler olarak düzenli olarak eklenecekti.

14 Ocak 2016'da Hitman'in epizodik bir şekilde vizyona gireceği açıklandı; oyun piyasaya sürüldüğünde prolog ve Paris görevlerinden oluşacaktı. Yeni içerik aylık olarak yayınlanacaktı; Bu, sırasıyla Nisan ve Mayıs 2016'da ana oyunun kalan iki şehrini (Sapienza ve Marakeş) içerecek ve bunu 2016'nın sonlarında önceden planlanan Tayland, ABD ve Japonya genişlemeleri izleyecekti.

Haftalık etkinlikler düzenlenecek ve ek içerik aylık güncellemeler arasında yayınlanacaktı. Bu genişletmeler, oyunun tam fiyatlı, indirilmiş bir kopyasını satın alanlara hiçbir ek ücret ödemeden sunulacaktı, ancak "Giriş Paketi"ni satın alanlar bu ekstra içeriği ayrıca satın alacaktı.

Bölümlü sürüm, IO Interactive'in önceki seviyeler için geri bildirim almasını ve sonraki bölümlerin yapımı sırasında bazı tasarım kusurlarını düzeltmesini sağladı. Sapienza'ya verilen olumlu tepki, ekibin güvenini artırdı ve onları, yeni zorluklar ekleyen ve oyuncuların beklentilerini değiştiren sonraki haritalarda tasarım ilkelerini değiştirerek seviye tasarımı denemelerine devam etmeye teşvik etti. Ekip ayrıca bölümleri periyodik olarak yayınlayarak oyuncuların her seviyeyi tekrar oynamaya ve ustalaşmaya ve bir sonraki bölümü beklerken deneyimlerini diğer oyuncularla paylaşmaya teşvik edileceğine inanıyordu.

Hitman Bölümleri

Oyun için giriş ve eğitim görevi gören ICA Facility seviyesine ek olarak Hitman, Paris, Fransa dahil olmak üzere altı konum içerir; İtalya'nın kurgusal Sapienza kasabası; Marakeş, Fas; Bangkok, Tayland; Kolorado, Amerika Birleşik Devletleri; ve Hokkaido, Japonya.

Marakeş'in piyasaya sürülmesinden sonra, IO Interactive, 19 Temmuz 2016'da yayınlanan ve Sapienza ve Marakeş seviyelerinin, yeni hedeflerin, zorlukların ve fırsatların yeniden yapımını içeren bir "Yaz Bonus Bölümü"nü duyurdu. Ek olarak, 47'nin tamamlaması için birkaç ek "bonus" bölüm vardı.

İkon: 47'ye, L'Avventura Pictures'ı Bosco'nun beceriksizliği ve filmin aşırı şişirilmiş bütçesi yüzünden iflasa sürüklenmekten kurtarmak için yeni süper kahraman filminin setinde aktör-yönetmen Dino Bosco'ya suikast düzenlemesi için bir sözleşme verilir.

A House Built on Sand: "A Gilded Cage" olaylarından önce 47, uluslararası müteahhit Hamilton-Lowe'un baş mimarı Matthieu Mendola'ya ve rakip Çin firmasının CEO'su Kong Tuo-Kwang'a suikast düzenlemek için tutulur. 


Holiday Hoarders: 47, bir Noel kutlaması sırasında Palais De Walewska'yı soymaya çalışırken, her ikisi de Amerikan yetkililerinden kaçan profesyonel hırsızlar Harry Bagnato ve Marv Gonif'i ortadan kaldırma görevini üstlenir. Hedefler, Joe Pesci'nin ve Daniel Stern'in tatil filmi Evde Tek Başına'daki karakterlerine göndermedir.


Heyelan: 47, Silvio Caruso tarafından Sapienza belediye başkanlığına aday olan mafya bağlantılı zengin bir iş adamı ve sağcı politikacı Marco Abiatti'ye suikast düzenlemesi için tutulur.

Hitman Satış Sayıları

Geliştiricilerin beklentilerinin aksine, Hitman'in epizodik formatı ticari olarak başarılı olamadı. Oyuncuların çoğu tam fiyatlı sürümleri satın aldı ve satış hacmi, geleneksel kutulu sürümden önemli ölçüde düşüktü.

Oyunun epizodik formatıyla ilgili piyasadaki kafa karışıklığı nedeniyle, oyunun geliştirilmesi tamamlandığında bile, perakende versiyonu yayıncı Square Enix'in beklentilerini karşılamadı ve oyunun stüdyodan çekilmesine neden oldu.

Hitman: The Complete First Season, piyasaya sürüldüğü hafta boyunca Birleşik Krallık'ta perakende satışta Resident Evil 7: Biohazard (2017), Grand Theft Auto V (2013) ve FIFA 17'nin (2016) ardından en çok satan dördüncü video oyunuydu.

Yavaş başlangıca rağmen IO Interactive, oyunun Kasım 2017 itibariyle yedi milyon oyuncunun ilgisini çektiğini ve Mayıs 2018'e kadar 13 milyondan fazla oyuncunun oyunu oynadığını duyurdu.

Diğer Hitman oyunlarına dair detaylı bilgiye aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Hitman Genel Oynanış Bilgileri ve Detaylar

Hitman: Codename 47

Hitman 2: Silent Assassin

Hitman: Contracts

Hitman: Blood Money

Hitman: Absolution

Hitman 2 (2018 video game)

Hitman 3

Hitman Go

Hitman: Sniper

KVKK AYDINLATMA METNİ ve HAKLAR

Gizlilik Kuralları, Site Kullanım Şartları ve İletişimler ile Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme

Değerli Site Ziyaretçilerimiz, Kullanıcılarımız, Müşterilerimiz, Üyelerimiz;

Gizlilik Kurallarımız, İletişimler, Site Kullanım Şartları ve Kişisel Verilerinizin İşlenmesi ile ilgili uygulamalarımız ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki haklarınız hususunda sizleri bilgilendirmek istemekteyiz.

Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti’ye ait ve bağlı grup şirketlerinin temsilen kurulan www.thegamify.com .Sitemizde (mobil uygulaması dahil), ziyaretçi-üye-müşteri (bundan böyle kısaca Ziyaretçi(ler) diye anılacaktır) bilgilerinin gizliliği, kişisel verilerin (bilgilerin) korunması, saklanması, işlenmesi-kullanımı-imhası, ticari elektronik iletişimler ve diğer hususlarda, aşağıda cari esasları belirtilen Gizlilik Kuralları-Politikası ve Uygulama-Kullanım Şartları geçerlidir.

Bilgilerin Korunması

Bu sitede, ziyaretçiler tarafından verilen ve edinilen bilgilerin ve işlemlerinin güvenliği için gerekli önlemler bilgi ve işlemin mahiyetine göre Şirketimiz veya ilgili kuruluş tarafından sistemlerde ve internet altyapısında, teknolojik imkanlar ve maliyet unsurları dahilinde, uygun teknik ve idari yöntemler ile alınmıştır.

Sitemize üyelik, talep ve şikayetlerinizi iletme veya bilgi güncelleme amacıyla girdiğiniz bilgiler, diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez.

Bilgilerin Toplama Yöntemleri, İşlenme-Aktarım Amacı ve Kişisel Veri İşlemleri

Gizliliğin korunması için gereken tedbirler alınmak ve kişisel verilerin işlenmesine dair tüm yasal ilkeler ile kişisel veri saklama-imha politikalarına uygun olmak üzere; kanunen zorunlu ise veya zorunlu olmayan bazı uygulamalar için de ayrıca izni de rica edilerek; Ziyaretçilerimizin sanal işletmeleri ziyaret, varsa alışveriş ve iletişim bilgileri ile aşağıda detaylı belirtilen diğer kişisel bilgileri, Veri Sorumlusu Şirketimiz ve ortakları-iş ortakları, halefleri, servis sağlayıcıları-tedarikçileri ve belirlenecek (sosyal medya-online reklam işletmecileri dahil) diğer işlenme amacının gerektirdiği üçüncü kişiler/kuruluşlar (duruma göre veri sorumluları, işleyenler ve/veya alıcı grupları) tarafından ve arasında, gerek grup şirketlerimizden satın aldıkları veya ilgilendikleri ürün-hizmetler ile ilgili müşteri deneyimleri, tüketici hakları, müşteri/üye hizmetleri ve bunlara ilişkin ticari-mali ve hukuki sorumluluk-yükümlülüklerin gerçekleştirilmesine dair yasal nedenlerle, gerek genel ve kişiye özel ürün-hizmet ve imkanlardan yararlandırılabilmeleri için ve gerek ise her türlü ürün-hizmet tanıtımı, reklam, iletişim, promosyon, satış, pazarlama, müşteri kartı, kredi kartı ve kullanıcı/üyelik/müşteri bilgilendirmeleri, işlemleri ve uygulamaları yapılması amacıyla,

Burada belirtilen ve ayrıca kanunlarda kişisel verilerin işlenebileceği ve aktarılabileceği açıkça öngörülen hallerde, bilgilerin tarafınca alenileştirildiği durumlarda, her türlü tüketici, üyelik ve diğer sözleşmelerin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olarak sözleşme taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olduğu hallerde, keza veri sorumlusu/işleyen olarak her türlü hukuki yükümlülükleri yerine getirebilme için zorunlu durumlarda, ayrıca hakların tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu olduğu durumlar ile temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla veri sorumlusu/işleyen olarak burada ve yasalarda öngörülmüş meşru menfaatler için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu/gerekli olduğu hallerde, kısmen veya tamamen otomatik olan/olmayan toplama yöntemleri ile (Ziyaretçilerin Şirketimize ve yukarıda anılan kuruluşlara sözlü/yazılı verdikleri bilgilerden, sanal mağazaları ve/veya bulundukları fiziki-sanal ortamları, mobil uygulamaları dahil olmak üzere internet sitelerini ziyaretlerinden ve içerik incelemelerinden, sosyal medya ve reklam ağı işletmecilerine ait sitelerdeki üyelik ve işlem bilgilerinden, Şirketimiz ve yukarıda anılan kuruluşlar nezdindeki (fiziki ve sanal/dijital) üye/kullanıcı ve çağrı merkezi işlemleri ile alışverişlere ve müşteri memnuniyetine dair ödeme-tahsilat-teslimat-şikayet-kampanya-anket işlemleri ve bunların yasal mali belgeleri ile diğer belgeleri-kayıtlarından, ayrıca sabit-mobil nitelikli internet ve iletişim cihazlarının ve/veya mobil uygulamaların muhtelif ortamlarda ve yerde kullanımlarında oluşan/edinilen yazılı, sözlü, görsel ve teknik verilerden) temin, devralınma, yasal azami süreler aşılmamak üzere ve bilginin mahiyetine göre işlenme amacına uygun olarak öngörülecek süre ile yurt içinde ve dışında yazılı/manyetik arşivlere kaydedilme, depolanma, saklanma, muhafaza, elde edilebilir hale getirilme, kullanılma, güncellenme, değiştirilme, birleştirilme, yeniden düzenlenme, sınıflandırılma, açıklanma, yukarıda anılan kişiler/kuruluşlar itibari ile (yurt içinde-dışına) paylaşım, aktarım, aktarılma, transfer, imha (yok edilme, silinme veya anonimleştirme) işlemleri ve kanunlara uygun sair yöntemler ile işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir (Bundan böyle hepsini birlikte ifade etmek üzere "işlenme" veya "işlem(e)" diye anılacaktır).

Ziyaretçilerin Şirketimize, diğer grup şirketlerine, bayileri ve her türlü anlaşmalı kuruluşlarına ait etkinlikleri ile içinde yer aldıkları yapıları-siteleri ziyaretlerine ve buralardan alışverişlerine dair her türlü kişisel olan-olmayan bilgiler de (konum verileri, incelenen ürünler, etkinlikler ve etkinlik konusu ürün-tutar bilgileri dahil) cihazlarında ilgili fonksiyonlar açık ise bluetooth ve genel-özel kablosuz ağ bağlantılarından uygun teknik yöntemler ile alınabilir, yukarıdaki paragrafta belirtilen çerçevede anılan kuruluşlarca yurt içinde ve dışında işlenebilir, aktarılabilir.

Sitemizde Tanımlama Bilgisi (Çerez vb.) Uygulaması

www.thegamify.com sitemizde (mobil uygulamaları dahil tüm dijital platformlarında) muhtelif türde çerezler kullanılmaktadır. Bunlar oturum çerezleri, kalıcı çerezler, zorunlu çerezler, işlevsellik çerezleri, analiz çerezleri, ticari çerezler ve üçüncü parti çerezleri gibi tanımlama bilgileridir.

Çerezler ziyaret edilen internet sitesinin düzgün bir şekilde çalışmasını ve geliştirilmesini, kullanıcı deneyiminin kişiselleştirilmesini ve iyileştirilmesini, siteleri oturum açmadan ziyaret edebilmesini ve/veya tarafına (duruma göre internet tarayıcı ve/veya ilgili mobil uygulama kapalı olsa dahi görebileceği) ticari-sosyal amaçlı bildirimler yollanmasını ve genel olarak site kullanıcıları-ziyaretçilerine gerek ilgili sitede, gerek başkalarına ait sitelerde (sosyal medya-ağlar ve online reklam ağları dahil) genel ya da özelleştirilmiş bilgilendirmeler, reklam ve tanıtımlar sunulmasını-iletilmesini sağlamak amacıyla bilgisayarlara ve mobil cihazlara yerleştirilen küçük veri parçacıklarıdır.

Çerezler bilgisayar-cihazlarda, varsa kanuni azami süre aşılmamak kaydıyla, amaca uygun bir süre ile tutulurlar.

Sitemizi (mobil versiyonları dahil) kullanan Ziyaretçiler yukarıda belirtilen uygulamayı, keza ilgili tanımlama bilgilerinin burada, kişisel veri mevzuatında ve bu bilgilendirme metninin diğer kısımlarında çeşitli bilgileriniz için öngörülen amaçlarla ve kapsamda-şartlarda işlenmesini (bu çerçevede üçüncü kişilere aktarım-paylaşımları ve kullanmaları dahil) kabul etmiş sayılırlar.

Ziyaretçiler istedikleri her zaman cihazlarındaki program ve/veya işletim sistemi ve/veya internet tarayıcısının ayarlarından çerezleri düzenleyerek kaldırabilirler ve/veya anılan bildirimleri durdurabilirler (Bu takdirde Sitemizin/ilgili cihazın/programın arzu edildiği gibi çalışmayabileceği ve/veya bildirim içeriklerinden haberdar olunamayacağı bilinmelidir).

İletişimler

Ziyaretçilerimiz ile, yine kanunlara uygun şekilde, her türlü ürün ve hizmetlere ilişkin tanıtım, reklam, iletişim, promosyon, satış ve pazarlama amacıyla, kredi kartı ve üyelik/müşteri bilgilendirme, işlem, uygulamaları için Şirketimiz ve diğer grup Şirketlerince SMS/kısa mesaj, anlık bildirim, otomatik arama, bilgisayar, telefon, e-posta/mail, faks, (cihazınızda açık ise) her türlü bildirimler, bluetooth, diğer her türlü genel-özel kablosuz ağlar ve diğer elektronik iletişim araçları ile sosyal, ticari ve sair elektronik iletişimler yapılabilir, Ziyaretçilere ticari elektronik iletiler gönderilebilir.

İşlenen - Aktarılan Kişisel Verileriniz ve Kişisel Verilerinize Dair Kanuni Haklarınız

Değerli Ziyaretçimiz, isim, soyisim, rumuz, yaş/doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, evlilik tarihi, çocuk durumu, sahip olunan ulaşım aracı, yaşanılan bölge, etkinlik yaptığınız sitemize ilişkin bilgiler, etkinlik detaylarınız, varsa teslimat adresiniz, eğitim düzeyi, meslek/iş, kültürel, sanatsal, sportif, tatil vs. ilgi alanları-hobiler ve alışveriş alışkanlıkları gibi demografik üye/kullanıcı/müşteri bilgileri, özel-resmi kimlik, kimlik no. ve vergi bilgileri, fotoğraf, (güvenlik amaçlı) istek, şikayetlerinizi bildirdiğiniz yazılı, görsel kayıtları, çağrı merkezi görüşmelerimize dair ses kayıtları, kıyafet dahil her türlü ürüne ve hizmete ilişkin alışveriş alışkanlığı-tercihleri, beğenileri ve ilgili yorumları, yararlanılan/katılınan kampanya, yarışma, anket vb.leri ile içerikleri, fatura içerikleri, ödeme yöntemleri, şikayet – iade ve benzeri nedenlerle paylaştığınız şifre gibi gizli bilgiler hariç kart ve hesap bilgileri, eski ve yeni cep/ev/iş telefon/faks numaraları, mail adresleri, elektronik ticari ve sair iletişimlere yaklaşım-aksiyonlar, çeşitli amaçlarla kullanılan sabit ve mobil cihaz ad(lar)ı, türü, modeli ve kodları, tanımlama bilgileri (çerez, web tarayıcı işaretleri-bilgisi, IP, kablolu-kablosuz ağ bağlantı bilgisi vb), reklam tanıtıcısı bilgileri, sosyal medya profil ve hesap bilgileri-işlemleri ile konum verilerinizden oluşan kişisel bilgilerinizin toplanma yöntemi ve hukuki sebebi, hangi amaçla işleneceği ve kimlere hangi amaçla aktarılabileceği hususlarında tarafınıza böylece bilgi verilmesinin yanı sıra; kişisel bilgilerinizin işlenip işlenmediğini, işlenmişse buna ilişkin bilgileri, amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını, yurt içinde ve dışında aktarıldığı üçüncü kişileri öğrenme, bilme ve tüm bu hususlarda bilgi talep etme haklarına, keza eksik veya yanlış işlenmiş olmaları halinde düzeltilmesini, kanuni şartlarına ve yöntemine uygun olarak silinmesini veya yok edilmesini ve bu durumun verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, ayrıca, bilgilerinizin otomatik sistemler ile analiz edilmesi sureti ile aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebi ile zarara uğramanız halinde giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu, tüm bu konularda Veri Sorumlusu Şirketimiz’e başvurabileceğinizi bilgilerinize sunarız.

Yukarıdaki hususlar kişisel verilere ilişkin aydınlatma yükümlülüğümüz gereği bilgilerinize sunulmakla beraber, mevzuatın ilgili kişiden açık rıza alınmaksızın işlenmesine (aktarımlar dahil) imkan verdiği haller dışındaki her türlü kişisel veri işlemleri için izin alındığını ve izinsiz işlenme yapılmadığını bilmenizi rica ederiz.

Bu çerçevede izniniz rica edilen hallerde, söz konusu izni uygulaması varsa ilgili internet Sitemizde ve yine uygulaması varsa ( yazılı-imzalı izin ile aynı hukuki nitelik-değerde olmak üzere) dijital ortamda da verebilirsiniz. Şöyle ki; sitemizdeki ve anılan sitelerdeki kişisel veri işlem bilgilendirmelerini değerlendirmiş olarak, tablet, cep telefonu ekranlarında ya da beyan edeceğiniz cep telefonunuza kısa mesajla gönderilen linkte bilginize sunulan izin metnini incelemenizden sonra, uygun bulmuş iseniz, bilgilerinizin doğruluğunu ekranda ya da dijital ortamda teyit ettikten sonra işlemleri (prosedürüne ve tercihinize göre ekrandan ve/veya cep telefonunuzdan) yaptığınızda izin-onay işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bunun dışında, böyle bir uygulama mevcut olanlar için geçerli olmak üzere, dilediğiniz her zaman ilgili web sitelerimize ulaşarak izin-onay işlemlerini yapabilirsiniz.

Şirketimiz ilgili mevzuat uyarınca ve kişisel veri saklama-imha politikalarında öngöreceği periyodlarda kişisel bilgileri kısmen/tamamen imha (silme, yok etme veya anonimleştirme) işlemleri yapabileceği gibi Ziyaretçiler arzu ettikleri her zaman ve hiçbir gerekçe göstermeksizin aşağıda belirtilen iletişim kanallarından Şirketimize ulaşarak ve gereken kanuni-teknik prosedürleri yerine getirerek kişisel veri işlenmelerini ve/veya taraflarına ticari elektronik iletişimleri durdurabilirler. Bu husustaki açık bildirim-taleplerine göre, kişisel veri işlemleri ve/veya belirttiği kanallar için tarafına iletişimler yasal azami süre içinde durdurulur (yasalara göre mümkün-gereken veya yükümlü olunan kişisel veri işlemeleri ve iletişimler devam eder). Ziyaretçi dilerse ayrıca, hukuken muhafazası gereken ve/veya mümkün olanlar haricindeki bilgileri, veri kayıt sisteminden silinir ya da yok edilir veya aynı amacı sağlamak üzere kimliği belirli olmayacak biçimde anonim hale getirilir. Bu hususlardaki başvuru ve talepler yasal azami süreler içinde yerine getirilecek yahut hukuki gerekçesi tarafına açıklanarak kabul edilmeyebilecektir (İlgili kanuni haklar saklıdır).

(Bilgisayar ve diğer cihazlarınızdaki çerezler ve bildirimlere ilişkin bilgilendirmeler, bunları düzenlemek için yapabileceğiniz işlemler yukarıda belirtilmiştir).

Üçüncü Kişilere Ait Siteler-Dijital Platformlar ve Uygulamalar

Sitemizden (mobil versiyonları dahil) ulaşılan diğer sitelerde kendilerine ait gizlilik-güvenlik politikaları, kullanım, iletişim ve kişisel veri işlenme şartları geçerlidir; reklam, banner, içerik görmek veya başka herhangi bir amaç ile ulaşılan web sitelerinden bilgi kullanımları, keza sitelerin (ve sair dijital platformların) etik ilkeleri, gizlilik-güvenlik prensipleri, kişisel veri saklama ve imha politikaları, servis kalitesi, kullanım şartları, çerezleri-web işaretçileri ve benzerleri, bildirimleri-önerileri ve diğer uygulamaları sebebi ile oluşabilecek ihtilaf, maddi-manevi zarar ve kayıplardan Şirketimiz sorumlu değildir.

Sorumluluk

Ziyaretçilerin Sitemizden veya Sitemizde link verilen diğer sitelerden / mobil uygulamalardan / her türlü bildirimlerden ve Şirketimize ait diğer birim-mecralardan edindikleri bilgiler, taraflarına elektronik iletişimi yapılan bilgilendirme, tanıtım ve reklamlar, keza her türlü öneriler çerçevesinde aldıkları kararlardan, bunlara göre yaptıkları her türlü işlem ve uygulama ile sonuçlarından Ziyaretçiler sorumludurlar.

Herhangi bir Sitemiz Ziyaretçisinin hukuki/fiili ehliyet durumunu bilemeyeceğimizden, çocukların ve diğer reşit olmayan kişilerin kullanımları, bilgileri ve bunların işlenme-işlemleri hususunda sorumluluk kanuni temsilcilerine ait olup kişisel verilerine (ve duruma göre keza iletişimlere) ilişkin haklarını da kanuni temsilcileri marifetiyle kullanabilirler.

Site İçeriği Üzerinde Haklar

Sitemizdeki her türlü bilgi ve içerik ile bunların düzenlenmesi, revizyonu ve kısmen/tamamen kullanımı konusunda; Şirketimizin anlaşmasına göre diğer üçüncü şahıslara ait olanlar hariç; tüm fikri-sınai haklar ve mülkiyet hakları Şirketimize aittir.

Değişiklikler

Şirketimiz gizlilik, kişisel veri saklama-kullanım ve imha politikası ve Site kullanım şartları gibi konularda, keza sunacağı ürün, hizmet ve fırsatlarda, kampanya vb. durumlarda gerekli görebileceği her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar; bu değişiklikler Şirketimizce internet sitemizden veya diğer uygun yöntemler ile duyurulduğu andan itibaren geçerli olur.

Tüm bu konularda ek bilgi istemlerinizi, her türlü talep ve şikayetlerinizi aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşarak Şirketimize bildirebilirsiniz. İlgili talebin yasalar gereği belirli bir prosedürde yapılması gereken hallerde söz konusu prosedüre uyulması gerekir.

Şirket : Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti

Bağlı Grup Şirketler :

Adres : Altunizade Mah. Sırmaperde Sok. No:25 Üsküdar / İstanbul

Telefon : +90 216 457 0073

İnternet Adresi : www.thegamify.com