Hitman Oyun Rehberi

Gizlilik oyunları arasında en sevilenlerden olan Hitman'in oynanışı, genel özellikleri ve daha fazlası Hitman oyun rehberi yazımızda sizleri bekliyor.

Hitman, IO Interactive tarafından oluşturulan bir gizlilik oyun serisidir.

Oyuncu, International Contract Agency tarafından dünyanın dört bir yanından hedefleri ortadan kaldırmakla görevlendirilen Ajan 47 adlı bir klon suikastçiyi kontrol eder. Oynanış, ağırlıklı olarak "sosyal gizlilik" adı verilen bir gizlilik biçimine odaklanır. Bu nedenle oyuncular, çevrelerine uyum sağlamak için başkalarının kıyafetlerini giyerken bulabilirler. Bu kılık değiştirmeler, oyuncunun normalde kendilerine sunulmayan alanlara veya oyun öğelerine erişmesine izin verir. Görevler kılık değiştirmeden tamamlanabilir; ancak, bu zorlayıcıdır.

Hitman: Codename 47 adlı ilk Hitman oyunu, Eidos Interactive tarafından yayınlandı ,IO Interactive (IO) tarafından geliştirildi ve 2000 yılında Windows için özel olarak piyasaya sürüldü. Bunu Nintendo GameCube için Hitman 2: Silent Assassin (2002) izledi. Bir sonraki oyun olan Hitman: Contracts (2004), Windows, PlayStation 2 ve Xbox için piyasaya sürüldü.

Hitman: Blood Money (2006), Xbox 360'ın yanı sıra önceki tüm konsollar ve Windows için piyasaya sürüldü. Altı yıllık bir aradan sonra, Square Enix tarafından yayınlanan Hitman: Absolution (2012), PlayStation 3, Xbox 360, Windows ve OS X için piyasaya sürüldü. Absolution, daha doğrusal bir yapıyla tipik Hitman oynanışından saptığı için kutuplaşmış tepkiler aldı.

Hitman (2016) adlı bir sonraki oyun PlayStation 4, Xbox One ve Windows için piyasaya sürüldü. Oyun başlangıçta epizodik olarak yayınlandı. İki yıl sonra Hitman 2 (2018), PlayStation 4, Xbox One ve Windows için piyasaya sürüldü. Hitman 3 (2021), özel olarak IO Interactive tarafından yayınlanıp geliştirildi ve önceki iki oyunun kurduğu hikayeyi tamamladı. 2022'de IO, Hitman 3'ü yeniden markalaştırdı ve onu "World of Assasination" olarak adlandırmaya başladı. 

Hitman, Tom Clancy's Splinter Cell oyun serisinde bulunan gizliliği ve Assassin's Creed'deki sosyal gizliliği birleştirir. Hitman serisindeki oyunların çoğu yarı açık dünya ortamlarına sahiptir ve üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanır, ancak bazı oyunlar birinci şahıs seçeneği içerir.

Oyuncu, Ajan 47'yi kontrol ederken, çeşitli NPC'lerle dolu konumlarda dünyanın dört bir yanından çeşitli hedeflere suikast düzenlemekle görevlendirilir. Oyunculara görevlerini istedikleri şekilde tamamlama özgürlüğü verilir; ancak çoğu zaman gizli bir yaklaşım önerilir. Oyuncular, görünürde uyum sağlamak için kılık değiştirmek ve susturuculu silah kullanmak gibi, her seviyede fark edilmeden geçmek için çeşitli becerilerden ve araçlardan yararlanabilirler.

Hitman Serisi Genel Oynanışı - Nasıl Oynanır?

Oyunlardaki her seviyenin temel amacı, belirlenmiş bir hedefi/hedefleri öldürmektir. Çoğu durumda Hitman, oyuncuya bu görevi gerçekleştirmesi için farklı seçenekler sunar. Oyuncular, görev hedeflerine ulaşmak için kesin veya ayrım gözetmeyen suikastlar gerçekleştirebilir; oyunlar, oyuncular uygun bir rütbe kazanırsa özel silahlar veya nakit bonuslar vererek incelikli bir yaklaşımı ödüllendirir.

47, suikast(ler)ini daha kolay tamamlama çabasıyla, düşmanlarını ve hedef(ler)ini kandırmak için çeşitli kılıklara (tamirciler, polis memurları, garsonlar ve çok daha fazlası gibi) girebilir, kısıtlı alanlara erişim elde edebilir.

Hitman'in odak noktası, düşmanın gölgelerinde saklanmak değil, onların arasına karışmaktır. Bu nedenle, kılık değiştirmeler, zorunlu olmasalar da, suikastın daha sorunsuz gerçekleşmesi için oyuncu için çok önemli bir unsurdur.

Kılık Değiştirme

Kılık değiştirmeler, Hitman deneyiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Ajan 47'nin normalde erişilemeyen konumlara ve alanlara erişmesine izin verir. Bu konumlar ve alanlar, oyuncunun seviye boyunca fark edilmeden ilerlemesine yardımcı olan yerlerdir ve potansiyel olarak oyuncuya ekstra donanım veya bilgi sağlayabilir. 

Kılık değiştirmelere birkaç örnek vermek gerekirse:

  • Garson olarak hedefi zehirlemek
  • Güvenilir bir muhafız olarak bir hedefi ortadan kaldırmak
  • Doktor olarak ameliyat masasındayken bir hedefi ortadan kaldırmak
  • Bir opera provasında kullanılacak Birinci Dünya Savaşı replika tabancasını aktör olarak gerçek bir Birinci Dünya Savaşı dönemi tabancasıyla değiştirmek

Kılık değiştirmeler tamamen isteğe bağlıdır; ancak ve oyuncu, zorlu da olsa bir görevi kılık değiştirmeden tamamlayabilir. Bu kılık değiştirmeler, görev boyunca fark edilmeden kalmanın ayrılmaz bir parçasıdır ve oyuncuya "Sessiz Suikastçı" görev derecesi verir.

Sessiz Suikastçı

Daha önce de değindiğimiz gibi oyunda fark edilmemek çok önemli. Kamera görüntülerini yok etmek/kaydetmemek, hedef olmayanları elememek ve şüpheli davranışlardan kaçınmak, oyuncuların tespit edilmeden kalabilmesinin bazı yollarıdır. Daha önceki oyunların önemli bir özelliği, oyuncunun halktan ne kadar ilgi veya şüphe gördüğünü ayrıntılarıyla anlatan gerilim ölçer veya "Şüphe Ölçer"dir.

Bazı şüpheli etkinlikler şunları içerir:

  • Kameralar tarafından kaydedilmek
  • Maymuncuk kullanmak
  • Yanlış bir kılıktayken silah çıkarmak
  • Yanlış kılık değiştirmek veya kılık değiştirmeden görülmek
  • Bir NPC'nin suikasta tanık olması veya kazara öldürme olmayan bir ceset keşfedilmesi

İçgüdü

Oynanış, serinin başlangıcından bu yana büyük ölçüde nispeten değişmeden kaldı. Buna rağmen, son oyunlara dahil edilen önemli bir özellik, "içgüdü" adı verilen bir özelliğin tanıtılmasıydı.

İçgüdü, oyuncuların duvarların arkasını görmelerine ve NPC'lerin ve hedeflerin, ilgilenilen öğelerin ve etkileşim kurulabilen öğelerin nerede olduğunu keşfetmelerine olanak tanır. Bu özellik ilk olarak Absolution'da uygulandı ve daha sonra gelecekteki oyunlarda revize edildi. Kılık değiştirmeye çok benzer şekilde, bir oyuncu isterse bu özelliği kullanmaktan vazgeçebilir.

Hitman Oyunları

Hitman: Codename 47

Hitman: Codename 47 (genellikle "Codename 47" veya "C47" olarak kısaltılır), IO Interactive tarafından geliştirilen ve Amerika Birleşik Devletleri'nde 19 Kasım 2000'de Eidos Interactive aracılığıyla PC için piyasaya sürülen üçüncü şahıs gizlilik oyunudur.

Codename 47, hem Hitman serisinin hem de IO-Interactive'in oyun endüstrisindeki ilk oyunudur.

Hitman 2: Silent Assassin

Serinin Hitman 2: Silent Assassin adlı ilk devam oyunu, IO Interactive tarafından geliştirildi ve Eidos Interactive tarafından Microsoft Windows, PlayStation 2 ve Xbox için Ekim 2002'de ve GameCube tarafından Haziran 2003'te yayınlandı.

Silent Assassin'de oynanış iyileştirildi. Anderson, "Artık ana platform PS2 olduğu için kendimizi daha evimizde hissettik," diye belirtti, ancak orijinal oyunun sıkı hayranları orta düzey bir kaydetme sisteminin getirilmesinden memnun değildi.

Kontroller iyileştirildi ve ekip AI sorunlarını çözmeye çalıştı, ancak NPC'ler yanlış davranmanın yeni yollarını buldu. Anderson, "O zamandan beri birçok kişi yapay zekayı düzeltmeye çalıştı ve hepsi başarısız oldu," diye belirtti.

Hitman: Contracts

Hitman: Contracts, IO Interactive tarafından geliştirildi ve Nisan 2004'te Microsoft Windows, PlayStation 2 ve Xbox için Eidos Interactive tarafından yayınlandı. Oyunda yeni grafikler, daha iyi yapay zeka ve ikinci oyunda tanıtılan oyun öğeler yeniden düzenlendi. 

Contracts ilk iki oyunun hiçbirinde yer almayan eski sözleşmelerinden bazılarını tasvir eden yeni seviyeler de içeriyordu. Tüm bu sözleşmeler, 47 kişinin Paris'te başarısız bir iş sırasında yaralandıktan sonra yaşadığı ve oyuncuların IO tarafından yapılacak bir sonraki oyunda deneyimleyeceği flashbacklerle anlatır. Kanonik olarak, hikaye serideki bir sonraki oyunda anlatır.

Hitman: Blood Money

Hitman: Blood Money, IO Interactive tarafından geliştirildi ve Microsoft Windows, PlayStation 2, Xbox ve Xbox 360 için Eidos Interactive tarafından Mayıs 2006'da yayınlandı.

Ajan 47'nin son oyunun başında neden yaralandığını açıklayan bir hikayeye sahiptir. IO ve Eidos, bu oyuna çok fazla kaynak ve zaman ayırarak grafiklerde, yapay zekada ve seviye tasarımında önemli iyileştirmeler sağladı. Oyun olumlu karşılandı ve serinin hayranları arasında bir kült olarak kabul edildi.

Hitman: Absolution

Hitman: Absolution, Eidos Interactive'in altı yıl önce satın alınmasının ardından Square Enix tarafından duyuruldu ve 20 Kasım 2012'de dünya çapında Microsoft Windows, OS X, PlayStation 3 ve Xbox 360 için yayınlandı.

IO Interactive, birçok yeni oyuncunun memnuniyetle karşılayacağı bir deneyim, bir dizi olumlu iyileştirme ve Agent 47'nin izlemesine olanak tanıyan 'İçgüdü' gibi yeni oyun özellikleri sundu.

Oyun, karışık/olumlu eleştiriler aldı, ancak olumsuz eleştirilerinin büyük bir kısmını eski hayranlarından aldı. 

World of Assassination Üçlemesi (2016–2022)

Hitman

Serinin reboot'u 2015 yılında duyuruldu ve Square Enix tarafından bir kez daha yayınlandı. Adı sadece Hitman olan oyun Mart 2016'da Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One için piyasaya sürüldü ve çok olumlu eleştiriler aldı.

Doğası gereği epizodik olan Hitman, 2016 boyunca birbirinden bir ay arayla yayınlanan altı seviyenin yanı sıra "Elusive Targets", "Escalations" ve kullanıcı tarafından oluşturulan "Contracts" (Hitman: Absolution's'a benzer) gibi ek içerikler içerir.

Her seviye, önceki Hitman oyunlarından çok daha ayrıntılı ve daha karmaşıktır. Seleflerinden farklı bir tona sahip olan oyun, önceki oyunların karanlık havasını bırakır ve James Bond serisine benzeyen daha çok gizli ajan atmosferini benimser. Tek oyunculu hikaye, Ajan 47'nin geçmişini araştıran ve sonraki iki oyunda genişletilen tutarlı bir anlatıyı sahiplenir.

Hitman 2

Hitman 2, Haziran 2018'de IO Interactive ve Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından duyuruldu; IO'nun Square Enix'ten Hitman IP'sini satın almasının ardından yayınlandı.

Oyun, 13 Kasım 2018'de Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One için piyasaya sürüldü. Oynanış açısından 2016'nın Hitman oyununa çok benzese de epizodik değildir ve birkaç yeni özellik ve çevrimiçi mod sunar. 

Oyuncular, ilk oyundaki seviyeleri ek bir ücret karşılığında taşıma seçeneğine sahipti; Bir oyuncu zaten ilk oyuna sahipse, bunu ücretsiz olarak yapabilir ve aynı zamanda tüm orijinal ilerlemesini koruyabilirdi.

Hikâye Hitman'den devam eder ve 47, karşılığında geçmişini ifşa etmeye söz veren Shadow Client for Providence'ı takip eder. Ancak Gölge Müşteri'nin kimliğini keşfettikten sonra 47, onun tarafına geçer ve Providence'ı ortadan kaldırmasına yardım etmeye başlar.

Hitman 3

Hitman 3, 2020'de PlayStation 5 tanıtım etkinliğinde ortaya çıktı ve Ocak 2021'de Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, Stadia için piyasaya sürüldü. 

Hitman 2'ye benzer şekilde, Hitman 3 epizodik değildir ve oyuncular önceki iki oyundaki ilerlemeyi devam ettirme seçeneğine sahiptir. Neredeyse aynı oyun öğelerine sahiptir ve önceki iki oyundaki aynı içeriklerin çoğunu sunar.

Hitman 3, seri için bir ilk olarak VR desteği içerir ve VR desteği, ilk iki oyundan içe aktarılan seviyelere de uzanır. Oyunun anlatısı, 47 ve geri kalan müttefiklerinin Providence'ı kesin olarak ortadan kaldırmaya çalışmasıyla başlayan hikayeyi sonlandırır.

Spin-off

Hitman Go

Hitman Go, Square Enix Montreal tarafından geliştirilen sıra tabanlı bir bulmaca video oyunudur. Oyun iOS için 17 Nisan 2014'te ve Android için 4 Haziran 2014'te yayınlandı. Oyunun Microsoft Windows ve Windows Phone sürümü 27 Nisan 2015'te yayınlandı. İyileştirilmiş görseller ve tüm ek içeriği içeren bir "Definitive Edition", 23 Şubat 2016'da PlayStation Vita, PlayStation 4 ve PC için Steam üzerinden yayınlandı.

Hitman: Sniper

Hitman: Sniper, Square Enix Montreal tarafından geliştirilen birinci şahıs nişancı oyunudur. 4 Haziran 2015'te iOS ve Android için yayınlandı. Oyun herhangi bir hikaye unsuru içermez ve tamamen Ajan 47'nin keskin nişancı tüfeği kullanarak statik bir konumdan hedefleri infaz etmesine odaklanır.

Hitman Sniper: The Shadows

Hitman Sniper: The Shadows, Square Enix Montreal tarafından geliştirilen ve Hitman: Sniper'ın devamı niteliğinde olan birinci şahıs nişancı oyunudur.

3 Mart 2022'de iOS ve Android için piyasaya sürüldü. Selefi ile aynı oynanışı içerir ancak oynanabilir bir karakter olarak Ajan 47'yi hariç tutar.

Koleksiyonlar

Hitman Üçlemesi

Hitman Trilogy adlı bir set, 19 Haziran 2007'de Kuzey Amerika'da ve 22 Haziran 2007'de Avrupa'da Eidos tarafından PlayStation 2 için piyasaya sürüldü. Hitman 2: Silent Assassin, Hitman: Contracts ve Hitman: Blood Money'i içerir. Koleksiyondaki oyunlar, daha önce piyasaya sürülen bağımsız sürümlerle aynıdır.

Hitman HD Üçlemesi

Hitman Trilogy için piyasaya sürülen aynı oyun seti daha sonra Hitman HD Trilogy adlı PlayStation 3 ve Xbox 360 için yeni bir derlemenin parçası olarak yayınlandı. Bu derleme, Silent Assassin ve Contracts'ın her iki konsol için yeni taşınan sürümlerini ve ayrıca PlayStation 3 için yeni bir Blood Money bağlantı noktası içerir.

Hitman HD Enhanced Koleksiyon

Başka bir derleme, 11 Ocak 2019'da Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından PlayStation 4 ve Xbox One için yayınlandı. Bu bağlantı noktası, her iki oyun için güncellenmiş grafikler, 4K çözünürlük, iyileştirilmiş dokular ve ışıklandırmanın yanı sıra güncellenmiş kontroller vaat etti.

Hitman Üçlemesi

World of Assassination üçlemesindeki tüm oyunların yalnızca dijital bir koleksiyonu, 20 Ocak 2022'de IO Interactive tarafından yayınlandı. Hitman 3'ün yanı sıra Hitman ve Hitman 2 içeriğini Hitman 3 içinde oynatmak için erişim geçişlerini içerir. Premium Eklentiler paketi, Hitman 3'ten "Seven Deadly Sins" DLC'si hariç, oyunlar için tüm DLC'yi içerir. Hitman Trilogy paket PS4 ve PS5, Xbox Series X/S, Steam ve Epic Games'te bulunabilir.

Hitman: World of Assassination

Hitman: World of Assassination adlı başka bir koleksiyon 26 Ocak 2023'te yayınlandı. 

Koleksiyon ayrıca Hitman Freelancer olarak bilinen yeni bir oyun modunu da içeriyordu.

----

Diğer Hitman oyunlarına dair detaylı bilgiye aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Hitman: Codename 47

Hitman 2: Silent Assassin

Hitman: Contracts

Hitman: Blood Money

Hitman: Absolution

Hitman (2016 video game)

Hitman 2 (2018 video game)

Hitman 3

Hitman Go

Hitman: Sniper

 

KVKK AYDINLATMA METNİ ve HAKLAR

Gizlilik Kuralları, Site Kullanım Şartları ve İletişimler ile Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme

Değerli Site Ziyaretçilerimiz, Kullanıcılarımız, Müşterilerimiz, Üyelerimiz;

Gizlilik Kurallarımız, İletişimler, Site Kullanım Şartları ve Kişisel Verilerinizin İşlenmesi ile ilgili uygulamalarımız ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki haklarınız hususunda sizleri bilgilendirmek istemekteyiz.

Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti’ye ait ve bağlı grup şirketlerinin temsilen kurulan www.thegamify.com .Sitemizde (mobil uygulaması dahil), ziyaretçi-üye-müşteri (bundan böyle kısaca Ziyaretçi(ler) diye anılacaktır) bilgilerinin gizliliği, kişisel verilerin (bilgilerin) korunması, saklanması, işlenmesi-kullanımı-imhası, ticari elektronik iletişimler ve diğer hususlarda, aşağıda cari esasları belirtilen Gizlilik Kuralları-Politikası ve Uygulama-Kullanım Şartları geçerlidir.

Bilgilerin Korunması

Bu sitede, ziyaretçiler tarafından verilen ve edinilen bilgilerin ve işlemlerinin güvenliği için gerekli önlemler bilgi ve işlemin mahiyetine göre Şirketimiz veya ilgili kuruluş tarafından sistemlerde ve internet altyapısında, teknolojik imkanlar ve maliyet unsurları dahilinde, uygun teknik ve idari yöntemler ile alınmıştır.

Sitemize üyelik, talep ve şikayetlerinizi iletme veya bilgi güncelleme amacıyla girdiğiniz bilgiler, diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez.

Bilgilerin Toplama Yöntemleri, İşlenme-Aktarım Amacı ve Kişisel Veri İşlemleri

Gizliliğin korunması için gereken tedbirler alınmak ve kişisel verilerin işlenmesine dair tüm yasal ilkeler ile kişisel veri saklama-imha politikalarına uygun olmak üzere; kanunen zorunlu ise veya zorunlu olmayan bazı uygulamalar için de ayrıca izni de rica edilerek; Ziyaretçilerimizin sanal işletmeleri ziyaret, varsa alışveriş ve iletişim bilgileri ile aşağıda detaylı belirtilen diğer kişisel bilgileri, Veri Sorumlusu Şirketimiz ve ortakları-iş ortakları, halefleri, servis sağlayıcıları-tedarikçileri ve belirlenecek (sosyal medya-online reklam işletmecileri dahil) diğer işlenme amacının gerektirdiği üçüncü kişiler/kuruluşlar (duruma göre veri sorumluları, işleyenler ve/veya alıcı grupları) tarafından ve arasında, gerek grup şirketlerimizden satın aldıkları veya ilgilendikleri ürün-hizmetler ile ilgili müşteri deneyimleri, tüketici hakları, müşteri/üye hizmetleri ve bunlara ilişkin ticari-mali ve hukuki sorumluluk-yükümlülüklerin gerçekleştirilmesine dair yasal nedenlerle, gerek genel ve kişiye özel ürün-hizmet ve imkanlardan yararlandırılabilmeleri için ve gerek ise her türlü ürün-hizmet tanıtımı, reklam, iletişim, promosyon, satış, pazarlama, müşteri kartı, kredi kartı ve kullanıcı/üyelik/müşteri bilgilendirmeleri, işlemleri ve uygulamaları yapılması amacıyla,

Burada belirtilen ve ayrıca kanunlarda kişisel verilerin işlenebileceği ve aktarılabileceği açıkça öngörülen hallerde, bilgilerin tarafınca alenileştirildiği durumlarda, her türlü tüketici, üyelik ve diğer sözleşmelerin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olarak sözleşme taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olduğu hallerde, keza veri sorumlusu/işleyen olarak her türlü hukuki yükümlülükleri yerine getirebilme için zorunlu durumlarda, ayrıca hakların tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu olduğu durumlar ile temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla veri sorumlusu/işleyen olarak burada ve yasalarda öngörülmüş meşru menfaatler için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu/gerekli olduğu hallerde, kısmen veya tamamen otomatik olan/olmayan toplama yöntemleri ile (Ziyaretçilerin Şirketimize ve yukarıda anılan kuruluşlara sözlü/yazılı verdikleri bilgilerden, sanal mağazaları ve/veya bulundukları fiziki-sanal ortamları, mobil uygulamaları dahil olmak üzere internet sitelerini ziyaretlerinden ve içerik incelemelerinden, sosyal medya ve reklam ağı işletmecilerine ait sitelerdeki üyelik ve işlem bilgilerinden, Şirketimiz ve yukarıda anılan kuruluşlar nezdindeki (fiziki ve sanal/dijital) üye/kullanıcı ve çağrı merkezi işlemleri ile alışverişlere ve müşteri memnuniyetine dair ödeme-tahsilat-teslimat-şikayet-kampanya-anket işlemleri ve bunların yasal mali belgeleri ile diğer belgeleri-kayıtlarından, ayrıca sabit-mobil nitelikli internet ve iletişim cihazlarının ve/veya mobil uygulamaların muhtelif ortamlarda ve yerde kullanımlarında oluşan/edinilen yazılı, sözlü, görsel ve teknik verilerden) temin, devralınma, yasal azami süreler aşılmamak üzere ve bilginin mahiyetine göre işlenme amacına uygun olarak öngörülecek süre ile yurt içinde ve dışında yazılı/manyetik arşivlere kaydedilme, depolanma, saklanma, muhafaza, elde edilebilir hale getirilme, kullanılma, güncellenme, değiştirilme, birleştirilme, yeniden düzenlenme, sınıflandırılma, açıklanma, yukarıda anılan kişiler/kuruluşlar itibari ile (yurt içinde-dışına) paylaşım, aktarım, aktarılma, transfer, imha (yok edilme, silinme veya anonimleştirme) işlemleri ve kanunlara uygun sair yöntemler ile işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir (Bundan böyle hepsini birlikte ifade etmek üzere "işlenme" veya "işlem(e)" diye anılacaktır).

Ziyaretçilerin Şirketimize, diğer grup şirketlerine, bayileri ve her türlü anlaşmalı kuruluşlarına ait etkinlikleri ile içinde yer aldıkları yapıları-siteleri ziyaretlerine ve buralardan alışverişlerine dair her türlü kişisel olan-olmayan bilgiler de (konum verileri, incelenen ürünler, etkinlikler ve etkinlik konusu ürün-tutar bilgileri dahil) cihazlarında ilgili fonksiyonlar açık ise bluetooth ve genel-özel kablosuz ağ bağlantılarından uygun teknik yöntemler ile alınabilir, yukarıdaki paragrafta belirtilen çerçevede anılan kuruluşlarca yurt içinde ve dışında işlenebilir, aktarılabilir.

Sitemizde Tanımlama Bilgisi (Çerez vb.) Uygulaması

www.thegamify.com sitemizde (mobil uygulamaları dahil tüm dijital platformlarında) muhtelif türde çerezler kullanılmaktadır. Bunlar oturum çerezleri, kalıcı çerezler, zorunlu çerezler, işlevsellik çerezleri, analiz çerezleri, ticari çerezler ve üçüncü parti çerezleri gibi tanımlama bilgileridir.

Çerezler ziyaret edilen internet sitesinin düzgün bir şekilde çalışmasını ve geliştirilmesini, kullanıcı deneyiminin kişiselleştirilmesini ve iyileştirilmesini, siteleri oturum açmadan ziyaret edebilmesini ve/veya tarafına (duruma göre internet tarayıcı ve/veya ilgili mobil uygulama kapalı olsa dahi görebileceği) ticari-sosyal amaçlı bildirimler yollanmasını ve genel olarak site kullanıcıları-ziyaretçilerine gerek ilgili sitede, gerek başkalarına ait sitelerde (sosyal medya-ağlar ve online reklam ağları dahil) genel ya da özelleştirilmiş bilgilendirmeler, reklam ve tanıtımlar sunulmasını-iletilmesini sağlamak amacıyla bilgisayarlara ve mobil cihazlara yerleştirilen küçük veri parçacıklarıdır.

Çerezler bilgisayar-cihazlarda, varsa kanuni azami süre aşılmamak kaydıyla, amaca uygun bir süre ile tutulurlar.

Sitemizi (mobil versiyonları dahil) kullanan Ziyaretçiler yukarıda belirtilen uygulamayı, keza ilgili tanımlama bilgilerinin burada, kişisel veri mevzuatında ve bu bilgilendirme metninin diğer kısımlarında çeşitli bilgileriniz için öngörülen amaçlarla ve kapsamda-şartlarda işlenmesini (bu çerçevede üçüncü kişilere aktarım-paylaşımları ve kullanmaları dahil) kabul etmiş sayılırlar.

Ziyaretçiler istedikleri her zaman cihazlarındaki program ve/veya işletim sistemi ve/veya internet tarayıcısının ayarlarından çerezleri düzenleyerek kaldırabilirler ve/veya anılan bildirimleri durdurabilirler (Bu takdirde Sitemizin/ilgili cihazın/programın arzu edildiği gibi çalışmayabileceği ve/veya bildirim içeriklerinden haberdar olunamayacağı bilinmelidir).

İletişimler

Ziyaretçilerimiz ile, yine kanunlara uygun şekilde, her türlü ürün ve hizmetlere ilişkin tanıtım, reklam, iletişim, promosyon, satış ve pazarlama amacıyla, kredi kartı ve üyelik/müşteri bilgilendirme, işlem, uygulamaları için Şirketimiz ve diğer grup Şirketlerince SMS/kısa mesaj, anlık bildirim, otomatik arama, bilgisayar, telefon, e-posta/mail, faks, (cihazınızda açık ise) her türlü bildirimler, bluetooth, diğer her türlü genel-özel kablosuz ağlar ve diğer elektronik iletişim araçları ile sosyal, ticari ve sair elektronik iletişimler yapılabilir, Ziyaretçilere ticari elektronik iletiler gönderilebilir.

İşlenen - Aktarılan Kişisel Verileriniz ve Kişisel Verilerinize Dair Kanuni Haklarınız

Değerli Ziyaretçimiz, isim, soyisim, rumuz, yaş/doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, evlilik tarihi, çocuk durumu, sahip olunan ulaşım aracı, yaşanılan bölge, etkinlik yaptığınız sitemize ilişkin bilgiler, etkinlik detaylarınız, varsa teslimat adresiniz, eğitim düzeyi, meslek/iş, kültürel, sanatsal, sportif, tatil vs. ilgi alanları-hobiler ve alışveriş alışkanlıkları gibi demografik üye/kullanıcı/müşteri bilgileri, özel-resmi kimlik, kimlik no. ve vergi bilgileri, fotoğraf, (güvenlik amaçlı) istek, şikayetlerinizi bildirdiğiniz yazılı, görsel kayıtları, çağrı merkezi görüşmelerimize dair ses kayıtları, kıyafet dahil her türlü ürüne ve hizmete ilişkin alışveriş alışkanlığı-tercihleri, beğenileri ve ilgili yorumları, yararlanılan/katılınan kampanya, yarışma, anket vb.leri ile içerikleri, fatura içerikleri, ödeme yöntemleri, şikayet – iade ve benzeri nedenlerle paylaştığınız şifre gibi gizli bilgiler hariç kart ve hesap bilgileri, eski ve yeni cep/ev/iş telefon/faks numaraları, mail adresleri, elektronik ticari ve sair iletişimlere yaklaşım-aksiyonlar, çeşitli amaçlarla kullanılan sabit ve mobil cihaz ad(lar)ı, türü, modeli ve kodları, tanımlama bilgileri (çerez, web tarayıcı işaretleri-bilgisi, IP, kablolu-kablosuz ağ bağlantı bilgisi vb), reklam tanıtıcısı bilgileri, sosyal medya profil ve hesap bilgileri-işlemleri ile konum verilerinizden oluşan kişisel bilgilerinizin toplanma yöntemi ve hukuki sebebi, hangi amaçla işleneceği ve kimlere hangi amaçla aktarılabileceği hususlarında tarafınıza böylece bilgi verilmesinin yanı sıra; kişisel bilgilerinizin işlenip işlenmediğini, işlenmişse buna ilişkin bilgileri, amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını, yurt içinde ve dışında aktarıldığı üçüncü kişileri öğrenme, bilme ve tüm bu hususlarda bilgi talep etme haklarına, keza eksik veya yanlış işlenmiş olmaları halinde düzeltilmesini, kanuni şartlarına ve yöntemine uygun olarak silinmesini veya yok edilmesini ve bu durumun verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, ayrıca, bilgilerinizin otomatik sistemler ile analiz edilmesi sureti ile aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebi ile zarara uğramanız halinde giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu, tüm bu konularda Veri Sorumlusu Şirketimiz’e başvurabileceğinizi bilgilerinize sunarız.

Yukarıdaki hususlar kişisel verilere ilişkin aydınlatma yükümlülüğümüz gereği bilgilerinize sunulmakla beraber, mevzuatın ilgili kişiden açık rıza alınmaksızın işlenmesine (aktarımlar dahil) imkan verdiği haller dışındaki her türlü kişisel veri işlemleri için izin alındığını ve izinsiz işlenme yapılmadığını bilmenizi rica ederiz.

Bu çerçevede izniniz rica edilen hallerde, söz konusu izni uygulaması varsa ilgili internet Sitemizde ve yine uygulaması varsa ( yazılı-imzalı izin ile aynı hukuki nitelik-değerde olmak üzere) dijital ortamda da verebilirsiniz. Şöyle ki; sitemizdeki ve anılan sitelerdeki kişisel veri işlem bilgilendirmelerini değerlendirmiş olarak, tablet, cep telefonu ekranlarında ya da beyan edeceğiniz cep telefonunuza kısa mesajla gönderilen linkte bilginize sunulan izin metnini incelemenizden sonra, uygun bulmuş iseniz, bilgilerinizin doğruluğunu ekranda ya da dijital ortamda teyit ettikten sonra işlemleri (prosedürüne ve tercihinize göre ekrandan ve/veya cep telefonunuzdan) yaptığınızda izin-onay işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bunun dışında, böyle bir uygulama mevcut olanlar için geçerli olmak üzere, dilediğiniz her zaman ilgili web sitelerimize ulaşarak izin-onay işlemlerini yapabilirsiniz.

Şirketimiz ilgili mevzuat uyarınca ve kişisel veri saklama-imha politikalarında öngöreceği periyodlarda kişisel bilgileri kısmen/tamamen imha (silme, yok etme veya anonimleştirme) işlemleri yapabileceği gibi Ziyaretçiler arzu ettikleri her zaman ve hiçbir gerekçe göstermeksizin aşağıda belirtilen iletişim kanallarından Şirketimize ulaşarak ve gereken kanuni-teknik prosedürleri yerine getirerek kişisel veri işlenmelerini ve/veya taraflarına ticari elektronik iletişimleri durdurabilirler. Bu husustaki açık bildirim-taleplerine göre, kişisel veri işlemleri ve/veya belirttiği kanallar için tarafına iletişimler yasal azami süre içinde durdurulur (yasalara göre mümkün-gereken veya yükümlü olunan kişisel veri işlemeleri ve iletişimler devam eder). Ziyaretçi dilerse ayrıca, hukuken muhafazası gereken ve/veya mümkün olanlar haricindeki bilgileri, veri kayıt sisteminden silinir ya da yok edilir veya aynı amacı sağlamak üzere kimliği belirli olmayacak biçimde anonim hale getirilir. Bu hususlardaki başvuru ve talepler yasal azami süreler içinde yerine getirilecek yahut hukuki gerekçesi tarafına açıklanarak kabul edilmeyebilecektir (İlgili kanuni haklar saklıdır).

(Bilgisayar ve diğer cihazlarınızdaki çerezler ve bildirimlere ilişkin bilgilendirmeler, bunları düzenlemek için yapabileceğiniz işlemler yukarıda belirtilmiştir).

Üçüncü Kişilere Ait Siteler-Dijital Platformlar ve Uygulamalar

Sitemizden (mobil versiyonları dahil) ulaşılan diğer sitelerde kendilerine ait gizlilik-güvenlik politikaları, kullanım, iletişim ve kişisel veri işlenme şartları geçerlidir; reklam, banner, içerik görmek veya başka herhangi bir amaç ile ulaşılan web sitelerinden bilgi kullanımları, keza sitelerin (ve sair dijital platformların) etik ilkeleri, gizlilik-güvenlik prensipleri, kişisel veri saklama ve imha politikaları, servis kalitesi, kullanım şartları, çerezleri-web işaretçileri ve benzerleri, bildirimleri-önerileri ve diğer uygulamaları sebebi ile oluşabilecek ihtilaf, maddi-manevi zarar ve kayıplardan Şirketimiz sorumlu değildir.

Sorumluluk

Ziyaretçilerin Sitemizden veya Sitemizde link verilen diğer sitelerden / mobil uygulamalardan / her türlü bildirimlerden ve Şirketimize ait diğer birim-mecralardan edindikleri bilgiler, taraflarına elektronik iletişimi yapılan bilgilendirme, tanıtım ve reklamlar, keza her türlü öneriler çerçevesinde aldıkları kararlardan, bunlara göre yaptıkları her türlü işlem ve uygulama ile sonuçlarından Ziyaretçiler sorumludurlar.

Herhangi bir Sitemiz Ziyaretçisinin hukuki/fiili ehliyet durumunu bilemeyeceğimizden, çocukların ve diğer reşit olmayan kişilerin kullanımları, bilgileri ve bunların işlenme-işlemleri hususunda sorumluluk kanuni temsilcilerine ait olup kişisel verilerine (ve duruma göre keza iletişimlere) ilişkin haklarını da kanuni temsilcileri marifetiyle kullanabilirler.

Site İçeriği Üzerinde Haklar

Sitemizdeki her türlü bilgi ve içerik ile bunların düzenlenmesi, revizyonu ve kısmen/tamamen kullanımı konusunda; Şirketimizin anlaşmasına göre diğer üçüncü şahıslara ait olanlar hariç; tüm fikri-sınai haklar ve mülkiyet hakları Şirketimize aittir.

Değişiklikler

Şirketimiz gizlilik, kişisel veri saklama-kullanım ve imha politikası ve Site kullanım şartları gibi konularda, keza sunacağı ürün, hizmet ve fırsatlarda, kampanya vb. durumlarda gerekli görebileceği her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar; bu değişiklikler Şirketimizce internet sitemizden veya diğer uygun yöntemler ile duyurulduğu andan itibaren geçerli olur.

Tüm bu konularda ek bilgi istemlerinizi, her türlü talep ve şikayetlerinizi aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşarak Şirketimize bildirebilirsiniz. İlgili talebin yasalar gereği belirli bir prosedürde yapılması gereken hallerde söz konusu prosedüre uyulması gerekir.

Şirket : Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti

Bağlı Grup Şirketler :

Adres : Altunizade Mah. Sırmaperde Sok. No:25 Üsküdar / İstanbul

Telefon : +90 216 457 0073

İnternet Adresi : www.thegamify.com