Hitman Absolution

Hitman Absolution, IO Interactive tarafından geliştirilen ve Square Enix'in Avrupa şubesi tarafından yayınlanan 2012 tarihli gizlilik video oyunudur. Hitman serisinin beşinci bölümü ve 2006 yapımı Hitman: Blood Money'nin devamı niteliğindedir.

Yayınlanmadan önce geliştiriciler, Absolution'ın serinin temel özelliklerini korurken oynamanın daha kolay ve daha erişilebilir olacağını belirttiler. Oyun 20 Kasım 2012'de Microsoft Windows, PlayStation 3 ve Xbox 360 için yayınlandı. 15 Mayıs 2014'te Hitman: Absolution – Elite Edition, OS X için Feral Interactive tarafından piyasaya sürüldü. 11 Ocak 2019'da Warner Bros. Interactive Entertainment, Hitman HD Enhanced Collection'ın bir parçası olarak Absolution ve Blood Money'nin geliştirilmiş sürümlerini PlayStation 4 ve Xbox One için yayınladı.

Absolution'ın tek oyunculu hikayesi, genetiği değiştirilmiş sözleşmeli katil Ajan 47'yi ve benzer şekilde genetiği geliştirilmiş bir genç kızı, özel bir askeri şirket, birkaç suç örgütü de dahil olmak üzere bir suikastçı olarak potansiyelini kendi amaçları için kullanmak isteyen çeşitli taraflardan koruma çabalarını takip ediyor. ve 47'nin kendi eski işverenleri, Uluslararası Sözleşme Ajansı (ICA). Seride ilk kez oyun, oyuncuların temel oyundaki herhangi bir görev için kendi özel hedeflerini oluşturmasına ve bunları başkalarıyla paylaşmasına olanak tanıyan "Sözleşmeler" adlı çevrimiçi bir bileşene de sahiptir.

Oyun, piyasaya sürüldüğünde kutuplaşmış bir tepkiyle karşılandı ve övgülerin çoğu grafiklerine, ortamlarına ve konumlarına ve ayrıca çeşitli oyun seçeneklerine odaklandı. Bununla birlikte, birçok eleştirmen ve oyuncu, önceki taksitlerin açık uçlu doğasının aksine, doğrusal yapısından dolayı oyunu beğenmedi. Mart 2013 itibarıyla oyun 3,6 milyonun üzerinde kopya satmıştı. Absolution'ın hayal kırıklığı yaratan karşılamasının ardından seri, önceki taksitlerle aynı süreklilik içinde geçmesine rağmen daha açık uçlu oyun tarzına geri dönen ve yeni bir hikayeye sahip olan 2016 Hitman'da yumuşak bir yeniden başlatma aldı.

Hitman: Absolution Oynanışı - Nasıl Oynanır?

Hitman: Absolution, oyuncunun Ajan 47 adlı bir kiralık katil rolünü üstlendiği bir gizlilik oyunudur. Üçüncü şahıs bakış açısıyla sunulan oyun, bir dizi seviyede belirlenen hedefleri tamamlama etrafında döner.[8][9] Hedefler, seviyenin sonuna ulaşmaktan belirli kişileri ortadan kaldırmaya kadar değişebilir.[9] Oyuncular, bir hedefe veya konuma ulaşmak için dallara ayrılan yolları kullanarak her seviyeyi nasıl tamamlayacaklarını seçerler.[10] Oyuncular, eylem odaklı yaklaşımı seçerlerse düşmanlara karşı tabanca, şişe veya tuğla, saldırı tüfeği, av tüfeği, fiber tel veya çelik boru kullanabilir veya görünmeden, kılık değiştirerek, çevreye karışarak düşmanlardan tamamen kaçınabilir ve gizlilik odaklı yaklaşım kullanılıyorsa yalnızca belirlenen hedeflere saldırmak.[11][12][13] Ajan 47 ayrıca oyuncunun düşmanları daha kolay izlemesini sağlayan 'İçgüdü' yeteneğine de sahiptir.[10] Bireyleri öldürmenin veya dikkatlerini dağıtmanın çevresel yolları da vardır; oyuncular kahveyi karıştırmak için zehir kullanabilir, bir disko topunun düşüp kırılması için anahtarları çekebilir, bir benzin istasyonunda büyük bir patlamaya neden olabilir, iskelenin düşmesine neden olmak için bir düğmeyi çekebilir, yangına neden olabilir veya havai fişekleri patlatabilir. 14] Oyuncular hikayede ilerlemek için bölümleri tamamlarlar. Oyuncu, hikaye boyunca malikane, kütüphane, striptiz kulübü, silah deposu, güreş arenası, adliye ve otel gibi çeşitli yerlere seyahat eder.[14]

Oyun, oyuncuların diğer oyuncuların tamamlaması için kendi görevlerini yaratabilecekleri 'Sözleşmeler' serisine çevrimiçi bir seçenek sunuyor.[15] Oyuncular, oyunun hikaye görevlerindeki alanlardan birini seçer ve hangi oyuncu olmayan karakterlerin (NPC'ler) ortadan kaldırılması gerektiğine, her hedefi ortadan kaldırmak için hangi silahın kullanılması gerektiğine, hangi kılık değiştirmenin gerekli olduğuna, vücudun gizlenip gizlenmeyeceğine karar verir. ve oyuncunun yapay zeka tarafından tespit edilmesine izin verilip verilmediği.[16] "Sözleşmeler", IO Interactive'in çevrimiçi sunuculara sahip olmaması veya bu sunucuları kontrol etmemesi ve GDPR mevzuatına uyması gerekmesi nedeniyle Mayıs 2018'de kapatıldı.[17]

Hitman: Absolution'da Eklenen Yeni Özellikler

Yeni özellikler
Tasarrufların yerini kontrol noktaları alır.
Büyük, bağımsız, açık uçlu görevlerin yerini, her biri tek bir kapıyla birbirine bağlanan bir dizi doğrusal mini görev aldı. Hiçbir mini görev birden fazla çıkış noktası içermez ve oyuncuların geldikleri gibi ayrılmalarına da izin vermez.
Görevler sırasında sinematik sekanslar vardır, bu nedenle gazete özelliği kaldırılmıştır.
Red Dead Redemption'daki Dead Eye mekaniğine veya Splinter Cell: Conviction and Blacklist'ten Mark And Execute'e benzer şekilde, 47'nin Instinct pahasına birden fazla düşmanı hızlı bir şekilde öldürmek için ağır çekimde stratejik atışlar yapmasına izin veren nokta atış.
Absolution daha önce, oyuncuların herhangi bir seviyeden en fazla üç hedef seçerek suikast düzenlemesine ve kaydedilip çevrimiçi olarak paylaşılabilen özel yapım bir meydan okuma oluşturmasına izin veren bir "Sözleşme Modu" sunmuştu. İstedikleri silahı getirebilirler ve seviyeden herhangi bir silahı kullanabilirler, ancak mücadeleyi kurtarmalarına izin verilmesi için kurdukları sözleşmeyi tamamlayabilmeleri gerekiyordu.[3]
Hikaye Modu sırasında toplanan silahlar ve kılık değiştirmeler, Sözleşmeler Modunda ücretsiz olarak kullanıldı, ancak oyuncu bunları sözleşmelerden elde ettiği parayla da satın alıyordu.
47, üçüncü şahıs nişancıların çoğuna benzer şekilde siper alabilir ve köşelerden göz atabilir. Ayrıca alçak siperlerde hedefleri yakalayabilir.
Absolution, silahı ateşlemeden önce nişan almak gerektiğinden, önceki oyunların aksine üçüncü şahıs nişancı oyunlarına daha tipik olan gelişmiş bir ateşli silah nişan alma sistemine sahiptir. Birinci şahıs görünümü de kaldırılır.
Nefes tutma yeteneği tanıtıldı, bu da 47'yi göğüs göğüse çarpışmada daha güçlü kılıyor.
47 artık ağır silahları veya uzun tüfekleri gizleyebilir, böylece ICA kasalarını ve silah evrak çantalarını kaldırabilir.
47 artık hedefleri kendi elleriyle bastırabilir veya arkadan öldürerek sakinleştirici gerekliliğini ortadan kaldırabilir.
47, olağanüstü göğüs göğüse dövüş eğitimini artık hızlı bir etkinlik şeklinde diğer NPC'lere karşı oyun sırasında kendi avantajına kullanabilir.

Önde veya arkada kullanılmasına bakılmaksızın tüm yakın dövüş silahları tek vuruşta öldürür.
Göğüs, şişe ve nargile gibi bazı yakın dövüş silahları kullanıldıktan sonra kırılır.
Dual-wielding büyük ölçüde genişletildi; Oyuncunun görevden önce bir veya iki Silverballers taşımak arasında seçim yapmak zorunda olduğu Hitman: Blood Money'nin aksine, artık 47, daha küçük iki ateşli silah taşımaktan yalnızca birini taşımaya ve görev ortasında tam tersi (iki tanesi toplanırsa) geçiş yapabilir. başladı. Ayrıca, 47 adet çift elli tabanca olduğunda, tabancalar eskisi gibi aynı anda değil teker teker ateşlenir, bu da daha az sıklıkta yeniden doldurma ve daha iyi verimlilik sağlar.
Dairesel envanter sistemi kaldırıldı ve açıldığında oyunu duraklatmayan D-pad benzeri bir sistemle (veya PC'de ve klavye ve fare kullanılıyorsa basit bir dikey sistemle) değiştirildi. Aynı zamanda Silverballers çifti, başka bir tabanca türü (bulunursa çift elli kullanım için aynısından bir tane), bir keskin nişancı tüfeği, hafif makineli tüfek gibi başka bir büyük silah (başkası varsa çift elli de olabilir) ile sınırlıdır. bulundu) veya bir saldırı tüfeği veya av tüfeği, bir boğma silahı (genellikle fiber tel), başka bir yakın dövüş silahı ve bir Uzaktan Patlayıcı.
47 artık bazı seviyelerde zehir ve sakinleştirici bulabilir. Artık başlangıçta mevcut değiller ve yükseltmeler yoluyla elde edilemiyorlar.
Fırlatma mekanizması, 47 bıçak ve balta gibi kanatlı silahları fırlattığında, kilitlenme sistemi ile iyileştirildi. Bir nesneyi fırlatırken, oyun artık hedef almayı kolaylaştırmak için yörüngesini gösteriyor.
Fiber Tel veya boğucu bir silah, önceki oyunlarda olduğu gibi saldırıyı gerçekleştirmeden önce teli germek yerine artık yalnızca belirli bir düğmeye basarak kullanılıyor. 47 artık hedefleri boğduktan hemen sonra fiber telle sürükleyin.
47 artık ateşli silahları düşüremez veya fırlatamaz. Frisk aramaları, metal dedektör çubukları ve tam boyutlu metal dedektörleri tamamen kaldırıldı.
47 artık susturucuları çıkarabilir veya herhangi bir zamanda takabilir. Susturulmuş silahlar daha az hasar verir ancak düşmanları sessizce öldürmek için kullanışlıdır.

47 artık çıkıntılara asılabilir ve hareket edebilir ve ayrıca üzerindeki NPC'leri veya pencerelerden yakalayabilir ve onları kenardan çekerek öldürebilir.
47 artık Vücut Kutularına iki ceset saklayabilir ve aynı zamanda kendini de onların içinde saklayabilir. Ek olarak, dolaplar artık cesetleri saklamak için kullanılabilir.
47, havalandırma deliklerinden geçerek fark edilmeden seyahat etmesine izin verirken aynı zamanda çevreyi düşmanlara karşı tarayabilir.
47, aynı kıyafetleri giyen NPC'ler onu kılık değiştirdiğinden tanıyacağından, artık tamamen güvenli bir şekilde kılık değiştirerek ortalıkta dolaşamaz. Bunu önlemek için 47, görüş yarıçapları içindeyken onları kandırmak veya sadece mesafesini korumak için İçgüdü'yü kullanabilir.
47 artık güvenli bir yerde saklanmak için çevresiyle etkileşime girebilir, örneğin polis kılığında bir kutu çörek yiyormuş gibi yaparak, bir yemek standının yanında bir menü okuyormuş gibi yaparak veya kılık değiştirmiş bir tahta haça asılarak gibi. bir korkuluk olarak.
47 artık dikkat dağıtmak için arabaya vurarak veya ateş ederek araba alarmlarını tetikleyebilir. Önceden, bu sadece arabaları vurarak mümkündü. Ayrıca, arabalar artık patlayıcı.
47, dikkatini dağıtmak için birincil araç olarak parayı kullanmak yerine artık şişe, tuğla, yakın dövüş silahı kullanabilir ve hatta dikkat dağıtmak için radyoyu etkinleştirebilir.
47, güvenlik görevlileri tarafından izinsiz girerken veya başka bir şüpheli faaliyette bulunurken yakalanırsa, NPC'lerin geri kalanı eski oyunlarda olduğu gibi hemen uyarılmayacaktır. Bunun yerine, terk etmesi istenecek (eğer izinsiz giriyorsa) veya silah zoruyla tutulacak ve diğer insanları uyarmadan önce onları öldürerek veya bayıltarak durumun kontrolünü ele geçirmek için bir anı olacak. 47 ayrıca kendisine yaklaşan muhafızı yakalayıp silahsızlandırıp canlı kalkan olarak alacağı sahte teslim olabilir. Bir canlı kalkan tutarken, 47 artık silahları yeniden dolduramaz.

Oyunda artık gizlice öldürme, cesetleri saklama ve kafadan vuruş yapma gibi eylemler için puan veren ve tespit edilme ve hedef olmayanları öldürme gibi ihlaller için puan düşüren bir puan sistemi var. Hedef olmayanları bastırmak da puanları düşürür, ancak vücut gizlenirse, kaybedilen puanlar geri yüklenir. Her bölümün, bir seviyedeki toplam puanı belirleyen ayrı puanları vardır. Derecelendirme, puana göre verilir.
Bir görevin nihai puanını da etkileyen, Meydan Okumalar aracılığıyla gerçekleştirilen, her seviye için kilidi açılacak birden çok hedef/başarı vardır. Hedefler, kanıt toplamaktan belirli bir kılık değiştirerek sızmaya kadar değişir. Bunların çoğu, bir hedefin nasıl ortadan kaldırıldığı veya bir oyun sırasında 47'nin kaç tane kılık değiştirdiği ile ilgilidir. Hedefler o kadar çeşitlidir ki, hepsini tek bir oturumda elde etmek imkansızdır ve bazıları doğrudan birbirine karşı çıkar (örneğin Suit Only ve Chameleon, ikincisi tüm kılık değiştirmeleri toplar), oyuncuyu seviyeleri tekrar oynamaya ve farklı denemeye teşvik eder. taktikler.
47 tam ölçekli bir uyarıyı tetiklerse, katın muhafızları destek isteyebilir.
Kalabalıklar, şiddete tepki göstererek ve gardiyanları uyararak büyük ölçüde iyileştirildi.
Sivil NPC'ler, bir gardiyan, polis memuru veya ordu kılığına girmişse, bazen silah seslerini, patlamaları ve cesetleri 47'ye bildirir.

Hitman: Absolution Hikayesi

Genetiğiyle oynanmış suikastçı Ajan 47 (David Bateson), işverenleri Uluslararası Sözleşme Ajansı'ndan (ICA), bilinmeyen nedenlerle ICA'ya ihanet eden ve fonlarını ve veri tabanlarını sabote eden eski yöneticisi Diana Burnwood'u (Marsha Thomason) öldürmesi için bir sözleşme alır. , onları reform yapmaya zorluyor. 47, Chicago malikanesinde Diana ile yüzleşir ve görünüşe göre onu vurur. Diana, ölmeden önce Victoria (Isabelle Fuhrman) adlı genetiğiyle oynanmış bir genç kızı bir suikastçı olarak şiddet dolu bir hayattan korumak için ICA'ya ihanet ettiğini itiraf eder ve 47'den onun yerine Victoria'ya bakmasını ister. 47, yeni idarecisi Benjamin Travis'in (Powers Boothe) onu ICA'ya hain olarak damgalamasına neden olarak kabul eder.

Victoria'yı Redwood Yetimhanesine bıraktıktan sonra 47, ondan bilgi karşılığında yerel bir suç patronuna (James Sie) suikast düzenlemesini isteyen gözden düşmüş ICA muhbiri Birdie (Steven Bauer) ile tanışır. Vurulduktan sonra Birdie, 47'ye Victoria ile ilgilenen bir ev savunma sistemi şirketi başkanı Blake Dexter'dan (Keith Carradine) bahseder. 47, Dexter'ın Terminus Otel'deki odasına gizlice girer ve Victoria'yı kaçırıp en yüksek teklifi verene satmayı planladığını öğrenir. 47, Dexter'ı öldürmeye çalışır, ancak bayılır, bir hizmetçiyi öldürmekle suçlanır ve Dexter onu ateşe verdikten sonra Dexter'ın süitinde ölüme terk edilir. Otelden kaçan 47, striptiz kulübünde Dexter'ın muhbiri Dom Osmond'u (Jon Curry) öldürür, ancak Dexter'ın Victoria'yı yakalamak için Edward Wade (Larry Cedar) liderliğindeki bir grup paralı asker tuttuğunu öğrenir. 47'nin onları durdurma çabalarına rağmen, kendini kurtarmak için Victoria'nın konumuna ihanet eden Birdie'yi yakalarlar. 47, Victoria'yı yetimhanede savunur ve Wade'i öldürmeyi başarır, ancak Dexter'ın oğlu Lenny (Shane Stevens) Victoria'yı yakalar ve kaçar.

Dexter'ın özel askeri şirketi tarafından sıkı bir şekilde yönetilen Güney Dakota'nın Hope kasabasında 47, Victoria'yı Dexter'dan kaçırıp rakip bir silah şirketine satmayı planlayan Lenny'nin çetesi Hope Cougars'ı ortadan kaldırır ve Victoria'nın nerede olduğu konusunda Lenny'yi sorguya çeker. Lenny'yi öldürdükten veya onu çölde terk ettikten sonra 47, Victoria'yı inceleyen bilim adamlarını öldürmek ve onun hakkındaki araştırma verilerini yok etmek için Dexter Industries'in laboratuvarına sızar ve daha sonra Dexter'ın deforme olmuş koruması Sanchez'i (Isaac C. Singleton Jr.) bir yeraltı kafesinde öldürür. kavga. 47, bir otelde iyileşirken Travis'in kişisel suikast timi "The Saints" tarafından saldırıya uğrar, ancak onları ortadan kaldırmayı başarır.

47 sonunda Victoria'yı Hope Adliyesi hapishanesinde bulur, ancak Dexter tarafından yakalanır ve işkence görür, ta ki ikincisi Victoria'yı 10 milyon dolara satın almak isteyen Travis ile bir toplantıya çağrılana kadar. 47 sokaklara kaçar ve Hope'un Dexter'dan maaş alan yozlaşmış şerifi Clive Skurky'nin (Jon Gries) peşine düşer ve onu arayan ICA ajanlarından kaçınır. 47 köşe vuruşu yapar ve Dexter'ın onu öldürmeden önce Chicago'da Travis ile buluşacağını ortaya çıkaran Skurky'yi sorgular. Chicago'daki Blackwater Park'ta 47, Dexter'ı parkın tepesine kadar takip etmeden önce Dexter'ın sekreteri Layla Stockton'ı (Traci Lords) öldürür. Dexter, Victoria ile helikopterle kaçmaya çalışır, ancak 47 onu ölümcül şekilde yaralar ve Victoria'yı kurtarır. Oğlunu ve parasını kaybettiği için yas tutan Dexter, tek başına ölüme terk edilir.

Birkaç ay sonra, Travis ve adamları, Diana'nın sahte ölümünü yaptığından şüphelenerek Diana'nın mezarını ziyaret ederler, ancak Diana'nın bıraktığı bir mektupta bunu yapmakla görevlendirildiği için 47 onları pusuya düşürür ve Victoria'nın Travis'in fonuyla yaratıldığından da bahseder. ICA üstlerinin bilgisi. 47 onu ölümcül şekilde yaraladıktan sonra Travis, Victoria'nın ICA potansiyelini boşa harcadığı için ona bağırır ve Diana'nın gerçekten ölüp ölmediğini sorar ve 47, işini bitirmeden "Asla bilemeyeceksin" yanıtını verir. Bir süre sonra 47, Diana ve Victoria'yı uzaktan gözlemleyerek Diana'nın 47'nin yardımıyla sahte ölüm uydurduğunu ve şimdi Victoria'ya baktığını doğrular. Oyun, Diana'dan Ajan 47'ye onu ICA'ya tekrar hoş geldiniz mesajıyla ve eylemleri ICA'nın iç yolsuzluğun temizlenmesine yardımcı olduğu için teşekkür ederek sona erer. Son sahnede, Terminus Oteli yangınından bu yana 47'nin izini süren Dedektif Cosmo Faulkner (Jonathan Adams), Birdie ortaya çıkana ve ona bir bedel karşılığında yardım etmeyi teklif edene kadar 47'nin kimliğini keşfetmekte zorlanıyor.

Hitman: Absolution Geliştirilme Süreci

Hitman serisine devam etme planları ilk olarak 2007'de duyurulsa da,[18] Eidos, oyunun geliştirilmekte olduğunu ancak Mayıs 2009'da onayladı.[19] 2009'da oyunla ilgili bazı olay örgüsü ayrıntıları, oyunun hikayesinin Ajan 47'yi kendisini yeniden inşa etmek zorunda kalacağı düşük bir noktaya götüreceğini belirterek söylendi. 20 Nisan 2011'de Square Enix, Avrupa'da Hitman: Absolution ticari marka başvurusunda bulundu ve bu, sitelerin bunun beşinci Hitman oyununun adı olacağı yönünde spekülasyon yapmasına yol açtı.[21] 6 Mayıs 2011'de Hitman: Absolution adını doğrulayan bir tanıtım fragmanı yayınlandı. Fragman kısaca Ajan 47'nin bir baskılayıcı ve imzası olan Silverballer tabancasının etrafına sarılı bir çıngıraklı yılan taktığını gösteriyordu.[22] Oyunun "tanıdık ama yine de diğer Hitman oyunlarından önemli ölçüde farklı bir deneyim" olacağı bildirildi.[23] 9 Ekim 2011'de "Run for Your Life" adlı tam bir oyun fragmanı yayınlandı.[24]

Hitman: Absolution Hakkında İlginç Bilgiler

Absolution, serideki neredeyse tamamı kıta Amerika Birleşik Devletleri'nde geçen tek oyundur ve yalnızca sonsözü farklı bir ülkede, yani İngiltere'de geçer.
Professional Editions Artbook'un Xbox 360 sürümü dijital olarak satın alınamaz. Sayfalar da çevrimiçi olarak dijital görünmüyor.
Absolution , yılın kırk yedinci haftası olan 20 Kasım 2012'de yayınlandı (kahraman Ajan 47'ye bir gönderme).
Absolution, seride Carlton Smith'in yer almadığı tek oyundur.
Oyun, yapım sırasında birkaç kez değiştirildi, geliştiriciler, oynanabilir Edward Wade gibi oyun için çeşitli fikirler etrafında oynadılar, 47'nin kravatını fiber tel yerine kullandı ve oyuncuların bir roketatar kullanmasına izin verdi. Oyunun geliştirme aşamaları hakkında daha fazla bilgi (şu anda) Apple'a özel Hitman: Absolution Full Disclosure uygulamasında bulunabilir. Uygulama içeriği de burada bulunabilir.
2012'de "Burning Hope: The Making of Hitman: Absolution" adlı kısa bir belgesel oluşturuldu.
HD Enhanced Collection'ın girişinde, WB Games geliştirilmiş bağlantı noktasını yayınladığından, Square Enix logosu Warner Bros. Interactive Entertainment logosuyla değiştirildi.
Bu daha sonra bir yamada WB Games logosuyla değiştirildi.
Oyunun büyük ölçüde olumlu eleştirilerine rağmen, serinin çoğu hayranı tarafından en kötü Hitman oyunu olarak görülüyor.

Diğer Hitman oyunlarına dair detaylı bilgiye aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Hitman Genel Oynanış Bilgileri ve Detaylar

Hitman: Codename 47

Hitman 2: Silent Assassin

Hitman: Contracts

Hitman: Blood Money

Hitman (2016 video game)

Hitman 2 (2018 video game)

Hitman 3

Hitman Go

Hitman: Sniper

KVKK AYDINLATMA METNİ ve HAKLAR

Gizlilik Kuralları, Site Kullanım Şartları ve İletişimler ile Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme

Değerli Site Ziyaretçilerimiz, Kullanıcılarımız, Müşterilerimiz, Üyelerimiz;

Gizlilik Kurallarımız, İletişimler, Site Kullanım Şartları ve Kişisel Verilerinizin İşlenmesi ile ilgili uygulamalarımız ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki haklarınız hususunda sizleri bilgilendirmek istemekteyiz.

Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti’ye ait ve bağlı grup şirketlerinin temsilen kurulan www.thegamify.com .Sitemizde (mobil uygulaması dahil), ziyaretçi-üye-müşteri (bundan böyle kısaca Ziyaretçi(ler) diye anılacaktır) bilgilerinin gizliliği, kişisel verilerin (bilgilerin) korunması, saklanması, işlenmesi-kullanımı-imhası, ticari elektronik iletişimler ve diğer hususlarda, aşağıda cari esasları belirtilen Gizlilik Kuralları-Politikası ve Uygulama-Kullanım Şartları geçerlidir.

Bilgilerin Korunması

Bu sitede, ziyaretçiler tarafından verilen ve edinilen bilgilerin ve işlemlerinin güvenliği için gerekli önlemler bilgi ve işlemin mahiyetine göre Şirketimiz veya ilgili kuruluş tarafından sistemlerde ve internet altyapısında, teknolojik imkanlar ve maliyet unsurları dahilinde, uygun teknik ve idari yöntemler ile alınmıştır.

Sitemize üyelik, talep ve şikayetlerinizi iletme veya bilgi güncelleme amacıyla girdiğiniz bilgiler, diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez.

Bilgilerin Toplama Yöntemleri, İşlenme-Aktarım Amacı ve Kişisel Veri İşlemleri

Gizliliğin korunması için gereken tedbirler alınmak ve kişisel verilerin işlenmesine dair tüm yasal ilkeler ile kişisel veri saklama-imha politikalarına uygun olmak üzere; kanunen zorunlu ise veya zorunlu olmayan bazı uygulamalar için de ayrıca izni de rica edilerek; Ziyaretçilerimizin sanal işletmeleri ziyaret, varsa alışveriş ve iletişim bilgileri ile aşağıda detaylı belirtilen diğer kişisel bilgileri, Veri Sorumlusu Şirketimiz ve ortakları-iş ortakları, halefleri, servis sağlayıcıları-tedarikçileri ve belirlenecek (sosyal medya-online reklam işletmecileri dahil) diğer işlenme amacının gerektirdiği üçüncü kişiler/kuruluşlar (duruma göre veri sorumluları, işleyenler ve/veya alıcı grupları) tarafından ve arasında, gerek grup şirketlerimizden satın aldıkları veya ilgilendikleri ürün-hizmetler ile ilgili müşteri deneyimleri, tüketici hakları, müşteri/üye hizmetleri ve bunlara ilişkin ticari-mali ve hukuki sorumluluk-yükümlülüklerin gerçekleştirilmesine dair yasal nedenlerle, gerek genel ve kişiye özel ürün-hizmet ve imkanlardan yararlandırılabilmeleri için ve gerek ise her türlü ürün-hizmet tanıtımı, reklam, iletişim, promosyon, satış, pazarlama, müşteri kartı, kredi kartı ve kullanıcı/üyelik/müşteri bilgilendirmeleri, işlemleri ve uygulamaları yapılması amacıyla,

Burada belirtilen ve ayrıca kanunlarda kişisel verilerin işlenebileceği ve aktarılabileceği açıkça öngörülen hallerde, bilgilerin tarafınca alenileştirildiği durumlarda, her türlü tüketici, üyelik ve diğer sözleşmelerin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olarak sözleşme taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olduğu hallerde, keza veri sorumlusu/işleyen olarak her türlü hukuki yükümlülükleri yerine getirebilme için zorunlu durumlarda, ayrıca hakların tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu olduğu durumlar ile temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla veri sorumlusu/işleyen olarak burada ve yasalarda öngörülmüş meşru menfaatler için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu/gerekli olduğu hallerde, kısmen veya tamamen otomatik olan/olmayan toplama yöntemleri ile (Ziyaretçilerin Şirketimize ve yukarıda anılan kuruluşlara sözlü/yazılı verdikleri bilgilerden, sanal mağazaları ve/veya bulundukları fiziki-sanal ortamları, mobil uygulamaları dahil olmak üzere internet sitelerini ziyaretlerinden ve içerik incelemelerinden, sosyal medya ve reklam ağı işletmecilerine ait sitelerdeki üyelik ve işlem bilgilerinden, Şirketimiz ve yukarıda anılan kuruluşlar nezdindeki (fiziki ve sanal/dijital) üye/kullanıcı ve çağrı merkezi işlemleri ile alışverişlere ve müşteri memnuniyetine dair ödeme-tahsilat-teslimat-şikayet-kampanya-anket işlemleri ve bunların yasal mali belgeleri ile diğer belgeleri-kayıtlarından, ayrıca sabit-mobil nitelikli internet ve iletişim cihazlarının ve/veya mobil uygulamaların muhtelif ortamlarda ve yerde kullanımlarında oluşan/edinilen yazılı, sözlü, görsel ve teknik verilerden) temin, devralınma, yasal azami süreler aşılmamak üzere ve bilginin mahiyetine göre işlenme amacına uygun olarak öngörülecek süre ile yurt içinde ve dışında yazılı/manyetik arşivlere kaydedilme, depolanma, saklanma, muhafaza, elde edilebilir hale getirilme, kullanılma, güncellenme, değiştirilme, birleştirilme, yeniden düzenlenme, sınıflandırılma, açıklanma, yukarıda anılan kişiler/kuruluşlar itibari ile (yurt içinde-dışına) paylaşım, aktarım, aktarılma, transfer, imha (yok edilme, silinme veya anonimleştirme) işlemleri ve kanunlara uygun sair yöntemler ile işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir (Bundan böyle hepsini birlikte ifade etmek üzere "işlenme" veya "işlem(e)" diye anılacaktır).

Ziyaretçilerin Şirketimize, diğer grup şirketlerine, bayileri ve her türlü anlaşmalı kuruluşlarına ait etkinlikleri ile içinde yer aldıkları yapıları-siteleri ziyaretlerine ve buralardan alışverişlerine dair her türlü kişisel olan-olmayan bilgiler de (konum verileri, incelenen ürünler, etkinlikler ve etkinlik konusu ürün-tutar bilgileri dahil) cihazlarında ilgili fonksiyonlar açık ise bluetooth ve genel-özel kablosuz ağ bağlantılarından uygun teknik yöntemler ile alınabilir, yukarıdaki paragrafta belirtilen çerçevede anılan kuruluşlarca yurt içinde ve dışında işlenebilir, aktarılabilir.

Sitemizde Tanımlama Bilgisi (Çerez vb.) Uygulaması

www.thegamify.com sitemizde (mobil uygulamaları dahil tüm dijital platformlarında) muhtelif türde çerezler kullanılmaktadır. Bunlar oturum çerezleri, kalıcı çerezler, zorunlu çerezler, işlevsellik çerezleri, analiz çerezleri, ticari çerezler ve üçüncü parti çerezleri gibi tanımlama bilgileridir.

Çerezler ziyaret edilen internet sitesinin düzgün bir şekilde çalışmasını ve geliştirilmesini, kullanıcı deneyiminin kişiselleştirilmesini ve iyileştirilmesini, siteleri oturum açmadan ziyaret edebilmesini ve/veya tarafına (duruma göre internet tarayıcı ve/veya ilgili mobil uygulama kapalı olsa dahi görebileceği) ticari-sosyal amaçlı bildirimler yollanmasını ve genel olarak site kullanıcıları-ziyaretçilerine gerek ilgili sitede, gerek başkalarına ait sitelerde (sosyal medya-ağlar ve online reklam ağları dahil) genel ya da özelleştirilmiş bilgilendirmeler, reklam ve tanıtımlar sunulmasını-iletilmesini sağlamak amacıyla bilgisayarlara ve mobil cihazlara yerleştirilen küçük veri parçacıklarıdır.

Çerezler bilgisayar-cihazlarda, varsa kanuni azami süre aşılmamak kaydıyla, amaca uygun bir süre ile tutulurlar.

Sitemizi (mobil versiyonları dahil) kullanan Ziyaretçiler yukarıda belirtilen uygulamayı, keza ilgili tanımlama bilgilerinin burada, kişisel veri mevzuatında ve bu bilgilendirme metninin diğer kısımlarında çeşitli bilgileriniz için öngörülen amaçlarla ve kapsamda-şartlarda işlenmesini (bu çerçevede üçüncü kişilere aktarım-paylaşımları ve kullanmaları dahil) kabul etmiş sayılırlar.

Ziyaretçiler istedikleri her zaman cihazlarındaki program ve/veya işletim sistemi ve/veya internet tarayıcısının ayarlarından çerezleri düzenleyerek kaldırabilirler ve/veya anılan bildirimleri durdurabilirler (Bu takdirde Sitemizin/ilgili cihazın/programın arzu edildiği gibi çalışmayabileceği ve/veya bildirim içeriklerinden haberdar olunamayacağı bilinmelidir).

İletişimler

Ziyaretçilerimiz ile, yine kanunlara uygun şekilde, her türlü ürün ve hizmetlere ilişkin tanıtım, reklam, iletişim, promosyon, satış ve pazarlama amacıyla, kredi kartı ve üyelik/müşteri bilgilendirme, işlem, uygulamaları için Şirketimiz ve diğer grup Şirketlerince SMS/kısa mesaj, anlık bildirim, otomatik arama, bilgisayar, telefon, e-posta/mail, faks, (cihazınızda açık ise) her türlü bildirimler, bluetooth, diğer her türlü genel-özel kablosuz ağlar ve diğer elektronik iletişim araçları ile sosyal, ticari ve sair elektronik iletişimler yapılabilir, Ziyaretçilere ticari elektronik iletiler gönderilebilir.

İşlenen - Aktarılan Kişisel Verileriniz ve Kişisel Verilerinize Dair Kanuni Haklarınız

Değerli Ziyaretçimiz, isim, soyisim, rumuz, yaş/doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, evlilik tarihi, çocuk durumu, sahip olunan ulaşım aracı, yaşanılan bölge, etkinlik yaptığınız sitemize ilişkin bilgiler, etkinlik detaylarınız, varsa teslimat adresiniz, eğitim düzeyi, meslek/iş, kültürel, sanatsal, sportif, tatil vs. ilgi alanları-hobiler ve alışveriş alışkanlıkları gibi demografik üye/kullanıcı/müşteri bilgileri, özel-resmi kimlik, kimlik no. ve vergi bilgileri, fotoğraf, (güvenlik amaçlı) istek, şikayetlerinizi bildirdiğiniz yazılı, görsel kayıtları, çağrı merkezi görüşmelerimize dair ses kayıtları, kıyafet dahil her türlü ürüne ve hizmete ilişkin alışveriş alışkanlığı-tercihleri, beğenileri ve ilgili yorumları, yararlanılan/katılınan kampanya, yarışma, anket vb.leri ile içerikleri, fatura içerikleri, ödeme yöntemleri, şikayet – iade ve benzeri nedenlerle paylaştığınız şifre gibi gizli bilgiler hariç kart ve hesap bilgileri, eski ve yeni cep/ev/iş telefon/faks numaraları, mail adresleri, elektronik ticari ve sair iletişimlere yaklaşım-aksiyonlar, çeşitli amaçlarla kullanılan sabit ve mobil cihaz ad(lar)ı, türü, modeli ve kodları, tanımlama bilgileri (çerez, web tarayıcı işaretleri-bilgisi, IP, kablolu-kablosuz ağ bağlantı bilgisi vb), reklam tanıtıcısı bilgileri, sosyal medya profil ve hesap bilgileri-işlemleri ile konum verilerinizden oluşan kişisel bilgilerinizin toplanma yöntemi ve hukuki sebebi, hangi amaçla işleneceği ve kimlere hangi amaçla aktarılabileceği hususlarında tarafınıza böylece bilgi verilmesinin yanı sıra; kişisel bilgilerinizin işlenip işlenmediğini, işlenmişse buna ilişkin bilgileri, amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını, yurt içinde ve dışında aktarıldığı üçüncü kişileri öğrenme, bilme ve tüm bu hususlarda bilgi talep etme haklarına, keza eksik veya yanlış işlenmiş olmaları halinde düzeltilmesini, kanuni şartlarına ve yöntemine uygun olarak silinmesini veya yok edilmesini ve bu durumun verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, ayrıca, bilgilerinizin otomatik sistemler ile analiz edilmesi sureti ile aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebi ile zarara uğramanız halinde giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu, tüm bu konularda Veri Sorumlusu Şirketimiz’e başvurabileceğinizi bilgilerinize sunarız.

Yukarıdaki hususlar kişisel verilere ilişkin aydınlatma yükümlülüğümüz gereği bilgilerinize sunulmakla beraber, mevzuatın ilgili kişiden açık rıza alınmaksızın işlenmesine (aktarımlar dahil) imkan verdiği haller dışındaki her türlü kişisel veri işlemleri için izin alındığını ve izinsiz işlenme yapılmadığını bilmenizi rica ederiz.

Bu çerçevede izniniz rica edilen hallerde, söz konusu izni uygulaması varsa ilgili internet Sitemizde ve yine uygulaması varsa ( yazılı-imzalı izin ile aynı hukuki nitelik-değerde olmak üzere) dijital ortamda da verebilirsiniz. Şöyle ki; sitemizdeki ve anılan sitelerdeki kişisel veri işlem bilgilendirmelerini değerlendirmiş olarak, tablet, cep telefonu ekranlarında ya da beyan edeceğiniz cep telefonunuza kısa mesajla gönderilen linkte bilginize sunulan izin metnini incelemenizden sonra, uygun bulmuş iseniz, bilgilerinizin doğruluğunu ekranda ya da dijital ortamda teyit ettikten sonra işlemleri (prosedürüne ve tercihinize göre ekrandan ve/veya cep telefonunuzdan) yaptığınızda izin-onay işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bunun dışında, böyle bir uygulama mevcut olanlar için geçerli olmak üzere, dilediğiniz her zaman ilgili web sitelerimize ulaşarak izin-onay işlemlerini yapabilirsiniz.

Şirketimiz ilgili mevzuat uyarınca ve kişisel veri saklama-imha politikalarında öngöreceği periyodlarda kişisel bilgileri kısmen/tamamen imha (silme, yok etme veya anonimleştirme) işlemleri yapabileceği gibi Ziyaretçiler arzu ettikleri her zaman ve hiçbir gerekçe göstermeksizin aşağıda belirtilen iletişim kanallarından Şirketimize ulaşarak ve gereken kanuni-teknik prosedürleri yerine getirerek kişisel veri işlenmelerini ve/veya taraflarına ticari elektronik iletişimleri durdurabilirler. Bu husustaki açık bildirim-taleplerine göre, kişisel veri işlemleri ve/veya belirttiği kanallar için tarafına iletişimler yasal azami süre içinde durdurulur (yasalara göre mümkün-gereken veya yükümlü olunan kişisel veri işlemeleri ve iletişimler devam eder). Ziyaretçi dilerse ayrıca, hukuken muhafazası gereken ve/veya mümkün olanlar haricindeki bilgileri, veri kayıt sisteminden silinir ya da yok edilir veya aynı amacı sağlamak üzere kimliği belirli olmayacak biçimde anonim hale getirilir. Bu hususlardaki başvuru ve talepler yasal azami süreler içinde yerine getirilecek yahut hukuki gerekçesi tarafına açıklanarak kabul edilmeyebilecektir (İlgili kanuni haklar saklıdır).

(Bilgisayar ve diğer cihazlarınızdaki çerezler ve bildirimlere ilişkin bilgilendirmeler, bunları düzenlemek için yapabileceğiniz işlemler yukarıda belirtilmiştir).

Üçüncü Kişilere Ait Siteler-Dijital Platformlar ve Uygulamalar

Sitemizden (mobil versiyonları dahil) ulaşılan diğer sitelerde kendilerine ait gizlilik-güvenlik politikaları, kullanım, iletişim ve kişisel veri işlenme şartları geçerlidir; reklam, banner, içerik görmek veya başka herhangi bir amaç ile ulaşılan web sitelerinden bilgi kullanımları, keza sitelerin (ve sair dijital platformların) etik ilkeleri, gizlilik-güvenlik prensipleri, kişisel veri saklama ve imha politikaları, servis kalitesi, kullanım şartları, çerezleri-web işaretçileri ve benzerleri, bildirimleri-önerileri ve diğer uygulamaları sebebi ile oluşabilecek ihtilaf, maddi-manevi zarar ve kayıplardan Şirketimiz sorumlu değildir.

Sorumluluk

Ziyaretçilerin Sitemizden veya Sitemizde link verilen diğer sitelerden / mobil uygulamalardan / her türlü bildirimlerden ve Şirketimize ait diğer birim-mecralardan edindikleri bilgiler, taraflarına elektronik iletişimi yapılan bilgilendirme, tanıtım ve reklamlar, keza her türlü öneriler çerçevesinde aldıkları kararlardan, bunlara göre yaptıkları her türlü işlem ve uygulama ile sonuçlarından Ziyaretçiler sorumludurlar.

Herhangi bir Sitemiz Ziyaretçisinin hukuki/fiili ehliyet durumunu bilemeyeceğimizden, çocukların ve diğer reşit olmayan kişilerin kullanımları, bilgileri ve bunların işlenme-işlemleri hususunda sorumluluk kanuni temsilcilerine ait olup kişisel verilerine (ve duruma göre keza iletişimlere) ilişkin haklarını da kanuni temsilcileri marifetiyle kullanabilirler.

Site İçeriği Üzerinde Haklar

Sitemizdeki her türlü bilgi ve içerik ile bunların düzenlenmesi, revizyonu ve kısmen/tamamen kullanımı konusunda; Şirketimizin anlaşmasına göre diğer üçüncü şahıslara ait olanlar hariç; tüm fikri-sınai haklar ve mülkiyet hakları Şirketimize aittir.

Değişiklikler

Şirketimiz gizlilik, kişisel veri saklama-kullanım ve imha politikası ve Site kullanım şartları gibi konularda, keza sunacağı ürün, hizmet ve fırsatlarda, kampanya vb. durumlarda gerekli görebileceği her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar; bu değişiklikler Şirketimizce internet sitemizden veya diğer uygun yöntemler ile duyurulduğu andan itibaren geçerli olur.

Tüm bu konularda ek bilgi istemlerinizi, her türlü talep ve şikayetlerinizi aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşarak Şirketimize bildirebilirsiniz. İlgili talebin yasalar gereği belirli bir prosedürde yapılması gereken hallerde söz konusu prosedüre uyulması gerekir.

Şirket : Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti

Bağlı Grup Şirketler :

Adres : Altunizade Mah. Sırmaperde Sok. No:25 Üsküdar / İstanbul

Telefon : +90 216 457 0073

İnternet Adresi : www.thegamify.com