Fire Emblem

Dünyayı kasıp kavuran ve büyük bir tutku ile oynanan Fire Emblem'in oynanışından geliştirme sürecine kadar pek çok detay Fire Emblem rehberi yazımızda.

Fire Emblem, Intelligent Systems tarafından geliştirilen ve Nintendo tarafından yayınlanan bir fantezi taktiksel rol yapma oyunu serisidir. İlk olarak 1990'da Famicom için üretilen ve yayınlanan seri, şu anda on yedi temel giriş ve beş yan üründen oluşuyor. Oyun, geleneksel rol yapma video oyunlarına benzer bir hikaye ve karakterleri bir araya getirirken, ızgara tabanlı ortamlarda karakterlerin taktiksel hareketi etrafında döner.

Oynanışın dikkate değer bir yönü, karakterlerin savaşta kalıcı olarak ölmesi ve yenildiklerinde onları oyunun geri kalanından uzaklaştırmasıdır. Fire Emblem: New Mystery of the Amblem'den itibaren daha yeni oyunlarda oyuncular, düşen karakterlerin ölü kaldığı Klasik Mod veya düşen karakterlerin bir sonraki savaş için yeniden canlandırıldığı Gündelik Mod arasında seçim yapabilir.

Serinin adı, seride tekrar eden bir unsur olan ve genellikle savaşın ve ejderhaların gücünü temsil eden bir kraliyet silahı veya kalkanı olarak tasvir edilen "Yangın Amblemi"ne atıfta bulunur. İlk oyunun gelişimi, Shouzou Kaga ve diğer üç geliştirici tarafından bir dōjin projesi olarak başladı. Başarısı, serideki diğer oyunların geliştirilmesine yol açtı. Kaga, Intelligent Systems'ten ayrılıp Tear Ring Saga'yı geliştirmek için oyun stüdyosunu kurduğu Thracia 776'nın piyasaya sürülmesine kadar her bir oyunun geliştirilmesini yönetti.

Serideki hiçbir oyun, Marth ve Roy adlı iki karakter 2001 dövüş oyunu Super Smash Bros. Melee'ye oynanabilir karakterler olarak dahil edilene kadar Japonya dışında piyasaya sürülmedi. Popülariteleri ve benzer şekilde sıra tabanlı Advance Wars'ın uluslararası başarısı, sonunda Nintendo'yu, 2003'te Fire Emblem adlı yedinci oyun The Blazing Blade'den başlayarak gelecekteki oyunları Batı topraklarında yayınlamaya ikna etti.

Serideki birçok oyun iyi sattı, ancak satışlar 2000'li yıllarda düşüş yaşadı. Bu, dizinin neredeyse iptal edilmesiyle sonuçlandı, bu kader, Fire Emblem Awakening'in (2012) benzeri görülmemiş kritik ve ticari başarısıyla tersine döndü. Bireysel girişler genel olarak övüldü, seri bir bütün olarak oynanışıyla övüldü ve türü tanımlayacak çeşitli oyun öğelerini kodlayan taktiksel rol yapma türünde çığır açan seriler olarak sık sık alıntı yapıldı. Serinin dört bir yanından karakterler, yukarıda bahsedilen Super Smash Bros. serisi de dahil olmak üzere diğer video oyunu serileriyle geçişlere de dahil edildi.

Fire Emblem Oynanışı, Fire Emblem Nasıl Oynanır?

Fire Emblem'in geliştiricileri, bunu bir "RPG simülasyonu" olarak tanımladılar, taktik simülasyon oynanışını bir rol yapma oyununun olay örgüsü ve karakter gelişimiyle birleştirerek, önceki taktik oyunlarda bulunmayan karakterlerle bir bağlantı duygusu yarattılar.

Fire Emblem serisindeki savaşlar, oyuncunun hem oyunun hikayesine hem de isteğe bağlı yan hikayelere bağlı haritalarda belirli sayıda karakteri kontrol ettiği ızgara tabanlı bir harita üzerinde oynanır. Her karakterin belirli bir karakter sınıfı vardır, bu onlara belirli yetenekler verir ve sahada ne kadar hareket edebileceklerini etkiler. Bazı karakter sınıflarının kendilerine özgü doğuştan gelen becerileri vardır ve her karakterin kendi istatistikleri vardır. Bir karakterin sınıfı, bazen özel öğelerin gerekliliği ile değiştirilebilir veya yükseltilebilir. Bir savaş sırasında her karakter, bir düşmana saldırmak, bir müttefiki iyileştirmek veya bir düşmanı öldürmek (tipik olarak en fazla deneyim puanı sunan) gibi eylemler gerçekleştirerek deneyim puanları kazanır. Belirli bir seviyeye ulaşıldığında, karakter yükselir ve karakterin sağlık, çeviklik veya güç gibi niteliklerine rastgele yeni beceri puanları verilir. Bir karakter savaşta ne kadar çok kullanılırsa o karakter o kadar fazla deneyim kazanır.

Kutsal Savaşın Şeceresi'nden bu yana savaşta kilit bir unsur, belirli silahların ve büyü türlerinin birbirlerine karşı taş-kağıt-makas tarzında sahip olduğu güçlü ve zayıf yönleri yöneten bir sistem olan Silah Üçgeni'dir. Silahlar için, mızrakların kılıçlara, kılıçların baltalara ve baltaların mızraklara karşı bir avantajı vardır. Sihir sisteminde ateş rüzgardan, rüzgar gök gürültüsünden ve gök gürültüsü ateşten daha güçlüdür. The Binding Blade'den Radiant Dawn'a kadar, bu üç unsur toplu olarak anima büyüsü olarak bilinir.

Anima ışıktan, ışık karanlıktan ve karanlık anima'dan daha güçlüdür. Kader'de Silah Üçgeni ilişkileri başka silahlar ekler: kılıçlar ve ciltler baltalardan ve yaylardan, baltalar ve yaylar mızraklardan ve shurikenlerden daha güçlüdür ve mızraklar ve shurikenler kılıçlardan ve ciltlerden daha güçlüdür. Çoğu oyun bir Silah Dayanıklılığı sistemi kullanır: Belirli bir sayıda kullanıldıktan sonra bir karakterin silahı kırılır. Genealogy of the Holy War'da silahlar özel dükkanlarda tamir edilebilir; Path of Radiance ve gelecekteki oyunlarda silahlar satın alınabilir ve yükseltilebilirken, Fates dayanıklılık sistemini daha güçlü silahların kullanıcılarının bazı özelliklerini zayıflattığı bir sistemle değiştirir.

Karakter ilişkileri, belirli savaş yeteneklerini artıran, savaşın hem içinde hem de dışında destek yakınlığı kullanılarak geliştirilebilir. Genealogy of the Holy War'da tanıtılan ve sonraki taksitlerde de kullanılan bir özellik tanıtıldı; burada aşık olan karakterler, onlardan belirli beceri ve istatistikleri miras alan bir çocuğa sahip olabilir. Seride yinelenen özelliklerden biri, savaşta yenilen birimlerin, çok az istisna dışında (bir istisna, ölümü Game Over ile sonuçlanan ana karakterdir) partiden kalıcı olarak çıkarıldığı bir işlev olan kalıcı ölümdür.

Fire Emblem: New Mystery of the Amblem, bir savaşın sonunda ölü karakterlerin canlandırıldığı Casual Modu tanıttı. Kader, mağlup karakterlerin oyuncunun bir sonraki dönüşünde yeniden canlandırıldığı Phoenix Modu'nu ekledi. Fates'ten bir başka içerik, oyun boyunca oyuncunun operasyon üssü olarak hizmet veren özelleştirilebilir bir kale olan 'My Castle'.

Fire Emblem'in Hikayesi

Fire Emblem oyunları, bir kıtadaki iki veya daha fazla ülkenin çatışmasına yakalanmış ve amaçları için savaşan, kraliyet veya paralı asker olan ana kahramanı olan, Orta Çağ veya Rönesans temalı bir zaman diliminde birbiriyle ilgisiz birden fazla ortamda gerçekleşir. Archanea ve Valentia kıtaları, Shadow Dragon ve Blade of Light, Gaiden, Mystery of the Amblem ve Awakening'in ayarları ve Fire Emblem 64 için planlanan ayardır.

Kutsal Savaş'ın Şeceresi ve Thracia 776, Archanea ve Valentia ile uzaktan bağlantılı olan Jugdral'da, The Blazing Blade ve The Binding Blade ise Elibe'de geçiyor. The Sacred Stones, Magvel'de, Path of Radiance ve Radiant Dawn ise Tellius kıtasında geçiyor. Fates, isimsiz bir kıtada geçiyor ve hikaye bunun yerine kendi bölgesi için savaşan iki güce odaklanıyor. Three Houses, Fódlan kıtasında geçiyor.

Seride yinelenen bir unsur, "Yangın Amblemi" olarak bilinen itibar eseridir. Shadow Dragon ve Blade of Light'ta ve Archanea'da geçen diğer oyunlarda, bu, beş büyülü mücevher içeren bir kalkan ekidir. Adını "alev amblemi" olan ejderhalar ve savaş silahlarıyla olan bağlantısından almıştır. Ayrıca Genealogy of the Holy War'da bir aile arması, The Binding Blade dünyasında bir aile mührü, The Sacred Stones'da sihirli bir taş, Path of Radiance ve Radiant Dawn'da bir kaos tanrıçasını tutan bronz bir madalyon olarak da görünür. Fates'te kılıç ve Three Houses'ta kalıtsal sihirli işaretler. Düşman tanrılar ve ejderhalar ve şekil değiştirenler gibi mistik türler de dahil olmak üzere diğer büyülü unsurlar da dizide tekrar eden unsurlardır.

Fire Emblem Geliştirilme Süreci

İlk Fire Emblem oyunu Shadow Dragon and the Blade of Light, orijinal olarak hiçbir zaman ticari bir oyun olarak tasarlanmamıştı ve yaratıcısı Shouzou Kaga tarafından diğer üç iş sahibi öğrenciyle birlikte bir dōjin projesi olarak tanımlandı. Ancak oyunun beklenmedik ticari başarısı, seride daha fazla oyunun geliştirilmesini sağladı.

Oyun, önceki dikkate değer oyunu strateji oyunu Famicom Wars olan Intelligent Systems tarafından geliştirildi. Kaga, Nintendo'dan ayrılıp PlayStation için Tear Ring Saga'yı geliştirmeye başladığı Thracia 776'ya kadar Fire Emblem serisi üzerinde çalıştı. Thracia 776'dan sonra, Fire Emblem serisinin taşınabilir cihazlarda birkaç sürümü vardı.

2001 yılında, sırasıyla Shadow Dragon ve Blade of Light ve The Binding Blade'den Marth ve Roy, Super Smash Bros. Melee'de oynanabilir karakterler olarak göründüler ve Batı'nın Fire Emblem serisine olan ilgisini uyandırdı. Karakterlerin olumlu karşılanması, Nintendo'nun The Blazing Blade'i Batı bölgeleri için Fire Amblem adı altında yerelleştirme kararına yol açtı. Yurtdışındaki başarısı nedeniyle, GameCube için Path of Radiance için serinin ev konsollarına döndürülmesine karar verildi.

GameCube'ün yaşam döngüsünde geç gelmesine rağmen, satışlarda geç bir artış sağlayarak Nintendo'nun seriye olan inancını yeniden teyit etti. 2010 yılına gelindiğinde, seri satışlarda düşüş yaşıyordu ve Nintendo, Intelligent Systems'a bir sonraki Fire Emblem'i 250.000 birimin üzerinde satamazsa serinin iptal edileceğini söyledi. Bu, Intelligent Systems'ı, seriyi o ana kadarki tüm serinin doruk noktası yapmak amacıyla seriye yeni birçok özelliği dahil etmeye sevk etti. Oyunun alımı ve satışları, seriyi iptal edilmekten kurtardı ve Nintendo'yu üretime devam etmeye ikna etti.

Serinin orijinal müziği Yuka Tsujiyoko tarafından bestelenmiştir. Shadow Dragon ve Blade of Light yapım aşamasındayken Intelligent Systems'teki tek müzik bestecisi olarak, Paper Mario'nun müziklerini tamamladıktan sonra serbest çalışan olmak için şirketten ayrıldığı Thracia 776'ya kadar hem besteci hem de ses yönetmeni olarak görev yaptı. Saki Kasuga, Hiroki Morishita ve Rei Kondoh gibi diğer bestecilerle birlikte sonraki Fire Emblem oyunlarında çalıştı. Dizi, birkaç önemli personel daha içeriyor: Orijinalinden bu yana her Fire Emblem'de yer alan Tohru Narihiro; Genealogy of the Holy War için grafik tasarımcı olarak başlayan Masahiro Higuchi; ve The Blazing Blade'den beri her oyunun senaryosunu yazan ve Awakening'in yönetmeni olan Kouhei Maeda.

Diziyle birden çok sanatçı ilişkilendirilmiştir. Mystery of the Amblem ve Genealogy of the Holy War karakterleri, daha sonra Fire Emblem Trading Card Game için tasarımlar üzerinde çalışan Katsuyoshi Koya tarafından tasarlandı. Serideki çalışmasından memnun olmayan Katsuyoshi, Thracia 776 için istifa etti.

Thracia 776'nın tasarımcısı, oyunun tamamlanmasının ardından Intelligent Systems ile Kaga'dan ayrıldığında serideki kısa görev süresi sona eren Mayumi Hirota idi. Yine de dizi için yaptığı sanat, Kaga tarafından o ana kadar favorisi olarak tanımlandı. Daha sonraki oyunlarda yer alan diğer sanatçılar Eiji Kaneda (The Binding Blade), Sachiko Wada (The Sacred Stones) ve Senri Kita'dır (Path of Radiance, Radiant Dawn).

Shadow Dragon için, karakter çizimi Ghost in the Shell sanatçısı Masamune Shirow tarafından yeniden yapıldı. Oyun içi portreler bunun yerine, Mystery of the Emblem'in yeniden yapımı için karakter tasarımcısı olarak geri dönen, uzun süredir katkıda bulunan Daisuke Izuka tarafından tasarlandı. Awakening için sanat yönetmeni Toshiyuki Kusakihara, diziye yeni bir görünüm kazandırmak için getirilen karakter tasarımcısı Yūsuke Kozaki ile çalıştı. Kozaki daha sonra Fates and Heroes için karakter tasarımcısı olarak geri döndü.

Echoes: Shadows of Valentia için illüstratör Hidari, klasik Gaiden tasarımlarını gözden geçirmesi ve yenilerini yaratması için işe alındı. Intelligent Systems, Three Houses'ta "göz kamaştırıcı, aristokrat bir toplumu" tasvir etmek için, en çok Uta no Prince-sama gibi otome oyunları üzerindeki çalışmalarıyla tanınan karakter tasarımcısı Chinatsu Kurahana ile sözleşme imzaladı, serbest sanatçı Kazuma Koda ise konsept sanatını sağladı. Kurahana, yan ürün olan Warriors: Three Hopes'ta tasarım kahramanı Shez, Arval ve ev liderlerine geri döndü ve oyuncu kadrosunun geri kalanını Kusakihara doldurdu.

Fire Emblem Serisi ve Oyunları

Şu anda çekirdek Fire Amblem serisinde on dördü orijinal oyun ve üçü yeniden yapım olmak üzere on yedi oyun var.

Serinin ilk oyunu olan Shadow Dragon and the Blade of Light, 1990 yılında Japon Famicom için yayınlandı. Famicom için ikinci bir oyun olan Fire Emblem Gaiden 1992'de piyasaya sürüldü. Zindan keşfi gibi serinin geri kalanına kıyasla alışılmadık mekaniklere sahip olmasıyla tanınır. Shadow Dragon ve Blade of Light ile benzer bir zaman diliminde, ancak farklı bir kıtada geçiyor. 1994 yılında, Super Famicom için hem Shadow Dragon hem de Blade of Light'ın yeniden yapımını ve ilk oyunun devamını içeren Mystery of the Amblem piyasaya sürüldü. Super Famicom için sırasıyla 1996 ve 1999'da iki oyun daha yayınlandı: Genealogy of the Holy War ve Thracia 776.

Yayınlanan bir sonraki giriş, 2002'de Game Boy Advance için The Binding Blade idi. The Binding Blade'in bir ön bölümü olan The Blazing Blade, ertesi yıl Game Boy Advance için yayınlandı. 2003'te Kuzey Amerika'da ve 2004'te Avrupa'da Fire Amblem adıyla denizaşırı ülkelerde yayınlandı ve Fire Emblem serisinin bu bölgelerdeki ilk resmi yayını oldu. Game Boy Advance'in son oyunu olan The Sacred Stones, 2004'te Japonya'da ve 2005'te Kuzey Amerika ve Avrupa'da yayınlandı.

Serinin dokuzuncu bölümü olan Path of Radiance, 2005 yılında dünya çapında GameCube'de piyasaya sürüldü. 3D grafikler, seslendirme ve tam hareketli animasyonlu ara sahneler içeren ilk Fire Emblem oyunuydu. Path of Radiance'ın doğrudan devamı olan Radiant Dawn, Wii için 2007'de Japonya ve Kuzey Amerika'da ve 2008'de Avrupa'da yayınlandı.

2008'de seri, Nintendo DS için iki sürümle avuçiçi sistemlere geri döndü. İlk oyunun genişletilmiş bir yeniden yapımı olan Fire Emblem: Shadow Dragon, 2008'de Japonya ve Avrupa'da ve 2009'da Kuzey Amerika'da piyasaya sürüldü. Shadow Dragon, Famicom'da bulunmayan benzersiz DS özelliklerinden yararlanır ve yeni karakterler sunar, ek hikaye öğeleri, yenilenen mekanikler ve modernize edilmiş grafikler sunar. Yalnızca Japonca giriş olan New Mystery of the Amblem, 2010 yılında Mystery of the Amblem'in genişletilmiş bir versiyonu olarak DS için piyasaya sürüldü.

Seri, 2012'de Japonya'da ve 2013'te Kuzey Amerika ve Avrupa'da piyasaya sürülen serinin on üçüncü oyunu Fire Emblem Awakening ile Nintendo 3DS'ye taşındı. Awakening, büyük bir kritik ve ticari başarıydı ve seriyi yeniden canlandırdığı için itibar gördü. Nintendo 3DS için ikinci giriş olan Fates, Haziran 2015'te Japonya'da, Şubat 2016'da Kuzey Amerika'da ve Mayıs 2016'da Avrupa ve Avustralya için piyasaya sürüldü. Fates üç versiyon halinde geldi: Birthright ve Conquest adlı iki fiziksel versiyon ve indirilebilir içerik olarak yayınlanan Revelation adlı üçüncü bir rota.

Fates daha sonra, üç versiyonun da dahil olduğu özel bir versiyon olarak yeniden yayınlandı. Üçüncü bir giriş olan Fire Emblem Echoes: Shadows of Valentia, Nintendo 3DS'de Nisan 2017'de Japonya'da ve bir sonraki ay Kuzey Amerika ve Avrupa'da yayınlandı. Echoes, Gaiden'ın geliştirilmiş bir versiyonudur ve grafikleri ve senaryoyu yenilerken Gaiden'ın birçok benzersiz özelliğini korur ve birkaç oyun kolaylığı iyileştirmesi ekler.

Ocak 2017'de Fire Emblem odaklı Nintendo Direct sırasında Nintendo Switch için bir Fire Emblem oyunu duyurulmuştu. Oyun, E3 2018'deki Nintendo Direct sunumu sırasında resmi olarak Fire Emblem: Three Houses olarak açıklandı ve Temmuz 2019'da piyasaya sürüldü. Nintendo Switch için ikinci bir giriş olan Fire Emblem Engage, Eylül 2022'de Nintendo Direct sırasında duyuruldu ve Ocak 2023'te piyasaya sürüldü.

Fire Emblem Spin-off'ları

1997'de, Mystery of the Emblem'in BS Fire Emblem: Archanea Senki-hen adlı epizodik bir ön filmi Satellaview aracılığıyla yayınlandı. Archanea Senki'nin olayları, Mystery of the Emblem'in yeniden yapımına dahil edildi. BS Fire Emblem, bazı geliştiriciler tarafından serinin resmi bir parçası olarak kabul edilir, ancak genel olarak hayranlar tarafından kabul edilmez.

Shin Megami Tensei serisi ile bir geçiş olan Tokyo Mirage Sessions ♯FE, Aralık 2015'te Japonya'da ve dünya çapında Haziran 2016'da Wii U için piyasaya sürüldü. Tokyo Mirage Sessions ♯FE, Intelligent Systems yerine Atlus tarafından geliştirildi ve hem Fire Emblem hem de Shin Megami Tensei serilerinden oyun, anlatım ve estetik unsurları birleştiriyor.

17 Ocak 2020'de, Nintendo Switch'te Tokyo Mirage Sessions ♯FE Encore adlı geliştirilmiş bir sürüm yayınlandı. Fire Emblem Heroes, Android ve iOS için bir yan ürün gacha oyunudur ve Şubat 2017'de mobil cihazlar için piyasaya sürülmüştür. Kahramanlar, başka bir diziden ziyade Fire Emblem serisindeki karakterlerin bir geçişidir ve ayrıca başka hiçbir Fire Emblem oyununda görülmeyen orijinal karakterleri de tanıtmıştır. Dynasty Warriors serisi ile bir geçiş olan Fire Emblem Warriors, 2017'de New Nintendo 3DS ve Nintendo Switch için piyasaya sürüldü.  Omega Force ve Team Ninja tarafından geliştirilmiştir. Three Houses'a dayanan ve Fire Emblem Warriors: Three Hopes adlı ikinci bir Warriors oyunu, 9 Şubat 2022'de bir Nintendo Direct'te duyuruldu ve 24 Haziran 2022'de yayınlandı.

Fire Emblem serisinden karakterler, bir dizi başka oyunda kamera hücresi olarak veya geçişlerin bir parçası olarak yer aldı. Bu, Super Smash Bros. Melee'deki kahramanlar Marth ve Roy ile başlayan Super Smash Bros. serisindeki birden fazla girişi içerir. Seriden karakterler ayrıca Intelligent Systems'ın strateji oyunu Code Name: S.T.E.A.M.'de de yer aldı. amiibo aracılığıyla açılan isteğe bağlı karakterler olarak.

KVKK AYDINLATMA METNİ ve HAKLAR

Gizlilik Kuralları, Site Kullanım Şartları ve İletişimler ile Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme

Değerli Site Ziyaretçilerimiz, Kullanıcılarımız, Müşterilerimiz, Üyelerimiz;

Gizlilik Kurallarımız, İletişimler, Site Kullanım Şartları ve Kişisel Verilerinizin İşlenmesi ile ilgili uygulamalarımız ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki haklarınız hususunda sizleri bilgilendirmek istemekteyiz.

Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti’ye ait ve bağlı grup şirketlerinin temsilen kurulan www.thegamify.com .Sitemizde (mobil uygulaması dahil), ziyaretçi-üye-müşteri (bundan böyle kısaca Ziyaretçi(ler) diye anılacaktır) bilgilerinin gizliliği, kişisel verilerin (bilgilerin) korunması, saklanması, işlenmesi-kullanımı-imhası, ticari elektronik iletişimler ve diğer hususlarda, aşağıda cari esasları belirtilen Gizlilik Kuralları-Politikası ve Uygulama-Kullanım Şartları geçerlidir.

Bilgilerin Korunması

Bu sitede, ziyaretçiler tarafından verilen ve edinilen bilgilerin ve işlemlerinin güvenliği için gerekli önlemler bilgi ve işlemin mahiyetine göre Şirketimiz veya ilgili kuruluş tarafından sistemlerde ve internet altyapısında, teknolojik imkanlar ve maliyet unsurları dahilinde, uygun teknik ve idari yöntemler ile alınmıştır.

Sitemize üyelik, talep ve şikayetlerinizi iletme veya bilgi güncelleme amacıyla girdiğiniz bilgiler, diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez.

Bilgilerin Toplama Yöntemleri, İşlenme-Aktarım Amacı ve Kişisel Veri İşlemleri

Gizliliğin korunması için gereken tedbirler alınmak ve kişisel verilerin işlenmesine dair tüm yasal ilkeler ile kişisel veri saklama-imha politikalarına uygun olmak üzere; kanunen zorunlu ise veya zorunlu olmayan bazı uygulamalar için de ayrıca izni de rica edilerek; Ziyaretçilerimizin sanal işletmeleri ziyaret, varsa alışveriş ve iletişim bilgileri ile aşağıda detaylı belirtilen diğer kişisel bilgileri, Veri Sorumlusu Şirketimiz ve ortakları-iş ortakları, halefleri, servis sağlayıcıları-tedarikçileri ve belirlenecek (sosyal medya-online reklam işletmecileri dahil) diğer işlenme amacının gerektirdiği üçüncü kişiler/kuruluşlar (duruma göre veri sorumluları, işleyenler ve/veya alıcı grupları) tarafından ve arasında, gerek grup şirketlerimizden satın aldıkları veya ilgilendikleri ürün-hizmetler ile ilgili müşteri deneyimleri, tüketici hakları, müşteri/üye hizmetleri ve bunlara ilişkin ticari-mali ve hukuki sorumluluk-yükümlülüklerin gerçekleştirilmesine dair yasal nedenlerle, gerek genel ve kişiye özel ürün-hizmet ve imkanlardan yararlandırılabilmeleri için ve gerek ise her türlü ürün-hizmet tanıtımı, reklam, iletişim, promosyon, satış, pazarlama, müşteri kartı, kredi kartı ve kullanıcı/üyelik/müşteri bilgilendirmeleri, işlemleri ve uygulamaları yapılması amacıyla,

Burada belirtilen ve ayrıca kanunlarda kişisel verilerin işlenebileceği ve aktarılabileceği açıkça öngörülen hallerde, bilgilerin tarafınca alenileştirildiği durumlarda, her türlü tüketici, üyelik ve diğer sözleşmelerin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olarak sözleşme taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olduğu hallerde, keza veri sorumlusu/işleyen olarak her türlü hukuki yükümlülükleri yerine getirebilme için zorunlu durumlarda, ayrıca hakların tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu olduğu durumlar ile temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla veri sorumlusu/işleyen olarak burada ve yasalarda öngörülmüş meşru menfaatler için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu/gerekli olduğu hallerde, kısmen veya tamamen otomatik olan/olmayan toplama yöntemleri ile (Ziyaretçilerin Şirketimize ve yukarıda anılan kuruluşlara sözlü/yazılı verdikleri bilgilerden, sanal mağazaları ve/veya bulundukları fiziki-sanal ortamları, mobil uygulamaları dahil olmak üzere internet sitelerini ziyaretlerinden ve içerik incelemelerinden, sosyal medya ve reklam ağı işletmecilerine ait sitelerdeki üyelik ve işlem bilgilerinden, Şirketimiz ve yukarıda anılan kuruluşlar nezdindeki (fiziki ve sanal/dijital) üye/kullanıcı ve çağrı merkezi işlemleri ile alışverişlere ve müşteri memnuniyetine dair ödeme-tahsilat-teslimat-şikayet-kampanya-anket işlemleri ve bunların yasal mali belgeleri ile diğer belgeleri-kayıtlarından, ayrıca sabit-mobil nitelikli internet ve iletişim cihazlarının ve/veya mobil uygulamaların muhtelif ortamlarda ve yerde kullanımlarında oluşan/edinilen yazılı, sözlü, görsel ve teknik verilerden) temin, devralınma, yasal azami süreler aşılmamak üzere ve bilginin mahiyetine göre işlenme amacına uygun olarak öngörülecek süre ile yurt içinde ve dışında yazılı/manyetik arşivlere kaydedilme, depolanma, saklanma, muhafaza, elde edilebilir hale getirilme, kullanılma, güncellenme, değiştirilme, birleştirilme, yeniden düzenlenme, sınıflandırılma, açıklanma, yukarıda anılan kişiler/kuruluşlar itibari ile (yurt içinde-dışına) paylaşım, aktarım, aktarılma, transfer, imha (yok edilme, silinme veya anonimleştirme) işlemleri ve kanunlara uygun sair yöntemler ile işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir (Bundan böyle hepsini birlikte ifade etmek üzere "işlenme" veya "işlem(e)" diye anılacaktır).

Ziyaretçilerin Şirketimize, diğer grup şirketlerine, bayileri ve her türlü anlaşmalı kuruluşlarına ait etkinlikleri ile içinde yer aldıkları yapıları-siteleri ziyaretlerine ve buralardan alışverişlerine dair her türlü kişisel olan-olmayan bilgiler de (konum verileri, incelenen ürünler, etkinlikler ve etkinlik konusu ürün-tutar bilgileri dahil) cihazlarında ilgili fonksiyonlar açık ise bluetooth ve genel-özel kablosuz ağ bağlantılarından uygun teknik yöntemler ile alınabilir, yukarıdaki paragrafta belirtilen çerçevede anılan kuruluşlarca yurt içinde ve dışında işlenebilir, aktarılabilir.

Sitemizde Tanımlama Bilgisi (Çerez vb.) Uygulaması

www.thegamify.com sitemizde (mobil uygulamaları dahil tüm dijital platformlarında) muhtelif türde çerezler kullanılmaktadır. Bunlar oturum çerezleri, kalıcı çerezler, zorunlu çerezler, işlevsellik çerezleri, analiz çerezleri, ticari çerezler ve üçüncü parti çerezleri gibi tanımlama bilgileridir.

Çerezler ziyaret edilen internet sitesinin düzgün bir şekilde çalışmasını ve geliştirilmesini, kullanıcı deneyiminin kişiselleştirilmesini ve iyileştirilmesini, siteleri oturum açmadan ziyaret edebilmesini ve/veya tarafına (duruma göre internet tarayıcı ve/veya ilgili mobil uygulama kapalı olsa dahi görebileceği) ticari-sosyal amaçlı bildirimler yollanmasını ve genel olarak site kullanıcıları-ziyaretçilerine gerek ilgili sitede, gerek başkalarına ait sitelerde (sosyal medya-ağlar ve online reklam ağları dahil) genel ya da özelleştirilmiş bilgilendirmeler, reklam ve tanıtımlar sunulmasını-iletilmesini sağlamak amacıyla bilgisayarlara ve mobil cihazlara yerleştirilen küçük veri parçacıklarıdır.

Çerezler bilgisayar-cihazlarda, varsa kanuni azami süre aşılmamak kaydıyla, amaca uygun bir süre ile tutulurlar.

Sitemizi (mobil versiyonları dahil) kullanan Ziyaretçiler yukarıda belirtilen uygulamayı, keza ilgili tanımlama bilgilerinin burada, kişisel veri mevzuatında ve bu bilgilendirme metninin diğer kısımlarında çeşitli bilgileriniz için öngörülen amaçlarla ve kapsamda-şartlarda işlenmesini (bu çerçevede üçüncü kişilere aktarım-paylaşımları ve kullanmaları dahil) kabul etmiş sayılırlar.

Ziyaretçiler istedikleri her zaman cihazlarındaki program ve/veya işletim sistemi ve/veya internet tarayıcısının ayarlarından çerezleri düzenleyerek kaldırabilirler ve/veya anılan bildirimleri durdurabilirler (Bu takdirde Sitemizin/ilgili cihazın/programın arzu edildiği gibi çalışmayabileceği ve/veya bildirim içeriklerinden haberdar olunamayacağı bilinmelidir).

İletişimler

Ziyaretçilerimiz ile, yine kanunlara uygun şekilde, her türlü ürün ve hizmetlere ilişkin tanıtım, reklam, iletişim, promosyon, satış ve pazarlama amacıyla, kredi kartı ve üyelik/müşteri bilgilendirme, işlem, uygulamaları için Şirketimiz ve diğer grup Şirketlerince SMS/kısa mesaj, anlık bildirim, otomatik arama, bilgisayar, telefon, e-posta/mail, faks, (cihazınızda açık ise) her türlü bildirimler, bluetooth, diğer her türlü genel-özel kablosuz ağlar ve diğer elektronik iletişim araçları ile sosyal, ticari ve sair elektronik iletişimler yapılabilir, Ziyaretçilere ticari elektronik iletiler gönderilebilir.

İşlenen - Aktarılan Kişisel Verileriniz ve Kişisel Verilerinize Dair Kanuni Haklarınız

Değerli Ziyaretçimiz, isim, soyisim, rumuz, yaş/doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, evlilik tarihi, çocuk durumu, sahip olunan ulaşım aracı, yaşanılan bölge, etkinlik yaptığınız sitemize ilişkin bilgiler, etkinlik detaylarınız, varsa teslimat adresiniz, eğitim düzeyi, meslek/iş, kültürel, sanatsal, sportif, tatil vs. ilgi alanları-hobiler ve alışveriş alışkanlıkları gibi demografik üye/kullanıcı/müşteri bilgileri, özel-resmi kimlik, kimlik no. ve vergi bilgileri, fotoğraf, (güvenlik amaçlı) istek, şikayetlerinizi bildirdiğiniz yazılı, görsel kayıtları, çağrı merkezi görüşmelerimize dair ses kayıtları, kıyafet dahil her türlü ürüne ve hizmete ilişkin alışveriş alışkanlığı-tercihleri, beğenileri ve ilgili yorumları, yararlanılan/katılınan kampanya, yarışma, anket vb.leri ile içerikleri, fatura içerikleri, ödeme yöntemleri, şikayet – iade ve benzeri nedenlerle paylaştığınız şifre gibi gizli bilgiler hariç kart ve hesap bilgileri, eski ve yeni cep/ev/iş telefon/faks numaraları, mail adresleri, elektronik ticari ve sair iletişimlere yaklaşım-aksiyonlar, çeşitli amaçlarla kullanılan sabit ve mobil cihaz ad(lar)ı, türü, modeli ve kodları, tanımlama bilgileri (çerez, web tarayıcı işaretleri-bilgisi, IP, kablolu-kablosuz ağ bağlantı bilgisi vb), reklam tanıtıcısı bilgileri, sosyal medya profil ve hesap bilgileri-işlemleri ile konum verilerinizden oluşan kişisel bilgilerinizin toplanma yöntemi ve hukuki sebebi, hangi amaçla işleneceği ve kimlere hangi amaçla aktarılabileceği hususlarında tarafınıza böylece bilgi verilmesinin yanı sıra; kişisel bilgilerinizin işlenip işlenmediğini, işlenmişse buna ilişkin bilgileri, amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını, yurt içinde ve dışında aktarıldığı üçüncü kişileri öğrenme, bilme ve tüm bu hususlarda bilgi talep etme haklarına, keza eksik veya yanlış işlenmiş olmaları halinde düzeltilmesini, kanuni şartlarına ve yöntemine uygun olarak silinmesini veya yok edilmesini ve bu durumun verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, ayrıca, bilgilerinizin otomatik sistemler ile analiz edilmesi sureti ile aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebi ile zarara uğramanız halinde giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu, tüm bu konularda Veri Sorumlusu Şirketimiz’e başvurabileceğinizi bilgilerinize sunarız.

Yukarıdaki hususlar kişisel verilere ilişkin aydınlatma yükümlülüğümüz gereği bilgilerinize sunulmakla beraber, mevzuatın ilgili kişiden açık rıza alınmaksızın işlenmesine (aktarımlar dahil) imkan verdiği haller dışındaki her türlü kişisel veri işlemleri için izin alındığını ve izinsiz işlenme yapılmadığını bilmenizi rica ederiz.

Bu çerçevede izniniz rica edilen hallerde, söz konusu izni uygulaması varsa ilgili internet Sitemizde ve yine uygulaması varsa ( yazılı-imzalı izin ile aynı hukuki nitelik-değerde olmak üzere) dijital ortamda da verebilirsiniz. Şöyle ki; sitemizdeki ve anılan sitelerdeki kişisel veri işlem bilgilendirmelerini değerlendirmiş olarak, tablet, cep telefonu ekranlarında ya da beyan edeceğiniz cep telefonunuza kısa mesajla gönderilen linkte bilginize sunulan izin metnini incelemenizden sonra, uygun bulmuş iseniz, bilgilerinizin doğruluğunu ekranda ya da dijital ortamda teyit ettikten sonra işlemleri (prosedürüne ve tercihinize göre ekrandan ve/veya cep telefonunuzdan) yaptığınızda izin-onay işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bunun dışında, böyle bir uygulama mevcut olanlar için geçerli olmak üzere, dilediğiniz her zaman ilgili web sitelerimize ulaşarak izin-onay işlemlerini yapabilirsiniz.

Şirketimiz ilgili mevzuat uyarınca ve kişisel veri saklama-imha politikalarında öngöreceği periyodlarda kişisel bilgileri kısmen/tamamen imha (silme, yok etme veya anonimleştirme) işlemleri yapabileceği gibi Ziyaretçiler arzu ettikleri her zaman ve hiçbir gerekçe göstermeksizin aşağıda belirtilen iletişim kanallarından Şirketimize ulaşarak ve gereken kanuni-teknik prosedürleri yerine getirerek kişisel veri işlenmelerini ve/veya taraflarına ticari elektronik iletişimleri durdurabilirler. Bu husustaki açık bildirim-taleplerine göre, kişisel veri işlemleri ve/veya belirttiği kanallar için tarafına iletişimler yasal azami süre içinde durdurulur (yasalara göre mümkün-gereken veya yükümlü olunan kişisel veri işlemeleri ve iletişimler devam eder). Ziyaretçi dilerse ayrıca, hukuken muhafazası gereken ve/veya mümkün olanlar haricindeki bilgileri, veri kayıt sisteminden silinir ya da yok edilir veya aynı amacı sağlamak üzere kimliği belirli olmayacak biçimde anonim hale getirilir. Bu hususlardaki başvuru ve talepler yasal azami süreler içinde yerine getirilecek yahut hukuki gerekçesi tarafına açıklanarak kabul edilmeyebilecektir (İlgili kanuni haklar saklıdır).

(Bilgisayar ve diğer cihazlarınızdaki çerezler ve bildirimlere ilişkin bilgilendirmeler, bunları düzenlemek için yapabileceğiniz işlemler yukarıda belirtilmiştir).

Üçüncü Kişilere Ait Siteler-Dijital Platformlar ve Uygulamalar

Sitemizden (mobil versiyonları dahil) ulaşılan diğer sitelerde kendilerine ait gizlilik-güvenlik politikaları, kullanım, iletişim ve kişisel veri işlenme şartları geçerlidir; reklam, banner, içerik görmek veya başka herhangi bir amaç ile ulaşılan web sitelerinden bilgi kullanımları, keza sitelerin (ve sair dijital platformların) etik ilkeleri, gizlilik-güvenlik prensipleri, kişisel veri saklama ve imha politikaları, servis kalitesi, kullanım şartları, çerezleri-web işaretçileri ve benzerleri, bildirimleri-önerileri ve diğer uygulamaları sebebi ile oluşabilecek ihtilaf, maddi-manevi zarar ve kayıplardan Şirketimiz sorumlu değildir.

Sorumluluk

Ziyaretçilerin Sitemizden veya Sitemizde link verilen diğer sitelerden / mobil uygulamalardan / her türlü bildirimlerden ve Şirketimize ait diğer birim-mecralardan edindikleri bilgiler, taraflarına elektronik iletişimi yapılan bilgilendirme, tanıtım ve reklamlar, keza her türlü öneriler çerçevesinde aldıkları kararlardan, bunlara göre yaptıkları her türlü işlem ve uygulama ile sonuçlarından Ziyaretçiler sorumludurlar.

Herhangi bir Sitemiz Ziyaretçisinin hukuki/fiili ehliyet durumunu bilemeyeceğimizden, çocukların ve diğer reşit olmayan kişilerin kullanımları, bilgileri ve bunların işlenme-işlemleri hususunda sorumluluk kanuni temsilcilerine ait olup kişisel verilerine (ve duruma göre keza iletişimlere) ilişkin haklarını da kanuni temsilcileri marifetiyle kullanabilirler.

Site İçeriği Üzerinde Haklar

Sitemizdeki her türlü bilgi ve içerik ile bunların düzenlenmesi, revizyonu ve kısmen/tamamen kullanımı konusunda; Şirketimizin anlaşmasına göre diğer üçüncü şahıslara ait olanlar hariç; tüm fikri-sınai haklar ve mülkiyet hakları Şirketimize aittir.

Değişiklikler

Şirketimiz gizlilik, kişisel veri saklama-kullanım ve imha politikası ve Site kullanım şartları gibi konularda, keza sunacağı ürün, hizmet ve fırsatlarda, kampanya vb. durumlarda gerekli görebileceği her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar; bu değişiklikler Şirketimizce internet sitemizden veya diğer uygun yöntemler ile duyurulduğu andan itibaren geçerli olur.

Tüm bu konularda ek bilgi istemlerinizi, her türlü talep ve şikayetlerinizi aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşarak Şirketimize bildirebilirsiniz. İlgili talebin yasalar gereği belirli bir prosedürde yapılması gereken hallerde söz konusu prosedüre uyulması gerekir.

Şirket : Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti

Bağlı Grup Şirketler :

Adres : Altunizade Mah. Sırmaperde Sok. No:25 Üsküdar / İstanbul

Telefon : +90 216 457 0073

İnternet Adresi : www.thegamify.com