Fall Guys

Fall Guys nasıl oynanır, hangi modları vardır? Oyuna dair merak edilen detayları Fall Guys rehberi içeriğinde sizler için bir araya getirdik.

Fall Guys (eski adıyla Fall Guys: Ultimate Knockout), Mediatonic tarafından geliştirilen oynaması ücretsiz bir platform battle royale oyunudur. Oyun, jelibon benzeri yaratıkları kontrol eden ve bir dizi mini oyunda birbirleriyle yarışan 60'a kadar oyuncu içerir. Oyuncular, sonunda kalan son oyuncu kazananı taçlandırana kadar turlar ilerledikçe elenir. Oyun, Takeshi's Castle, It's a Knockout, Wipeout gibi oyun şovlarından ve British Bulldog gibi oyun alanlarından ilham almıştır.

Oyun, Devolver Digital tarafından Microsoft Windows ve PlayStation 4 için 4 Ağustos 2020'de yayınlandı. Mediatonic'i satın almalarının ardından yayın hakları Epic Games'e devredildi. Daha sonra, oyun 21 Haziran 2022'de oynaması ücretsiz hale getirildi ve tüm platformlar arasında tam platformlar arası oyun desteği ile Nintendo Switch, PlayStation 5, Xbox One ve Xbox Series X/S dahil olmak üzere ek platformlarda yayınlandı. Geçişin bir parçası olarak oyun, para kazanmak için sezonluk bir savaş geçiş sistemi uyarladı ve oyunculara avatar özelleştirmeleri sundu.

Fall Guys, kaotik oynanışı ve görsel görünümü nedeniyle eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı. Oyun ticari bir başarıydı, 10 milyondan fazla kopya sattı ve oyunun ücretsiz olarak oynanmasının ardından 50 milyondan fazla oyuncuyu kendine çekti. Oyunun lansmanından bu yana, Mediatonic oyun için çok sayıda güncelleme yayınladı. Dokuzuncu ve şimdiki sezon sualtı temalı.

Fall Guys Oynanışı - Fall Guys Nasıl Oynanır?

En fazla 60 oyuncu, battle royale tarzı oynanışa sahip şovlarda rekabet eder. Jellybean benzeri figürler olarak temsil edilen oyuncular, oyuna yardımcı olmak için zıplama, kapma/tırmanma veya dalış gibi ek hareketlerle üç boyutlu bir oyun alanında hareket eder. Amaç, rastgele seçilen mini oyunların her birini rastgele seçilen varyasyonlarla başarıyla tamamlayarak sonraki turlara hak kazanmaktır. Bazı mini oyunlar, haritanın sonundaki bitiş çizgisine doğru koşmayı, hayatta kalmayı ve diğer oyuncularla etiket oynamayı içerirken, diğerleri ekip çalışması unsurları ekler. Her mini oyunda, daha fazla karmaşıklık için haritanın etrafında engeller belirir. Çok yavaş olan, pembe slime'a düşen veya bir mini oyun için belirli gereksinimleri karşılayamayan oyuncular elenir. Son turda, kalan birkaç oyuncu, daha küçük bir oyuncu boyutu için tasarlanmış rastgele bir mini oyunla bir final maçında yarışır. Maçın galibi, ayakta kalan son oyuncu veya ilk bitiren oyuncudur.

Oyuncular, oyun içi para birimi olan "Kudos"u kullanarak, karakterlerinin oyunda gösteriş yapması için tekli kozmetik ürünler, isim levhaları, isim etiketleri, desenler, ön yüzler, renkler ve ifadeler satın alabilirler. Oyuncular günlük meydan okumalar yaparak Kudos elde eder ve bir maç kazanarak taç kazanır. Taçlar, 21 Haziran 2022'ye kadar birinci sınıf bir para birimiydi, oysa artık yalnızca Taç Derecesine dahil ediliyorlar. Oyun ücretsiz olarak oynanmadan önce kullanıcıların harcamadığı Taçlar, Kudos'a dönüştürüldü.

Fall Guys Sezonları

Fall Guys düzenli olarak yaklaşık 2 ila 6 ayda bir yeni sezonlara ev sahipliği yapar ve her sezon yeni bir tema ve ek içerik barındırır.

2. Sezon, farklı bir seçimle farklı şovlar seçme olanağı ekledi

4. Sezon, diğer dört oyuncudan oluşan bir ekibin bir sonraki tura ilerlemek için puan kazanmak için işbirliği yaptığı Squad Modunda oynayarak veya günlük zorlukları tamamlayarak kazanılan "Taç Parçaları" para birimini ekledi. Taç Parçaları, ek Taçlar için otomatik olarak dönüştürülecektir.

5. Sezon, oyuncuların özel kostümler ve diğer kozmetik türleri kazanmak için belirli zorlukları yerine getirmesi gereken sınırlı süreli etkinlikler ekledi. Oyun içi etkinlikler genellikle bir ile yedi gün arasında sürer ve bazen Ratchet & Clank, Horizon Zero Dawn'dan Aloy, Jungle Book, vb. gibi farklı serilere dayalı olabilir.

Sezon 6'da bir takımın görünmez olduğu (yalnızca hızlı hareket ederken görünür olduğu) diğer takımın görünmediği Tatlı Hırsızlar eklendi. Görünmez takımın (Hırsızlar) kalelere tatlılar getirmesi gerekirken, diğer takım (Muhafızlar) Hırsızları yakalayıp hapse atmak için kapma mekaniğini kullanarak onları engellemeye çalışıyor. Hapishane bariyerini kaldırmak için her 30 saniyede bir düğmeye basılabilir.

1. Sezon: Tüm kostümler, premium renkler, desenler, ön yüzler, ifadeler ve mevcut ücretli Season Pass'i satın almak için kullanılabilecek premium oyun para birimi olan Show Bucks eklendi. Oyuncular Show Bucks'ı yalnızca Season Pass aracılığıyla veya mikro dönüşümler aracılığıyla satın alarak elde edebilirler.

Aynı sezon, Sega ile ilk sınırlı süreli işbirliği turu olan Bean Hill Zone'u ekledi. Tur, sınırlı süreli bir etkinlik ve kendi şovuyla geldi. 3. Sezonda: Batık Sırlar, Solo Show'a tur eklendi.

Genellikle sınırlı bir süre için düzenli olarak yeni kostümler eklenir. Bazıları Half-Life, Portal, Godzilla, Team Fortress 2, Sonic the Hedgehog, Doom, Hotline Miami gibi farklı video oyunlarından ve medya serilerinden karakterlerdir. Ratchet & Clank, Cuphead, Aramızda, Little Big Planet, Astro's Playroom, Assassin's Creed, Hatsune Miku, SpongeBob SquarePants, vb.

Fall Guys Geliştirme Süreci

Fall Guys'ın ne olacağı fikri, Mediatonic Ocak 2018'de başka bir projeyi tartışırken başladı. Baş tasarımcı Joe Walsh, kendisine Takeshi's Castle ve Total Wipeout gibi yarışma programlarını hatırlattığını söyledi. Fall Guys'a dönüşecek olan şey için bir satış konuşması belgesi oluşturmak için bu ilhamdan yararlandı. Orijinal adı Fools' Gauntlet (daha sonra "Stumble Chums" adıyla geliştirilmekte olan) Walsh'un sahasında, fiziksel zorluklardan oluşan bir battle royale oyununda yarışan 100 oyuncu yer alıyordu. Kreatif direktör Jeff Tanton, başlangıçta başka bir battle royale oyunu yaratmanın başarılı olacağından şüphe duysa da oyunun potansiyeline hemen ikna oldu ve Walsh'un satış konuşmasını Mediatonic'in kurucularına iletti.

Tanton ve Walsh bir sunum tahtası üzerinde çalıştılar ve baş konsept sanatçısı Dan Hoang, gökyüzünde engelli bir parkurda yarışan renkli, fasulye şeklindeki karakterlerin yer aldığı görüntüler yarattı. Tanton, Hoang'ın karakter tasarımlarının oyunun odağını engelli parkurdan karakterlere kaydırmaya yardımcı olduğunu açıkladı. Satış konuşması tamamlandıktan sonra Tanton, oyunu 2018 Oyun Geliştiricileri Konferansı'nda 10 farklı yayıncıya sundu. Devolver Digital'in oyunu yayınlamayı kabul etmesinden altı ay sonra geliştirme başladı.

Fall Guys, ilk prototip oluşturma sürecine küçük bir ekiple başladı ve geliştirme sırasında 30 kişiye ulaştı. Bireysel mini oyunlardaki ilk ilerleme yavaştı ve bu da ekibin lansman için yeterli içerik olmayacağı konusunda endişelenmesine neden oldu. Ekip, "İnsanların fikirlerini olayın dışında tutan" ve geliştiricilerin "fikirleri daha hızlı öldürmesine" izin veren bir grup sütun oluşturduğunda bir dönüm noktası geldi. Bu tür sütunlar, bir mini oyunun "50-50 kaos ve beceri" olmasını ve bir seviyenin "her seferinde farklı" olmasını sağlamayı içerir.

Oyun şovlarından ilham alan ve birinci şahıs nişancı battle royale oyunlarından farklılaşan Mediatonic, oyun çeşitliliğine odaklandı. Mediatonic, oyuncuya birkaç rastgele oyun modu turu sunarak bir yarışma programında olma deneyimini yeniden yaratmayı umuyordu. "Oyun alanı oyunlarının ve yarışma programlarının ruhunu" korumaya yardımcı olmak için Mediatonic, oyun modlarının üç kelimeyle açıklanması gerektiğine dair dahili bir kural oluşturdu. Zamanla, oyun çok sayıda başka değişikliğe uğradı. Oyuncu sayısı 100'den 60'a düşürüldü çünkü aşırı kalabalık oyunlar "okunabilir veya eğlenceli olmaktan çıktı". Test sırasında Mediatonic, oyuncuların oyuncu sayısını abarttığını belirterek "oyunun içermesini istediğimiz kalabalığı yaratmak için düşündüğümüz kadar çok oyuncuya ihtiyacımız yoktu" dedi.

It's a Knockout, yarışmacıları büyük boy kostümler giymeye zorlayan bir oyun şovu, karakterlerin "onları yerine getireceğimiz görev için tamamen benzersiz, kötü tasarlanmış olma unsuruna sahip olması" gerektiği fikrine ilham verdi. Ragdoll fiziği, "hiper atletik Ninja Savaşçı karakterlerinden" kaçınmak ve "düşmek komik" olduğu için kasıtlıdır. Walsh'a göre komik ragdoll çarpışmaları ile oyun performansı arasında doğru dengeyi kurmak kritikti çünkü "karakterin ragdoll'luğunu kaybettiğiniz anda komediyi de kaybedersiniz". Karakter tasarımları, vinil oyuncakların görünümünden ilham aldı.

Mediatonic, oyunun yayınlanmasından önce seviye tasarımcısı Joseph Juson ile 2. sezon üzerinde çalışmaya başladı ve takımın yeni fikirler getirmeye çalıştığı 3. sezona kıyasla bunun daha çok bir "genişleme" olduğunu belirtti.

Fall Guys Yayınlanma Süreci

Fall Guys: Ultimate Knockout, Haziran 2019'da E3'te duyurulmuştu ve 4 Ağustos 2020'de PlayStation 4 ve Windows için yayınlandı. İlk sezon için çeşitli güncellemeler yapıldı ve 8 Ekim 2020'de orta çağ temalı ikinci sezon yayınlandı. Başarı, daha fazla işe alıma yol açtı.

Çinli şirket Bilibili, Ağustos 2020'de Android ve iOS için Çin'e özel bir mobil sürüm geliştireceğini duyurdu.

Şubat 2021'de Fall Guys, 2021'in ortalarında çıkması planlanan Nintendo Switch, Xbox One ve Xbox Series X için duyuruldu. Ancak Nisan 2021'de oyunun bu sürümleri, oyunun tüm sürümleri arasında çapraz uyumluluğa daha fazla odaklanıldığı gerekçesiyle 2022'ye ertelendi.

Mart 2021'de Mediatonic ve ana şirketi Tonic Games Group, Epic Games tarafından satın alındı.[90] Epic Games daha sonra, Epic Games tarafından satın alındıktan sonra kullanıma sunulan Fortnite gibi oyunların kaynaklarını kullanarak Fall Guys'ın tüm sürümleri için platformlar arası uyumluluk eklemeye odaklanacağını duyurdu.

18 Kasım 2021'de Mediatonic, 6. sezonda PS4 ile Steam arasında platformlar arası ilerleme ve Steam oyuncuları için özel adlara sahip olma olanağı sağlayan Epic Games Hesaplarının gerekli olacağını duyurdu. 22 Şubat 2022'de Mediatonic, Lobiler ve Arkadaşlar listelerini ekleyen bir güncelleme yayınladı. Bu, Fortnite veya Rocket League gibi oyunların Epic Games Hesapları aracılığıyla herhangi bir platformdaki herkesi davet etmesi gereken Epic Overlay sistemini kullanır.

15 Mart 2022'de Mediatonic, 5 Nisan 2022'den itibaren tüm PlayStation oyuncularının oyunu PlayStation'da oynamaya devam etmek için indirmeleri gereken yeni bir başlatıcı olacağını duyurdu. 9 Mayıs 2022'de eski PlayStation başlatıcısı kapandı ve kullanılamaz hale geldi. Devolver Digital yerine Epic Games tarafından yayınlanan yenisinin dışında her iki launcher da aynıydı. Yeni başlatıcıyı indiren kişiler, 6. sezonun sonuna kadar kullanılabilen ücretsiz bir DLC Pink Shark kostümü alabilecekler.

Mediatonic ve Epic Games, Fall Guys'ı 21 Haziran'da Xbox One, Xbox Series X/S ve Nintendo Switch'te piyasaya sürülmesinin yanı sıra oynaması ücretsiz bir sisteme geçirdi. Ek olarak, gelişmiş görseller ve DualSense efektleri içeren özel bir PlayStation 5 sürümü de yayınlandı. Oyun aynı zamanda Ultimate Knockout altyazısı olmadan basitçe Fall Guys olarak yeniden markalandı. Oynaması ücretsiz modeli desteklemek için oyun, hem ücretsiz hem de birinci sınıf ödüller içeren yeni bir sezon geçiş sistemi içeriyordu; ikincisi, premium geçişi gerçek dünya parasıyla satın alanların kullanımına açıktı. Windows için oyun Steam mağazasından kaldırıldı ve Epic Games Store'da kullanıma sunuldu, ancak Steam sürümü Epic Games Store sürümüyle senkronize olarak güncellenmeye devam edecek. Fall Guys'ın oynaması ücretsiz sürümleri, diğer platformlarla platformlar arası oynama desteğini de ekledi. Bu geçişten önce Fall Guys'ı satın almış olan eski oyunculara kozmetik ürünleri, kostümleri ve 1. Sezon: Herkes İçin Ücretsiz premium sezon geçişini ücretsiz olarak içeren bir "Eski Paket" verildi.

Temmuz 2022'de, öğeleri önizlemek yerine istemeden oyun içi mağazadan satın alan bir hata keşfedildi. Başlangıçta Mediatonic tarafından "sorun değil" olarak değerlendirildi, daha sonra şikayetler arttıkça bunu bir hata olarak kabul ettiler. 1 Kasım 2022'de, Fortnite'daki mekanizmaya benzer şekilde tüm oyun içi satın alımlar için satın almak için bekletme mekanizmasını içeren bir güncelleme yayınlandı.

Kasım 2022'de Mediatonic, tüm platformlarda istikrarı artırmak için bazı mermilerin geçici olarak kaldırılacağı Vaulting adlı yeni bir özelliği Twitter'da duyurdu.

Fall Guys Satış Sayısı ve Gelirleri

Oyun, piyasaya sürüldükten sonraki 24 saat içinde 1,5 milyondan fazla oyuncudan oluşan aktif bir oyuncu tabanına sahipti. 10 Ağustos 2020'de Devolver Digital, Steam'de 2 milyon kopya satıldığını duyurdu.  Yayınlandığı ilk gün, Fall Guys sunucuları popülerlik nedeniyle beklenmedik bir şekilde aşırı yüklendi.

Oyunun popülaritesi, özel içerik için çeşitli marka işbirliklerini beraberinde getirdi. Piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra Mediatonic, SpecialEffect hayır kurumuna en çok bağışta bulunan markanın özel dış görünümünün oyunda yer alacağı bir bağış toplama etkinliğini duyurdu.

26 Ağustos 2020 itibarıyla Steam'de 7 milyondan fazla Fall Guys satıldı ve tüm zamanların en çok indirilen aylık PS Plus oyunu oldu. Kasım 2020 itibarıyla oyun Steam'de 10 milyondan fazla satışa ulaştı. Superdata firmasına göre oyunun ilk ayında PC için çevrimiçi geliri 8,2 milyon oyuncudan 185 milyon dolardı ve bu, bu ölçümlere göre Overwatch'tan bu yana platformdaki en büyük lansman oldu. Birden fazla satış noktası, oyunun popülaritesini bir "fenomen" olarak tanımladı. Aralık 2020'de Mediatonic, PC'de 11 milyondan fazla kopya sattığını doğruladı.

Haziran 2022'de, oynaması ücretsiz hale gelmesinden ve birden çok konsolda yayınlanmasından sonraki iki hafta içinde Fall Guys'ın oyuncu sayısı 50 milyonun üzerine çıktı.

KVKK AYDINLATMA METNİ ve HAKLAR

Gizlilik Kuralları, Site Kullanım Şartları ve İletişimler ile Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme

Değerli Site Ziyaretçilerimiz, Kullanıcılarımız, Müşterilerimiz, Üyelerimiz;

Gizlilik Kurallarımız, İletişimler, Site Kullanım Şartları ve Kişisel Verilerinizin İşlenmesi ile ilgili uygulamalarımız ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki haklarınız hususunda sizleri bilgilendirmek istemekteyiz.

Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti’ye ait ve bağlı grup şirketlerinin temsilen kurulan www.thegamify.com .Sitemizde (mobil uygulaması dahil), ziyaretçi-üye-müşteri (bundan böyle kısaca Ziyaretçi(ler) diye anılacaktır) bilgilerinin gizliliği, kişisel verilerin (bilgilerin) korunması, saklanması, işlenmesi-kullanımı-imhası, ticari elektronik iletişimler ve diğer hususlarda, aşağıda cari esasları belirtilen Gizlilik Kuralları-Politikası ve Uygulama-Kullanım Şartları geçerlidir.

Bilgilerin Korunması

Bu sitede, ziyaretçiler tarafından verilen ve edinilen bilgilerin ve işlemlerinin güvenliği için gerekli önlemler bilgi ve işlemin mahiyetine göre Şirketimiz veya ilgili kuruluş tarafından sistemlerde ve internet altyapısında, teknolojik imkanlar ve maliyet unsurları dahilinde, uygun teknik ve idari yöntemler ile alınmıştır.

Sitemize üyelik, talep ve şikayetlerinizi iletme veya bilgi güncelleme amacıyla girdiğiniz bilgiler, diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez.

Bilgilerin Toplama Yöntemleri, İşlenme-Aktarım Amacı ve Kişisel Veri İşlemleri

Gizliliğin korunması için gereken tedbirler alınmak ve kişisel verilerin işlenmesine dair tüm yasal ilkeler ile kişisel veri saklama-imha politikalarına uygun olmak üzere; kanunen zorunlu ise veya zorunlu olmayan bazı uygulamalar için de ayrıca izni de rica edilerek; Ziyaretçilerimizin sanal işletmeleri ziyaret, varsa alışveriş ve iletişim bilgileri ile aşağıda detaylı belirtilen diğer kişisel bilgileri, Veri Sorumlusu Şirketimiz ve ortakları-iş ortakları, halefleri, servis sağlayıcıları-tedarikçileri ve belirlenecek (sosyal medya-online reklam işletmecileri dahil) diğer işlenme amacının gerektirdiği üçüncü kişiler/kuruluşlar (duruma göre veri sorumluları, işleyenler ve/veya alıcı grupları) tarafından ve arasında, gerek grup şirketlerimizden satın aldıkları veya ilgilendikleri ürün-hizmetler ile ilgili müşteri deneyimleri, tüketici hakları, müşteri/üye hizmetleri ve bunlara ilişkin ticari-mali ve hukuki sorumluluk-yükümlülüklerin gerçekleştirilmesine dair yasal nedenlerle, gerek genel ve kişiye özel ürün-hizmet ve imkanlardan yararlandırılabilmeleri için ve gerek ise her türlü ürün-hizmet tanıtımı, reklam, iletişim, promosyon, satış, pazarlama, müşteri kartı, kredi kartı ve kullanıcı/üyelik/müşteri bilgilendirmeleri, işlemleri ve uygulamaları yapılması amacıyla,

Burada belirtilen ve ayrıca kanunlarda kişisel verilerin işlenebileceği ve aktarılabileceği açıkça öngörülen hallerde, bilgilerin tarafınca alenileştirildiği durumlarda, her türlü tüketici, üyelik ve diğer sözleşmelerin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olarak sözleşme taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olduğu hallerde, keza veri sorumlusu/işleyen olarak her türlü hukuki yükümlülükleri yerine getirebilme için zorunlu durumlarda, ayrıca hakların tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu olduğu durumlar ile temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla veri sorumlusu/işleyen olarak burada ve yasalarda öngörülmüş meşru menfaatler için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu/gerekli olduğu hallerde, kısmen veya tamamen otomatik olan/olmayan toplama yöntemleri ile (Ziyaretçilerin Şirketimize ve yukarıda anılan kuruluşlara sözlü/yazılı verdikleri bilgilerden, sanal mağazaları ve/veya bulundukları fiziki-sanal ortamları, mobil uygulamaları dahil olmak üzere internet sitelerini ziyaretlerinden ve içerik incelemelerinden, sosyal medya ve reklam ağı işletmecilerine ait sitelerdeki üyelik ve işlem bilgilerinden, Şirketimiz ve yukarıda anılan kuruluşlar nezdindeki (fiziki ve sanal/dijital) üye/kullanıcı ve çağrı merkezi işlemleri ile alışverişlere ve müşteri memnuniyetine dair ödeme-tahsilat-teslimat-şikayet-kampanya-anket işlemleri ve bunların yasal mali belgeleri ile diğer belgeleri-kayıtlarından, ayrıca sabit-mobil nitelikli internet ve iletişim cihazlarının ve/veya mobil uygulamaların muhtelif ortamlarda ve yerde kullanımlarında oluşan/edinilen yazılı, sözlü, görsel ve teknik verilerden) temin, devralınma, yasal azami süreler aşılmamak üzere ve bilginin mahiyetine göre işlenme amacına uygun olarak öngörülecek süre ile yurt içinde ve dışında yazılı/manyetik arşivlere kaydedilme, depolanma, saklanma, muhafaza, elde edilebilir hale getirilme, kullanılma, güncellenme, değiştirilme, birleştirilme, yeniden düzenlenme, sınıflandırılma, açıklanma, yukarıda anılan kişiler/kuruluşlar itibari ile (yurt içinde-dışına) paylaşım, aktarım, aktarılma, transfer, imha (yok edilme, silinme veya anonimleştirme) işlemleri ve kanunlara uygun sair yöntemler ile işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir (Bundan böyle hepsini birlikte ifade etmek üzere "işlenme" veya "işlem(e)" diye anılacaktır).

Ziyaretçilerin Şirketimize, diğer grup şirketlerine, bayileri ve her türlü anlaşmalı kuruluşlarına ait etkinlikleri ile içinde yer aldıkları yapıları-siteleri ziyaretlerine ve buralardan alışverişlerine dair her türlü kişisel olan-olmayan bilgiler de (konum verileri, incelenen ürünler, etkinlikler ve etkinlik konusu ürün-tutar bilgileri dahil) cihazlarında ilgili fonksiyonlar açık ise bluetooth ve genel-özel kablosuz ağ bağlantılarından uygun teknik yöntemler ile alınabilir, yukarıdaki paragrafta belirtilen çerçevede anılan kuruluşlarca yurt içinde ve dışında işlenebilir, aktarılabilir.

Sitemizde Tanımlama Bilgisi (Çerez vb.) Uygulaması

www.thegamify.com sitemizde (mobil uygulamaları dahil tüm dijital platformlarında) muhtelif türde çerezler kullanılmaktadır. Bunlar oturum çerezleri, kalıcı çerezler, zorunlu çerezler, işlevsellik çerezleri, analiz çerezleri, ticari çerezler ve üçüncü parti çerezleri gibi tanımlama bilgileridir.

Çerezler ziyaret edilen internet sitesinin düzgün bir şekilde çalışmasını ve geliştirilmesini, kullanıcı deneyiminin kişiselleştirilmesini ve iyileştirilmesini, siteleri oturum açmadan ziyaret edebilmesini ve/veya tarafına (duruma göre internet tarayıcı ve/veya ilgili mobil uygulama kapalı olsa dahi görebileceği) ticari-sosyal amaçlı bildirimler yollanmasını ve genel olarak site kullanıcıları-ziyaretçilerine gerek ilgili sitede, gerek başkalarına ait sitelerde (sosyal medya-ağlar ve online reklam ağları dahil) genel ya da özelleştirilmiş bilgilendirmeler, reklam ve tanıtımlar sunulmasını-iletilmesini sağlamak amacıyla bilgisayarlara ve mobil cihazlara yerleştirilen küçük veri parçacıklarıdır.

Çerezler bilgisayar-cihazlarda, varsa kanuni azami süre aşılmamak kaydıyla, amaca uygun bir süre ile tutulurlar.

Sitemizi (mobil versiyonları dahil) kullanan Ziyaretçiler yukarıda belirtilen uygulamayı, keza ilgili tanımlama bilgilerinin burada, kişisel veri mevzuatında ve bu bilgilendirme metninin diğer kısımlarında çeşitli bilgileriniz için öngörülen amaçlarla ve kapsamda-şartlarda işlenmesini (bu çerçevede üçüncü kişilere aktarım-paylaşımları ve kullanmaları dahil) kabul etmiş sayılırlar.

Ziyaretçiler istedikleri her zaman cihazlarındaki program ve/veya işletim sistemi ve/veya internet tarayıcısının ayarlarından çerezleri düzenleyerek kaldırabilirler ve/veya anılan bildirimleri durdurabilirler (Bu takdirde Sitemizin/ilgili cihazın/programın arzu edildiği gibi çalışmayabileceği ve/veya bildirim içeriklerinden haberdar olunamayacağı bilinmelidir).

İletişimler

Ziyaretçilerimiz ile, yine kanunlara uygun şekilde, her türlü ürün ve hizmetlere ilişkin tanıtım, reklam, iletişim, promosyon, satış ve pazarlama amacıyla, kredi kartı ve üyelik/müşteri bilgilendirme, işlem, uygulamaları için Şirketimiz ve diğer grup Şirketlerince SMS/kısa mesaj, anlık bildirim, otomatik arama, bilgisayar, telefon, e-posta/mail, faks, (cihazınızda açık ise) her türlü bildirimler, bluetooth, diğer her türlü genel-özel kablosuz ağlar ve diğer elektronik iletişim araçları ile sosyal, ticari ve sair elektronik iletişimler yapılabilir, Ziyaretçilere ticari elektronik iletiler gönderilebilir.

İşlenen - Aktarılan Kişisel Verileriniz ve Kişisel Verilerinize Dair Kanuni Haklarınız

Değerli Ziyaretçimiz, isim, soyisim, rumuz, yaş/doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, evlilik tarihi, çocuk durumu, sahip olunan ulaşım aracı, yaşanılan bölge, etkinlik yaptığınız sitemize ilişkin bilgiler, etkinlik detaylarınız, varsa teslimat adresiniz, eğitim düzeyi, meslek/iş, kültürel, sanatsal, sportif, tatil vs. ilgi alanları-hobiler ve alışveriş alışkanlıkları gibi demografik üye/kullanıcı/müşteri bilgileri, özel-resmi kimlik, kimlik no. ve vergi bilgileri, fotoğraf, (güvenlik amaçlı) istek, şikayetlerinizi bildirdiğiniz yazılı, görsel kayıtları, çağrı merkezi görüşmelerimize dair ses kayıtları, kıyafet dahil her türlü ürüne ve hizmete ilişkin alışveriş alışkanlığı-tercihleri, beğenileri ve ilgili yorumları, yararlanılan/katılınan kampanya, yarışma, anket vb.leri ile içerikleri, fatura içerikleri, ödeme yöntemleri, şikayet – iade ve benzeri nedenlerle paylaştığınız şifre gibi gizli bilgiler hariç kart ve hesap bilgileri, eski ve yeni cep/ev/iş telefon/faks numaraları, mail adresleri, elektronik ticari ve sair iletişimlere yaklaşım-aksiyonlar, çeşitli amaçlarla kullanılan sabit ve mobil cihaz ad(lar)ı, türü, modeli ve kodları, tanımlama bilgileri (çerez, web tarayıcı işaretleri-bilgisi, IP, kablolu-kablosuz ağ bağlantı bilgisi vb), reklam tanıtıcısı bilgileri, sosyal medya profil ve hesap bilgileri-işlemleri ile konum verilerinizden oluşan kişisel bilgilerinizin toplanma yöntemi ve hukuki sebebi, hangi amaçla işleneceği ve kimlere hangi amaçla aktarılabileceği hususlarında tarafınıza böylece bilgi verilmesinin yanı sıra; kişisel bilgilerinizin işlenip işlenmediğini, işlenmişse buna ilişkin bilgileri, amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını, yurt içinde ve dışında aktarıldığı üçüncü kişileri öğrenme, bilme ve tüm bu hususlarda bilgi talep etme haklarına, keza eksik veya yanlış işlenmiş olmaları halinde düzeltilmesini, kanuni şartlarına ve yöntemine uygun olarak silinmesini veya yok edilmesini ve bu durumun verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, ayrıca, bilgilerinizin otomatik sistemler ile analiz edilmesi sureti ile aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebi ile zarara uğramanız halinde giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu, tüm bu konularda Veri Sorumlusu Şirketimiz’e başvurabileceğinizi bilgilerinize sunarız.

Yukarıdaki hususlar kişisel verilere ilişkin aydınlatma yükümlülüğümüz gereği bilgilerinize sunulmakla beraber, mevzuatın ilgili kişiden açık rıza alınmaksızın işlenmesine (aktarımlar dahil) imkan verdiği haller dışındaki her türlü kişisel veri işlemleri için izin alındığını ve izinsiz işlenme yapılmadığını bilmenizi rica ederiz.

Bu çerçevede izniniz rica edilen hallerde, söz konusu izni uygulaması varsa ilgili internet Sitemizde ve yine uygulaması varsa ( yazılı-imzalı izin ile aynı hukuki nitelik-değerde olmak üzere) dijital ortamda da verebilirsiniz. Şöyle ki; sitemizdeki ve anılan sitelerdeki kişisel veri işlem bilgilendirmelerini değerlendirmiş olarak, tablet, cep telefonu ekranlarında ya da beyan edeceğiniz cep telefonunuza kısa mesajla gönderilen linkte bilginize sunulan izin metnini incelemenizden sonra, uygun bulmuş iseniz, bilgilerinizin doğruluğunu ekranda ya da dijital ortamda teyit ettikten sonra işlemleri (prosedürüne ve tercihinize göre ekrandan ve/veya cep telefonunuzdan) yaptığınızda izin-onay işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bunun dışında, böyle bir uygulama mevcut olanlar için geçerli olmak üzere, dilediğiniz her zaman ilgili web sitelerimize ulaşarak izin-onay işlemlerini yapabilirsiniz.

Şirketimiz ilgili mevzuat uyarınca ve kişisel veri saklama-imha politikalarında öngöreceği periyodlarda kişisel bilgileri kısmen/tamamen imha (silme, yok etme veya anonimleştirme) işlemleri yapabileceği gibi Ziyaretçiler arzu ettikleri her zaman ve hiçbir gerekçe göstermeksizin aşağıda belirtilen iletişim kanallarından Şirketimize ulaşarak ve gereken kanuni-teknik prosedürleri yerine getirerek kişisel veri işlenmelerini ve/veya taraflarına ticari elektronik iletişimleri durdurabilirler. Bu husustaki açık bildirim-taleplerine göre, kişisel veri işlemleri ve/veya belirttiği kanallar için tarafına iletişimler yasal azami süre içinde durdurulur (yasalara göre mümkün-gereken veya yükümlü olunan kişisel veri işlemeleri ve iletişimler devam eder). Ziyaretçi dilerse ayrıca, hukuken muhafazası gereken ve/veya mümkün olanlar haricindeki bilgileri, veri kayıt sisteminden silinir ya da yok edilir veya aynı amacı sağlamak üzere kimliği belirli olmayacak biçimde anonim hale getirilir. Bu hususlardaki başvuru ve talepler yasal azami süreler içinde yerine getirilecek yahut hukuki gerekçesi tarafına açıklanarak kabul edilmeyebilecektir (İlgili kanuni haklar saklıdır).

(Bilgisayar ve diğer cihazlarınızdaki çerezler ve bildirimlere ilişkin bilgilendirmeler, bunları düzenlemek için yapabileceğiniz işlemler yukarıda belirtilmiştir).

Üçüncü Kişilere Ait Siteler-Dijital Platformlar ve Uygulamalar

Sitemizden (mobil versiyonları dahil) ulaşılan diğer sitelerde kendilerine ait gizlilik-güvenlik politikaları, kullanım, iletişim ve kişisel veri işlenme şartları geçerlidir; reklam, banner, içerik görmek veya başka herhangi bir amaç ile ulaşılan web sitelerinden bilgi kullanımları, keza sitelerin (ve sair dijital platformların) etik ilkeleri, gizlilik-güvenlik prensipleri, kişisel veri saklama ve imha politikaları, servis kalitesi, kullanım şartları, çerezleri-web işaretçileri ve benzerleri, bildirimleri-önerileri ve diğer uygulamaları sebebi ile oluşabilecek ihtilaf, maddi-manevi zarar ve kayıplardan Şirketimiz sorumlu değildir.

Sorumluluk

Ziyaretçilerin Sitemizden veya Sitemizde link verilen diğer sitelerden / mobil uygulamalardan / her türlü bildirimlerden ve Şirketimize ait diğer birim-mecralardan edindikleri bilgiler, taraflarına elektronik iletişimi yapılan bilgilendirme, tanıtım ve reklamlar, keza her türlü öneriler çerçevesinde aldıkları kararlardan, bunlara göre yaptıkları her türlü işlem ve uygulama ile sonuçlarından Ziyaretçiler sorumludurlar.

Herhangi bir Sitemiz Ziyaretçisinin hukuki/fiili ehliyet durumunu bilemeyeceğimizden, çocukların ve diğer reşit olmayan kişilerin kullanımları, bilgileri ve bunların işlenme-işlemleri hususunda sorumluluk kanuni temsilcilerine ait olup kişisel verilerine (ve duruma göre keza iletişimlere) ilişkin haklarını da kanuni temsilcileri marifetiyle kullanabilirler.

Site İçeriği Üzerinde Haklar

Sitemizdeki her türlü bilgi ve içerik ile bunların düzenlenmesi, revizyonu ve kısmen/tamamen kullanımı konusunda; Şirketimizin anlaşmasına göre diğer üçüncü şahıslara ait olanlar hariç; tüm fikri-sınai haklar ve mülkiyet hakları Şirketimize aittir.

Değişiklikler

Şirketimiz gizlilik, kişisel veri saklama-kullanım ve imha politikası ve Site kullanım şartları gibi konularda, keza sunacağı ürün, hizmet ve fırsatlarda, kampanya vb. durumlarda gerekli görebileceği her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar; bu değişiklikler Şirketimizce internet sitemizden veya diğer uygun yöntemler ile duyurulduğu andan itibaren geçerli olur.

Tüm bu konularda ek bilgi istemlerinizi, her türlü talep ve şikayetlerinizi aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşarak Şirketimize bildirebilirsiniz. İlgili talebin yasalar gereği belirli bir prosedürde yapılması gereken hallerde söz konusu prosedüre uyulması gerekir.

Şirket : Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti

Bağlı Grup Şirketler :

Adres : Altunizade Mah. Sırmaperde Sok. No:25 Üsküdar / İstanbul

Telefon : +90 216 457 0073

İnternet Adresi : www.thegamify.com