CS:GO

CS:GO yani Counter Strike Global Offensive rehberi oyuna dair ihtiyacınız olan pek çok bilgiyi sizlere sunuyor. Oyunun tarihinden oynanışına kadar detaylar bu yazımızda yer alıyor.

Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO), Valve ve Hidden Path Entertainment tarafından geliştirilen 2012 çok oyunculu taktik birinci şahıs nişancı oyunudur. Counter-Strike serisinin dördüncü oyunudur. İki yılı aşkın bir sürede geliştirilen Global Offensive, Ağustos 2012'de OS X, PlayStation 3, Windows ve Xbox 360 için ve 2014'te Linux için piyasaya sürüldü. Valve, hem daha küçük dengeleme yamaları hem de daha büyük içerik eklemeleriyle oyunu düzenli olarak güncellemeye devam ediyor.

Oyun, Teröristler ve Anti-Teröristler olmak üzere iki takımı farklı hedef tabanlı oyun modlarında karşı karşıya getiriyor. En yaygın oyun modları, teröristlerin bomba yerleştirirken anti-teröristlerin onları durdurmaya çalışmasını veya anti-teröristlerin teröristlerin yakaladığı rehineleri kurtarmaya çalışmasını içerir. Her biri o moda özgü farklı özelliklere sahip dokuz resmi oyun modu vardır. Oyun ayrıca, oyuncuların özel haritalara ve oyun modlarına sahip topluluk tarafından barındırılan sunuculara ek olarak özel Valve sunucularında oynamasına izin veren eşleştirme desteğine sahiptir. Bir battle royale oyun modu olan "Danger Zone", 2018'in sonlarında tanıtılmıştır.

Global Offensive, oyunu oynanışı ve Counter-Strike serisine bağlılığı nedeniyle eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı, ancak bazı erken özellikler ve konsol ile PC sürümleri arasındaki farklar nedeniyle eleştirildi. Piyasaya sürüldüğünden bu yana ayda tahmini 11 milyon oyuncu çekti ve Valve'ın Steam platformunda en çok oynanan oyunlardan biri olmaya devam ediyor. Aralık 2018'de Valve, kozmetik ürünlerden elde edilen gelire odaklanarak oyunu oynaması ücretsiz bir modele geçirdi.

Oyun, serideki önceki oyunlardan uluslararası rekabetçi oyun tarihini sürdüren aktif bir e-spor sahnesine sahiptir. Takımlar profesyonel liglerde ve turnuvalarda rekabet eder ve oyun genellikle esporun en iyileri arasında gösterilir.

CS:GO Oynanış

Global Offensive, Counter-Strike serisindeki önceki oyunlar gibi, objektif tabanlı, çok oyunculu bir birinci şahıs nişancı oyunudur. İki rakip takım, teröristler ve anti-teröristler, bomba yerleştirmek veya etkisiz hale getirmek için bir yer sağlamak ve rehineleri kurtarmak veya ele geçirmek gibi hedefleri tekrar tekrar tamamlamak için oyun modlarında yarışırlar. Her kısa turun sonunda, oyuncular sonraki turlarda diğer silahlara veya faydaya harcamak üzere bireysel ve takım performansına dayalı olarak oyun içi para birimi ile ödüllendirilir. Kazanma turları genellikle kaybetmekten daha fazla para kazandırır ve düşmanları öldürmek de dahil olmak üzere harita tabanlı hedefleri tamamlamak ek nakit bonuslar sağlar.

CS:GO Oyun Modları

Global Offensive'in dokuz resmi oyun modu vardır: Rekabetçi, Casual, Ölüm Maçı, Silahlanma Yarışı, Yıkım, Wingman, Flying Scoutsman, Retake ve Danger Zone.

Rekabetçi

Birincil oyun deneyimi olan rekabetçi mod, beş oyuncudan oluşan iki takımı 30 maçlık bir maçta karşı karşıya getirir. Rekabetçi oynarken, oyuncular bir Glicko derecelendirme sistemine dayalı bir beceri sıralamasına sahiptir ve aynı sıralamaya sahip diğer oyuncularla ve onlara karşı eşleştirilir.

Casual ve Deathmatch

Casual ve Ölüm Maçı modları, rekabetçi moddan daha az ciddidir ve dost ateşi kaydetmez. Her ikisi de öncelikle bir alıştırma aracı olarak kullanılır. Her ikisi de serideki önceki yinelemelerin modlarına dayanan Silahlanma Yarışı ve Yıkım, modlar için sekiz yeni haritanın yanı sıra eklendi.

Silahlanma Yarışı

Silahlanma Yarışı, serideki diğer oyunlardaki "Gun Game" modunun Global Offensive çeşididir. Yıkım, yalnızca önceki turda bir düşmanı öldüren oyunculara verilen silah yükseltmeleri ile başka bir bomba imha oyun modudur.

Wingman

Wingman, on altı turdan oluşan ikiye ikiye bomba imha oyun modudur. Rekabetçiye benzer şekilde, oyuncular dinamik bir beceri sıralamasına göre eşleştirilir. Flying Scoutsman modu, oyuncuları yalnızca bir SSG 08 (oyun içinde "İzci" olarak bilinir) ve düşük yerçekimli bir haritada bir bıçakla donatır.

Retakes

Retakes, üç Teröristin önceden yerleştirilmiş bir C4'ü 4 Karşı Teröriste karşı savunacağı bir oyun modudur. Oyuncular ayrıca bomba bölgesini geri almak (veya savunmak) için her turun başında bir yükleme kartı seçebilecekler.

Danger Zone

Danger Zone, en fazla 18 oyuncunun kalan son kişi veya takım olmak için silah, ekipman ve para aradığı bir battle royale modudur. Valve ayrıca, yeni oyuncuların silahları ve el bombalarını kullanmayı öğrenmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış, Silah Kursu adı verilen bir çevrimdışı alıştırma modu da içeriyordu. Weapons Course ve Danger Zone dışında, diğer tüm oyun modları botlarla çevrimiçi veya çevrimdışı oynanabilir.

CS:GO Silahları

Satın alınabilir silahların beş kategorisi vardır: tüfekler, hafif makineli tüfekler, "ağır" silahlar (hafif makineli tüfekler ve pompalı tüfekler), tabancalar ve el bombaları. Global Offensive'deki her silahın, serinin uzun zamandır ilişkilendirildiği bir oynanış özelliği olan, kontrol edilebilen benzersiz bir geri tepme modeli vardır. Global Offensive ayrıca şok tabancaları ve yanıcı bir el bombası da dahil olmak üzere önceki bölümlerde görülmeyen silah ve teçhizatı da tanıttı.

CS:GO Oyun İçi Eşleşme ve Hile

Oyun içi eşleştirme, tüm çevrimiçi oyun modları için desteklenir ve Steam platformu aracılığıyla yönetilir. Oyun sunucuları, hile yapılmasını önlemek için Valve Anti-Cheat çalıştırır. Global Offensive'de hile yapmayı önlemek için kullanılan eşleştirme biçimlerinden biri, yalnızca "Prime" statüsüne sahip diğer kullanıcılarla oynanabilen maçlara ev sahipliği yapan Prime Matchmaking'dir. Bu özellik aynı zamanda bu maçlarda daha az "smurf" olduğu için daha fazla eşit eşleşmeyle sonuçlanır.

Global Offensive'in PC sürümü, oyuncuların oyun içindeki topluluk sunucusu menüsü aracılığıyla bağlanabilecekleri özel adanmış sunucuları da destekler. Bu sunucular büyük ölçüde değiştirilebilir ve temel oyun modlarından büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Oyun için birçok topluluk yapımı mod var, popüler olanlardan biri, oyuncuların gelişmiş bombalama ve zıplama teknikleri gerektiren engelli parkurları tamamlamasını sağlayan bir mod olan "kz" modudur.

CS:GO Tarihi, Geliştirilme ve Yayınlanma Süreci

Counter-Strike: Global Offensive, Valve tarafından geliştirilen popüler birinci şahıs nişancı oyunu Counter-Strike: Source'un devam oyunudur. Global Offensive'in gelişimi, Hidden Path Entertainment'ın Counter-Strike: Source'u video oyun konsollarına taşımaya çalışmasıyla başladı. Geliştirme sırasında Valve, bağlantı noktasını tam bir oyuna dönüştürme ve selefinin oynanışını genişletme fırsatı gördü. Global Offensive, Mart 2010'da geliştirilmeye başlandı ve 12 Ağustos 2011'de kamuoyuna açıklandı.

Kapalı beta 30 Kasım 2011'de başladı ve başlangıçta Global Offensive'i sergilemeyi amaçlayan etkinliklerde anahtar alan yaklaşık on bin kişiyle sınırlıydı. İstemci ve sunucu kararlılığıyla ilgili sorunlar ele alındıktan sonra, beta aşamalı olarak daha fazla kişiye açıldı ve E3 2012'de Valve, Global Offensive'in 21 Ağustos 2012'de yayınlanacağını ve açık betanın yaklaşık bir ay sonra başlayacağını duyurdu. Herkese açık betadan önce Valve, profesyonel Counter-Strike oyuncularını oyunu test etmeye ve geri bildirimde bulunmaya davet etti.

Windows, OS X, Linux, Xbox 360 ve PlayStation 3 oyuncuları arasında platformlar arası çok oyunculu oyun için planlar vardı, ancak PC ve Mac sürümlerinin aktif olarak güncellenebilmesi için bu plandan vazgeçildi. 21 Ağustos 2012'de oyun, 23 Eylül 2014'e kadar yayınlanmayacak olan Linux dışındaki tüm platformlarda herkese açık olarak yayınlandı.

Global Offensive'in ilk çıkışından bu yana Valve, yeni haritalar ve silahlar, oyun modları ve silah dengeleme değişiklikleri sunarak oyunu güncellemeye devam etti. Oyuna çıktıktan sonra yapılan ilk büyük eklemelerden biri "Silah Anlaşması" güncellemesiydi. 13 Ağustos 2013'te yayınlanan güncelleme, oyuna kozmetik silah kaplamaları veya görünümleri ekledi. Bu öğeler, bir ganimet kutusu mekanizmasıyla elde edilebilir; oyuncular, oyun içi mikro dönüşümlerle satın alınan sanal anahtarlar kullanılarak kilidi açılabilen kasalar alacaktı.

Global Offensive, kullanıcıların haritalar, silah görünümleri ve özel oyun modları gibi kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri yüklemesine olanak tanıyan Steam Atölyesi desteğine sahiptir. Kullanıcı tarafından oluşturulan bazı popüler dış görünümler oyuna eklenir ve kasalarda kutudan çıkarılarak elde edilebilir. Görünümlerin yaratıcılarına, öğeleri bir kasaya eklendiğinde ödeme yapılır. Bu görünümler, Global Offensive'de sanal bir ekonomi oluşturmaya yardımcı olarak kumar, bahis ve ticaret sitelerinin oluşturulmasına yol açtı. Kaplamaların ve ilgili sanal ekonominin eklenmesi, Global Offensive'in oyuncu sayısını Counter-Strike serisindeki diğer oyunları geride bıraktı ve oyun tarihindeki en önemli güncellemelerden biri oldu.

"Operasyonlar" adı verilen etkinlikler ara sıra yapılır ve "işlem geçişleri" biçimindeki satın alınabilir genişletme paketleri aracılığıyla erişilebilir. Bu geçişler, Silahlanma Yarışı ve Ölüm Maçı gibi farklı oyun modlarına yayılmış operasyon hedeflerine veya ilk olarak Mayıs 2017'de yayınlanan Hydra Operasyonu'nda görülen operasyona özel oyun modlarına erişim sağlar. Bu zorlukların tamamlanması, oyuncuyu XP ve "coin" operasyonunu yükseltme yeteneği ile ödüllendirir. Operasyonlardaki haritalar topluluk yapımıdır, yani elde edilen gelirin bir kısmı harita tasarımcılarına gider.

Ekim 2014'teki bir güncelleme, varsayılan oyun içi müziği Valve tarafından görevlendirilen film müziği sanatçılarının müzikleriyle değiştiren "müzik kitleri" ekledi. Müzik seti olan bir oyuncu raundun en değerli oyuncusu olursa, raundun sonunda onun müziği diğerleri için çalacaktır. Kitlerin ödünç alınmasına izin veren bir özellik vardır ve kitler Steam'in Topluluk Pazarı aracılığıyla satılabilir ve takas edilebilir.

2016'da oyun, orijinal Counter-Strike haritalarının iki yeniden yapımının yanı sıra Prime eşleştirmesinin ve ek öğelerin tanıtımına tanık oldu. Wildfire Operasyonu promosyonunun bir parçası olarak Nuke, haritayı dengelemek ve onu estetik açıdan daha hoş hale getirmek olan birincil amaçlarla Şubat ayında yeniden yapıldı ve yeniden yayınlandı. Nisan ayında Prime Matchmaking oyuna eklendi. Bu moda katılmak için, kullanıcının hesabına bağlı doğrulanmış bir telefon numarasına sahip olması gerekiyordu. Halk arasında "smurfing" olarak bilinen bir uygulama olan meşru oyuncuların hilecilerle veya yüksek beceriye sahip oyuncuların alternatif, daha düşük dereceli hesaplarda oynamasını engellemek amacıyla tanıtıldı.

Bir başka orijinal harita olan Inferno, Ekim ayında yeniden yayınlandı. Valve, yeniden yapımın arkasında üç neden olduğunu söyledi: "görünürlüğü artırmak, gruplar halinde hareket etmeyi kolaylaştırmak ve oyuncu geri bildirimleriyle ayarlamak." Yine Ekim ayında oyuna grafiti adı verilen sarf malzemeleri eklendi. Bu öğeler, serinin sprey adı verilen önceki yinelemelerinde bulunan bir özelliğin yerini aldı. Önceden, oyuncular spreylerini özelleştirebiliyordu. Grafiti fikirleri, silah dış görünümlerine benzer şekilde Steam Atölyesi'ne yüklenebilir ve oyuncular oyun içinde mevcut grafitileri satın alıp takas edebilir. Bir ay sonra eldiven kaplamaları eklendi.

Eylül 2017'de Valve Company, Global Offensive'i anakara Çin'de yayınlamak için yayıncı Perfect World ile birlikte çalıştı. Kimlikleri doğrulanan Çin vatandaşları oyunu ücretsiz olarak alabilir ve Prime Matchmaking statüsünü hemen kazanabilir. Oyun, Perfect World'ün başlatıcısı aracılığıyla oynanır ve kafatasları ve diğer sembollerin sansürü dahil olmak üzere oyunda çok sayıda özel değişiklik içerir. Diğer bazı değişiklikler, belirli haritalardaki görünümlerdeydi, örneğin, Önbellek ve Tren'deki orak ve çekiç kaldırıldı. Çıkış için hazırlık olarak, Çin'deki birçok şehir yaklaşan çıkışını kutladı ve yoğun bir şekilde tanıttı. Oyunu lansman ayında oynayan kullanıcılar ücretsiz promosyonel kozmetikler aldı. Çin yasalarına uygun olarak Valve, ganimet kutusu kumar oranlarını da açıklamak zorunda kaldı.

Kasım 2017'de, rekabetçi matchmaking için bir güncelleme duyuruldu. "Güven Faktörü" olarak adlandırılan bu, bir oyuncunun "Güven Faktörünün" hem oyun içi hem de Steam genelindeki eylemler aracılığıyla hesaplanacağı anlamına geliyordu. Bir kullanıcının "Güven Faktörü" geliştirilirken, Global Offensive'de oynama süresi, bir kullanıcının hile yaptığı için bildirilme süreleri, diğer Steam oyunlarında oynama süresi ve Valve tarafından gizlenen diğer davranışlar gibi faktörler dikkate alınır. Bu, Prime Matchmaking Prime ve Prime olmayan oyuncuları birbirinden ayırdığından, topluluğun eşleştirmede yeniden bir araya gelmesine izin vermek amacıyla yapıldı. Valve, kullanıcıların "Güven Faktörlerini" görmelerine veya kişinin "Güven"ine karar veren tüm faktörleri ortaya çıkarmalarına izin vermez. Ağustos 2018'de, oyuncuların botlarla çevrimdışı oynamasına izin veren oyunun çevrimdışı bir sürümü yayınlandı.

6 Aralık 2018'de yayınlanan bir güncelleme, oyunu oynaması tamamen ücretsiz hale getirdi. Oyunu bu güncellemeden önce satın almış olan kullanıcılar otomatik olarak "Prime" durumuna güncellendi ve kozmetik öğeler düşürebilecek modlar verildi. Ayrıca yeni sürüm, "Danger Zone" adlı bir battle royale modunu tanıttı.

Kasım 2019'da Shattered Web Operasyonu yayınlandı. Önceki operasyonlara benzer şekilde çalıştı ve yeni karakter modelleri ve bir savaş geçiş sistemi getirdi.

Nisan 2020'de Counter-Strike: Global Offensive ve Team Fortress 2'nin 2018 sürümlerinin kaynak kodu internete sızdırıldı. Bu, kötü niyetli kullanıcıların potansiyel uzaktan kod yürütme yazılımı geliştirmek ve oyun sunucularına veya oyuncuların kendi bilgisayarlarına saldırmak için koddan yararlanacağına dair korkular yarattı. Bu haberin ardından, devam eden birkaç hayran projesi, sızıntının etkisinin daha iyi doğrulanması belirleninceye kadar geliştirmeyi geçici olarak durdurdu. Valve, kod sızıntılarının meşruiyetini onayladı, ancak bunun her iki oyunun da en son resmi yapılarını çalıştıran sunucuları ve istemcileri etkilemediğine inanmadıklarını belirtti.

Aralık 2020'de, Broken Fang Operasyonu, resmi lansman fragmanından bu yana sekiz yıl sonra ilk resmi Counter-Strike: Global Offensive sinematik fragmanı olan sinematik bir fragmanla birlikte yayınlandı.

Mayıs 2021'de, aylık 0,99 ABD Doları karşılığında "CS:GO 360 İstatistikleri" adlı bir abonelik hizmeti yayınlandı. Resmi Competitive, Premier ve Wingman oyun modlarından ayrıntılı maç istatistiklerine ve Broken Fang Operasyonu'nda tanıtılan Round Win Chance raporuna erişim içerir. Güncelleme, oyuncuların benzer istatistikler sağlayan ücretsiz üçüncü taraf web sitelerine işaret etmesiyle karışık bir yanıtla karşılandı.

Eylül 2021'de, oynanış ve eşleştirme değişiklikleri, yeni haritalar ve yeni kozmetik öğeler ekleyen Riptide Operasyonu yayınlandı.

Ocak 2022'de jiroskopik oyun denetleyicileri için Flick Stick desteği ekleyen bir güncelleme yayınlandı. Flick Stick, oyuncunun tüm ince nişan alma hareketlerini gyro hareketlerine devrederken, sağ analog çubuğu kullanarak görüş açısını hızlı bir şekilde "kaydırmasına" olanak tanıyan bir kontrol şemasıdır.

KVKK AYDINLATMA METNİ ve HAKLAR

Gizlilik Kuralları, Site Kullanım Şartları ve İletişimler ile Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme

Değerli Site Ziyaretçilerimiz, Kullanıcılarımız, Müşterilerimiz, Üyelerimiz;

Gizlilik Kurallarımız, İletişimler, Site Kullanım Şartları ve Kişisel Verilerinizin İşlenmesi ile ilgili uygulamalarımız ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki haklarınız hususunda sizleri bilgilendirmek istemekteyiz.

Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti’ye ait ve bağlı grup şirketlerinin temsilen kurulan www.thegamify.com .Sitemizde (mobil uygulaması dahil), ziyaretçi-üye-müşteri (bundan böyle kısaca Ziyaretçi(ler) diye anılacaktır) bilgilerinin gizliliği, kişisel verilerin (bilgilerin) korunması, saklanması, işlenmesi-kullanımı-imhası, ticari elektronik iletişimler ve diğer hususlarda, aşağıda cari esasları belirtilen Gizlilik Kuralları-Politikası ve Uygulama-Kullanım Şartları geçerlidir.

Bilgilerin Korunması

Bu sitede, ziyaretçiler tarafından verilen ve edinilen bilgilerin ve işlemlerinin güvenliği için gerekli önlemler bilgi ve işlemin mahiyetine göre Şirketimiz veya ilgili kuruluş tarafından sistemlerde ve internet altyapısında, teknolojik imkanlar ve maliyet unsurları dahilinde, uygun teknik ve idari yöntemler ile alınmıştır.

Sitemize üyelik, talep ve şikayetlerinizi iletme veya bilgi güncelleme amacıyla girdiğiniz bilgiler, diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez.

Bilgilerin Toplama Yöntemleri, İşlenme-Aktarım Amacı ve Kişisel Veri İşlemleri

Gizliliğin korunması için gereken tedbirler alınmak ve kişisel verilerin işlenmesine dair tüm yasal ilkeler ile kişisel veri saklama-imha politikalarına uygun olmak üzere; kanunen zorunlu ise veya zorunlu olmayan bazı uygulamalar için de ayrıca izni de rica edilerek; Ziyaretçilerimizin sanal işletmeleri ziyaret, varsa alışveriş ve iletişim bilgileri ile aşağıda detaylı belirtilen diğer kişisel bilgileri, Veri Sorumlusu Şirketimiz ve ortakları-iş ortakları, halefleri, servis sağlayıcıları-tedarikçileri ve belirlenecek (sosyal medya-online reklam işletmecileri dahil) diğer işlenme amacının gerektirdiği üçüncü kişiler/kuruluşlar (duruma göre veri sorumluları, işleyenler ve/veya alıcı grupları) tarafından ve arasında, gerek grup şirketlerimizden satın aldıkları veya ilgilendikleri ürün-hizmetler ile ilgili müşteri deneyimleri, tüketici hakları, müşteri/üye hizmetleri ve bunlara ilişkin ticari-mali ve hukuki sorumluluk-yükümlülüklerin gerçekleştirilmesine dair yasal nedenlerle, gerek genel ve kişiye özel ürün-hizmet ve imkanlardan yararlandırılabilmeleri için ve gerek ise her türlü ürün-hizmet tanıtımı, reklam, iletişim, promosyon, satış, pazarlama, müşteri kartı, kredi kartı ve kullanıcı/üyelik/müşteri bilgilendirmeleri, işlemleri ve uygulamaları yapılması amacıyla,

Burada belirtilen ve ayrıca kanunlarda kişisel verilerin işlenebileceği ve aktarılabileceği açıkça öngörülen hallerde, bilgilerin tarafınca alenileştirildiği durumlarda, her türlü tüketici, üyelik ve diğer sözleşmelerin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olarak sözleşme taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olduğu hallerde, keza veri sorumlusu/işleyen olarak her türlü hukuki yükümlülükleri yerine getirebilme için zorunlu durumlarda, ayrıca hakların tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu olduğu durumlar ile temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla veri sorumlusu/işleyen olarak burada ve yasalarda öngörülmüş meşru menfaatler için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu/gerekli olduğu hallerde, kısmen veya tamamen otomatik olan/olmayan toplama yöntemleri ile (Ziyaretçilerin Şirketimize ve yukarıda anılan kuruluşlara sözlü/yazılı verdikleri bilgilerden, sanal mağazaları ve/veya bulundukları fiziki-sanal ortamları, mobil uygulamaları dahil olmak üzere internet sitelerini ziyaretlerinden ve içerik incelemelerinden, sosyal medya ve reklam ağı işletmecilerine ait sitelerdeki üyelik ve işlem bilgilerinden, Şirketimiz ve yukarıda anılan kuruluşlar nezdindeki (fiziki ve sanal/dijital) üye/kullanıcı ve çağrı merkezi işlemleri ile alışverişlere ve müşteri memnuniyetine dair ödeme-tahsilat-teslimat-şikayet-kampanya-anket işlemleri ve bunların yasal mali belgeleri ile diğer belgeleri-kayıtlarından, ayrıca sabit-mobil nitelikli internet ve iletişim cihazlarının ve/veya mobil uygulamaların muhtelif ortamlarda ve yerde kullanımlarında oluşan/edinilen yazılı, sözlü, görsel ve teknik verilerden) temin, devralınma, yasal azami süreler aşılmamak üzere ve bilginin mahiyetine göre işlenme amacına uygun olarak öngörülecek süre ile yurt içinde ve dışında yazılı/manyetik arşivlere kaydedilme, depolanma, saklanma, muhafaza, elde edilebilir hale getirilme, kullanılma, güncellenme, değiştirilme, birleştirilme, yeniden düzenlenme, sınıflandırılma, açıklanma, yukarıda anılan kişiler/kuruluşlar itibari ile (yurt içinde-dışına) paylaşım, aktarım, aktarılma, transfer, imha (yok edilme, silinme veya anonimleştirme) işlemleri ve kanunlara uygun sair yöntemler ile işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir (Bundan böyle hepsini birlikte ifade etmek üzere "işlenme" veya "işlem(e)" diye anılacaktır).

Ziyaretçilerin Şirketimize, diğer grup şirketlerine, bayileri ve her türlü anlaşmalı kuruluşlarına ait etkinlikleri ile içinde yer aldıkları yapıları-siteleri ziyaretlerine ve buralardan alışverişlerine dair her türlü kişisel olan-olmayan bilgiler de (konum verileri, incelenen ürünler, etkinlikler ve etkinlik konusu ürün-tutar bilgileri dahil) cihazlarında ilgili fonksiyonlar açık ise bluetooth ve genel-özel kablosuz ağ bağlantılarından uygun teknik yöntemler ile alınabilir, yukarıdaki paragrafta belirtilen çerçevede anılan kuruluşlarca yurt içinde ve dışında işlenebilir, aktarılabilir.

Sitemizde Tanımlama Bilgisi (Çerez vb.) Uygulaması

www.thegamify.com sitemizde (mobil uygulamaları dahil tüm dijital platformlarında) muhtelif türde çerezler kullanılmaktadır. Bunlar oturum çerezleri, kalıcı çerezler, zorunlu çerezler, işlevsellik çerezleri, analiz çerezleri, ticari çerezler ve üçüncü parti çerezleri gibi tanımlama bilgileridir.

Çerezler ziyaret edilen internet sitesinin düzgün bir şekilde çalışmasını ve geliştirilmesini, kullanıcı deneyiminin kişiselleştirilmesini ve iyileştirilmesini, siteleri oturum açmadan ziyaret edebilmesini ve/veya tarafına (duruma göre internet tarayıcı ve/veya ilgili mobil uygulama kapalı olsa dahi görebileceği) ticari-sosyal amaçlı bildirimler yollanmasını ve genel olarak site kullanıcıları-ziyaretçilerine gerek ilgili sitede, gerek başkalarına ait sitelerde (sosyal medya-ağlar ve online reklam ağları dahil) genel ya da özelleştirilmiş bilgilendirmeler, reklam ve tanıtımlar sunulmasını-iletilmesini sağlamak amacıyla bilgisayarlara ve mobil cihazlara yerleştirilen küçük veri parçacıklarıdır.

Çerezler bilgisayar-cihazlarda, varsa kanuni azami süre aşılmamak kaydıyla, amaca uygun bir süre ile tutulurlar.

Sitemizi (mobil versiyonları dahil) kullanan Ziyaretçiler yukarıda belirtilen uygulamayı, keza ilgili tanımlama bilgilerinin burada, kişisel veri mevzuatında ve bu bilgilendirme metninin diğer kısımlarında çeşitli bilgileriniz için öngörülen amaçlarla ve kapsamda-şartlarda işlenmesini (bu çerçevede üçüncü kişilere aktarım-paylaşımları ve kullanmaları dahil) kabul etmiş sayılırlar.

Ziyaretçiler istedikleri her zaman cihazlarındaki program ve/veya işletim sistemi ve/veya internet tarayıcısının ayarlarından çerezleri düzenleyerek kaldırabilirler ve/veya anılan bildirimleri durdurabilirler (Bu takdirde Sitemizin/ilgili cihazın/programın arzu edildiği gibi çalışmayabileceği ve/veya bildirim içeriklerinden haberdar olunamayacağı bilinmelidir).

İletişimler

Ziyaretçilerimiz ile, yine kanunlara uygun şekilde, her türlü ürün ve hizmetlere ilişkin tanıtım, reklam, iletişim, promosyon, satış ve pazarlama amacıyla, kredi kartı ve üyelik/müşteri bilgilendirme, işlem, uygulamaları için Şirketimiz ve diğer grup Şirketlerince SMS/kısa mesaj, anlık bildirim, otomatik arama, bilgisayar, telefon, e-posta/mail, faks, (cihazınızda açık ise) her türlü bildirimler, bluetooth, diğer her türlü genel-özel kablosuz ağlar ve diğer elektronik iletişim araçları ile sosyal, ticari ve sair elektronik iletişimler yapılabilir, Ziyaretçilere ticari elektronik iletiler gönderilebilir.

İşlenen - Aktarılan Kişisel Verileriniz ve Kişisel Verilerinize Dair Kanuni Haklarınız

Değerli Ziyaretçimiz, isim, soyisim, rumuz, yaş/doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, evlilik tarihi, çocuk durumu, sahip olunan ulaşım aracı, yaşanılan bölge, etkinlik yaptığınız sitemize ilişkin bilgiler, etkinlik detaylarınız, varsa teslimat adresiniz, eğitim düzeyi, meslek/iş, kültürel, sanatsal, sportif, tatil vs. ilgi alanları-hobiler ve alışveriş alışkanlıkları gibi demografik üye/kullanıcı/müşteri bilgileri, özel-resmi kimlik, kimlik no. ve vergi bilgileri, fotoğraf, (güvenlik amaçlı) istek, şikayetlerinizi bildirdiğiniz yazılı, görsel kayıtları, çağrı merkezi görüşmelerimize dair ses kayıtları, kıyafet dahil her türlü ürüne ve hizmete ilişkin alışveriş alışkanlığı-tercihleri, beğenileri ve ilgili yorumları, yararlanılan/katılınan kampanya, yarışma, anket vb.leri ile içerikleri, fatura içerikleri, ödeme yöntemleri, şikayet – iade ve benzeri nedenlerle paylaştığınız şifre gibi gizli bilgiler hariç kart ve hesap bilgileri, eski ve yeni cep/ev/iş telefon/faks numaraları, mail adresleri, elektronik ticari ve sair iletişimlere yaklaşım-aksiyonlar, çeşitli amaçlarla kullanılan sabit ve mobil cihaz ad(lar)ı, türü, modeli ve kodları, tanımlama bilgileri (çerez, web tarayıcı işaretleri-bilgisi, IP, kablolu-kablosuz ağ bağlantı bilgisi vb), reklam tanıtıcısı bilgileri, sosyal medya profil ve hesap bilgileri-işlemleri ile konum verilerinizden oluşan kişisel bilgilerinizin toplanma yöntemi ve hukuki sebebi, hangi amaçla işleneceği ve kimlere hangi amaçla aktarılabileceği hususlarında tarafınıza böylece bilgi verilmesinin yanı sıra; kişisel bilgilerinizin işlenip işlenmediğini, işlenmişse buna ilişkin bilgileri, amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını, yurt içinde ve dışında aktarıldığı üçüncü kişileri öğrenme, bilme ve tüm bu hususlarda bilgi talep etme haklarına, keza eksik veya yanlış işlenmiş olmaları halinde düzeltilmesini, kanuni şartlarına ve yöntemine uygun olarak silinmesini veya yok edilmesini ve bu durumun verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, ayrıca, bilgilerinizin otomatik sistemler ile analiz edilmesi sureti ile aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebi ile zarara uğramanız halinde giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu, tüm bu konularda Veri Sorumlusu Şirketimiz’e başvurabileceğinizi bilgilerinize sunarız.

Yukarıdaki hususlar kişisel verilere ilişkin aydınlatma yükümlülüğümüz gereği bilgilerinize sunulmakla beraber, mevzuatın ilgili kişiden açık rıza alınmaksızın işlenmesine (aktarımlar dahil) imkan verdiği haller dışındaki her türlü kişisel veri işlemleri için izin alındığını ve izinsiz işlenme yapılmadığını bilmenizi rica ederiz.

Bu çerçevede izniniz rica edilen hallerde, söz konusu izni uygulaması varsa ilgili internet Sitemizde ve yine uygulaması varsa ( yazılı-imzalı izin ile aynı hukuki nitelik-değerde olmak üzere) dijital ortamda da verebilirsiniz. Şöyle ki; sitemizdeki ve anılan sitelerdeki kişisel veri işlem bilgilendirmelerini değerlendirmiş olarak, tablet, cep telefonu ekranlarında ya da beyan edeceğiniz cep telefonunuza kısa mesajla gönderilen linkte bilginize sunulan izin metnini incelemenizden sonra, uygun bulmuş iseniz, bilgilerinizin doğruluğunu ekranda ya da dijital ortamda teyit ettikten sonra işlemleri (prosedürüne ve tercihinize göre ekrandan ve/veya cep telefonunuzdan) yaptığınızda izin-onay işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bunun dışında, böyle bir uygulama mevcut olanlar için geçerli olmak üzere, dilediğiniz her zaman ilgili web sitelerimize ulaşarak izin-onay işlemlerini yapabilirsiniz.

Şirketimiz ilgili mevzuat uyarınca ve kişisel veri saklama-imha politikalarında öngöreceği periyodlarda kişisel bilgileri kısmen/tamamen imha (silme, yok etme veya anonimleştirme) işlemleri yapabileceği gibi Ziyaretçiler arzu ettikleri her zaman ve hiçbir gerekçe göstermeksizin aşağıda belirtilen iletişim kanallarından Şirketimize ulaşarak ve gereken kanuni-teknik prosedürleri yerine getirerek kişisel veri işlenmelerini ve/veya taraflarına ticari elektronik iletişimleri durdurabilirler. Bu husustaki açık bildirim-taleplerine göre, kişisel veri işlemleri ve/veya belirttiği kanallar için tarafına iletişimler yasal azami süre içinde durdurulur (yasalara göre mümkün-gereken veya yükümlü olunan kişisel veri işlemeleri ve iletişimler devam eder). Ziyaretçi dilerse ayrıca, hukuken muhafazası gereken ve/veya mümkün olanlar haricindeki bilgileri, veri kayıt sisteminden silinir ya da yok edilir veya aynı amacı sağlamak üzere kimliği belirli olmayacak biçimde anonim hale getirilir. Bu hususlardaki başvuru ve talepler yasal azami süreler içinde yerine getirilecek yahut hukuki gerekçesi tarafına açıklanarak kabul edilmeyebilecektir (İlgili kanuni haklar saklıdır).

(Bilgisayar ve diğer cihazlarınızdaki çerezler ve bildirimlere ilişkin bilgilendirmeler, bunları düzenlemek için yapabileceğiniz işlemler yukarıda belirtilmiştir).

Üçüncü Kişilere Ait Siteler-Dijital Platformlar ve Uygulamalar

Sitemizden (mobil versiyonları dahil) ulaşılan diğer sitelerde kendilerine ait gizlilik-güvenlik politikaları, kullanım, iletişim ve kişisel veri işlenme şartları geçerlidir; reklam, banner, içerik görmek veya başka herhangi bir amaç ile ulaşılan web sitelerinden bilgi kullanımları, keza sitelerin (ve sair dijital platformların) etik ilkeleri, gizlilik-güvenlik prensipleri, kişisel veri saklama ve imha politikaları, servis kalitesi, kullanım şartları, çerezleri-web işaretçileri ve benzerleri, bildirimleri-önerileri ve diğer uygulamaları sebebi ile oluşabilecek ihtilaf, maddi-manevi zarar ve kayıplardan Şirketimiz sorumlu değildir.

Sorumluluk

Ziyaretçilerin Sitemizden veya Sitemizde link verilen diğer sitelerden / mobil uygulamalardan / her türlü bildirimlerden ve Şirketimize ait diğer birim-mecralardan edindikleri bilgiler, taraflarına elektronik iletişimi yapılan bilgilendirme, tanıtım ve reklamlar, keza her türlü öneriler çerçevesinde aldıkları kararlardan, bunlara göre yaptıkları her türlü işlem ve uygulama ile sonuçlarından Ziyaretçiler sorumludurlar.

Herhangi bir Sitemiz Ziyaretçisinin hukuki/fiili ehliyet durumunu bilemeyeceğimizden, çocukların ve diğer reşit olmayan kişilerin kullanımları, bilgileri ve bunların işlenme-işlemleri hususunda sorumluluk kanuni temsilcilerine ait olup kişisel verilerine (ve duruma göre keza iletişimlere) ilişkin haklarını da kanuni temsilcileri marifetiyle kullanabilirler.

Site İçeriği Üzerinde Haklar

Sitemizdeki her türlü bilgi ve içerik ile bunların düzenlenmesi, revizyonu ve kısmen/tamamen kullanımı konusunda; Şirketimizin anlaşmasına göre diğer üçüncü şahıslara ait olanlar hariç; tüm fikri-sınai haklar ve mülkiyet hakları Şirketimize aittir.

Değişiklikler

Şirketimiz gizlilik, kişisel veri saklama-kullanım ve imha politikası ve Site kullanım şartları gibi konularda, keza sunacağı ürün, hizmet ve fırsatlarda, kampanya vb. durumlarda gerekli görebileceği her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar; bu değişiklikler Şirketimizce internet sitemizden veya diğer uygun yöntemler ile duyurulduğu andan itibaren geçerli olur.

Tüm bu konularda ek bilgi istemlerinizi, her türlü talep ve şikayetlerinizi aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşarak Şirketimize bildirebilirsiniz. İlgili talebin yasalar gereği belirli bir prosedürde yapılması gereken hallerde söz konusu prosedüre uyulması gerekir.

Şirket : Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti

Bağlı Grup Şirketler :

Adres : Altunizade Mah. Sırmaperde Sok. No:25 Üsküdar / İstanbul

Telefon : +90 216 457 0073

İnternet Adresi : www.thegamify.com