Counter Strike

Dünyayı kasıp kavuran ve 2000 yılından bu yana bitmeyen bir tutku olan CS'ın tarihi ve tüm detaylarını sizler için Counter Strike rehberi yazısında topladık.

Counter-Strike (Half-Life: Counter-Strike olarak da pazarlanmaktadır), başlangıçta Minh Le ve Jess Cliffe tarafından Half-Life için bir mod olarak oluşturulan çok oyunculu bir birinci şahıs nişancı oyunudur. Beşinci beta ile birlikte Valve Software, geliştirmeye aktif olarak katılmaya başladı ve sonunda oyunun haklarını satın aldı ve her ikisinin de kabul ettiği şirketteki orijinal geliştiricilere işler teklif etti.

Beta aşamalarında yaklaşık bir yıl geçirdikten sonra, modun ilk tam sürümü 9 Kasım 2000'de yayınlandı ve oyun bundan kısa bir süre sonra 14 Kasım 2000'de Kuzey Amerika'daki perakendecilerde de mevcuttu.

Serinin yaratılmasından bu yana, Counter-Strike: Condition Zero, Counter-Strike: Source ve serinin sonuncusu Counter-Strike: Global Offensive gibi çeşitli devam filmleri ve yan ürünler yaratıldı.

Counter Strike Oynanışı - Nasıl Oynanır?

Oyun, raunt tabanlı bir oyunda birbirleriyle yarışacak iki takım arasında oynanır. Oyunun başlangıcında, oyuncular Terörle Mücadele tarafına veya Terörist tarafına katılabilir ve oyunun ilk yarısı boyunca o takımda oynayabilir. Bir takım, puanları belirli bir miktarı aştığında oyunu kazanır. Bir takım rakip takımı tamamen ortadan kaldırdığında veya takıma özel hedefini tamamladığında bir puan kazanılır. Maç devre arasına geldiğinde taraflar değişir; Terörle Mücadele ekibi artık Terörist olarak oynar. Oyun, ikinci yarıda bir takım kazanana veya oyun berabere kalana kadar devam eder (oyun her iki tarafın da aynı puana sahip olmasıyla sona erer).

Her tur, iki takımın aynı anda ortaya çıkmasıyla başlar; silah ve ekipman satın almaları için turdan önce satın alma süresi adı verilen birkaç saniye verilir. Sunucu ayarlarına bağlı olarak oyuncular, takımları için belirlenmiş bir satın alma bölgesinde olmaları koşuluyla genellikle turun başlamasından sonraki ilk 90 saniye içinde daha fazla ekipman satın alabilirler. Tur, bir takım turu kazandığında veya turun süre sınırına ulaşıldığında (varsayılan 5 dakikadır) sona erer. Sonraki turlar birkaç saniye sonra başlar.

Oyun, her oyuncunun kaç oyuncuyu öldürdüğünü, kaç kez öldüklerini izler ve oyunculara düşmanları öldürmeleri veya takım hedeflerini tamamlamaları için para verir. Ayrıca her takımın kaç kez kazandığını da izler. Her iki takım da bir sonraki turun başında ek para alır ve son turun galipleri kaybedenlerden daha fazla para alır. Hayatta kalan oyuncular ekipmanlarını korur ancak ölenler onları kaybeder.

Tur bitmeden öldürülen tüm oyuncular seyirci olur; sohbet ve sesli mesajları hala hayatta olan oyuncular tarafından görülemez veya duyulamaz, ancak turun geri kalanını izleyebilirler. Takımınızın öldükten sonra ölüm yerini, verilen hasarı ve düşmanın olası yerini bildirmek için sizinle iletişim kurabileceği Küresel saldırıda Rekabetçi Mod oynamadığınız sürece.

Counter Strike Oyun Modları

Counter-Strike, son derece rekabetçi çok oyunculu oyunuyla dünya çapında övgü aldı. Oyunu çok oyunculu yapma kararı, yalnızca mod kökenlerine dayanmaktadır. Tek oyunculu bir oyun yapmak, çok daha az çalışma gerektiren çok oyunculu bir oyunun aksine, yeni modeller ve AI kodu düşmanlar için gerekli olacağından çok daha fazla iş gerektirecekti.

Her biri kendi ekipleri, hedefleri ve haritaları olan üç resmi senaryo vardır. Her durumda, iki takım Terörle Mücadeleciler Teröristlerle karşı karşıya gelir.

Orijinal perakende sürümde, yalnızca tek oyunculu kısa bir eğitim haritası dahil edildi, ancak bu, oyun Steam'e aktarıldığında kaldırıldı.

Counter Strike Senaryoları

Counter-Strike'da üç resmi senaryo vardır: Suikast, rehine kurtarma ve bomba imha. Counter-Strike Beta sırasında kaçış olarak bilinen dördüncü bir senaryo vardı. Senaryonun kendisi hala oynanabilir, ancak oyunun yayınlanmasından önce tüm resmi haritalar kaldırıldı.

Rehine kurtarma

Bu senaryoda rehineler Teröristler tarafından tutulmaktadır. Resmi haritalarda 3 ila 5 rehine bulunur, ancak çoğu haritada 4 rehine bulunur. Terörle Mücadele ekibinin bu rehineleri bir rehine kurtarma bölgesine kadar eşlik ederek kurtarması gerekiyor. Teröristler rehinelerin kurtarılmasını engellemelidir. Rakip takımı eleyerek de zafer elde edilebilir.

Bomba imhası

Bu senaryoda iki bomba alanı vardır ve bir Terörist bir C4 ile yola çıkar. Bomba her iki bomba alanına da yerleştirilmelidir. Bomba yerleştirildikten sonra belli bir süre sonra patlayacaktır. Bu süre zarfında Terörle Mücadeleciler bombayı etkisiz hale getirmeye çalışabilirler ve başarılı bir şekilde etkisiz hale getirme Terörle Mücadelecileri muzaffer kılar. Bomba patlarsa turu Teröristler kazanır. Rakip takımı eleyerek bir raunt kazanmak da mümkündür.

Suikast

Bu senaryo, üçü arasında en az popüler olanıdır ve oyunun son sürümünde yalnızca tek bir harita olan Oilrig yer alır. Bu senaryoda, Terörle Mücadele ekibindeki tek bir oyuncu, VIP kaçış bölgesine ulaşması gereken bir VIP rolünü üstlenir. Bazı haritalarda yalnızca bir kaçış bölgesi bulunurken, diğerlerinde birden fazla kaçış bölgesi bulunur. Teröristler VIP'yi ortadan kaldırmak zorundadır ve VIP'yi başarılı bir şekilde ortadan kaldırmak Teröristlere zafer kazandıracaktır. Her iki takımın da satın alınabilecek kısıtlı bir silah cephaneliği var. Diğer senaryolarda olduğu gibi, rakip takımı eleyerek de zafer elde edilebilir.

Counter Strike Haritaları

Counter-Strike, kentsel, arktik, orman ve çöl ortamları dahil olmak üzere farklı ortamlarda geçen çok çeşitli haritalara sahiptir. Beta sonrası aşamalarda, haritalar resmi dağıtımda hala biraz daha küçük bir ölçekte döndürülüyordu. Counter-Strike 1.6'nın piyasaya sürülmesinden bu yana oyuna hiçbir harita eklenmedi veya oyundan çıkarılmadı.

Oyun için haritaların çoğunun, başlangıçta sadece hobi haritacıları olan kişiler tarafından oluşturulduğuna dikkat edilmelidir. Valve Software daha sonra Counter-Strike ve içeriğinin haklarını satın aldığında bunlar, birçok seviye tasarımcısı için perakende olarak yayınlanan ilk eserler oldu.

Counter-Strike'ın son sürümünde 25 resmi harita bulunmaktadır.

747

Harita, teröristler tarafından kaçırılan bir Boeing 747 uçağında geçiyor.

Uçak içinde yakın dövüş çok yoğun olduğundan av tüfeği veya yüksek oranda ateşli silah kullanılması tavsiye edilir. Ancak rehinelere zarar verebileceği için HE bombaları 1.6'da önerilmez. Koruma için Flashbangs ve Smoke bombaları kullanılabilir. Teröristler dışarıdaki kurtarma bölgesinde kamp kurmaya karar vermedikçe veya dışarıda çatışma meydana gelmedikçe, bu haritada keskin nişancılık yapmak çok etkili değildir. Çoğu Terörist (özellikle botlar), uçağın içinde rehinelerin yanında veya CT yumurtlama noktasına çok yakın olan kurtarma bölgesinde kamp kurmayı tercih edecektir.

Airstrip

Harita, Kolombiya'daki bir uçak pistinin etrafında geçiyor. Uyuşturucu ticaretiyle savaşmak için özel kuvvetleri ormana taşımak için kullanılıyor.

Terörle Mücadele: Teröristin uçak pisti yerleşkesine patlayıcı yerleştirmesini önleyin. Teröristler: C4'ü uçak pisti yerleşkesinin içine yerleştirin ve yakıt ve kargo alanlarını yok edin.

Diğer notlar: Bu haritada 2 bomba yeri var.

Assault

Counter-Strike'da Supply Station Assault olarak adlandırılan ve Counter-Strike: Source'ta Laundery Assault olarak yeniden adlandırılan Assault (cs_assault), Counter-Strike, Counter-Strike: Source ve Counter-Strike: Global Offensive'de yer alan bir rehine kurtarma haritasıdır.

Terörle Mücadeleciler, bir grup Terörist tarafından yakalanan ve bir depoya konan rehineleri kurtarmalı. Counter-Strike ve Counter-Strike: Source'ta yer almasına rağmen her iki versiyon da aşırı farklılıklarıyla dikkat çekiyor. Counter-Strike: Source, Güvenlik kameralarını hariç tutmanın yanı sıra oldukça gerçekçi bir yaklaşım ortaya koydu. Kameraların kaldırılmasının yanı sıra en büyük değişikliklerden biri de otoyolun tren istasyonuyla değiştirilmesi oldu. Bazı oyuncular yeni değişikliklerden bıktı, ancak yine de Counter-Strike: Global Offensive'de yer alıyorlar. Yine de Assault, tüm Counter-Strike oyunlarındaki en popüler haritalardan biri olmaya devam ediyor.

Bu haritanın dengesiz olduğu kabul edilir ve Terörist ekibine, depo da dahil olmak üzere haritanın daha yüksek bölümlerinde kolayca dolaşabilecekleri için bir avantaj sağlar. Source'ta, deponun arka girişinin ikinci katta ek bir giriş noktası olduğu için bu sorun bir şekilde ortadan kalktı. Global Offensive'de CT'ler, pencerelerden dolayı çatıdan T'leri vurarak haritayı daha fazla dengeleyebilir.

Aztec

Aztec (de_aztec), Counter-Strike serisinde yer alan bir bomba imha haritasıdır. Bir Orta Amerika arkeolojik sit alanında yer almaktadır.

Terörle Mücadele: Teröristlerin arkeolojik alanı bombalamasını önleyin. Teröristler: Değerli Aztek kalıntılarını yok edin.

Diğer notlar: Bu görevde 2 bomba alanı bulunmaktadır.

Backalley

Backalley (cs_backalley), Counter-Strike'da yer alan bir Rehine Kurtarma haritasıdır. Counter-Strike: Global Offensive'de Backalley (oyun içinde "Arka Sokak") olarak bilinen Operation Vanguard aracılığıyla bir topluluk yeniden yapımı sürümü yeniden sunuldu.

Harita, geceleri bir kentsel alanda, çok sayıda apartman bloğunun içinde ve arasında yer almaktadır. Birçok dikey öğeye ve sıkışık koridorlara sahiptir.

Counter Strike: Teröristler, rehineleri tutan binaların altındaki bodrum katında ortaya çıkarken Terörle Mücadeleciler, seçebilecekleri iki yolun olduğu açık havada doğarlar.

Doğru yol, Anti-Teröristlerin ilerlemek için balkondan merdiveni inmeleri gereken küçük bir sokağa götürür. Bundan sonra, orta sokağa girmeyi veya dairelerin içine girmeyi seçebilecekleri bir koridora giden bir merdiven vardır.

Sol yol, Mid'e giden bir tünel ve ortanın yukarısındaki üst kattaki balkona çıkan havalandırmaya tırmanmak için bitişik bir merdiven ile daha büyük bir sokağa götürür. Orta sokak iki katlı dikeydir ve Teröristler dairelerin pencerelerine veya çıkıntılarına kamp kurabilirler. Terörle Mücadeleciler, ön salonda sola giderlerse, ikinci apartman katına çıkan bir merdivene gelirler.

Rehineler, Alley'in ayrı taraflarındaki iki binada, ana odada, sürgülü kapının hemen önünde yer almaktadır.

Counter-Strike: Global Offensive: Harita, görsel ve düzen iyileştirmeleriyle yeniden yapıldı, bazı alanlar tamamen kesildi. Counter-Terrorist doğuşundan gelen sol yol, düşme hasarını önlemek için artık eski merdiven yerine bir rampaya çıkıyor. İkinci apartman katı, ona giden merdivenle birlikte kaldırıldı. Bunun yerine, bir koridor ve arka salona bağlar.

Terörist spawn'ı basitleştirildi ve artık dairelere giden bir hol ile sadece bir odadan oluşuyor. Sokağın sol tarafında artık dairelere alternatif bir giriş var. Diğer binada da arka salonlar kaldırılmış yeni bir garaj çıkışı var. Yükleme bölümündeki merdiven, Terörle Mücadele spawnına yaklaştırıldı. Rehine odalarındaki havalandırmalar kaldırıldı.

Cbble

Eskiden Cobble olarak bilinen Cobblestone (de_cbble), Counter-Strike serisinde yer alan bir bomba imha haritasıdır. Overpass haritasının yanına Winter Offensive güncellemesinde Counter-Strike: Global Offensive'e eklendi. Şu anda Defusal Group Sigma'da ve Basit Eğlence eşleştirmesi, Deathmatch için mevcut ve B bomba sahası Wingman için kullanılıyor.

Cobblestone, büyük boyutlu bir haritadır ve önceki yinelemelerinde oldukça önemli dikey savaşlara sahipti. Önceki sürümlerde, haritadaki birçok düşüşün yüksekliği nedeniyle düşme hasarı almak oldukça kolaydır. Oyunun erken sürümlerindeki botlar da ara sıra düşerek ölür. Ek olarak, bu harita açıktır ve keskin nişancıları çok kullanışlı hale getirir.

Bomba sahası A, Terörle Mücadele spawn'ının hemen yanında yer alır ve bomba sahası B, büyük bir heykelin etrafında bulunur. Teröristler, yakınlarda bir keskin nişancı kulesi, A bomba sahasına giden bir tünel ve B bomba sahasına giden merdivenler ile daha alçak bir bölgede ortaya çıkar. A bomba sahasına giden yol, ya A uzun alt geçidine ya da bir bağlantı yoluyla bomba sahası B'ye giden çok açık bir alana götürür. B'ye giden yol, B uzunluğunda ve bir düşüşle tünellere götürür.

Haritanın Wingman versiyonunda yalnızca B bomba sahası var, Teröristler tünellerde ve Karşı Teröristler A ve B bomba sahaları arasındaki bağlantıda ortaya çıkıyor.

Chateau

Chateau (de_chateau), Counter-Strike serisinde yer alan bir Bomba İmha haritasıdır. Counter-Strike: Global Offensive hariç her oyuna dahildir.

Teröristler: Cobble'ın kaybından sonra, Lord Williams yazlık şatosunu yeniden inşa ediyor. Yeniden şekillenmesini engellemelisiniz. C4'ü ön veya arka avluya dikin.

Terörle Mücadele: Lord Williams'ın yatırımını koruyun ve Teröristlerin yeni evini yok etmesini önleyin.

Dust

Dust (de_dust) bir bomba imha haritasıdır ve Dust 2'nin öncülüdür. Çok oyunculu Counter-Strike serisinin her oyununda görünür.

Harita bir Orta Doğu kasabasında geçiyor ve iki bomba sahası içeriyor: biri Terörle Mücadele alanında ve diğeri yakınlardaki açık alanda.

Global Offensive'de, Mağrip gibi bir Kuzey Afrika ortamına benzeyen konum biraz değiştirildi. Haritanın merkezi yapısı, hem Orta Doğu'yu hem de Kuzey Afrika'yı kapsayan İslam dünyasındaki bir ortamın göstergesi olan daha belirgin İslami mimari unsurlar içeriyor. Kuzeni haritası Dust 2'nin orijinal enkarnasyonu gibi, haritanın etrafında tahrip olmuş araçlar, hasarlı binalar, Humvee'ler ve hatta haritanın etrafında teknik bir görünürlük ile son çatışma belirtileri var.

Dust2

Dust II (de_dust2), aynı zamanda Dust2 olarak da bilinir, Counter-Strike serisinde yer alan bir Bomba İmha haritasıdır. Dust'ın halefidir.

Güçlü dengesi nedeniyle Counter-Strike serisinin en popüler haritalarından biri olan Dust II, Counter-Strike serisi için ikonik bir haritadır. Birçok sunucuda yaygın olarak oynanır ve Counter-Strike turnuvaları için de popüler bir seçimdir.

Harita, önceki Dust'a benzer şekilde Orta Doğu'da geçiyor gibi görünüyor. Haritanın daha eski bir sürümü, birçok tanımlayıcı özellikten yoksundur; tek tanımlayıcı özellik, duvarlar için kumtaşı dokuları ve zemin için kum gibi görünen şeylerdir.

Daha sonraki oyunlar, haritanın ayarını göstermek için görsel olarak tanımlanabilir daha fazla özellik ekledi. Orijinal Global Offensive versiyonu, Orta Doğu'nun çağdaş bir görünümünü yansıtan İslami mimariyi ve Humvee'ler ve bombalanmış duvarlar gibi askeri ve çatışma faaliyetlerinin varlığını içeriyordu.

Yenilenen versiyonda harita, Orta Doğu coğrafi bölgesinde yer almayan ancak benzer mimari tarzlara sahip Fas'ta geçiyor.

Harita gevşek bir şekilde birbiriyle bağlantılı üç şeride ayrılabilir: T Spawn'ı B bomba sahasına bağlayan tüneller, T Spawn'ı CT Spawn'a ve podyuma bağlayan orta ve T Spawn'ı bomba sahası A'ya bağlayan Long. Yollar bu şeritlerden ayrılır ve birbirine bağlı bir harita oluşturur. 

Estate

Zaphod's Estate (cs_estate), Counter-Strike'da yer alan bir rehine kurtarma haritasıdır. Çok sayıda kamp yeri, kapalı koridorlar ve odalar ve karanlık alanlar nedeniyle, daha az popüler olan rehine kurtarma haritalarından biridir.

Bu, bir arazide ve onu çevreleyen alanda yer alan küçük bir haritadır. Bu haritada malikanenin her katında bir tane olmak üzere yalnızca üç rehine var. Estate, Teröristlerin keskin nişancılık için kullanabilecekleri çok sayıda pencere içerir. Ayrıca ana girişin üzerinde erişilebilir bir balkon bulunmaktadır. CT Spawn, Anti-Teröristlerin sokak duvarının üstüne çıkmak için kullanabileceği bir merdiven içerir. Arazinin arkasında, kırılabilir bir ahşap duvara giden bir merdiven var.

Havana

Havana (cs_havana), Counter-Strike, Counter-Strike (Xbox), Counter-Strike: Condition Zero ve Counter-Strike: Source'ta yer alan resmi bir rehine kurtarma haritasıdır.

Harita Küba'nın Havana şehrinde geçiyor. Counter-Strike: Source'ta ortam, rauntlar arasında dinamik olarak değişir. Örneğin, bir turda bir pencere açık olabilir ama sonraki turda kapanır. Bu nedenle Havana, ustalaşması imkansız olmasa bile çok zor bir haritadır ve bu nedenle oyundaki en az oynanan haritalardan biridir.

Inferno

Inferno (de_inferno), Counter-Strike serisinde yer alan bir bomba imha haritasıdır.

Harita, Avrupa mimarisine sahip küçük bir kasabada geçiyor. Global Offensive versiyonunda, Ayrılıkçı fraksiyonun varlığı, haritanın çevresinde görülen İtalyanca yazılmış işaretlerden de anlaşılacağı gibi, haritanın kesinlikle İtalya'da geçtiğini gösteriyor. Ancak ayrılıkçı hizip Bask ülkesi İspanya ve Fransa'da da var, dolayısıyla orada da olması muhtemel.

Harita gevşek bir şekilde dikdörtgendir, Terörle Mücadeleciler haritanın bir köşesinde ve Teröristler çapraz olarak zıt köşede ve iki bomba sahası diğer iki köşede bulunur.

Italy

Italy (cs_italy), Counter-Strike serisinde yer alan bir rehine kurtarma haritasıdır. İlk çıkışından bu yana, her oyunda yer aldı ve topluluk arasında hayranların favorisi olarak kabul edildi.

Italy dar geçitlerle doludur ve ikonik bir pazar yeri içerir. Bu alanlarda, çok çeşitli taktiksel fırsatlarla hem yakın mesafe hem de uzun menzilli çatışmalara sahiptir. Çatışma için olağan bir alan olan pazar, muhtemelen haritanın en "açık" ve en geniş kısmıdır. Binaların ve evlerin birçoğuna erişilebilir, bu da açık hava çatışmalarını geride bırakır. Görünür dağlar olduğu için haritanın İtalya'nın kuzeyinde bir yerde olması muhtemeldir. 20. yüzyılda gerçek ayrılıkçı-terörist saldırılar olduğu için Güney Tirol eyaletinde geçtiği öne sürülüyor, "Bixio" sokak tabelası gerçek "Brixen" kasabasını akla getiriyor.

Militia

Militia (cs_militia), Counter-Strike, Counter-Strike (Xbox), Counter-Strike: Condition Zero, Counter-Strike: Source ve Counter-Strike: Global Offensive'de görünen bir rehine kurtarma haritasıdır.

Terörle Mücadele: Rehineleri kurtarmak için Cliffe's Compound'a girin. Rehineleri tehlikeye atmadan Teröristleri çıkarın. Teröristler: Terörle Mücadele gücünün rehineleri kurtarmasını önleyin.

Diğer Notlar: Görevde 4 rehine ve bir kaçak var.

Nuke

Nuke (de_nuke), Counter-Strike, Counter-Strike: Source ve Counter-Strike: Global Offensive'de yer alan bir Bomba İmha haritasıdır.

Harita, nükleer maddeler içeren bir depoda veya bir nükleer santralde geçiyor. Global Offensive'de haritanın orijinal versiyonunda bir Alman nükleer santrali yer alırken, yenilenen versiyonu bir Amerikan santralinde geçiyor.

Çoğu Counter-Strike bomba imha haritasının aksine, harita birden çok şerit yerine merkezi bir yapı etrafında döner ve iki bomba sahası üst üste bindirilir.

Office

Counter-Strike'da The Office Complex olarak bilinen Office (cs_office), Beta 7.0'da eklenen resmi bir rehine kurtarma haritasıdır. O zamandan beri her çok oyunculu Counter-Strike oyununda yer aldı.

Kışın park alanları ve dış bahçeleri olan bir ofis binasında yer almaktadır. Terörle Mücadele (CT) doğma bölgesi, Teröristler ofislerin içindeyken bir otoparktadır. Terörle mücadele ekipleri ofislere ön girişten, arka koridordan veya cam pencerelerden girebilir. Spawm alanının yakınında keskin nişancılık için kullanılabilecek odalar vardır. Ayrıca bir arka bahçe ve garajın arkasında ofislere giden bir koridor bulunmaktadır. Bu yol ana koridora bağlıdır ve doğrudan Terörist spawn'a götürür.

Ön giriş, koridorlara açılan küçük bir merdiven boşluğudur. Yakınlarda birden çok pencereye sahip bir ofis odası da bulunmaktadır. Terörist spawn'ın iki rehinesi var. Spawm'ın yanında, iki rehinenin ve küçük bir deponun bulunduğu bir projeksiyon odası var. Global Offensive'de depo odalarından biri küçük bir mutfağa dönüştürüldü.

Muhtemelen Office, Counter-Strike'daki daha dengeli Rehine Kurtarma haritalarından biridir, çünkü oyuncular harita boyunca eşit bir zemine sahip olacak ve rehinelere geniş yollarda kolayca eşlik edilecektir.

Oilrig

OilRig (as_oilrig), Counter-Strike'da yer alan bir suikast haritasıdır.

Bir grup Terörist, önemli bir suç tanığının bir petrol platformunda saklandığını keşfettikten sonra, Terörle Mücadele Görevlileri onu ne pahasına olursa olsun korumaya hazırlanır. VIP, çıkarma bölgesine güvenli bir şekilde gitmeli veya sonuçlarına katlanmalıdır.

Oilrig, kısıtlı silahlara sahip tek resmi Counter-Strike haritası olduğundan, en az popüler olan resmi haritadır. Ayrıca, kafa karıştırıcı karanlık koridorlar ve çok sayıda alan, keskin nişancılar için büyük bir avantaj olabilir. Oilrig içeren bir sunucu bulmak neredeyse imkansızdır.

Aşağıdaki silahlar Terörist ekibi için kısıtlanmıştır: M3, XM1014, MP5, P90, Scout, SG552, G3SG1 ve M249.

Terörle Mücadele ekibinin bunun dışında yalnızca iki kısıtlı silahı vardır: Steyr Scout ve AWP.

Piranesi

Piranesi (de_piranesi) resmi bir bomba imha haritasıdır. Counter-Strike, Counter-Strike: Condition Zero ve Counter-Strike: Source'ta mevcuttur.

Arka plan: Villa Piranesi olarak bilinen genişleyen neo-romanesk bir saray, bir müze olarak halka açılacaktır. Restore edilmiş mobilyalar ve sanat eserleri yerleşkeye sevk ediliyor.

Teröristler: İki ana cazibe merkezinden birini yok ederek müzenin açılmasını engelleyin; ön avludaki antik güneş saati veya arka bahçedeki büyük göksel bahçe.

Terörle Mücadele: Tarihi bölgeyi teröristlere karşı koruyun.

Prodigy

Prodigy (de_prodigy), Counter-Strike: Global Offensive hariç tüm Counter-Strike oyunlarında bulunan resmi bir bomba imha haritasıdır. Kafa karıştırıcı iç odalar, koridorlar ve kapalı alanlar nedeniyle, daha az popüler olan bomba imha haritalarından biridir.

Bir ofisin içinde ve çevresinde, büyük olasılıkla dağlardaki bir askeri üssünde bulunuyor. Terörle mücadele ekipleri bomba sahası B'de ortaya çıkarken, yakındaki bir merdiven onları hızlı bir şekilde bir havalandırma bacasına ve A bomba sahası gibi birkaç önemli alana götürebilir. Sandıklar ve Güvenlik Kapıları olarak bilinen alanlar en fazla faaliyetin olduğu alanlardır.

Siege

Canyon Siege (cs_siege), Counter-Strike'da yer alan resmi bir rehine kurtarma haritasıdır. Çok sayıda keskin nişancı pozisyonu, haritanın boyutu ve rehinelere başarılı bir şekilde rehine kurtarma bölgesine kadar eşlik etmenin zorluğu nedeniyle, daha az popüler olan Rehine kurtarma haritalarından biridir.

Valentin Levillain ve Marc Bidoul, Counter-Strike: Global Offensive için haritayı yeniden yaptılar ve bu harita, kısaca Siege olarak adlandırılan Bravo Operasyonunun bir parçası olarak oyuna eklendi.

Storm

Counter-Strike'da resmi harita olarak kullanılır ve Counter-Strike: Condition Zero'da oynanabilir.

Dağlarda, elektrik direkleri ve karanlık aydınlatma ile bir tür ordu karakolu. Saat akşama ayarlanmıştır. CT'ler, sahada kalabilecekleri, T Spawn'a gidebilecekleri veya A'ya gidebilecekleri Bomba Sahası B'de doğarlar. Çatışma, Altgeçit, Ana Salon ve Üstgeçit çevresinde sık görülür. Bu, gece görüş gözlüğünün kullanışlı olduğu birkaç haritadan biridir ve haritanın ölçeği onu keskin nişancılar için iyi bir harita yapar.

Survivor

Counter-Strike'da resmi bir harita olarak kullanılır ve diğer tüm resmi Counter-Strike haritalarında olduğu gibi Counter-Strike: Condition Zero'da oynanabilir.

de_Survivor, gizli keskin nişancı noktaları (özellikle bomba alanlarında bulunanlar), karanlık tüneller, çevresel tehlikeler ve sinir bozucu yollar içeren açık alanlar içerdiğinden, daha az popüler olan bomba imha haritalarından biridir.

Terörist spawn, üç yola çıkan küçük bir yolda bulunur: yukarı vadi, aşağı vadi ve köy. Sağ tarafta üzerinde köprü bulunan donmuş bir göl vardır. Terörle Mücadele spawn'ı, her bomba alanına giden iki çıkışı olan küçük bir mağaradır. Bir bomba sahası bir kamyon, ikincisi ise bir uçaktır. Kamyon bomba sahasına Ravine'den erişilebilir ve burası, küçük duvarlar ve kamyonun kendisi dışında çok az korunaklı açık bir alandır. C4, römorkun içine ekilebilir ve o römorkun tepesine çıkan bir merdiven vardır. Uçak bombalama alanı da daha açık bir açıklıkta bulunuyor. C4'ün düşen uçağın içine yerleştirilmesi gerekiyor. Bu bomba sahasına Köyden ulaşılabilir.

Dağ geçidine kamyon bomba sahasından (Terörle Mücadeleciler) veya küçük gölün yanındaki tünellerden (Teröristler) erişilebilir. Vadinin üzerinde biri basıldığında kırılan iki köprü vardır. Bu üst alan, her iki ekip tarafından aşağıdaki düşmanları keskin nişancılık yapmak için kullanılabilir.

Köy, T Spawn ile uçak arasında yer almaktadır. Siper olarak kullanılabilecek çok sayıda bina ve araba içerir, bu da onu tüneller dışında haritanın en az açık alanı yapar.

Torn

Torn (de_torn), Counter-Strike ve Counter-Strike: Condition Zero'da yer alan bir bomba imha haritasıdır. Sınırlı miktarda alan, çok kafa karıştırıcı yollar ve bomba alanları arasındaki önemli mesafe nedeniyle, daha az popüler olan haritalardan biridir ve bu, Counter-Strike: Source'tan çıkarılmasına katkıda bulunmuş olabilir.

Torn, Türkiye kırsalındaki terk edilmiş küçük bir banliyö olan Bahçelievler'de geçen bir bomba imha haritasıdır.

Bu haritanın orijinal arka planında, Birleşmiş Milletler birliklerinin yenilmesi ve bölgeden geri çekilmek zorunda kalması vardır. Bununla birlikte, şehrin sokaklarının altından akan arkaik su kanalları, doğrudan bölgedeki en büyük nehir deltasının büyük bir memba koluna açılıyor. Köyün veya daha spesifik olarak bu su kanallarının büyük bir terör eyleminin potansiyel hedefi olduğuna dair istihbarat alındı ve bu nedenle yüksek eğitimli operasyonlardan oluşan bir ekibe durumu kontrol altına almak için köye yeniden girme emri verildi.

Train

Train (de_train), Counter-Strike, Counter-Strike: Source ve Counter-Strike: Global Offensive'de yer alan bir bomba imha haritasıdır.

Terörle Mücadele: Teröristlerin iki trende nükleer yükleri bombalamasını önleyin. Ekip üyeleri, yükleri tehdit eden bombaları etkisiz hale getirmelidir. Teröristler: C4'ü taşıyan Terörist, yüklerden birini imha etmelidir.

Diğer Notlar: Görevde trenlerin üzerinde 2 adet faydalı yük bulunmaktadır.

Vertigo

Vertigo (de_vertigo), Counter-Strike'da yer alan ve daha sonra 1 Ekim 2012 güncellemesiyle Counter-Strike: Global Offensive'e eklenen bir bomba imha haritasıdır.

Vertigo, yapım aşamasında olan ve Terörle Mücadele ve Terörist ekipleri arasındaki çatışmayı merkez alan bir gökdelene dayanıyor. Teröristlerin asıl amacı binayı bombalamakken, CT'ler onların hedeflerine ulaşmasını engellemek zorundadır. Hem bomba alanları hem de Terörle Mücadele spawn'ı haritanın üst katında bulunurken, Terörist spawn'ı merdiven boşluğunun alt katında yer alır.

Counter Strike Silah ve Ekipmanlar

Counter-Strike, bıçaklardan av tüfeğine ve hafif makineli tüfeklere kadar çeşitli silahlara sahiptir. Counter-Strike için silahlar esas olarak iki kritere göre seçildi. Birincisi, silahların kullanımı tatmin edici olmalı ve havalı görünmeleri ve kulağa hoş gelmeleri gerekiyordu. Diğer kriter gerçekçilik ve grupların gerçek hayatta muhtemelen hangi silahları kullanacağıydı. Bu kriterlerden birincisine, gerçekliği sağlamaktan daha fazla ağırlık verildi.

Potansiyel silah adayları için ilham çeşitli filmlerden alınmıştır. Örneğin, Ronin filmi Krieg 552 ve M249'un dahil edilmesine ilham verdi. Air Force One ve Professional filmlerinden de daha fazla ilham alındı.

Silahların kendileriyle ilgili bilgilerin çoğu internetten veya silah dergilerinden alındı. Bazı silahlarla ilgili sınırlı bilgi mevcut olduğu için Minh Le, bazı silahların onları canlandırırken nasıl işlev görmüş olabileceğini tahmin etmek zorunda kaldı ve bu nedenle birkaç silah modeli, gerçek dünyadaki benzerleriyle karşılaştırıldığında farklılıklar gösteriyor.

Counter-Strike, özellikle solak silah görünümü modellerine sahiptir. Bu modeller solak olarak yapılmıştır çünkü bu modellerin yaratıcısı ve Counter-Strike'ın arkasındaki ana adam Minh Le solaktır ve bu nedenle silahları o taraftan canlandırmayı tercih etmiştir. Oyun, modelleri sağ elini kullananlara değiştirme olasılığına sahiptir, ancak modeller basitçe solak muadillerinden yansıtıldığı için, gerçek dünyadaki muadillerine kıyasla bazı yanlışlıklar sergilerler.

Counter Strike Geliştirilme Süreci

Counter Strike Beta

Oyun, GoldSrc motorunda bir Half-Life modifikasyonu olarak başladı. Çok sayıda yinelemeden geçti ve popülaritesi artarak tüm zamanların en popüler birinci şahıs nişancı oyunlarından biri haline geldi. Beşinci beta sırasında Valve Software dahil olmaya karar verdi ve sonunda oyunun haklarını satın aldı.

Counter Strike İlk Sürüm

31 Ağustos 2000'de Counter-Strike'ın Half-Life için bir mod olmasının yanı sıra perakende bir ürün olarak piyasaya sürüleceği açıklandı. Oyunu perakende bir ürüne dönüştürme kararı, perakende sürümünün oyunu daha erişilebilir hale getireceği düşünüldüğünden verildi. Valve Software ayrıca pazarın Half-Life gerektirmeyen çok oyunculu bir ürüne nasıl tepki vereceğini görmek istedi.

Yaklaşan perakende sürümüyle, çeşitli yasal sorunların çözülmesi gerekiyordu. Bu konulardan biri de silah isimleriydi. Yasal sorunlardan kaçınmak için sahte isimlerle değiştirildiler. Sadece oyunun haklarını satın almanın yanı sıra Valve Software, haritaların ve dokuların haklarını güvence altına almak için her seviye tasarımcısına ve sanatçıya başvurmak zorunda kaldı. Bazı dokuların şüpheli kökenleri olduğu bulundu ve yeniden yapılmaları veya sansürlenmeleri gerekiyordu, bu da perakende sürüm için haritalarda bazı değişikliklere yol açtı. Minh Le, tüm haritaların perakende sürümünün bir parçası olmasını umarken, Valve, perakende sürümüne yalnızca bazı haritaları dahil etmeyi seçti. Valve tarafından satın alınmayan haritalar için Minh Le, hiçbir yükümlülüğü olmamasına rağmen yazarlara kendi cebinden ödeme yapmaya karar verdi.

Doğal olarak oyunun yeni versiyonunda yeni içerikler de yer aldı. Minh Le tarafından piyasaya sürülmek üzere üç yeni silah modellendi. Ayrıca tüm yeni oyuncu modelleri Valve Software tarafından sağlandı. Maverick Developments ayrıca oyunun perakende versiyonu için bir eğitim haritası hazırlamak üzere sözleşme imzaladı.

Perakende versiyonu, 14 Kasım 2000'de Kuzey Amerika'daki mağaza raflarında göründü.

Counter Strike Yayınlanma Sonrası

Beta aşamalarında olduğu gibi, oyun tam olarak yayınlandıktan sonra çeşitli yamalar yayınlandı. Valve artık dahil olduğundan, motorda önemli değişiklikler gerektiren güncellemeler de mümkündü. Buna Counter-Strike 1.1'de yepyeni bir izleyici modu, Counter-Strike 1.3'te sesli iletişim ve Counter-Strike 1.4'te hile önleme teknolojisi dahil edildi.

12 Haziran 2002'de, oyunun Steam'e aktarılmadan önce ayrı olarak indirilebilir bir yama olarak sunulan son sürümü olan Counter-Strike 1.5 piyasaya sürüldü.

Counter Strike Steam'e Geçiş Süreci

Counter-Strike, 2002'nin başlarında hem Counter-Strike 1.4'ün hem de içerik dağıtım platformunun erken kapalı beta testi sırasında Steam'de göründü. Mart 2002'de bu beta testi de halka açıldı. Ancak bu noktada Steam'in kullanımı kesinlikle beta testi amaçlıydı ve asıl oyunun Steam üzerinden sunulmasına yönelik bir plan henüz yoktu. Valve, Counter-Strike 1.5'in piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk gelen oyunu Steam'de kullanılabilir hale getirmek istemişti, ancak sonunda programın gerisinde kaldılar ve Steam'e transfer, Counter-Strike 1.6'ya kadar beklemek zorunda kaldı.

Ekim 2002'de, Counter-Strike 1.6'nın ilk olarak Steam üzerinden kullanıma sunulacağı ve gerçek sürümden önce bir beta testinin yapılacağı haberi düştü. Açık beta testi başlangıçta Kasım ortasında başlayacaktı, ancak tarih ilk olarak Aralık ortasına çekildi ta ki test nihayet 16 Ocak 2003'te başlayana kadar. Ancak, aşırı talep nedeniyle, Steam sunucularının bant genişliği tükendiği için daha fazla beta kabulü hızla askıya alındı. Steam ve dolayısıyla Counter-Strike 1.6 beta, 11 Şubat 2003'te tekrar genel kullanıma sunuldu.

Oyun, bu beta testi sırasında birçok kez güncellendi ve Counter-Strike 1.6, yeni silahların ve Valve Software'in VGUI2 teknolojisine dayanan tamamen yeni bir arayüzün dahil edildiğini gördü. Turtle Rock Studios tarafından Counter-Strike: Condition Zero için geliştirilmekte olan resmi bot ayrıca 5 Haziran 2003 ile 9 Eylül 2003 arasında Counter-Strike 1.6'da halk tarafından beta testine tabi tutuldu. Yarım yılı aşkın bir süredir halka açık beta testinin ardından, beta testi 9 Eylül 2003'te sona erdi. Counter-Strike 1.6'nın son sürümü başlangıçta hemen ertesi gün yayınlanacaktı, ancak Steam ağındaki son dakika değişiklikleri beklenenden uzun sürdü ve Counter-Strike 1.6'nın son sürümü 12 Eylül 2003'te yayınlandı.

Counter-Strike 1.6, oyun için son büyük içerik güncellemesi oldu ve sürüm numarası artık orijinal oyunu serinin geri kalanından ayırmak için yaygın olarak bir başlık olarak kullanılıyor. Steam'in piyasaya sürülmesinden bu yana, hatalara/istismarlara yönelik düzeltmeler veya daha küçük denge değişiklikleri getiren çeşitli küçük yamalar yayınlandı. Counter-Strike ve Counter-Strike: Condition Zero'nun çevrimiçi topluluklarını birleştirmek için bir Counter-Strike 1.7 planlandı, ancak böyle bir güncelleme asla yayınlanmadı.

2007'de, piyasaya sürülmesinden önce bile oldukça fazla tartışmaya neden olan bir güncelleme yayınlandı: oyun içi reklamlar. Topluluğun olumsuz tepkisine rağmen,bu reklamlar, altı yıl boyunca arayüzün bazı kısımlarını ve bazı haritaların duvarlarını süslemeye devam etti ve sonunda 2013'te Counter-Strike'ın devredildiği zaman kaldırıldı.

29 Ocak 2013'te oyunun beta sürümü Linux ve Mac OS X için kullanıma sunuldu ve 14 Şubat 2013'te bu platformlar için destek resmi olarak yayınlandı.

KVKK AYDINLATMA METNİ ve HAKLAR

Gizlilik Kuralları, Site Kullanım Şartları ve İletişimler ile Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme

Değerli Site Ziyaretçilerimiz, Kullanıcılarımız, Müşterilerimiz, Üyelerimiz;

Gizlilik Kurallarımız, İletişimler, Site Kullanım Şartları ve Kişisel Verilerinizin İşlenmesi ile ilgili uygulamalarımız ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki haklarınız hususunda sizleri bilgilendirmek istemekteyiz.

Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti’ye ait ve bağlı grup şirketlerinin temsilen kurulan www.thegamify.com .Sitemizde (mobil uygulaması dahil), ziyaretçi-üye-müşteri (bundan böyle kısaca Ziyaretçi(ler) diye anılacaktır) bilgilerinin gizliliği, kişisel verilerin (bilgilerin) korunması, saklanması, işlenmesi-kullanımı-imhası, ticari elektronik iletişimler ve diğer hususlarda, aşağıda cari esasları belirtilen Gizlilik Kuralları-Politikası ve Uygulama-Kullanım Şartları geçerlidir.

Bilgilerin Korunması

Bu sitede, ziyaretçiler tarafından verilen ve edinilen bilgilerin ve işlemlerinin güvenliği için gerekli önlemler bilgi ve işlemin mahiyetine göre Şirketimiz veya ilgili kuruluş tarafından sistemlerde ve internet altyapısında, teknolojik imkanlar ve maliyet unsurları dahilinde, uygun teknik ve idari yöntemler ile alınmıştır.

Sitemize üyelik, talep ve şikayetlerinizi iletme veya bilgi güncelleme amacıyla girdiğiniz bilgiler, diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez.

Bilgilerin Toplama Yöntemleri, İşlenme-Aktarım Amacı ve Kişisel Veri İşlemleri

Gizliliğin korunması için gereken tedbirler alınmak ve kişisel verilerin işlenmesine dair tüm yasal ilkeler ile kişisel veri saklama-imha politikalarına uygun olmak üzere; kanunen zorunlu ise veya zorunlu olmayan bazı uygulamalar için de ayrıca izni de rica edilerek; Ziyaretçilerimizin sanal işletmeleri ziyaret, varsa alışveriş ve iletişim bilgileri ile aşağıda detaylı belirtilen diğer kişisel bilgileri, Veri Sorumlusu Şirketimiz ve ortakları-iş ortakları, halefleri, servis sağlayıcıları-tedarikçileri ve belirlenecek (sosyal medya-online reklam işletmecileri dahil) diğer işlenme amacının gerektirdiği üçüncü kişiler/kuruluşlar (duruma göre veri sorumluları, işleyenler ve/veya alıcı grupları) tarafından ve arasında, gerek grup şirketlerimizden satın aldıkları veya ilgilendikleri ürün-hizmetler ile ilgili müşteri deneyimleri, tüketici hakları, müşteri/üye hizmetleri ve bunlara ilişkin ticari-mali ve hukuki sorumluluk-yükümlülüklerin gerçekleştirilmesine dair yasal nedenlerle, gerek genel ve kişiye özel ürün-hizmet ve imkanlardan yararlandırılabilmeleri için ve gerek ise her türlü ürün-hizmet tanıtımı, reklam, iletişim, promosyon, satış, pazarlama, müşteri kartı, kredi kartı ve kullanıcı/üyelik/müşteri bilgilendirmeleri, işlemleri ve uygulamaları yapılması amacıyla,

Burada belirtilen ve ayrıca kanunlarda kişisel verilerin işlenebileceği ve aktarılabileceği açıkça öngörülen hallerde, bilgilerin tarafınca alenileştirildiği durumlarda, her türlü tüketici, üyelik ve diğer sözleşmelerin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olarak sözleşme taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olduğu hallerde, keza veri sorumlusu/işleyen olarak her türlü hukuki yükümlülükleri yerine getirebilme için zorunlu durumlarda, ayrıca hakların tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu olduğu durumlar ile temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla veri sorumlusu/işleyen olarak burada ve yasalarda öngörülmüş meşru menfaatler için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu/gerekli olduğu hallerde, kısmen veya tamamen otomatik olan/olmayan toplama yöntemleri ile (Ziyaretçilerin Şirketimize ve yukarıda anılan kuruluşlara sözlü/yazılı verdikleri bilgilerden, sanal mağazaları ve/veya bulundukları fiziki-sanal ortamları, mobil uygulamaları dahil olmak üzere internet sitelerini ziyaretlerinden ve içerik incelemelerinden, sosyal medya ve reklam ağı işletmecilerine ait sitelerdeki üyelik ve işlem bilgilerinden, Şirketimiz ve yukarıda anılan kuruluşlar nezdindeki (fiziki ve sanal/dijital) üye/kullanıcı ve çağrı merkezi işlemleri ile alışverişlere ve müşteri memnuniyetine dair ödeme-tahsilat-teslimat-şikayet-kampanya-anket işlemleri ve bunların yasal mali belgeleri ile diğer belgeleri-kayıtlarından, ayrıca sabit-mobil nitelikli internet ve iletişim cihazlarının ve/veya mobil uygulamaların muhtelif ortamlarda ve yerde kullanımlarında oluşan/edinilen yazılı, sözlü, görsel ve teknik verilerden) temin, devralınma, yasal azami süreler aşılmamak üzere ve bilginin mahiyetine göre işlenme amacına uygun olarak öngörülecek süre ile yurt içinde ve dışında yazılı/manyetik arşivlere kaydedilme, depolanma, saklanma, muhafaza, elde edilebilir hale getirilme, kullanılma, güncellenme, değiştirilme, birleştirilme, yeniden düzenlenme, sınıflandırılma, açıklanma, yukarıda anılan kişiler/kuruluşlar itibari ile (yurt içinde-dışına) paylaşım, aktarım, aktarılma, transfer, imha (yok edilme, silinme veya anonimleştirme) işlemleri ve kanunlara uygun sair yöntemler ile işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir (Bundan böyle hepsini birlikte ifade etmek üzere "işlenme" veya "işlem(e)" diye anılacaktır).

Ziyaretçilerin Şirketimize, diğer grup şirketlerine, bayileri ve her türlü anlaşmalı kuruluşlarına ait etkinlikleri ile içinde yer aldıkları yapıları-siteleri ziyaretlerine ve buralardan alışverişlerine dair her türlü kişisel olan-olmayan bilgiler de (konum verileri, incelenen ürünler, etkinlikler ve etkinlik konusu ürün-tutar bilgileri dahil) cihazlarında ilgili fonksiyonlar açık ise bluetooth ve genel-özel kablosuz ağ bağlantılarından uygun teknik yöntemler ile alınabilir, yukarıdaki paragrafta belirtilen çerçevede anılan kuruluşlarca yurt içinde ve dışında işlenebilir, aktarılabilir.

Sitemizde Tanımlama Bilgisi (Çerez vb.) Uygulaması

www.thegamify.com sitemizde (mobil uygulamaları dahil tüm dijital platformlarında) muhtelif türde çerezler kullanılmaktadır. Bunlar oturum çerezleri, kalıcı çerezler, zorunlu çerezler, işlevsellik çerezleri, analiz çerezleri, ticari çerezler ve üçüncü parti çerezleri gibi tanımlama bilgileridir.

Çerezler ziyaret edilen internet sitesinin düzgün bir şekilde çalışmasını ve geliştirilmesini, kullanıcı deneyiminin kişiselleştirilmesini ve iyileştirilmesini, siteleri oturum açmadan ziyaret edebilmesini ve/veya tarafına (duruma göre internet tarayıcı ve/veya ilgili mobil uygulama kapalı olsa dahi görebileceği) ticari-sosyal amaçlı bildirimler yollanmasını ve genel olarak site kullanıcıları-ziyaretçilerine gerek ilgili sitede, gerek başkalarına ait sitelerde (sosyal medya-ağlar ve online reklam ağları dahil) genel ya da özelleştirilmiş bilgilendirmeler, reklam ve tanıtımlar sunulmasını-iletilmesini sağlamak amacıyla bilgisayarlara ve mobil cihazlara yerleştirilen küçük veri parçacıklarıdır.

Çerezler bilgisayar-cihazlarda, varsa kanuni azami süre aşılmamak kaydıyla, amaca uygun bir süre ile tutulurlar.

Sitemizi (mobil versiyonları dahil) kullanan Ziyaretçiler yukarıda belirtilen uygulamayı, keza ilgili tanımlama bilgilerinin burada, kişisel veri mevzuatında ve bu bilgilendirme metninin diğer kısımlarında çeşitli bilgileriniz için öngörülen amaçlarla ve kapsamda-şartlarda işlenmesini (bu çerçevede üçüncü kişilere aktarım-paylaşımları ve kullanmaları dahil) kabul etmiş sayılırlar.

Ziyaretçiler istedikleri her zaman cihazlarındaki program ve/veya işletim sistemi ve/veya internet tarayıcısının ayarlarından çerezleri düzenleyerek kaldırabilirler ve/veya anılan bildirimleri durdurabilirler (Bu takdirde Sitemizin/ilgili cihazın/programın arzu edildiği gibi çalışmayabileceği ve/veya bildirim içeriklerinden haberdar olunamayacağı bilinmelidir).

İletişimler

Ziyaretçilerimiz ile, yine kanunlara uygun şekilde, her türlü ürün ve hizmetlere ilişkin tanıtım, reklam, iletişim, promosyon, satış ve pazarlama amacıyla, kredi kartı ve üyelik/müşteri bilgilendirme, işlem, uygulamaları için Şirketimiz ve diğer grup Şirketlerince SMS/kısa mesaj, anlık bildirim, otomatik arama, bilgisayar, telefon, e-posta/mail, faks, (cihazınızda açık ise) her türlü bildirimler, bluetooth, diğer her türlü genel-özel kablosuz ağlar ve diğer elektronik iletişim araçları ile sosyal, ticari ve sair elektronik iletişimler yapılabilir, Ziyaretçilere ticari elektronik iletiler gönderilebilir.

İşlenen - Aktarılan Kişisel Verileriniz ve Kişisel Verilerinize Dair Kanuni Haklarınız

Değerli Ziyaretçimiz, isim, soyisim, rumuz, yaş/doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, evlilik tarihi, çocuk durumu, sahip olunan ulaşım aracı, yaşanılan bölge, etkinlik yaptığınız sitemize ilişkin bilgiler, etkinlik detaylarınız, varsa teslimat adresiniz, eğitim düzeyi, meslek/iş, kültürel, sanatsal, sportif, tatil vs. ilgi alanları-hobiler ve alışveriş alışkanlıkları gibi demografik üye/kullanıcı/müşteri bilgileri, özel-resmi kimlik, kimlik no. ve vergi bilgileri, fotoğraf, (güvenlik amaçlı) istek, şikayetlerinizi bildirdiğiniz yazılı, görsel kayıtları, çağrı merkezi görüşmelerimize dair ses kayıtları, kıyafet dahil her türlü ürüne ve hizmete ilişkin alışveriş alışkanlığı-tercihleri, beğenileri ve ilgili yorumları, yararlanılan/katılınan kampanya, yarışma, anket vb.leri ile içerikleri, fatura içerikleri, ödeme yöntemleri, şikayet – iade ve benzeri nedenlerle paylaştığınız şifre gibi gizli bilgiler hariç kart ve hesap bilgileri, eski ve yeni cep/ev/iş telefon/faks numaraları, mail adresleri, elektronik ticari ve sair iletişimlere yaklaşım-aksiyonlar, çeşitli amaçlarla kullanılan sabit ve mobil cihaz ad(lar)ı, türü, modeli ve kodları, tanımlama bilgileri (çerez, web tarayıcı işaretleri-bilgisi, IP, kablolu-kablosuz ağ bağlantı bilgisi vb), reklam tanıtıcısı bilgileri, sosyal medya profil ve hesap bilgileri-işlemleri ile konum verilerinizden oluşan kişisel bilgilerinizin toplanma yöntemi ve hukuki sebebi, hangi amaçla işleneceği ve kimlere hangi amaçla aktarılabileceği hususlarında tarafınıza böylece bilgi verilmesinin yanı sıra; kişisel bilgilerinizin işlenip işlenmediğini, işlenmişse buna ilişkin bilgileri, amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını, yurt içinde ve dışında aktarıldığı üçüncü kişileri öğrenme, bilme ve tüm bu hususlarda bilgi talep etme haklarına, keza eksik veya yanlış işlenmiş olmaları halinde düzeltilmesini, kanuni şartlarına ve yöntemine uygun olarak silinmesini veya yok edilmesini ve bu durumun verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, ayrıca, bilgilerinizin otomatik sistemler ile analiz edilmesi sureti ile aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebi ile zarara uğramanız halinde giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu, tüm bu konularda Veri Sorumlusu Şirketimiz’e başvurabileceğinizi bilgilerinize sunarız.

Yukarıdaki hususlar kişisel verilere ilişkin aydınlatma yükümlülüğümüz gereği bilgilerinize sunulmakla beraber, mevzuatın ilgili kişiden açık rıza alınmaksızın işlenmesine (aktarımlar dahil) imkan verdiği haller dışındaki her türlü kişisel veri işlemleri için izin alındığını ve izinsiz işlenme yapılmadığını bilmenizi rica ederiz.

Bu çerçevede izniniz rica edilen hallerde, söz konusu izni uygulaması varsa ilgili internet Sitemizde ve yine uygulaması varsa ( yazılı-imzalı izin ile aynı hukuki nitelik-değerde olmak üzere) dijital ortamda da verebilirsiniz. Şöyle ki; sitemizdeki ve anılan sitelerdeki kişisel veri işlem bilgilendirmelerini değerlendirmiş olarak, tablet, cep telefonu ekranlarında ya da beyan edeceğiniz cep telefonunuza kısa mesajla gönderilen linkte bilginize sunulan izin metnini incelemenizden sonra, uygun bulmuş iseniz, bilgilerinizin doğruluğunu ekranda ya da dijital ortamda teyit ettikten sonra işlemleri (prosedürüne ve tercihinize göre ekrandan ve/veya cep telefonunuzdan) yaptığınızda izin-onay işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bunun dışında, böyle bir uygulama mevcut olanlar için geçerli olmak üzere, dilediğiniz her zaman ilgili web sitelerimize ulaşarak izin-onay işlemlerini yapabilirsiniz.

Şirketimiz ilgili mevzuat uyarınca ve kişisel veri saklama-imha politikalarında öngöreceği periyodlarda kişisel bilgileri kısmen/tamamen imha (silme, yok etme veya anonimleştirme) işlemleri yapabileceği gibi Ziyaretçiler arzu ettikleri her zaman ve hiçbir gerekçe göstermeksizin aşağıda belirtilen iletişim kanallarından Şirketimize ulaşarak ve gereken kanuni-teknik prosedürleri yerine getirerek kişisel veri işlenmelerini ve/veya taraflarına ticari elektronik iletişimleri durdurabilirler. Bu husustaki açık bildirim-taleplerine göre, kişisel veri işlemleri ve/veya belirttiği kanallar için tarafına iletişimler yasal azami süre içinde durdurulur (yasalara göre mümkün-gereken veya yükümlü olunan kişisel veri işlemeleri ve iletişimler devam eder). Ziyaretçi dilerse ayrıca, hukuken muhafazası gereken ve/veya mümkün olanlar haricindeki bilgileri, veri kayıt sisteminden silinir ya da yok edilir veya aynı amacı sağlamak üzere kimliği belirli olmayacak biçimde anonim hale getirilir. Bu hususlardaki başvuru ve talepler yasal azami süreler içinde yerine getirilecek yahut hukuki gerekçesi tarafına açıklanarak kabul edilmeyebilecektir (İlgili kanuni haklar saklıdır).

(Bilgisayar ve diğer cihazlarınızdaki çerezler ve bildirimlere ilişkin bilgilendirmeler, bunları düzenlemek için yapabileceğiniz işlemler yukarıda belirtilmiştir).

Üçüncü Kişilere Ait Siteler-Dijital Platformlar ve Uygulamalar

Sitemizden (mobil versiyonları dahil) ulaşılan diğer sitelerde kendilerine ait gizlilik-güvenlik politikaları, kullanım, iletişim ve kişisel veri işlenme şartları geçerlidir; reklam, banner, içerik görmek veya başka herhangi bir amaç ile ulaşılan web sitelerinden bilgi kullanımları, keza sitelerin (ve sair dijital platformların) etik ilkeleri, gizlilik-güvenlik prensipleri, kişisel veri saklama ve imha politikaları, servis kalitesi, kullanım şartları, çerezleri-web işaretçileri ve benzerleri, bildirimleri-önerileri ve diğer uygulamaları sebebi ile oluşabilecek ihtilaf, maddi-manevi zarar ve kayıplardan Şirketimiz sorumlu değildir.

Sorumluluk

Ziyaretçilerin Sitemizden veya Sitemizde link verilen diğer sitelerden / mobil uygulamalardan / her türlü bildirimlerden ve Şirketimize ait diğer birim-mecralardan edindikleri bilgiler, taraflarına elektronik iletişimi yapılan bilgilendirme, tanıtım ve reklamlar, keza her türlü öneriler çerçevesinde aldıkları kararlardan, bunlara göre yaptıkları her türlü işlem ve uygulama ile sonuçlarından Ziyaretçiler sorumludurlar.

Herhangi bir Sitemiz Ziyaretçisinin hukuki/fiili ehliyet durumunu bilemeyeceğimizden, çocukların ve diğer reşit olmayan kişilerin kullanımları, bilgileri ve bunların işlenme-işlemleri hususunda sorumluluk kanuni temsilcilerine ait olup kişisel verilerine (ve duruma göre keza iletişimlere) ilişkin haklarını da kanuni temsilcileri marifetiyle kullanabilirler.

Site İçeriği Üzerinde Haklar

Sitemizdeki her türlü bilgi ve içerik ile bunların düzenlenmesi, revizyonu ve kısmen/tamamen kullanımı konusunda; Şirketimizin anlaşmasına göre diğer üçüncü şahıslara ait olanlar hariç; tüm fikri-sınai haklar ve mülkiyet hakları Şirketimize aittir.

Değişiklikler

Şirketimiz gizlilik, kişisel veri saklama-kullanım ve imha politikası ve Site kullanım şartları gibi konularda, keza sunacağı ürün, hizmet ve fırsatlarda, kampanya vb. durumlarda gerekli görebileceği her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar; bu değişiklikler Şirketimizce internet sitemizden veya diğer uygun yöntemler ile duyurulduğu andan itibaren geçerli olur.

Tüm bu konularda ek bilgi istemlerinizi, her türlü talep ve şikayetlerinizi aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşarak Şirketimize bildirebilirsiniz. İlgili talebin yasalar gereği belirli bir prosedürde yapılması gereken hallerde söz konusu prosedüre uyulması gerekir.

Şirket : Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti

Bağlı Grup Şirketler :

Adres : Altunizade Mah. Sırmaperde Sok. No:25 Üsküdar / İstanbul

Telefon : +90 216 457 0073

İnternet Adresi : www.thegamify.com