Arena Of Valor

Hem globalde hem de Türkiye'de severek oynan Arena of Valor'ın tarihi, oynanışı, kahramanların dağılımı ve daha fazlası Arena of Valor rehberinde.

Arena of Valor, eski adıyla Strike of Kings, TiMi Studio Group tarafından geliştirilen çok oyunculu bir çevrimiçi savaş arenası oyunudur. Eylül 2018 itibarıyla oyun, Çin dışında 140 milyon doların üzerinde hasılat elde etti.

Arena of Valor, rekabetçi sporun bir parçası olarak 2018 Asya Oyunları, 2019 Güneydoğu Asya Oyunları, 2021 Asya Salon ve Dövüş Sanatları Oyunları ve 2021 SEA Oyunlarında yer alan altı espor video oyunundan biriydi.

Arena of Valor Oynanış

arena of valor oynanış

Arena of Valor, mobil cihazlar için geliştirilmiş çok oyunculu bir çevrimiçi savaş arenası (MOBA) oyunudur. Arena of Valor'un genel oynanışı, aynı zamanda Tencent'in bir yan kuruluşu ve TiMi'nin kardeş şirketi olan Riot Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan PC'de bir MOBA oyunu olan League of Legends'a oldukça benzer.

Oyuncular, kahraman olarak anılan karakterleri kontrol eder ve bu kahramanların her birinin kendine özgü yetenekleri vardır. Kahramanlar oyuna düşük bir seviyede başlar ve çeşitli şekillerde altın ve deneyim (XP) kazanabilirler: Minyonlar veya canavarlar gibi oyuncu olmayan yaratıkları öldürmek, diğer oyuncuları yenmek, yapıları yok etmek ya da pasif olarak zaman içinde ve olabilecek özel öğeler aracılığıyla. Deneyim kazanmak, kahramanın daha güçlü olmasını sağlayarak yeteneklerin kilidini açar ve geliştirir. Mağazadan satın alınan ürünler maçları taşımaz ve bu nedenle her maçın başında tüm oyuncular eşit düzeydedir.

Maçlar, oyunculara daha sonra çeşitli kahramanlar veya sırlar satın almak için kullanılabilen altın gibi ödüller verir. Buna ek olarak oyuncular, kendi beceri seviyelerindeki oyuncularla eşleştirilmelerine ve oyun içi 'sıralamalar' aracılığıyla değerlendirilmelerine olanak tanıyan 'Dereceli' bir maç türü oynayabilirler. Yıldızlar bir zafer için kazanılır ve oyuncu kaybettiğinde kaybedilir.

Arena of Valor Oyun Modları

arena of valor oyun modları

Arena of Valor'da çeşitli oyun modları vardır ve en çok Antaris Battlefield'da oynanan ve en popüler olan "5v5" Büyük Savaş veya Sıralamalı Maç olarak anılır. Ortalama olarak 12 – 18 dakika süren bu maçlarda oyuncular mücadele eder. Oyuncular, haritadaki düşman taretlerini yok etmeyi ve Abyssal Dragon ve Dark Slayer'ı öldürmek gibi hedefleri güvence altına almayı hedefler, zafer koşulu ise düşmanın çekirdeğini yok etmektir.

Black City Arena

arena of valor black city arena

Yalnızca bir lane, yatay savaş alanının solunda ve sağında iki fırça, bir HP potu, bir kule ve mavi ve kırmızı için bir çekirdeğe sahip 1'e 1 oyun modudur.

Shadow Duel

arena of valor shadow duel

Flatland Battlefield'da çok daha küçük bir harita kullanan bir 3v3 oyun modudur. Oyunun bu versiyonunda, her iki takım için de sadece bir taret ve çekirdek üssü vardır. Bu oyunlar çok daha hızlı olacak şekilde tasarlanmıştır ve genellikle 4 – 6 dakika sürer.

Abyssal Clash

Oyunculara rastgele seçilmiş kahramanların verildiği 5'e 5 bir oyun modudur. Oyun haritası Abyss Canyon, şeridin her iki ucuna bağlı iki taret ve bir çekirdek üs ile yalnızca bir lane'e sahiptir. Varsayılan 5'e 5 modunda görünmeyen belirli kısıtlamalar vardır: Öğeler yalnızca üsten ayrılmadan önce veya öldükten sonra satın alınabilir ve takım tabanında kahraman iyileştirmesi devre dışı bırakılır. Her kulenin yanında beliren ve kahramanlara küçük bir yenilenme etkisi sağlayan sağlık yenileme rünleri vardır.

Hook Wars

Arena of Valor Hook Wars

Arcade oyun modlarından biridir. Oyun haritası Treasure Bay, birbirine bağlı iki büyük gemiden oluşur. Bu oyun modu da 5v5 olsa da bu modda minyonlar, taretler veya üsler bulunmaz. Her oyuncu, bir düşmanı karşı tekneden veya uzun mesafelerden yakalayabilen özel bir yetenek olarak bir Kanca kullanabilir. Oyuncular, haritanın merkezinde bulunan Kontrol Bölgesini ele geçirmeyi ve bölgeyi belirli bir süre (sayaç %100'e ulaşana kadar) tutmayı hedefler. Yakalama oranı, bölge içinde duran oyuncu sayısıyla birlikte artar.

Football Fever

Arena of Valor Footbal Fever

3'e 3, arcade oyun modudur. Fantasy Island adlı oyun haritası, yaz plajı atmosferi ile gerçek hayattaki bir futbol sahasına benzer. Zafere ulaşmak için, yalnızca doğrusal bir yetenek olan, ancak sürüklenebilen Kick adlı benzersiz bir Talent ile belirli sayıda gol atmanız gerekir. Bu yeteneğin kullanılması, belirtilen yönde uzun bir mesafe boyunca topa vuracaktır.

Death Match

Arena of Valor Deathmatch

Death Realm olarak bilinen bir oyun haritasında 2v2v2v2v2 arcade oyun modudur. Geleneksel 5'e 5 haritasından farklı olarak, haritadaki farklı ekiplere ait farklı doğma noktaları ve çeşitli türde güçlendirmeler veren farklı canavarlar da dahil olmak üzere sabit aralıklarla gerçekleşen farklı sahne olayları vardır.

Beş takım savaş alanında karşı karşıya gelir. Oyuncular, diğer takımların kahramanlarını yenerek puan kazanır. Etap için zamanlayıcı 8 dakika olarak sabitlenmiştir. 8 dakika dolduğunda takımlar toplam puanlarına göre sıralanır ve harita puanları 1. sıradan 5. sıraya kadar gösterilir.

Gladiator's Summit

Arena of Valor Gladiator Summit

5'e 5, arcade oyun modudur. Bu modda kahraman seçme özgürlüğü, oyuncuların maçın başında bir takas şansıyla rastgele bir kahraman alması nedeniyle sınırlıdır. Yetenekler ve yetenekler için soğuma süresi %70 azalır ve tüm kahramanlar için mana maliyeti veya enerji maliyeti yoktur.

Mayhem Modu

Arena of Valor Mayhem Modu

10'a 10, arcade oyun modudur. Oyun haritası Horizon Valley, Antaris Battlefield'ın daha büyük versiyonudur. Oyuncular, kahramanların aktif, pasif becerilerini ve niteliklerini geliştirmek için kahramanlarının uzmanlığını Astral Coins ile yükseltebilirler.

Duo-Race

Arena of Valor Duo Race

Bir kooperatif yarış modudur. Her takımın diğer dört takıma karşı yarışan iki oyuncusu vardır. İki turu bitiren ilk takım yarışı kazanır. Oyuncular bu modda geçici olarak bir araca dönüşebilir ve takım arkadaşlarıyla birlikte araba kullanabilirler.

Arena of Valor Kahraman Türleri

8 Temmuz 2022 itibarıyla Arena of Valor'da 112 kahraman bulunur. Arena of Valor, kahramanları her biri farklı roller oynayan çok sayıda kategoriye ayırır. En dikkate değer fark, bir kahramanın verdiği hasarın türüdür - bazı kahramanlar, zırh özelliği ile karşılanabilecek fiziksel hasar verirken, diğer kahramanlar, büyü direnci özelliği tarafından karşılanan, çoğunlukla büyü hasarı verir.

Bazı kahramanlar her iki türde hasar verir ve bazıları zırh veya büyü direnci ile karşılanamayan "gerçek" hasar verir. Tüm kahramanlar altı kategoriden biri olarak sınıflandırılır ve bazı kahramanlar birden çok kategoriyle örtüşür.

Marksman

Arena of Valor Marksman

"AD Carry/ADC" olarak da bilinen nişancılar, çoğunlukla otomatik saldırılarıyla fiziksel hasar veren menzilli kahramanlardır. Bu kahraman türü sürekli hasar verir ve bu nedenle takım savaşlarında rakibin sağlığını azaltmak için kullanışlıdır. Taret gibi hedefleri almada da çok etkilidirler. Bununla birlikte, genellikle kırılgan ve savunmasızdırlar. Nişancı örnekleri Tel'Annas, Valhein ve Yorn'dur.

Mage

Arena of Valor Mage

Büyücüler bazen "AP Carry/APC" olarak bilinir. Bu kahramanlar yüksek miktarda ani büyü hasarı verir. Bazı büyücüler kırılgandır, bazı büyücüler ise ilgili eşyalandırmaya bağlı olarak daha dayanıklıdır. Büyücüler, uzaktan hasar veren menzilli kahramanlar ile yakın mesafelerden hasar veren yakın dövüşçü kahramanların bir karışımıdır. Büyücü örnekleri Lauriel, Liliana ve Tulen'dir.

Assasian

Arena of Valor Assasian

Bunlar, hızlı bir şekilde büyük miktarda hasar vermek için tasarlanmış ve genellikle fazla sağlıkları olmayan kahramanlardır. Suikastçiler, hızlı bir şekilde ortadan kaldırmak için genellikle düşman nişancı veya büyücünün yanı sıra diğer kırılgan kahramanları ararlar. Ayrıca öldürme çılgınlığı içindeki düşmanları durdurmaktan da sorumludurlar. Değerli düşman hedeflerine odaklanmak için yüksek hareket kabiliyetine ve ani hasara sahiptirler. Suikastçi örnekleri Murad, Nakroth ve Zill'dir.

Tank

Arena of Valor Tank

Tanklar, büyük miktarda HP'ye sahip olan ve genellikle takıma zarar verebilmek için tamamen savunma yapan kahramanlardır. Sonuç olarak, genellikle çok az hasar verirler. Bununla birlikte, genellikle düşman ekibinin hareketini engellemelerine izin veren 'kalabalık kontrolü' olarak bilinen yeteneklere sahiptirler. Buna ek olarak, bu yetenekleri bir takım savaşı başlatmak veya düşman takımının müttefik nişancı veya büyücü gibi yüksek öncelikli hedeflere saldırmasını önlemek için kullanabilirler. Tank örnekleri Xeniel, Thane ve Toro'dur.

Warrior

Arena of Valor Warrior

Hasar verenin ve tankın niteliklerini birleştiren, orta derecede beka kabiliyetini saygın hasarla birleştiren kahramanlar. Savaşçılar genellikle dengeli miktarda sağlık, savunma ve saldırı hasarına sahiptir; bu, yakın mesafe yakın dövüş düellocuları için yaygın bir tanımdır. Böylece, uzun süreli çatışmalarda hayatta kalabilirler ve sürekli kalıcı hasar vermede başarılı olurlar. Savaşçılar çok yönlüdür ve 1'e 1 senaryolarda son derece güçlü olma eğilimindedir. Savaşçı örnekleri Florentino, Rourke ve Omen'dir.

Support

Arena of Valor Support

Yetenekleri, iyileştirme sağlayarak, müttefikleri güçlendirerek (hareket hızı güçlendirmeleri gibi), düşman ekibi zayıflatarak (sersemletme gibi) veya yukarıdakilerin bir kombinasyonunu sağlayarak ekibin geri kalanına yardımcı olan kahramanlar. Destek kahramanları, desteğin minyonları öldürmediği, bunun yerine ortaklarına yardım etmeye ve düşman kahramanları taciz etmeye odaklandığı oyunun ilk koridor aşamasında genellikle nişancı ile eşleştirilir. Destek kahramanları, genellikle oyunun ilk aşamalarında daha zayıf olduklarından ve hayatta kalmak için yardıma ihtiyaç duyduklarından müttefik nişancılara yardım eder. Destek örnekleri Alice, Annette ve Krizzix'tir.

Oyuncular, kahraman istatistikleri ve oyun tarzı üzerinde büyük etki yaratan öğeler satın alabilirler. Bunun bir örneği, ikili bir savaşçı/suikastçı sınıfı olan Zephys'tir. Gelen hasara karşı, kaybedilen sağlık oranına bağlı olarak hasar azaltmayı artıran pasif bir yeteneğe sahiptir. Yalnızca saldırgan öğeler satın alınırsa, çok fazla hasar verir, ancak düşük miktarda sağlık ve savunmaya sahip olur, bu da hayatta kalmayı etkiler.

Zephys, saldırı ve savunma öğelerinin bir karışımını satın alırsa, kayda değer miktarda hasar vermeye devam ederken takım için hasar alabilir. Zephys yalnızca savunma öğeleri satın alırsa, hasar azaltma pasifini maksimum potansiyeline yükseltebilir, Tank sınıfı bir karakter gibi çoğu durumda ölmesi kelimenin tam anlamıyla neredeyse imkansızdır, ancak çok daha düşük miktarlarda hasar verir.

Bu tür bir oyun tarzı tüm kahramanlara uygulanabilir ve tankların savaşçı, büyücülerin destek görevi görmesine ve bunun tersinin gerçekleşmesine olanak tanır.

Arena of Valor Tarihi

Önsürüm

Arena of Valor Önsürüm

Tencent, 2015'te Riot Games'i tamamen satın aldıktan sonra, Super Evil Megacorp'un Vainglory ile çok oyunculu çevrimiçi savaş arenası (MOBA) oyunları o zamanlar mobil cihazlarda çok nadir olduğundan, Tencent onlardan League of Legends'ın mobil bir versiyonunu yapmalarını istedi.

Tencent, Vainglory dışında güçlü rakipleri olmadığı için mobil pazara hakim olma fırsatını değerlendirmek istedi. Ancak Riot Games, mobilin genellikle rekabetçi oyunlar için bir platform olarak görülmemesi nedeniyle reddetti ve League of Legends oynanışının akıllı telefonlarda kopyalanamayacağını iddia etti. Her ne olursa olsun, Tencent hala mobilde bir MOBA oyunu çıkarmaya kararlıydı. Riot Games'in reddini aldıktan sonra, (daha sonra Krafton lisansı altında PUBG Mobile'ı geliştirecek olan) Lightspeed & Quantum Studios ve (her ikisi de Tencent'in dahili video oyun geliştirme stüdyoları olan) TiMi Studios, amaca uygun bir MOBA oyunu geliştirmek için yarıştı.

Lightspeed & Quantum'un We MOBA'sı ve TiMi'nin League of Kings aynı gün, 18 Ağustos 2015'te piyasaya sürüldü. Bir ay sonra, We MOBA Apple'ın iOS'unda en çok indirilen üçüncü mobil oyun oldu. Uygulama analitiği şirketi App Annie'ye göre dünya çapında, League of Kings ise We MOBA'nın yakınında bile değildi. League of Kings daha sonra elden geçirilmek üzere kaldırıldı ve Ekim 2015'te yeniden başlatıldı.

TiMi Studios, League of Legends'ı League of Kings'i elden geçirmek için temel model olarak kullandı ve bu da her iki oyunun da birçok benzerliğe sahip olmasına neden oldu. TiMi Studios, oyunun daha önce 3v3 konseptiyle zayıf bir şekilde alınması nedeniyle League of Kings'e 5v5 oyun modunu da uyguladı. Bu kez League of Kings, We MOBA'yı başarıyla geride bıraktı ve rekabeti kazandı. Tencent, başarısını garantilemek için League of Kings'ten zevk aldı ve ona ek kaynaklar yatırdı.

Yine de Riot Games, oyunun nasıl üretildiğini keşfettikten sonra League of Kings'teki karakterlerin ve yeteneklerin tasarımının "League of Legends'ın fikri mülkiyetini bariz bir şekilde çaldığını" düşündü ve bildirildiğine göre bu endişeleri Tencent'e iletti. Tencent, League of Legends ile hiçbir ilişkisi olmayan bağımsız bir ürün olarak satacak kadar kendi oyununu değiştireceklerini söyledi. Buna rağmen, League of Kings, oyunun sosyal medya ve ağızdan ağza pazarlama yoluyla "League of Legends'ın mobil versiyonu" olarak tanıtılması nedeniyle bu noktada Çin'de büyük bir popülerlik kazanmıştı. Tencent, oyunda büyük değişiklikler yapmak için çok geç olduğunu hissetti ve bu nedenle 26 Kasım 2015'te League of Kings'in adını Honor of Kings olarak değiştirdiler ve yalnızca gerekli değişiklikler yapıldı.

Honor of Kings'in uluslararası sürümü iptal edildi ve oyunun Çin Anakarası dışındaki pazarlar için yeniden markalanan ve farklı içeriklere sahip batılı bir ikizi olacaktı, bu da Arena of Valor'un yaratılmasına yol açtı ve bu da Riot Games'in şikayetlerine yanıt olarak hizmet etti.

Geliştirme

Arena of Valor Geliştirme

Arena of Valor, TiMi Studio Group tarafından Honor of Kings ile aynı motor ve kullanıcı arayüzü tasarımıyla geliştirildi ve Level Infinite tarafından yayınlandı. Arena of Valor başlangıçta Strike of Kings olarak adlandırılıyordu ve Honor of Kings ile aynı ad olması amaçlanmıştı, ancak yayıncı ekibi, adın Batılı izleyicilere hitap etmek için uygun olmayabileceğini düşündü. Ayrıca, oyunda öne çıkan içeriklerin farklılığı, yayın ekibinin daha iyi bir ismin gerekli olduğuna karar vermesine neden oldu. Yine de Arena of Valor, farklı ülkelerde piyasaya sürüldüğünde Tayland'da Realm of Valor, Vietnam'da Liên Quân, Güney Kore'de Penta Storm ve Tayvan ve Japonya'da Legendary Showdown gibi birkaç alternatif isme sahip oldu.

Garena, oyunun atmosferini batılılaştırmaya yardımcı olurken pazarlama ekibine katıldı. Oyun içi karakterler, Çin folkloru ve Çin mitolojisinden esinlenen karakterlerden, Avrupa folklorundan ve diğer ulusların çeşitli mitolojilerinden esinlenen karakterlere, Lovecraftian korku, steampunk, yüksek fantezi ve kılıç ve büyücülük gibi çeşitli unsurları harmanlayarak değiştirildi.

TiMi, Marvel Super Heroes adı altında oyunun kapalı beta testi ile Strike of Kings'in prototip aşamasında (Arena of Valor olarak yeniden markalaştırılmadan önce ve DC Comics ile işbirliği yapmadan önce) Marvel Universe karakterlerine yer vermeyi amaçladı. İlk oyunda TiMi'nin fikri mülkiyet geçişinden Marvel'in karakterleriyle bazı karakterler yer alıyordu. Ancak Marvel Entertainment daha sonra lisanslarını geri alarak TiMi'yi geliştirmeyi durdurmaya ve Tencent Games'i oyunu yayınlama haklarını kaybettikleri için oyunu kapatmaya zorladı. Daha sonra TiMi Studio Group, Arena of Valor'un mevcut görünümünü yaratarak oyunu yeniden tasarlamak zorunda kaldı. TiMi daha sonra DC Comics'e başvurarak karakterlerini Marvel'ın karakterlerinin yerine koyması için başvurdu, Marvel ise ayrı bir yol izledi ve Smilegate tarafından Marvel End Time Arena ve Marvel gibi kendi MOBA'larını geliştirmek için diğer video oyun geliştirici şirketleriyle işbirliği yaptı.

Arena of Valor'un müzikleri, TiMi Audio Lab tarafından 2016'nın sonlarında Jeff Broadbent, 2017'de Hans Zimmer ve Lorne Balfe,Matthew Carl Earl ve Obadiah Brown- 2018'de Beach, 2019'da Russell Brower, Paul Lipson ve Tom Salta, 2020'de Yang Lee ve Michal Cielecki tarafından yapıldı.

Arena of Valor ayrıca, Afata, Gandal (insanların "saf olmayan dili") ve Gunna (Zudǝllǝ g'Vunnǝ, "uçurumdan gelen dil" gibi çok kişilikli soyundan gelenlerle birlikte inşa edilmiş bir kurgusal dil olan Veda dilini de içerir. Bu diller, oyunu daha ilginç kılmak için David J. Peterson (Game of Thrones'daki Dothraki ve Valyrian dillerini yaratmasıyla da tanınır) tarafından oluşturuldu.

Arena of Valor, farklı bölgeler için çok çeşitli yayıncılara sahip. Arena of Valor ilk olarak Tayvan'da 12 Ekim 2016'da Garena tarafından iki haftalık bir kapalı beta test döneminin ardından başlatıldı. 17 Ekim 2017'de Garena, oyun topluluğunun çoğunluğunun mobil oyunlar oynadığı Malezya, Singapur ve Filipinler'de Arena of Valor'u başlattı. Garena, bu üç ülkeyi tek bir sunucuda birleştirmeye karar verdi. Güney Kore'de oyun 26 Nisan 2017'de Netmarble tarafından yayınlandı. Oyun Avrupa pazarlarında Level Infinite tarafından 10 Ağustos 2017'de ve 19 Aralık 2017'de Kuzey Amerika ve Latin Amerika'da yayınlandı. 28 Haziran 2018'de Level Infinite, "Asya sunucusunu" habersiz olarak hayata geçirdi. Bu sunucu Avustralya, Yeni Zelanda, Myanmar, Laos, Kamboçya ve Brunei'yi içeriyordu. Japonya'da DeNA, 30 Kasım 2018'de Arena of Valor'u başlatmak için TiMi ile işbirliği yaptı.

Nintendo, Tencent Games ile Arena of Valor'u uluslararası pazarlar için Nintendo Switch'e getirmek ve Nintendo Switch konsollarını Çin'e göndermek için bir ortaklık kurmak için bir anlaşma yaptığını duyurdu. Eylül 2017 Nintendo Direct sunumu sırasında oyunun Nintendo Switch için piyasaya sürüleceği duyurulmuştu. 28 Haziran 2018'de platform için kapalı bir beta kullanıma açıldı ve katılımcılar, karakterlerden biri için oyun içi görünüm aldı.

Oyun, platformda resmi olarak 28 Eylül 2018'de yayınlandı. Engadget'e konuşan Tencent Games, oyunun Nintendo Switch bağlantı noktasının, geliştirilmiş grafikler ve animasyonlar, daha iyi aydınlatma gibi oyunda çeşitli değişiklikleri uygulamak için konsolun işlem gücü ve donanım özelliklerinden yararlanarak platform için iyileştirildiğini ve optimize edildiğini açıkladı. Ek olarak, oyunun daha büyük bir ekranda geleneksel kontrollerle oynanabilmesi için çeşitli ayarlamalar yapıldı ve karakterlerin istatistikleri yeniden yapılandırıldı. Bu değişiklikler nedeniyle, oyunun Nintendo Switch ve mobil sürümleri arasında çapraz oynama mümkün değildir.

Yayın Sonrası

Arena of Valor Yayın Sonrası

TiMi Studios bir kez daha dahili bir rekabetle karşı karşıya kaldı. Morefun Studios (aynı zamanda Tencent'in başka bir video oyun geliştirme stüdyosudur), Arena of Valor ile rekabet edebilmek amacıyla 22 Ocak 2018'de War Song adlı bir mobil MOBA geliştirdi ve piyasaya sürdü. Ancak War Song sonunda uzun sürmedi. Bunun yerine, feshedilmiş MOBA'nın varlıkları, 4 Temmuz 2019'da piyasaya sürülen bir otomatik savaş oyunu olan Chess Rush için geri dönüştürüldü.

Arena of Valor'un Riot Games ve Tencent arasında giderek gerginleşen bir iş ilişkisine neden olduğu bildirildi ve Tencent, Arena of Valor'u ve espor turnuvalarını tanıtmak için önemli League of Legends oyuncularını kullandığında iki firma arasındaki ilişki daha da gerginleşti.

Riot Games'in şikayetleri, Arena of Valor için iki aylık bir pazarlama dondurması başlattı ve Riot Games'e, seçkin ünlü oyuncuların kullanımına yönelik bir veto da dahil olmak üzere, tüm pazarlama planlarını gözden geçirme seçeneği verilmesini talep etti. Yine de Riot Games, Tencent ile ilişkilerinin hala güçlü olduğunu ve onlarla oyunları arasındaki anlaşmazlığın yalnızca "yolda bir tümsek" olduğunu ima etti.

Temmuz 2017'de Riot Games, Mobile Legends ve League of Legends arasındaki benzerlikleri öne sürerek rakip oyun Mobile Legends: Bang Bang'in geliştiricisi Moonton'a telif hakkı ihlali nedeniyle dava açtı. Dava ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Kaliforniya Merkez Bölge Mahkemesinde uygun olmayan forum nedeniyle reddildi. Daha sonra Riot'un ana şirketi olan Tencent, Riot Games adına Şanghay No.1 Intermediate People's'ta doğrudan Moonton'un CEO'su Watson Xu Zhenhua'yı (daha önce Tencent'in kıdemli çalışanlarından biri olarak Tencent'te çalıştığı için) hedef alan yeni, ayrı bir dava açtı.

Mahkeme, Temmuz 2018'de Tencent'in lehine karar verdi ve Tencent'e 2,9 milyon $'lık (19,4 milyon RMB) bir uzlaşmaya hak etti.

Riot Games sonunda MOBA türü için mobil pazarın potansiyelini kabul etti ve League of Legends için bir mobil başlık geliştirmeyi kabul etti. Tencent daha sonra 2019'da Avrupa ve Kuzey Amerika'da Arena of Valor için pazarlama planlarını geçici olarak geri çekti ve birkaç ay sonra Riot Games'in duyurusu için yer açtı. Riot Games, League of Legends'ın 10. yıl dönümü olan 16 Ekim 2019'da kendi mobil MOBA oyunu League of Legends: Wild Rift'i duyurdu.

Buna ek olarak, MOBA türünün mobil cihazlarda art arda gelmesi, TiMi Studio tarafından ve Nintendo ve The Pokémon Company ile bir başka ortaklıkla geliştirilen bir Pokémon spin-off oyunu olan Pokémon UNITE'ın yaratılmasına ilham verdi. Oyun, 24 Haziran 2020'de bir Pokémon Presents'ta duyuruldu.

TiMi, Hindistan hükümeti aracılığıyla asılsız gizlilik endişeleri iddiaları nedeniyle 2020'nin 4. çeyreğinin başlarında faaliyetinin askıya alındığı Hindistan pazarında Arena of Valor franchise'ını yeniden dağıtmak için Shengqi Games ile ortaklık kurdu. Franchise, orijinal serinin Hero terminolojisinden farklı olarak Titans gibi düzeltilmiş terimlerle Clash of Titans olarak markalanmıştır.

TiMi Studio Group, Arena of Valor serisinin lisans haklarını Netmarble & Kakao'ya vermemeye karar verdi. Netmarble, 29 Temmuz 2022'de hizmeti sonlandıracağını duyurdu.

Arena of Valor mobil uygulaması, 2 Eylül 2020'de Hindistan'da (diğer Çin uygulamalarıyla birlikte) hükümet tarafından yasaklandı, hareket 2020 Çin-Hindistan çatışmasının ortasında geldi.

KVKK AYDINLATMA METNİ ve HAKLAR

Gizlilik Kuralları, Site Kullanım Şartları ve İletişimler ile Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme

Değerli Site Ziyaretçilerimiz, Kullanıcılarımız, Müşterilerimiz, Üyelerimiz;

Gizlilik Kurallarımız, İletişimler, Site Kullanım Şartları ve Kişisel Verilerinizin İşlenmesi ile ilgili uygulamalarımız ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki haklarınız hususunda sizleri bilgilendirmek istemekteyiz.

Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti’ye ait ve bağlı grup şirketlerinin temsilen kurulan www.thegamify.com .Sitemizde (mobil uygulaması dahil), ziyaretçi-üye-müşteri (bundan böyle kısaca Ziyaretçi(ler) diye anılacaktır) bilgilerinin gizliliği, kişisel verilerin (bilgilerin) korunması, saklanması, işlenmesi-kullanımı-imhası, ticari elektronik iletişimler ve diğer hususlarda, aşağıda cari esasları belirtilen Gizlilik Kuralları-Politikası ve Uygulama-Kullanım Şartları geçerlidir.

Bilgilerin Korunması

Bu sitede, ziyaretçiler tarafından verilen ve edinilen bilgilerin ve işlemlerinin güvenliği için gerekli önlemler bilgi ve işlemin mahiyetine göre Şirketimiz veya ilgili kuruluş tarafından sistemlerde ve internet altyapısında, teknolojik imkanlar ve maliyet unsurları dahilinde, uygun teknik ve idari yöntemler ile alınmıştır.

Sitemize üyelik, talep ve şikayetlerinizi iletme veya bilgi güncelleme amacıyla girdiğiniz bilgiler, diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez.

Bilgilerin Toplama Yöntemleri, İşlenme-Aktarım Amacı ve Kişisel Veri İşlemleri

Gizliliğin korunması için gereken tedbirler alınmak ve kişisel verilerin işlenmesine dair tüm yasal ilkeler ile kişisel veri saklama-imha politikalarına uygun olmak üzere; kanunen zorunlu ise veya zorunlu olmayan bazı uygulamalar için de ayrıca izni de rica edilerek; Ziyaretçilerimizin sanal işletmeleri ziyaret, varsa alışveriş ve iletişim bilgileri ile aşağıda detaylı belirtilen diğer kişisel bilgileri, Veri Sorumlusu Şirketimiz ve ortakları-iş ortakları, halefleri, servis sağlayıcıları-tedarikçileri ve belirlenecek (sosyal medya-online reklam işletmecileri dahil) diğer işlenme amacının gerektirdiği üçüncü kişiler/kuruluşlar (duruma göre veri sorumluları, işleyenler ve/veya alıcı grupları) tarafından ve arasında, gerek grup şirketlerimizden satın aldıkları veya ilgilendikleri ürün-hizmetler ile ilgili müşteri deneyimleri, tüketici hakları, müşteri/üye hizmetleri ve bunlara ilişkin ticari-mali ve hukuki sorumluluk-yükümlülüklerin gerçekleştirilmesine dair yasal nedenlerle, gerek genel ve kişiye özel ürün-hizmet ve imkanlardan yararlandırılabilmeleri için ve gerek ise her türlü ürün-hizmet tanıtımı, reklam, iletişim, promosyon, satış, pazarlama, müşteri kartı, kredi kartı ve kullanıcı/üyelik/müşteri bilgilendirmeleri, işlemleri ve uygulamaları yapılması amacıyla,

Burada belirtilen ve ayrıca kanunlarda kişisel verilerin işlenebileceği ve aktarılabileceği açıkça öngörülen hallerde, bilgilerin tarafınca alenileştirildiği durumlarda, her türlü tüketici, üyelik ve diğer sözleşmelerin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olarak sözleşme taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olduğu hallerde, keza veri sorumlusu/işleyen olarak her türlü hukuki yükümlülükleri yerine getirebilme için zorunlu durumlarda, ayrıca hakların tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu olduğu durumlar ile temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla veri sorumlusu/işleyen olarak burada ve yasalarda öngörülmüş meşru menfaatler için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu/gerekli olduğu hallerde, kısmen veya tamamen otomatik olan/olmayan toplama yöntemleri ile (Ziyaretçilerin Şirketimize ve yukarıda anılan kuruluşlara sözlü/yazılı verdikleri bilgilerden, sanal mağazaları ve/veya bulundukları fiziki-sanal ortamları, mobil uygulamaları dahil olmak üzere internet sitelerini ziyaretlerinden ve içerik incelemelerinden, sosyal medya ve reklam ağı işletmecilerine ait sitelerdeki üyelik ve işlem bilgilerinden, Şirketimiz ve yukarıda anılan kuruluşlar nezdindeki (fiziki ve sanal/dijital) üye/kullanıcı ve çağrı merkezi işlemleri ile alışverişlere ve müşteri memnuniyetine dair ödeme-tahsilat-teslimat-şikayet-kampanya-anket işlemleri ve bunların yasal mali belgeleri ile diğer belgeleri-kayıtlarından, ayrıca sabit-mobil nitelikli internet ve iletişim cihazlarının ve/veya mobil uygulamaların muhtelif ortamlarda ve yerde kullanımlarında oluşan/edinilen yazılı, sözlü, görsel ve teknik verilerden) temin, devralınma, yasal azami süreler aşılmamak üzere ve bilginin mahiyetine göre işlenme amacına uygun olarak öngörülecek süre ile yurt içinde ve dışında yazılı/manyetik arşivlere kaydedilme, depolanma, saklanma, muhafaza, elde edilebilir hale getirilme, kullanılma, güncellenme, değiştirilme, birleştirilme, yeniden düzenlenme, sınıflandırılma, açıklanma, yukarıda anılan kişiler/kuruluşlar itibari ile (yurt içinde-dışına) paylaşım, aktarım, aktarılma, transfer, imha (yok edilme, silinme veya anonimleştirme) işlemleri ve kanunlara uygun sair yöntemler ile işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir (Bundan böyle hepsini birlikte ifade etmek üzere "işlenme" veya "işlem(e)" diye anılacaktır).

Ziyaretçilerin Şirketimize, diğer grup şirketlerine, bayileri ve her türlü anlaşmalı kuruluşlarına ait etkinlikleri ile içinde yer aldıkları yapıları-siteleri ziyaretlerine ve buralardan alışverişlerine dair her türlü kişisel olan-olmayan bilgiler de (konum verileri, incelenen ürünler, etkinlikler ve etkinlik konusu ürün-tutar bilgileri dahil) cihazlarında ilgili fonksiyonlar açık ise bluetooth ve genel-özel kablosuz ağ bağlantılarından uygun teknik yöntemler ile alınabilir, yukarıdaki paragrafta belirtilen çerçevede anılan kuruluşlarca yurt içinde ve dışında işlenebilir, aktarılabilir.

Sitemizde Tanımlama Bilgisi (Çerez vb.) Uygulaması

www.thegamify.com sitemizde (mobil uygulamaları dahil tüm dijital platformlarında) muhtelif türde çerezler kullanılmaktadır. Bunlar oturum çerezleri, kalıcı çerezler, zorunlu çerezler, işlevsellik çerezleri, analiz çerezleri, ticari çerezler ve üçüncü parti çerezleri gibi tanımlama bilgileridir.

Çerezler ziyaret edilen internet sitesinin düzgün bir şekilde çalışmasını ve geliştirilmesini, kullanıcı deneyiminin kişiselleştirilmesini ve iyileştirilmesini, siteleri oturum açmadan ziyaret edebilmesini ve/veya tarafına (duruma göre internet tarayıcı ve/veya ilgili mobil uygulama kapalı olsa dahi görebileceği) ticari-sosyal amaçlı bildirimler yollanmasını ve genel olarak site kullanıcıları-ziyaretçilerine gerek ilgili sitede, gerek başkalarına ait sitelerde (sosyal medya-ağlar ve online reklam ağları dahil) genel ya da özelleştirilmiş bilgilendirmeler, reklam ve tanıtımlar sunulmasını-iletilmesini sağlamak amacıyla bilgisayarlara ve mobil cihazlara yerleştirilen küçük veri parçacıklarıdır.

Çerezler bilgisayar-cihazlarda, varsa kanuni azami süre aşılmamak kaydıyla, amaca uygun bir süre ile tutulurlar.

Sitemizi (mobil versiyonları dahil) kullanan Ziyaretçiler yukarıda belirtilen uygulamayı, keza ilgili tanımlama bilgilerinin burada, kişisel veri mevzuatında ve bu bilgilendirme metninin diğer kısımlarında çeşitli bilgileriniz için öngörülen amaçlarla ve kapsamda-şartlarda işlenmesini (bu çerçevede üçüncü kişilere aktarım-paylaşımları ve kullanmaları dahil) kabul etmiş sayılırlar.

Ziyaretçiler istedikleri her zaman cihazlarındaki program ve/veya işletim sistemi ve/veya internet tarayıcısının ayarlarından çerezleri düzenleyerek kaldırabilirler ve/veya anılan bildirimleri durdurabilirler (Bu takdirde Sitemizin/ilgili cihazın/programın arzu edildiği gibi çalışmayabileceği ve/veya bildirim içeriklerinden haberdar olunamayacağı bilinmelidir).

İletişimler

Ziyaretçilerimiz ile, yine kanunlara uygun şekilde, her türlü ürün ve hizmetlere ilişkin tanıtım, reklam, iletişim, promosyon, satış ve pazarlama amacıyla, kredi kartı ve üyelik/müşteri bilgilendirme, işlem, uygulamaları için Şirketimiz ve diğer grup Şirketlerince SMS/kısa mesaj, anlık bildirim, otomatik arama, bilgisayar, telefon, e-posta/mail, faks, (cihazınızda açık ise) her türlü bildirimler, bluetooth, diğer her türlü genel-özel kablosuz ağlar ve diğer elektronik iletişim araçları ile sosyal, ticari ve sair elektronik iletişimler yapılabilir, Ziyaretçilere ticari elektronik iletiler gönderilebilir.

İşlenen - Aktarılan Kişisel Verileriniz ve Kişisel Verilerinize Dair Kanuni Haklarınız

Değerli Ziyaretçimiz, isim, soyisim, rumuz, yaş/doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, evlilik tarihi, çocuk durumu, sahip olunan ulaşım aracı, yaşanılan bölge, etkinlik yaptığınız sitemize ilişkin bilgiler, etkinlik detaylarınız, varsa teslimat adresiniz, eğitim düzeyi, meslek/iş, kültürel, sanatsal, sportif, tatil vs. ilgi alanları-hobiler ve alışveriş alışkanlıkları gibi demografik üye/kullanıcı/müşteri bilgileri, özel-resmi kimlik, kimlik no. ve vergi bilgileri, fotoğraf, (güvenlik amaçlı) istek, şikayetlerinizi bildirdiğiniz yazılı, görsel kayıtları, çağrı merkezi görüşmelerimize dair ses kayıtları, kıyafet dahil her türlü ürüne ve hizmete ilişkin alışveriş alışkanlığı-tercihleri, beğenileri ve ilgili yorumları, yararlanılan/katılınan kampanya, yarışma, anket vb.leri ile içerikleri, fatura içerikleri, ödeme yöntemleri, şikayet – iade ve benzeri nedenlerle paylaştığınız şifre gibi gizli bilgiler hariç kart ve hesap bilgileri, eski ve yeni cep/ev/iş telefon/faks numaraları, mail adresleri, elektronik ticari ve sair iletişimlere yaklaşım-aksiyonlar, çeşitli amaçlarla kullanılan sabit ve mobil cihaz ad(lar)ı, türü, modeli ve kodları, tanımlama bilgileri (çerez, web tarayıcı işaretleri-bilgisi, IP, kablolu-kablosuz ağ bağlantı bilgisi vb), reklam tanıtıcısı bilgileri, sosyal medya profil ve hesap bilgileri-işlemleri ile konum verilerinizden oluşan kişisel bilgilerinizin toplanma yöntemi ve hukuki sebebi, hangi amaçla işleneceği ve kimlere hangi amaçla aktarılabileceği hususlarında tarafınıza böylece bilgi verilmesinin yanı sıra; kişisel bilgilerinizin işlenip işlenmediğini, işlenmişse buna ilişkin bilgileri, amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını, yurt içinde ve dışında aktarıldığı üçüncü kişileri öğrenme, bilme ve tüm bu hususlarda bilgi talep etme haklarına, keza eksik veya yanlış işlenmiş olmaları halinde düzeltilmesini, kanuni şartlarına ve yöntemine uygun olarak silinmesini veya yok edilmesini ve bu durumun verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, ayrıca, bilgilerinizin otomatik sistemler ile analiz edilmesi sureti ile aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebi ile zarara uğramanız halinde giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu, tüm bu konularda Veri Sorumlusu Şirketimiz’e başvurabileceğinizi bilgilerinize sunarız.

Yukarıdaki hususlar kişisel verilere ilişkin aydınlatma yükümlülüğümüz gereği bilgilerinize sunulmakla beraber, mevzuatın ilgili kişiden açık rıza alınmaksızın işlenmesine (aktarımlar dahil) imkan verdiği haller dışındaki her türlü kişisel veri işlemleri için izin alındığını ve izinsiz işlenme yapılmadığını bilmenizi rica ederiz.

Bu çerçevede izniniz rica edilen hallerde, söz konusu izni uygulaması varsa ilgili internet Sitemizde ve yine uygulaması varsa ( yazılı-imzalı izin ile aynı hukuki nitelik-değerde olmak üzere) dijital ortamda da verebilirsiniz. Şöyle ki; sitemizdeki ve anılan sitelerdeki kişisel veri işlem bilgilendirmelerini değerlendirmiş olarak, tablet, cep telefonu ekranlarında ya da beyan edeceğiniz cep telefonunuza kısa mesajla gönderilen linkte bilginize sunulan izin metnini incelemenizden sonra, uygun bulmuş iseniz, bilgilerinizin doğruluğunu ekranda ya da dijital ortamda teyit ettikten sonra işlemleri (prosedürüne ve tercihinize göre ekrandan ve/veya cep telefonunuzdan) yaptığınızda izin-onay işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bunun dışında, böyle bir uygulama mevcut olanlar için geçerli olmak üzere, dilediğiniz her zaman ilgili web sitelerimize ulaşarak izin-onay işlemlerini yapabilirsiniz.

Şirketimiz ilgili mevzuat uyarınca ve kişisel veri saklama-imha politikalarında öngöreceği periyodlarda kişisel bilgileri kısmen/tamamen imha (silme, yok etme veya anonimleştirme) işlemleri yapabileceği gibi Ziyaretçiler arzu ettikleri her zaman ve hiçbir gerekçe göstermeksizin aşağıda belirtilen iletişim kanallarından Şirketimize ulaşarak ve gereken kanuni-teknik prosedürleri yerine getirerek kişisel veri işlenmelerini ve/veya taraflarına ticari elektronik iletişimleri durdurabilirler. Bu husustaki açık bildirim-taleplerine göre, kişisel veri işlemleri ve/veya belirttiği kanallar için tarafına iletişimler yasal azami süre içinde durdurulur (yasalara göre mümkün-gereken veya yükümlü olunan kişisel veri işlemeleri ve iletişimler devam eder). Ziyaretçi dilerse ayrıca, hukuken muhafazası gereken ve/veya mümkün olanlar haricindeki bilgileri, veri kayıt sisteminden silinir ya da yok edilir veya aynı amacı sağlamak üzere kimliği belirli olmayacak biçimde anonim hale getirilir. Bu hususlardaki başvuru ve talepler yasal azami süreler içinde yerine getirilecek yahut hukuki gerekçesi tarafına açıklanarak kabul edilmeyebilecektir (İlgili kanuni haklar saklıdır).

(Bilgisayar ve diğer cihazlarınızdaki çerezler ve bildirimlere ilişkin bilgilendirmeler, bunları düzenlemek için yapabileceğiniz işlemler yukarıda belirtilmiştir).

Üçüncü Kişilere Ait Siteler-Dijital Platformlar ve Uygulamalar

Sitemizden (mobil versiyonları dahil) ulaşılan diğer sitelerde kendilerine ait gizlilik-güvenlik politikaları, kullanım, iletişim ve kişisel veri işlenme şartları geçerlidir; reklam, banner, içerik görmek veya başka herhangi bir amaç ile ulaşılan web sitelerinden bilgi kullanımları, keza sitelerin (ve sair dijital platformların) etik ilkeleri, gizlilik-güvenlik prensipleri, kişisel veri saklama ve imha politikaları, servis kalitesi, kullanım şartları, çerezleri-web işaretçileri ve benzerleri, bildirimleri-önerileri ve diğer uygulamaları sebebi ile oluşabilecek ihtilaf, maddi-manevi zarar ve kayıplardan Şirketimiz sorumlu değildir.

Sorumluluk

Ziyaretçilerin Sitemizden veya Sitemizde link verilen diğer sitelerden / mobil uygulamalardan / her türlü bildirimlerden ve Şirketimize ait diğer birim-mecralardan edindikleri bilgiler, taraflarına elektronik iletişimi yapılan bilgilendirme, tanıtım ve reklamlar, keza her türlü öneriler çerçevesinde aldıkları kararlardan, bunlara göre yaptıkları her türlü işlem ve uygulama ile sonuçlarından Ziyaretçiler sorumludurlar.

Herhangi bir Sitemiz Ziyaretçisinin hukuki/fiili ehliyet durumunu bilemeyeceğimizden, çocukların ve diğer reşit olmayan kişilerin kullanımları, bilgileri ve bunların işlenme-işlemleri hususunda sorumluluk kanuni temsilcilerine ait olup kişisel verilerine (ve duruma göre keza iletişimlere) ilişkin haklarını da kanuni temsilcileri marifetiyle kullanabilirler.

Site İçeriği Üzerinde Haklar

Sitemizdeki her türlü bilgi ve içerik ile bunların düzenlenmesi, revizyonu ve kısmen/tamamen kullanımı konusunda; Şirketimizin anlaşmasına göre diğer üçüncü şahıslara ait olanlar hariç; tüm fikri-sınai haklar ve mülkiyet hakları Şirketimize aittir.

Değişiklikler

Şirketimiz gizlilik, kişisel veri saklama-kullanım ve imha politikası ve Site kullanım şartları gibi konularda, keza sunacağı ürün, hizmet ve fırsatlarda, kampanya vb. durumlarda gerekli görebileceği her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar; bu değişiklikler Şirketimizce internet sitemizden veya diğer uygun yöntemler ile duyurulduğu andan itibaren geçerli olur.

Tüm bu konularda ek bilgi istemlerinizi, her türlü talep ve şikayetlerinizi aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşarak Şirketimize bildirebilirsiniz. İlgili talebin yasalar gereği belirli bir prosedürde yapılması gereken hallerde söz konusu prosedüre uyulması gerekir.

Şirket : Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti

Bağlı Grup Şirketler :

Adres : Altunizade Mah. Sırmaperde Sok. No:25 Üsküdar / İstanbul

Telefon : +90 216 457 0073

İnternet Adresi : www.thegamify.com