Oyun İncelemesi

Oyunlarda Yer Alan Ünlüler - Hollywoord Versiyonu

Bu yazımızda sizler için oyunlarda yer alan ünlülere yer verdik. Kit Harington'dan Keanu Reeves'e kadar pek çok ünlü oyunlarda ses ya da görüntü olarak yer aldı.

Geçmişte zaten ünlü isimlerin oyun karakterlerine sesleriyle hayat verdiğine birçok kez şahit olmuştuk, fakat son dönemde birçok yıldız oyunlarda kendi simalarıyla da boy gösteriyor.

Sürekli güncellenen oyun dünyasında MoCap (Motion Caption) gibi teknolojilerle insan suratı dijital ortamda yeni hareket setlerine yerleştirilerek modellenebiliyor ve bu sayede ışıl ışıl Hollywood dünyasının ünlü aktör ve aktrislerini de birbirinden farklı oyunlarda çeşitli karakterlerde görebiliyoruz. Bu yazımızda sizler için Hollywood içerisinde rol almış ünlü aktörlerin oyun dünyasındaki karakterlerine kısa bir bakış atacağız. O halde beklemeden sizleri yazımıza alayım efendim.

Call of Duty: Advanced Warfare - Kevin Spacey

Ünlü Hollywood yıldızlarının seslerine yer verme konusunda epey deneyimli olan Call of Duty serisi 2014 yılında işi bambaşka bir boyuta taşıdı. FPS denildiğinde ilk akla gelen oyunların başında gelen Call of Duty serisinin bu oyunu, hikâyeyi farklı bir boyuta taşıyor. 2056 yılında geçen oyunun senaryosunun başında Atlas şirketi ve çevresindeki olaylar yer alıyor.

İki Oscar ödüllü aktör Kevin Spacey ise Call of Duty: Advanced Warfare oyununa hem sesiyle hem de görüntüsüyle konuk oldu. Oyunun kötü adamı olan Jonathan Irons'a hayat veren ünlü oyuncu, 21. yüzyılın ortasında yaşanan savaşta karşımızda yer aldı. Özetle oyunun kötü adamı Kevin Spacey oldu yani. Spacey, bütün oyun boyunca Avengers’da Loki’nin saydığı argümanları dizdi diyebiliriz. Yani oyuncu tercihi heyecanlandırıcı da, ortada yine farklı bir şey yok. Ünlü aktör Kevin Spacey ve Troy Baker’ın dahil olmasıyla oldukça etkili sinematiklere sahip olan Call of Duty: Advanced Warfare, oynanış olarak yine bildiğiniz gibi.

Call of Duty: Infinite Warfare - Kit Harington

Bir tarafta tüm zamanların en çok sevilmiş dizilerinden Game of Thrones'un jönü, diğer tarafta video oyun piyasasının en çok kazanan serisi! Bu iki muazzam gücün bir araya gelmesi tabii ki kozmik fırtınalara vesile oldu! Kozmik demişken, bu Call of Duty oyununun uzayda geçtiğini biliyorsunuz değil mi? Yakışıklı oyuncu Kit Harrington oyunun başrolünde yer alıyor ve alelade göreceğimiz bir karakterden ziyade kötü bir karakteri canlandırıyor. Klasik Call of Duty diyelim, yine yakışıklı ve ünlü oğlanı kötü adam yapmış. 

Game of Thrones’un gözbebeği, herkesin sevgili Lord Kumandan’ı ve Kuzeyin Kralı Kit Harrington bu lakapların hepsini hak etmişti ama ne yazık ki Kit, Call of Duty’nin tam olarak cıvıdığı bir yerde sahneye çıktığı için burada çok etkileyici olamadı. Salen Kotch karakterini oynayan ünlü aktör, güneş sistemini ele geçirmeye çalışan bir birliğin lideri olarak karşımıza çıkıyor ve oyunda çarpışacağımız güç olan Settlement Defense Front’ta bolca görüyoruz kendisini.

Far Cry 6 - Giancarlo Esposito

İşte karşınızda Altın Küre gibi birçok ödül kazanmış ve ABD'nin en sevilen dizilerinden biri olan Breaking Bad'in uyuşturucu baronu Gustavo 'Gus' Fring'i oynayan aktör Giancarlo Esposito ve onun hayat verdiği sigma Anton Castillo karakteri... Bu karakter bu oyunda yanıyor diyebiliriz. Bildiğin yanıyor... Giancarlo Esposito bu oyunda Castillo karakteri ile epey karizmatik, ama bir yandan da korkutucu bir kötü adam olabilmeyi başarmış. Bu adam en kaliteli kötü adamlara hayat vermek için gelmiş dünyaya. Bir de işin enteresan noktası şu, Ubisoft oyuna başlamasına rağmen bir süredir giriş yapmayan kişilere Anton Castillo'nun ağzından atarlı giderli e-postalar gönderiyor. Şaka değil. Bu e-postalarda Castillo'nun zaferini ilan ettiğini ve oyuncunun oynadığı karakterin kendisini alt edemediğini, bu yüzden de gözümüzün yaşına bakmadan aşağıladığını görüyoruz. Provoke ediliyoruz yani bu karakter tarafından.

Eğer oyuncu iyi bir ilerleme kaydetmişse daha da fena, çünkü Castillo bu kez daha meydan okuyan bir tonla karşımıza çıkıyor. El Presidente'den gelen mesajlar, oyuncunun Far Cry 6'da ne kadar ilerlediğine bağlı olarak değişiyor tabii ki. Örneğin, iki bölge aldıysanız, "Benden iki bölge aldın seni gerilla, ama hepsini geri alacağım. Seni tarihten sileceğim. Kimse ismini bilmeyecek." diyen Castillo, oyunu erkenden bırakan oyunculara ise güç gösterisi yapmayı tercih ediyor: "Merhaba Rojas. Yara'nın kontrolünü bana verdiğin için teşekkür ederim. Çok kasma, buraların emin eller altında olduğuna emin olabilirsin." Bu mesajların altında ise Ubisoft'un oyuncuları aşağılayarak gaza getirme ve motive etme çalışması var, ama bu teknik tanıdık bir simayı gözünüzde canlandırmadı mı? Evet, o... GRANDE Terim!

Cyberpunk 2077 - Keanu Reeves

Gelelim Cyberpunk 2077'a... 2077’ın ana kahramanlarından biri olan Johnny Silverhand birçok Cyberpunk çizgi romanında ve hayran kurgusunda yer almıştı aslında, fakat modern bir kurguda ilk kez tanık olduk diyebiliriz. Kim peki bu Keanu Reeves, ay pardon, Johnny Silverhand? Johnny Silverhand hükümetin yozlaşmış davası için savaşmayı reddeden bir asker kaçağıdır. Her şeyin mümkün olduğu fütürist dünyada yozlaşmış hükümete karşı savaştığı hayatını oyun boyunca gözlemliyoruz. Bu karakter oyunda fazlasıyla önemli bir rol oynuyor, hatta ana karakter kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz. E bu durumda da bu karakter için Keanu Reeves gibi hem yakışıklı, hem popüler, hem de bu kadar sevilen bir oyuncuyu modellemek bizce fazlasıyla etkili olmuş.

Johnny Silverhand, karizmatik bir NPC veya güçlü bir yol arkadaşından daha fazlası, bu yüzden Keanu Reeves bu role cuk oturmuş diyoruz ve bu seçimlerinden ötürü CD Projekt Red'i tebrik ediyoruz. Yalnız oyun çıktıktan sonra şöyle bir sorun çıktı, Keanu Reeves'in hayranları oyuna Johnny Silverhand ile cinsel ilişkiye girebildiğin bir mod getirdi! Evet, yanlış duymadın. E koyarsan Keanu'yu böyle olur işte. Neyse ki hallettiler sonra, Keanu Reeves ile öyle ayıp münasebetlere artık giremiyoruz.

Death Stranding - Norman Reedus & Mads Mikkelsen

Efsane oyun tasarımcısı Hideo Kojima'nın en yeni oyunu Death Stranding adeta bir yıldızlar geçidi! Kimleri arasan var yahu. Kojima'nın KONAMI’den ayrıldıktan sonraki ilk denemesi olan Death Stranding, 2016’da duyurulmuştu. Tanıtım videosunun sonunda Norman Reedus’u gören izleyiciler heyecandan komalık olup büyük bir alkış tufanı koparmıştı, e tabi sonra haliyle oyun daha bir merakla beklenir olmuştu. Daha sonra, oyuncu kadrosuna Rogue One ve Doctor Strange'den tanıdığımız Mad Mikkelsen'ı de katan oyun 2019 yılında piyasaya çıktı ve bayağı pozitif yorumlar aldı. TWD dizisinin vazgeçilmez ismi Norman Reedus, girdiği her rolle harikalar yaratan Mads Mikkelsen, ünlü yönetmen Guillermo del Toro, oyun dünyasının vazgeçilmez ismi Troy Baker, James Bond filmlerinden tanıdığımız Léa Seydoux ve daha nicesi... Üf, kadroya bak be!

Fakat biz bugün burada sadece başrol olan iki ismi anacağız. Başrolümüz Norman Reedus, Sam Porter Bridges karakterine hayat vermekte. Sam, bu oyunda topluluklar arasındaki bağlantıyı sağlamakla olan kişi konumunda. Gel gelelim Mads abimizin rolüne... Kendisi yeni doğan oğlunu, oğlu üzerinde deney yapmak isteyen bilim adamlarından kurtarmaya çalışan bir özel kuvvetler yüzbaşısı olan Clifford Unger’ı oynuyor. Bu adamın tipine silik ve ezik bir rol gitmezdi zaten, iyi seçim diyoruz ve ilerliyoruz.

Until Dawn - Rami Malek

Dünyanın bir ucundaki kelebeğin kanat çırpmasının dünyanın diğer ucunda fırtınaya yol açması şeklinde tasvir edilen, dünyadaki en ufak bir değişimin, zincirleme olaylar şeklinde tahmin edilemeyecek boyutlardaki değişimlere neden olabileceğini açıklayan etkiye kelebek etkisi denir. E tamam Gamify'cım, bundan bize ne dediğini duyar gibiyim. Beklersen konuya gireceğim. Hikayemiz 8 arkadaşın toplanıp Hannah ve Beth ismindeki ikiz kardeşlerin ölümünden 1 yıl geçtikten sonra tekrar bir araya gelmesiyle başlıyor ve kelebek etkisini konu alıyor. Mr. Robot ile ünlenen Rami Malek ise bu elemanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Cool ama donuk suratı bu kalp ritmini bozan oyuna tam gitmiş diyebiliriz, aynı zamanda çok da iyi bir iş çıkarmış. Until Dawn’ın elindeki en güçlü koz da ve Rami Malek gibi Amerikan dizi/film yıldızlarını barındıran oyuncu kadrosu olmuş. Until Dawn atmosferi ile bizi içine çeken bir oyun. Bu doğrultuda tanınmış oyuncuların yüzlerinin birebir yansıtılmış olması bizim oyunun içine girmemizi kolaylaştırmış ve inandırıcılığı arttırmış durumda.

Fallout: New Vegas - Matthew Perry

İlk Fallout oyunu bilgisayar oyunları tarihinde çok önemli bir mihenk taşıdır çünkü “öldü” denilen RPG piyasasını yeniden canlandırmakla kalmamış, aynı zamanda bu türe muhteşem yenilikler getirmiştir. Bunun yanı sıra yakaladığı bu başarı ile Baldur’s Gate, Neverwinter Nights, Planescape: Torment gibi pek çok efsane yapımın da önünü açmıştır. Kısacası yaşayan bir efsanedir Fallout serisi… New Vegas’taki olaylar 2281 yılında yani Fallout 3’teki olaylardan 4 yıl, Büyük Savaş’tan ise 204 yıl sonra gerçekleşiyor. Senaryo icabı bu kez bulunduğumuz bölge Mojave çölleri ve Vegas civarı… Burada kimi görüyoruz dersin? Friends dizisinden tanıdığımız Matthew Perry!

Meğerse Matthew Perry bu oyunun çok büyük bir hayranıymış ve Bethesda'nın bu teklifini alınca havalara uçmuş! Hatta Ellen'ın programında, "Bu video oyununu o kadar sık oynadım ve oynarken elimi o kadar ciddi şekilde yaraladım ki bir el doktoruna gidip elime iğne yaptırmak zorunda kaldım çünkü bu video oyununa bayılıyorum" demiş. İşte, insan işini böyle severek yaptığında ortaya muazzam işler çıkıyor.

Beyond: Two Souls - William Dafoe & Elliot Page

Bize göre William Dafoe oyunculuk denen kavramın tanımıdır, kralıdır, üstadıdır. Girdiği tüm rollerde harika performans gösteren bir isimdir. En ufak mimiğiyle bile insana duyguyu mükemmel geçirebilir. E Quantic Dream de aptal değil, bunu düşünmüş ve William Dafoe abimizi seçerek mükemmel bir iş çıkarmış. Gel gelelim William Dafoe abimizin oyun içerisindeki rolüne... Nathan Dawkins karakterine can veren William Dafoe, Paranormal Aktivite Departmanı’nda araştırmacı olarak çalışan biridir. Aynı zamanda ana karakterimiz Jodie’nin de vekil babasıdır. Böyle güzel bir aktörün bir gün Hideo Kojima ile çalışmasını da çok isterim.

Bununla sınırlı mı sandın? Elliot Page de Beyond: Two Souls içerisinde Jodie Holmes karakterine hayat vermişti. Doğduğundan beri Aiden adında bir ruh ile bağlı olan Jodie, birtakım olaylar sonucu doktor Nathan Dawkins tarafından bakım altına alınır. Jody’nin hikayesi de tam burada başlar. Elliot da bu sürekli hikayenin içerisinde güzel bir rol almış, ama bizi asıl bitiren William Dafoe'nun doktor karizması oldu.

Detroit Become Human - Jesse Williams

Detroit: Become Human’da android üçlüsü olan Connor'ın, Kara'nın ve Markus'un (aha bu işte Jesse Williams) interaktif ve birbirleriyle paralel hikayesi işleniyor. Oyun boyunca bu karakterleri kontrol ediyoruz ancak Quantic Dream oyunlarından alışıldığı üzere birçok noktada tercihler yapmamız gerekiyor ve vereceğimiz kararlar oyunun gidişatını direkt olarak etkiliyor. Biz de böylesini sevmiyor muyuz zaten?

Oyunun en sakin anında, çok sıradan görünen bir ayrıntıyı zaman kaybetmemek için pas geçebilirsin tabii ki ama en beklenmedik anda içine düşeceğin bir durumun olumsuz sonuçlanmasına da sırf bu yüzden sebep olabilirsin, dikkat derim. Hal böyle olunca oyun boyunca gözünü dört açmalı ve karar verirken çok dikkatli olmalısın. Oyunun konusu ve gidişatı hakkında spoiler vermeyeceğiz ama oyuncuyu birçok kez vicdan ve mantık arasında ikilemde bırakıyor ki bu sayede nasıl biri olduğumuzu da keşfedebiliyoruz aslında. Jesse Williams'ın performansına gelirsek, bu üçlü arasından bizim tercihimiz Markus'u oynamak. Bir android ancak bu kadar yakışıklı olabilirdi.

Assassin's Creed - Kristen Bell

En güzelini tabii ki en sona sakladık... Bilindiği üzere ilk Assassin’s Creed oyunu, iki parçadan oluşan bir kurguya sahipti. Bir yandan geçmişe gidip Altair ile suikastlarımızı yapıyor, diğer yandan ise Desmond Miles ile gelecekte bir dizi deneye tabii tutuluyorduk. Assassin’s Creed 2'de ise Ezio adlı bir suikastçıyı kontrol ediyoruz, hem de The Good Place ve Frozen'daki rolleriyle tanıdığımız aktris Kristen Bell'in seslendirmesi eşliğinde!

İlk yapımı oynayanların hatırlayacağı üzere, Bell'in sesi daha önce de kullanılmıştı. Desmond Miles ile gelecekte oynadığımız görevlerde Kristen Bell, Lucy Stillman karakterine ses veriyordu. Gerçi sadece ses vermekle kalmıyordu, hareketlerini ve yüzünü de bu karaktere emanet ediyordu. Dr. Warren Vidic’in asistanı olarak oyunun ana karakteri olan Desmond’a genetik belleğine erişmesinde yardım ediyordu. Bell, karaktere sonraki yıllarda çıkan birkaç devam oyununda da hayat verdi. Performansı çok sevilince bu rolüne Assassin’s Creed II ve Assassin’s Creed: Brotherhood'ta da devam etti. Yalnız çok merak ettiğimiz bir konu var; acaba Kristen Bell mi AC serisini yoksa AC serisi mi Kristen Bell'i daha çok sevmemize neden oldu?

KVKK AYDINLATMA METNİ ve HAKLAR

Gizlilik Kuralları, Site Kullanım Şartları ve İletişimler ile Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme

Değerli Site Ziyaretçilerimiz, Kullanıcılarımız, Müşterilerimiz, Üyelerimiz;

Gizlilik Kurallarımız, İletişimler, Site Kullanım Şartları ve Kişisel Verilerinizin İşlenmesi ile ilgili uygulamalarımız ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki haklarınız hususunda sizleri bilgilendirmek istemekteyiz.

Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti’ye ait ve bağlı grup şirketlerinin temsilen kurulan www.thegamify.com .Sitemizde (mobil uygulaması dahil), ziyaretçi-üye-müşteri (bundan böyle kısaca Ziyaretçi(ler) diye anılacaktır) bilgilerinin gizliliği, kişisel verilerin (bilgilerin) korunması, saklanması, işlenmesi-kullanımı-imhası, ticari elektronik iletişimler ve diğer hususlarda, aşağıda cari esasları belirtilen Gizlilik Kuralları-Politikası ve Uygulama-Kullanım Şartları geçerlidir.

Bilgilerin Korunması

Bu sitede, ziyaretçiler tarafından verilen ve edinilen bilgilerin ve işlemlerinin güvenliği için gerekli önlemler bilgi ve işlemin mahiyetine göre Şirketimiz veya ilgili kuruluş tarafından sistemlerde ve internet altyapısında, teknolojik imkanlar ve maliyet unsurları dahilinde, uygun teknik ve idari yöntemler ile alınmıştır.

Sitemize üyelik, talep ve şikayetlerinizi iletme veya bilgi güncelleme amacıyla girdiğiniz bilgiler, diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez.

Bilgilerin Toplama Yöntemleri, İşlenme-Aktarım Amacı ve Kişisel Veri İşlemleri

Gizliliğin korunması için gereken tedbirler alınmak ve kişisel verilerin işlenmesine dair tüm yasal ilkeler ile kişisel veri saklama-imha politikalarına uygun olmak üzere; kanunen zorunlu ise veya zorunlu olmayan bazı uygulamalar için de ayrıca izni de rica edilerek; Ziyaretçilerimizin sanal işletmeleri ziyaret, varsa alışveriş ve iletişim bilgileri ile aşağıda detaylı belirtilen diğer kişisel bilgileri, Veri Sorumlusu Şirketimiz ve ortakları-iş ortakları, halefleri, servis sağlayıcıları-tedarikçileri ve belirlenecek (sosyal medya-online reklam işletmecileri dahil) diğer işlenme amacının gerektirdiği üçüncü kişiler/kuruluşlar (duruma göre veri sorumluları, işleyenler ve/veya alıcı grupları) tarafından ve arasında, gerek grup şirketlerimizden satın aldıkları veya ilgilendikleri ürün-hizmetler ile ilgili müşteri deneyimleri, tüketici hakları, müşteri/üye hizmetleri ve bunlara ilişkin ticari-mali ve hukuki sorumluluk-yükümlülüklerin gerçekleştirilmesine dair yasal nedenlerle, gerek genel ve kişiye özel ürün-hizmet ve imkanlardan yararlandırılabilmeleri için ve gerek ise her türlü ürün-hizmet tanıtımı, reklam, iletişim, promosyon, satış, pazarlama, müşteri kartı, kredi kartı ve kullanıcı/üyelik/müşteri bilgilendirmeleri, işlemleri ve uygulamaları yapılması amacıyla,

Burada belirtilen ve ayrıca kanunlarda kişisel verilerin işlenebileceği ve aktarılabileceği açıkça öngörülen hallerde, bilgilerin tarafınca alenileştirildiği durumlarda, her türlü tüketici, üyelik ve diğer sözleşmelerin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olarak sözleşme taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olduğu hallerde, keza veri sorumlusu/işleyen olarak her türlü hukuki yükümlülükleri yerine getirebilme için zorunlu durumlarda, ayrıca hakların tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu olduğu durumlar ile temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla veri sorumlusu/işleyen olarak burada ve yasalarda öngörülmüş meşru menfaatler için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu/gerekli olduğu hallerde, kısmen veya tamamen otomatik olan/olmayan toplama yöntemleri ile (Ziyaretçilerin Şirketimize ve yukarıda anılan kuruluşlara sözlü/yazılı verdikleri bilgilerden, sanal mağazaları ve/veya bulundukları fiziki-sanal ortamları, mobil uygulamaları dahil olmak üzere internet sitelerini ziyaretlerinden ve içerik incelemelerinden, sosyal medya ve reklam ağı işletmecilerine ait sitelerdeki üyelik ve işlem bilgilerinden, Şirketimiz ve yukarıda anılan kuruluşlar nezdindeki (fiziki ve sanal/dijital) üye/kullanıcı ve çağrı merkezi işlemleri ile alışverişlere ve müşteri memnuniyetine dair ödeme-tahsilat-teslimat-şikayet-kampanya-anket işlemleri ve bunların yasal mali belgeleri ile diğer belgeleri-kayıtlarından, ayrıca sabit-mobil nitelikli internet ve iletişim cihazlarının ve/veya mobil uygulamaların muhtelif ortamlarda ve yerde kullanımlarında oluşan/edinilen yazılı, sözlü, görsel ve teknik verilerden) temin, devralınma, yasal azami süreler aşılmamak üzere ve bilginin mahiyetine göre işlenme amacına uygun olarak öngörülecek süre ile yurt içinde ve dışında yazılı/manyetik arşivlere kaydedilme, depolanma, saklanma, muhafaza, elde edilebilir hale getirilme, kullanılma, güncellenme, değiştirilme, birleştirilme, yeniden düzenlenme, sınıflandırılma, açıklanma, yukarıda anılan kişiler/kuruluşlar itibari ile (yurt içinde-dışına) paylaşım, aktarım, aktarılma, transfer, imha (yok edilme, silinme veya anonimleştirme) işlemleri ve kanunlara uygun sair yöntemler ile işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir (Bundan böyle hepsini birlikte ifade etmek üzere "işlenme" veya "işlem(e)" diye anılacaktır).

Ziyaretçilerin Şirketimize, diğer grup şirketlerine, bayileri ve her türlü anlaşmalı kuruluşlarına ait etkinlikleri ile içinde yer aldıkları yapıları-siteleri ziyaretlerine ve buralardan alışverişlerine dair her türlü kişisel olan-olmayan bilgiler de (konum verileri, incelenen ürünler, etkinlikler ve etkinlik konusu ürün-tutar bilgileri dahil) cihazlarında ilgili fonksiyonlar açık ise bluetooth ve genel-özel kablosuz ağ bağlantılarından uygun teknik yöntemler ile alınabilir, yukarıdaki paragrafta belirtilen çerçevede anılan kuruluşlarca yurt içinde ve dışında işlenebilir, aktarılabilir.

Sitemizde Tanımlama Bilgisi (Çerez vb.) Uygulaması

www.thegamify.com sitemizde (mobil uygulamaları dahil tüm dijital platformlarında) muhtelif türde çerezler kullanılmaktadır. Bunlar oturum çerezleri, kalıcı çerezler, zorunlu çerezler, işlevsellik çerezleri, analiz çerezleri, ticari çerezler ve üçüncü parti çerezleri gibi tanımlama bilgileridir.

Çerezler ziyaret edilen internet sitesinin düzgün bir şekilde çalışmasını ve geliştirilmesini, kullanıcı deneyiminin kişiselleştirilmesini ve iyileştirilmesini, siteleri oturum açmadan ziyaret edebilmesini ve/veya tarafına (duruma göre internet tarayıcı ve/veya ilgili mobil uygulama kapalı olsa dahi görebileceği) ticari-sosyal amaçlı bildirimler yollanmasını ve genel olarak site kullanıcıları-ziyaretçilerine gerek ilgili sitede, gerek başkalarına ait sitelerde (sosyal medya-ağlar ve online reklam ağları dahil) genel ya da özelleştirilmiş bilgilendirmeler, reklam ve tanıtımlar sunulmasını-iletilmesini sağlamak amacıyla bilgisayarlara ve mobil cihazlara yerleştirilen küçük veri parçacıklarıdır.

Çerezler bilgisayar-cihazlarda, varsa kanuni azami süre aşılmamak kaydıyla, amaca uygun bir süre ile tutulurlar.

Sitemizi (mobil versiyonları dahil) kullanan Ziyaretçiler yukarıda belirtilen uygulamayı, keza ilgili tanımlama bilgilerinin burada, kişisel veri mevzuatında ve bu bilgilendirme metninin diğer kısımlarında çeşitli bilgileriniz için öngörülen amaçlarla ve kapsamda-şartlarda işlenmesini (bu çerçevede üçüncü kişilere aktarım-paylaşımları ve kullanmaları dahil) kabul etmiş sayılırlar.

Ziyaretçiler istedikleri her zaman cihazlarındaki program ve/veya işletim sistemi ve/veya internet tarayıcısının ayarlarından çerezleri düzenleyerek kaldırabilirler ve/veya anılan bildirimleri durdurabilirler (Bu takdirde Sitemizin/ilgili cihazın/programın arzu edildiği gibi çalışmayabileceği ve/veya bildirim içeriklerinden haberdar olunamayacağı bilinmelidir).

İletişimler

Ziyaretçilerimiz ile, yine kanunlara uygun şekilde, her türlü ürün ve hizmetlere ilişkin tanıtım, reklam, iletişim, promosyon, satış ve pazarlama amacıyla, kredi kartı ve üyelik/müşteri bilgilendirme, işlem, uygulamaları için Şirketimiz ve diğer grup Şirketlerince SMS/kısa mesaj, anlık bildirim, otomatik arama, bilgisayar, telefon, e-posta/mail, faks, (cihazınızda açık ise) her türlü bildirimler, bluetooth, diğer her türlü genel-özel kablosuz ağlar ve diğer elektronik iletişim araçları ile sosyal, ticari ve sair elektronik iletişimler yapılabilir, Ziyaretçilere ticari elektronik iletiler gönderilebilir.

İşlenen - Aktarılan Kişisel Verileriniz ve Kişisel Verilerinize Dair Kanuni Haklarınız

Değerli Ziyaretçimiz, isim, soyisim, rumuz, yaş/doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, evlilik tarihi, çocuk durumu, sahip olunan ulaşım aracı, yaşanılan bölge, etkinlik yaptığınız sitemize ilişkin bilgiler, etkinlik detaylarınız, varsa teslimat adresiniz, eğitim düzeyi, meslek/iş, kültürel, sanatsal, sportif, tatil vs. ilgi alanları-hobiler ve alışveriş alışkanlıkları gibi demografik üye/kullanıcı/müşteri bilgileri, özel-resmi kimlik, kimlik no. ve vergi bilgileri, fotoğraf, (güvenlik amaçlı) istek, şikayetlerinizi bildirdiğiniz yazılı, görsel kayıtları, çağrı merkezi görüşmelerimize dair ses kayıtları, kıyafet dahil her türlü ürüne ve hizmete ilişkin alışveriş alışkanlığı-tercihleri, beğenileri ve ilgili yorumları, yararlanılan/katılınan kampanya, yarışma, anket vb.leri ile içerikleri, fatura içerikleri, ödeme yöntemleri, şikayet – iade ve benzeri nedenlerle paylaştığınız şifre gibi gizli bilgiler hariç kart ve hesap bilgileri, eski ve yeni cep/ev/iş telefon/faks numaraları, mail adresleri, elektronik ticari ve sair iletişimlere yaklaşım-aksiyonlar, çeşitli amaçlarla kullanılan sabit ve mobil cihaz ad(lar)ı, türü, modeli ve kodları, tanımlama bilgileri (çerez, web tarayıcı işaretleri-bilgisi, IP, kablolu-kablosuz ağ bağlantı bilgisi vb), reklam tanıtıcısı bilgileri, sosyal medya profil ve hesap bilgileri-işlemleri ile konum verilerinizden oluşan kişisel bilgilerinizin toplanma yöntemi ve hukuki sebebi, hangi amaçla işleneceği ve kimlere hangi amaçla aktarılabileceği hususlarında tarafınıza böylece bilgi verilmesinin yanı sıra; kişisel bilgilerinizin işlenip işlenmediğini, işlenmişse buna ilişkin bilgileri, amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını, yurt içinde ve dışında aktarıldığı üçüncü kişileri öğrenme, bilme ve tüm bu hususlarda bilgi talep etme haklarına, keza eksik veya yanlış işlenmiş olmaları halinde düzeltilmesini, kanuni şartlarına ve yöntemine uygun olarak silinmesini veya yok edilmesini ve bu durumun verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, ayrıca, bilgilerinizin otomatik sistemler ile analiz edilmesi sureti ile aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebi ile zarara uğramanız halinde giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu, tüm bu konularda Veri Sorumlusu Şirketimiz’e başvurabileceğinizi bilgilerinize sunarız.

Yukarıdaki hususlar kişisel verilere ilişkin aydınlatma yükümlülüğümüz gereği bilgilerinize sunulmakla beraber, mevzuatın ilgili kişiden açık rıza alınmaksızın işlenmesine (aktarımlar dahil) imkan verdiği haller dışındaki her türlü kişisel veri işlemleri için izin alındığını ve izinsiz işlenme yapılmadığını bilmenizi rica ederiz.

Bu çerçevede izniniz rica edilen hallerde, söz konusu izni uygulaması varsa ilgili internet Sitemizde ve yine uygulaması varsa ( yazılı-imzalı izin ile aynı hukuki nitelik-değerde olmak üzere) dijital ortamda da verebilirsiniz. Şöyle ki; sitemizdeki ve anılan sitelerdeki kişisel veri işlem bilgilendirmelerini değerlendirmiş olarak, tablet, cep telefonu ekranlarında ya da beyan edeceğiniz cep telefonunuza kısa mesajla gönderilen linkte bilginize sunulan izin metnini incelemenizden sonra, uygun bulmuş iseniz, bilgilerinizin doğruluğunu ekranda ya da dijital ortamda teyit ettikten sonra işlemleri (prosedürüne ve tercihinize göre ekrandan ve/veya cep telefonunuzdan) yaptığınızda izin-onay işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bunun dışında, böyle bir uygulama mevcut olanlar için geçerli olmak üzere, dilediğiniz her zaman ilgili web sitelerimize ulaşarak izin-onay işlemlerini yapabilirsiniz.

Şirketimiz ilgili mevzuat uyarınca ve kişisel veri saklama-imha politikalarında öngöreceği periyodlarda kişisel bilgileri kısmen/tamamen imha (silme, yok etme veya anonimleştirme) işlemleri yapabileceği gibi Ziyaretçiler arzu ettikleri her zaman ve hiçbir gerekçe göstermeksizin aşağıda belirtilen iletişim kanallarından Şirketimize ulaşarak ve gereken kanuni-teknik prosedürleri yerine getirerek kişisel veri işlenmelerini ve/veya taraflarına ticari elektronik iletişimleri durdurabilirler. Bu husustaki açık bildirim-taleplerine göre, kişisel veri işlemleri ve/veya belirttiği kanallar için tarafına iletişimler yasal azami süre içinde durdurulur (yasalara göre mümkün-gereken veya yükümlü olunan kişisel veri işlemeleri ve iletişimler devam eder). Ziyaretçi dilerse ayrıca, hukuken muhafazası gereken ve/veya mümkün olanlar haricindeki bilgileri, veri kayıt sisteminden silinir ya da yok edilir veya aynı amacı sağlamak üzere kimliği belirli olmayacak biçimde anonim hale getirilir. Bu hususlardaki başvuru ve talepler yasal azami süreler içinde yerine getirilecek yahut hukuki gerekçesi tarafına açıklanarak kabul edilmeyebilecektir (İlgili kanuni haklar saklıdır).

(Bilgisayar ve diğer cihazlarınızdaki çerezler ve bildirimlere ilişkin bilgilendirmeler, bunları düzenlemek için yapabileceğiniz işlemler yukarıda belirtilmiştir).

Üçüncü Kişilere Ait Siteler-Dijital Platformlar ve Uygulamalar

Sitemizden (mobil versiyonları dahil) ulaşılan diğer sitelerde kendilerine ait gizlilik-güvenlik politikaları, kullanım, iletişim ve kişisel veri işlenme şartları geçerlidir; reklam, banner, içerik görmek veya başka herhangi bir amaç ile ulaşılan web sitelerinden bilgi kullanımları, keza sitelerin (ve sair dijital platformların) etik ilkeleri, gizlilik-güvenlik prensipleri, kişisel veri saklama ve imha politikaları, servis kalitesi, kullanım şartları, çerezleri-web işaretçileri ve benzerleri, bildirimleri-önerileri ve diğer uygulamaları sebebi ile oluşabilecek ihtilaf, maddi-manevi zarar ve kayıplardan Şirketimiz sorumlu değildir.

Sorumluluk

Ziyaretçilerin Sitemizden veya Sitemizde link verilen diğer sitelerden / mobil uygulamalardan / her türlü bildirimlerden ve Şirketimize ait diğer birim-mecralardan edindikleri bilgiler, taraflarına elektronik iletişimi yapılan bilgilendirme, tanıtım ve reklamlar, keza her türlü öneriler çerçevesinde aldıkları kararlardan, bunlara göre yaptıkları her türlü işlem ve uygulama ile sonuçlarından Ziyaretçiler sorumludurlar.

Herhangi bir Sitemiz Ziyaretçisinin hukuki/fiili ehliyet durumunu bilemeyeceğimizden, çocukların ve diğer reşit olmayan kişilerin kullanımları, bilgileri ve bunların işlenme-işlemleri hususunda sorumluluk kanuni temsilcilerine ait olup kişisel verilerine (ve duruma göre keza iletişimlere) ilişkin haklarını da kanuni temsilcileri marifetiyle kullanabilirler.

Site İçeriği Üzerinde Haklar

Sitemizdeki her türlü bilgi ve içerik ile bunların düzenlenmesi, revizyonu ve kısmen/tamamen kullanımı konusunda; Şirketimizin anlaşmasına göre diğer üçüncü şahıslara ait olanlar hariç; tüm fikri-sınai haklar ve mülkiyet hakları Şirketimize aittir.

Değişiklikler

Şirketimiz gizlilik, kişisel veri saklama-kullanım ve imha politikası ve Site kullanım şartları gibi konularda, keza sunacağı ürün, hizmet ve fırsatlarda, kampanya vb. durumlarda gerekli görebileceği her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar; bu değişiklikler Şirketimizce internet sitemizden veya diğer uygun yöntemler ile duyurulduğu andan itibaren geçerli olur.

Tüm bu konularda ek bilgi istemlerinizi, her türlü talep ve şikayetlerinizi aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşarak Şirketimize bildirebilirsiniz. İlgili talebin yasalar gereği belirli bir prosedürde yapılması gereken hallerde söz konusu prosedüre uyulması gerekir.

Şirket : Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti

Bağlı Grup Şirketler :

Adres : Altunizade Mah. Sırmaperde Sok. No:25 Üsküdar / İstanbul

Telefon : +90 216 457 0073

İnternet Adresi : www.thegamify.com