Oyun İncelemesi Overwatch 2

Overwatch 2 İncelemesi

Blizzard'ın çok oyunculu nişancı oyununun devamı olan Overwatch 2 incelemesini sizlerle paylaşıyoruz. Karakterlerden özelliklere kadar her şey burada.

Overwatch 2 gerçekten bir devam oyunu mu? Blizzard'ın çok oyunculu nişancı oyununun 2019'da piyasaya sürülmesinden sonra ikincisi ilgiyle bekleniyordu ve ikincisinin, mevcut Overwatch'un tamamen yerini alacağı konuşuluyordu. Diyebiliriz ki, orijinali zaten halihazırda çok eğlenceli olan bu oyunun yoğun, nüanslı ve parlak renkli takım tabanlı savaşlarının düzeni tamamen değişmese de yine de yeterince yenilik getirilmiş ve bambaşka ayrıntılarla size öncekinden farklı deneyimler sunacak.

Overwatch 2'de ne gibi farklılıklar var?

Overwatch 2, Blizzard Entertainment'ın beğenilen takım tabanlı oyununun dünyanın dört bir yanında geçecek devam oyunu olarak bir süredir bekleniyordu. Orijinal oyunun savaşla yoğrulmuş temellerinin üstüne oturan Overwatch 2, oyuncuların elde ettiği her şeyi yepyeni bir rekabet ve takım oyunu çağına aktarıyor. Overwatch 2 sonunda bir PvE modu içerecek ancak 2023’te bir zamana kadar yayınlanmayacak. Bu arada sadece PvP tarafını oynayabileceğiz. Bize göre, PvE bu oyunun önemli bir parçası olacak, bu yüzden oyunun sunduğu şeylerin sadece yarısını gözden geçiriyormuşuz gibi hissediyoruz. Bu yüzden, PvE modu çıkış yapana kadar, hevesli bir Overwatch meraklısının dizginsiz düşüncelerini merak ediyorsanız, incelememize geçelim.

Oyuncular PvP modlarında diğer oyunculara karşı mücadele edecek ve Overwatch evrenini yepyeni bir bakış açısı ile keşfedecekler diyebiliriz. Dünyanın kahramanları güçlerini birleştirecek, seviye atlayacak ve gezegenin dört bir yanını saran tehditlere karşı birlikte mücadele edecekler. Overwatch 2'nin ücretsiz oynanabilen bir oyun olarak piyasaya sürülmesiyle gündemimizde daha büyük bir soru oluştu: bu yeni fikirler ve güncellemeler Overwatch kitlesi tarafından beğenilecek mi? Overwatch gerçekten oynadığımız en eğlenceli oyunlardan biri, bu yüzden ikincisinden beklentimiz haliyle çok büyük. Zaten Blizzard, burada kendisi için inanılmaz derecede yüksek bir çıta belirledi.

Overwatch 2'ye genel bakış

Birbirinden farklı üç tane Overwatch 2 şampiyonu oyunun en çok dikkat çeken unsurlarından biri oldu, ama biz en çok Kiriko oynamayı sevdik. Shimada ikilisi Genji ve Hanzo ile bir arada olan, cesur bir Japon destek kahramanı olan Kiriko, Battle Pass‘te ilk aşama olduğu için açmak zor değil onu baştan söyleyelim. Kiriko ise oynaması çok zevkli geldi bize, özellikle de ana DPS karakteri olarak. Kiriko'nun şifası Moira’nınkine çok benziyor; sol mouse tuşunu basılı tutarsan müttefiklere bir dizi şifa sağlıyorsun. Sağ tıklama, bir şifacı için sağlam bir hasar olan iki atışla düşmanların kafasını kesebilecek ölümcül ninja yıldızları atmanızı sağlıyor. Ulti kısmı ise mükemmel diyebiliriz. Güzel animasyonlu ve inanılmaz derecede güçlü olan Kiriko ultisi, bir dizi geleneksel torii kapısından hızla geçen, oyuncuları hızlandıran ve yeniden yüklenme hızını artıran çarpıcı bir akuamarin tilki fırlatıyor. Vallahi düşmanı ezmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı, bu yüzden çok fazla Kiriko oynayacağımızı söyleyebiliriz Gamify ailesi olarak. Blizzard nihayet support takılanların ve şifacı oynamak isteyenlerin yüzünü güldürdü.

Overwatch 2'de günlük, haftalık, rekabetçi, ömür boyu ve kahramanlara özel meydan okuma görevleri bulunuyor. Bunları bitirerek savaş bileti için tecrübe puanı kazanabiliyorsun, ki biz bunu yapmayı gayet ez bulduk. Günde üç tane günlük görev bitirirsen 9.000 EXP elde ediyorsun. Savaş bileti de 10.000 EXP ile seviye atlatılabiliyor. Zaten üç görevi yaparken, eksik olan tecrübe puanını da çok kolaylıkla elde edebiliyorsun. Yani, günde sadece yarım saat bu oyunu oynayıp, 1 seviye atlayabilmek mümkün. Problem şu ki seviye atladığın zaman Overwatch 2, seni hiçbir şekilde ödüllendirmiyor. Ücretsiz savaş biletine sahipsen zaten nadiren değerli bir ödül elde ediyorsun. İki kelimeden oluşan karakter monologları, hiçbir amacı olmayan spreyler veya profil kartının arka planı için ucuz bir sanat tasarımı ilgini çekiyorsa bilemem ama biz böyle bir video oyununda düzenli olarak daha anlamlı şeylerle ödüllendirilmeyi tercih ederiz. İşin kötüsü, savaş biletini satın alsan bile bu durum pek düzelmiyor; yine genellikle çöp seviyesindeki şeyler ile ödüllendiriliyorsun. Bu açıdan Overwatch 2 tam olarak beklentimizi karşılamadı diyebiliriz.

Ücretli savaş biletinde her 10 seviye başına belki 1, en fazla 2 tane ilgi çekici ödül bulunuyor. Eğer bu durum moralini bozduysa, maalesef bir moral bozucu haberim daha var. Haftalık görevleri yaparak, bu görevlerin her birinden 5.000 EXP elde edebiliyorsun. Bu güzel bir şey ama çoğu haftalık görev “casual” bir oyuncu için 7 günde bitirilebilecek şeyler değil, ki bu oyun takım temelli bir deneyim sunduğu için deneyimli oyuncular da takım arkadaşlarına bağlı olarak 7 günde 20 kere galibiyet elde edemeyebilir. Velev ki görevleri kazandınız... 4, 8 ve 11 adet görev tamamladığınız zaman mikro ödeme birimi kazanıyorsun ya hani, hemen sevinme. Overwatch 2 oyununda 4 adet haftalık görev tamamlamak 30 Coin, 8 adet görev tamamlamak 20 Coin, 11 adet görev tamamlamak da 10 Coin kazandırıyor. Yoo, yanlış yazmadım. Gerçekten de daha fazla görev kazandıkça, elde ettiğin ödül düşüyor ve katiyen yükselmiyor. Eğer oyunu düzenli olarak, güzel bir şekilde oynarsan, haftada 60 Coin kazanıyorsun. Oyunun mikro ödeme mağazasından alabileceğiniz bir karakter görünümü ise “epic” seviye için 1000 Coin, “legendary” seviye için de 1900 Coin civarında. Yani, çok daha fazla zaman isteyen haftalık görevleri yaptığını zaman da pek ödüllendirilmiyorsun. 

Overwatch 2 lansmanında 35 kahramanın tamamı gösterildi

Orijinalini hiç oynamamış insanlar bile Overwatch’un ne olduğunu biliyordur, nasıl karakterler ve ne gibi hikayeler barındırdığını mutlaka duymuştur, çünkü Overwatch takım ruhunun çok önemli olduğu, işbirliği yapmaya ve takım olmaya vurgu yapan, canlı, ödüllendirici ama aynı zamanda cezalandırıcı bir sisteme sahip çok sevilen bir takım tabanlı nişan oyunu ve 2016'da piyasaya sürüldüğünden beri epey popüler. Bu yüzden ikinci oyunu sevenleri tarafından merakla bekleniyordu. Overwatch 2'de orijinalinde de olduğu gibi yine arkadaşlarınızla 30 küsur kahramandan oluşan bir ekip oluşturarak harita boyunca bir yüke eşlik etmek veya bir hedef alanı ele geçirip düşmana karşı tutmak gibi görevleri tamamlamak için savaşacaksın. Orijinaline nazaran Overwatch 2'de maçlar daha hızlı, telaşlı ve çok eğlenceli.

Overwatch 2’nin maçlarına getirdiği en büyük değişiklik, yeni 5v5 takım kompozisyonu olmuş diyebiliriz. Overwatch’da kahramanlar üç sınıfa ayrılıyordu: Tank, Hasar ve Destek. Sistem Overwatch 2'de de aynı. Overwatch 1’de maçlar 6v6’ydı ve en yaygın kompozisyon her zaman her kahraman sınıfından iki taneydi, bu Overwatch’un ana rol sırası modu tarafından zorunlu kılınan bir sistemdi. Overwatch 2 ise tank rollerinden birini kaldırılmış, Blizzard Entertainment tarafından bize öyle uygun görülmüş. Bir de Overwatch 2'de düşman saldırısına karşı bir noktayı korumak ilkine nazaran daha zor gibi. Overwatch 2'nin oynaması ücretsiz bir oyun olmasının dışında, devam oyunuyla gelen açık ara en büyük sarsıntı, geleneksel 6v6 maçlarından daha küçük bir 5v5 formatına geçiş oldu diye düşünüyoruz. Arenada artık iki oyuncu daha az olacağız. 

Biz Overwatch 2’nin animasyonlarını, ses kalitesini, ve oynanış şeklini orijinaline göre daha da kaliteli bulduk. Kahramanların daha da çok olmasının ve artık daha da iyi görünmelerinin yanında bir de yenilenen haritaların büyüleyici ve ayrıntılı bir şekilde tasarlandığını da göze direkt çarpıyor. Overwatch 2'de orijinaline nazaran özellikle birinci şahıs animasyonları harika ve ses tasarımı enfes diyebiliriz. Blizzard abimiz burada orijinal kahramanlardan birkaçında büyük değişiklikler yapmış. Misal, Bastion artık minigununu kullanırken hareket edebiliyor, fakat bu hareket artık sadece birkaç saniye sürüyor. Doomfist ise artık Damage değil, Tank. Kendisi bir sonraki Rocket Punch’ını emdiği hasarla güçlendirirken, ona büyük hasar azaltma sağlayan yeni bir Güç Bloğu yeteneğine sahip artık. Orisa, belki de hepsinden daha büyük bir değişim geçirdi diyebiliriz. Orisa'nın artık yeni bir birincil silahı, güçlü bir cirit atma beceri atışı yeteneği, gelen mermileri ala D.Va engelleyen bir cirit döndürme yeteneği ve yakındaki düşmanları çeken ve birkaç saniye sonra büyük hasar veren yeni bir Ultimate'ı var.

5v5, Overwatch 2'yi orijinalindeki meta bataklığından tamamen kurtardı mı?

Takım kompozisyonları artık iki hasar, iki destek ve sadece bir tank karakterinden oluşuyor. Bu, şu anda oynanabilir 10 tank kahramanından yalnızca birinin aynı anda oyunda olabileceği anlamına gelirken, eski tarz Overwatch'ta tank kahramanları büyük ölçüde ana tanklar arasında bölünüyor (örneğin, alanı kontrol eden ve aranızda bariyer görevi gören Winston ve Reinhardt gibi.) Overwatch 2 ile bu çizgi daha da yumuşadı ve bu yeni güncelleme ile muhtemelen tüm tankların savaşta daha aktif bir rol oynaması hedeflendi. 5v5 değişikliklerinin hem avantajı hem dezavantajı olduğunu düşünüyoruz. Dezavantajından yukarıda bahsettik, bu güncel sistem 6v6'ya alışan oyuncu kitlesini bir miktar üzebilir. Avantajına gelirsek de, bir DPS oyuncusu olarak sizi daha agresif olmaya zorluyor, daha da mücadele olanağı sağlıyor ve olaylara daha stratejik yaklaşmanıza sebep oluyor, özellikle de yeni skor tablosu müttefiklerinizi besleyip beslemediğinizi göstermediği için çok daha kritik bir durum oluşturmuş diyebiliriz rahatlıkla.

Overwatch'a dair en sevdiğimiz şeylerden biri karakterlerinin çeşitliliği ve Overwatch 2'de de birbirinden tamamen farklı bu kadar geniş bir kahraman kadrosuna sahip olmanın gerçekten inanılmaz olduğunu görüyoruz. Gördüğümüz kadarıyla, yeni kahramanlar metayı tamamen kırmak yerine rahatça sığdırıyor gibi görünüyor. Overwatch 2’nin yeni güncelleme modeli, daha fazla yeni kahraman da dahil olmak üzere her dokuz haftada bir sağlıklı bir yeni içerik enjeksiyonu vaat ediyor.

Ekip kompozisyonundaki bu büyük değişiklik, karakterlerin güncellenen yetenekleri ve daha da ayrıntıyı içerisinde barındıran harita Overwatch 2'yi öncekinden ayıran en önemli şeyler diyebiliriz. Overwatch 2'de 1v1 dövüşlere eskisinden daha fazla önem veriliyor, bu da rekabeti ve agresifliği güçlendiriyor bizce. Öte yandan, Overwatch 2, onu nişancı oyunları arasında benzersiz kılan taktiksel takım oyunu sisteminden yavaş yavaş uzaklaşıyor gibi gözüktü bize. 5v5'e geçiş sürecinde o tatmin edici takım merkezli heyecanın bir kısmı kaybolmuş gibi geliyor. Maçlar ilkine göre daha uzun, taktik savaşlarından ziyade ölüm maçı çarpışmalarına benziyor sanki. Blizzard belli ki maçları daha da ciddiye alalım, daha da vakit ayıralım, kafayı kıralım, sinir hastası olalım istemiş. Karakterlerin tamamen Blizzard'ın yeni 5v5 vizyonuna uyması için güncellendiğine inanıyoruz. Overwatch'un en sağlam savunma kahramanlarından biri olan Orisa, Overwatch 2'nin tank oyuncuları tarafından nasıl oynanması gerektiği konusunda en önemli değişimden geçti diyebiliriz. 

Özet geçmek gerekirse, konu ödüllendirilme ve ilerleme hissi olduğu zaman Overwatch 2 beklentilerimizi pek karşılamayacak gibi görünüyor fakat diğer tüm konularda yaşayacağınız deneyim orijinal Overwatch ile neredeyse aynı; bonusu olarak animasyonlar ve grafikler daha da kaliteli ve karakterler daha da ayrıntılı. Bu yüzden zaten oturmuş Overwatch kitlesi yeni oyuna hiçbir sorun yaşamadan geçiş yapacaktır diye umuyoruz. Zaten oyun ücretsiz, denemekte ne zarar var? İşte bu ücretsiz olma durumu yüzünden meraklı oyuncular da bu yapıta hiçbir şey kaybetmeden göz atabilir. Overwatch 2 için gördüğümüz tek sorun harcanan zamanın sadece 10 Cent olması, bu kez Blizzard Entertainment biraz cimri davranmış.

KVKK AYDINLATMA METNİ ve HAKLAR

Gizlilik Kuralları, Site Kullanım Şartları ve İletişimler ile Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme

Değerli Site Ziyaretçilerimiz, Kullanıcılarımız, Müşterilerimiz, Üyelerimiz;

Gizlilik Kurallarımız, İletişimler, Site Kullanım Şartları ve Kişisel Verilerinizin İşlenmesi ile ilgili uygulamalarımız ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki haklarınız hususunda sizleri bilgilendirmek istemekteyiz.

Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti’ye ait ve bağlı grup şirketlerinin temsilen kurulan www.thegamify.com .Sitemizde (mobil uygulaması dahil), ziyaretçi-üye-müşteri (bundan böyle kısaca Ziyaretçi(ler) diye anılacaktır) bilgilerinin gizliliği, kişisel verilerin (bilgilerin) korunması, saklanması, işlenmesi-kullanımı-imhası, ticari elektronik iletişimler ve diğer hususlarda, aşağıda cari esasları belirtilen Gizlilik Kuralları-Politikası ve Uygulama-Kullanım Şartları geçerlidir.

Bilgilerin Korunması

Bu sitede, ziyaretçiler tarafından verilen ve edinilen bilgilerin ve işlemlerinin güvenliği için gerekli önlemler bilgi ve işlemin mahiyetine göre Şirketimiz veya ilgili kuruluş tarafından sistemlerde ve internet altyapısında, teknolojik imkanlar ve maliyet unsurları dahilinde, uygun teknik ve idari yöntemler ile alınmıştır.

Sitemize üyelik, talep ve şikayetlerinizi iletme veya bilgi güncelleme amacıyla girdiğiniz bilgiler, diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez.

Bilgilerin Toplama Yöntemleri, İşlenme-Aktarım Amacı ve Kişisel Veri İşlemleri

Gizliliğin korunması için gereken tedbirler alınmak ve kişisel verilerin işlenmesine dair tüm yasal ilkeler ile kişisel veri saklama-imha politikalarına uygun olmak üzere; kanunen zorunlu ise veya zorunlu olmayan bazı uygulamalar için de ayrıca izni de rica edilerek; Ziyaretçilerimizin sanal işletmeleri ziyaret, varsa alışveriş ve iletişim bilgileri ile aşağıda detaylı belirtilen diğer kişisel bilgileri, Veri Sorumlusu Şirketimiz ve ortakları-iş ortakları, halefleri, servis sağlayıcıları-tedarikçileri ve belirlenecek (sosyal medya-online reklam işletmecileri dahil) diğer işlenme amacının gerektirdiği üçüncü kişiler/kuruluşlar (duruma göre veri sorumluları, işleyenler ve/veya alıcı grupları) tarafından ve arasında, gerek grup şirketlerimizden satın aldıkları veya ilgilendikleri ürün-hizmetler ile ilgili müşteri deneyimleri, tüketici hakları, müşteri/üye hizmetleri ve bunlara ilişkin ticari-mali ve hukuki sorumluluk-yükümlülüklerin gerçekleştirilmesine dair yasal nedenlerle, gerek genel ve kişiye özel ürün-hizmet ve imkanlardan yararlandırılabilmeleri için ve gerek ise her türlü ürün-hizmet tanıtımı, reklam, iletişim, promosyon, satış, pazarlama, müşteri kartı, kredi kartı ve kullanıcı/üyelik/müşteri bilgilendirmeleri, işlemleri ve uygulamaları yapılması amacıyla,

Burada belirtilen ve ayrıca kanunlarda kişisel verilerin işlenebileceği ve aktarılabileceği açıkça öngörülen hallerde, bilgilerin tarafınca alenileştirildiği durumlarda, her türlü tüketici, üyelik ve diğer sözleşmelerin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olarak sözleşme taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olduğu hallerde, keza veri sorumlusu/işleyen olarak her türlü hukuki yükümlülükleri yerine getirebilme için zorunlu durumlarda, ayrıca hakların tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu olduğu durumlar ile temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla veri sorumlusu/işleyen olarak burada ve yasalarda öngörülmüş meşru menfaatler için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu/gerekli olduğu hallerde, kısmen veya tamamen otomatik olan/olmayan toplama yöntemleri ile (Ziyaretçilerin Şirketimize ve yukarıda anılan kuruluşlara sözlü/yazılı verdikleri bilgilerden, sanal mağazaları ve/veya bulundukları fiziki-sanal ortamları, mobil uygulamaları dahil olmak üzere internet sitelerini ziyaretlerinden ve içerik incelemelerinden, sosyal medya ve reklam ağı işletmecilerine ait sitelerdeki üyelik ve işlem bilgilerinden, Şirketimiz ve yukarıda anılan kuruluşlar nezdindeki (fiziki ve sanal/dijital) üye/kullanıcı ve çağrı merkezi işlemleri ile alışverişlere ve müşteri memnuniyetine dair ödeme-tahsilat-teslimat-şikayet-kampanya-anket işlemleri ve bunların yasal mali belgeleri ile diğer belgeleri-kayıtlarından, ayrıca sabit-mobil nitelikli internet ve iletişim cihazlarının ve/veya mobil uygulamaların muhtelif ortamlarda ve yerde kullanımlarında oluşan/edinilen yazılı, sözlü, görsel ve teknik verilerden) temin, devralınma, yasal azami süreler aşılmamak üzere ve bilginin mahiyetine göre işlenme amacına uygun olarak öngörülecek süre ile yurt içinde ve dışında yazılı/manyetik arşivlere kaydedilme, depolanma, saklanma, muhafaza, elde edilebilir hale getirilme, kullanılma, güncellenme, değiştirilme, birleştirilme, yeniden düzenlenme, sınıflandırılma, açıklanma, yukarıda anılan kişiler/kuruluşlar itibari ile (yurt içinde-dışına) paylaşım, aktarım, aktarılma, transfer, imha (yok edilme, silinme veya anonimleştirme) işlemleri ve kanunlara uygun sair yöntemler ile işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir (Bundan böyle hepsini birlikte ifade etmek üzere "işlenme" veya "işlem(e)" diye anılacaktır).

Ziyaretçilerin Şirketimize, diğer grup şirketlerine, bayileri ve her türlü anlaşmalı kuruluşlarına ait etkinlikleri ile içinde yer aldıkları yapıları-siteleri ziyaretlerine ve buralardan alışverişlerine dair her türlü kişisel olan-olmayan bilgiler de (konum verileri, incelenen ürünler, etkinlikler ve etkinlik konusu ürün-tutar bilgileri dahil) cihazlarında ilgili fonksiyonlar açık ise bluetooth ve genel-özel kablosuz ağ bağlantılarından uygun teknik yöntemler ile alınabilir, yukarıdaki paragrafta belirtilen çerçevede anılan kuruluşlarca yurt içinde ve dışında işlenebilir, aktarılabilir.

Sitemizde Tanımlama Bilgisi (Çerez vb.) Uygulaması

www.thegamify.com sitemizde (mobil uygulamaları dahil tüm dijital platformlarında) muhtelif türde çerezler kullanılmaktadır. Bunlar oturum çerezleri, kalıcı çerezler, zorunlu çerezler, işlevsellik çerezleri, analiz çerezleri, ticari çerezler ve üçüncü parti çerezleri gibi tanımlama bilgileridir.

Çerezler ziyaret edilen internet sitesinin düzgün bir şekilde çalışmasını ve geliştirilmesini, kullanıcı deneyiminin kişiselleştirilmesini ve iyileştirilmesini, siteleri oturum açmadan ziyaret edebilmesini ve/veya tarafına (duruma göre internet tarayıcı ve/veya ilgili mobil uygulama kapalı olsa dahi görebileceği) ticari-sosyal amaçlı bildirimler yollanmasını ve genel olarak site kullanıcıları-ziyaretçilerine gerek ilgili sitede, gerek başkalarına ait sitelerde (sosyal medya-ağlar ve online reklam ağları dahil) genel ya da özelleştirilmiş bilgilendirmeler, reklam ve tanıtımlar sunulmasını-iletilmesini sağlamak amacıyla bilgisayarlara ve mobil cihazlara yerleştirilen küçük veri parçacıklarıdır.

Çerezler bilgisayar-cihazlarda, varsa kanuni azami süre aşılmamak kaydıyla, amaca uygun bir süre ile tutulurlar.

Sitemizi (mobil versiyonları dahil) kullanan Ziyaretçiler yukarıda belirtilen uygulamayı, keza ilgili tanımlama bilgilerinin burada, kişisel veri mevzuatında ve bu bilgilendirme metninin diğer kısımlarında çeşitli bilgileriniz için öngörülen amaçlarla ve kapsamda-şartlarda işlenmesini (bu çerçevede üçüncü kişilere aktarım-paylaşımları ve kullanmaları dahil) kabul etmiş sayılırlar.

Ziyaretçiler istedikleri her zaman cihazlarındaki program ve/veya işletim sistemi ve/veya internet tarayıcısının ayarlarından çerezleri düzenleyerek kaldırabilirler ve/veya anılan bildirimleri durdurabilirler (Bu takdirde Sitemizin/ilgili cihazın/programın arzu edildiği gibi çalışmayabileceği ve/veya bildirim içeriklerinden haberdar olunamayacağı bilinmelidir).

İletişimler

Ziyaretçilerimiz ile, yine kanunlara uygun şekilde, her türlü ürün ve hizmetlere ilişkin tanıtım, reklam, iletişim, promosyon, satış ve pazarlama amacıyla, kredi kartı ve üyelik/müşteri bilgilendirme, işlem, uygulamaları için Şirketimiz ve diğer grup Şirketlerince SMS/kısa mesaj, anlık bildirim, otomatik arama, bilgisayar, telefon, e-posta/mail, faks, (cihazınızda açık ise) her türlü bildirimler, bluetooth, diğer her türlü genel-özel kablosuz ağlar ve diğer elektronik iletişim araçları ile sosyal, ticari ve sair elektronik iletişimler yapılabilir, Ziyaretçilere ticari elektronik iletiler gönderilebilir.

İşlenen - Aktarılan Kişisel Verileriniz ve Kişisel Verilerinize Dair Kanuni Haklarınız

Değerli Ziyaretçimiz, isim, soyisim, rumuz, yaş/doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, evlilik tarihi, çocuk durumu, sahip olunan ulaşım aracı, yaşanılan bölge, etkinlik yaptığınız sitemize ilişkin bilgiler, etkinlik detaylarınız, varsa teslimat adresiniz, eğitim düzeyi, meslek/iş, kültürel, sanatsal, sportif, tatil vs. ilgi alanları-hobiler ve alışveriş alışkanlıkları gibi demografik üye/kullanıcı/müşteri bilgileri, özel-resmi kimlik, kimlik no. ve vergi bilgileri, fotoğraf, (güvenlik amaçlı) istek, şikayetlerinizi bildirdiğiniz yazılı, görsel kayıtları, çağrı merkezi görüşmelerimize dair ses kayıtları, kıyafet dahil her türlü ürüne ve hizmete ilişkin alışveriş alışkanlığı-tercihleri, beğenileri ve ilgili yorumları, yararlanılan/katılınan kampanya, yarışma, anket vb.leri ile içerikleri, fatura içerikleri, ödeme yöntemleri, şikayet – iade ve benzeri nedenlerle paylaştığınız şifre gibi gizli bilgiler hariç kart ve hesap bilgileri, eski ve yeni cep/ev/iş telefon/faks numaraları, mail adresleri, elektronik ticari ve sair iletişimlere yaklaşım-aksiyonlar, çeşitli amaçlarla kullanılan sabit ve mobil cihaz ad(lar)ı, türü, modeli ve kodları, tanımlama bilgileri (çerez, web tarayıcı işaretleri-bilgisi, IP, kablolu-kablosuz ağ bağlantı bilgisi vb), reklam tanıtıcısı bilgileri, sosyal medya profil ve hesap bilgileri-işlemleri ile konum verilerinizden oluşan kişisel bilgilerinizin toplanma yöntemi ve hukuki sebebi, hangi amaçla işleneceği ve kimlere hangi amaçla aktarılabileceği hususlarında tarafınıza böylece bilgi verilmesinin yanı sıra; kişisel bilgilerinizin işlenip işlenmediğini, işlenmişse buna ilişkin bilgileri, amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını, yurt içinde ve dışında aktarıldığı üçüncü kişileri öğrenme, bilme ve tüm bu hususlarda bilgi talep etme haklarına, keza eksik veya yanlış işlenmiş olmaları halinde düzeltilmesini, kanuni şartlarına ve yöntemine uygun olarak silinmesini veya yok edilmesini ve bu durumun verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, ayrıca, bilgilerinizin otomatik sistemler ile analiz edilmesi sureti ile aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebi ile zarara uğramanız halinde giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu, tüm bu konularda Veri Sorumlusu Şirketimiz’e başvurabileceğinizi bilgilerinize sunarız.

Yukarıdaki hususlar kişisel verilere ilişkin aydınlatma yükümlülüğümüz gereği bilgilerinize sunulmakla beraber, mevzuatın ilgili kişiden açık rıza alınmaksızın işlenmesine (aktarımlar dahil) imkan verdiği haller dışındaki her türlü kişisel veri işlemleri için izin alındığını ve izinsiz işlenme yapılmadığını bilmenizi rica ederiz.

Bu çerçevede izniniz rica edilen hallerde, söz konusu izni uygulaması varsa ilgili internet Sitemizde ve yine uygulaması varsa ( yazılı-imzalı izin ile aynı hukuki nitelik-değerde olmak üzere) dijital ortamda da verebilirsiniz. Şöyle ki; sitemizdeki ve anılan sitelerdeki kişisel veri işlem bilgilendirmelerini değerlendirmiş olarak, tablet, cep telefonu ekranlarında ya da beyan edeceğiniz cep telefonunuza kısa mesajla gönderilen linkte bilginize sunulan izin metnini incelemenizden sonra, uygun bulmuş iseniz, bilgilerinizin doğruluğunu ekranda ya da dijital ortamda teyit ettikten sonra işlemleri (prosedürüne ve tercihinize göre ekrandan ve/veya cep telefonunuzdan) yaptığınızda izin-onay işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bunun dışında, böyle bir uygulama mevcut olanlar için geçerli olmak üzere, dilediğiniz her zaman ilgili web sitelerimize ulaşarak izin-onay işlemlerini yapabilirsiniz.

Şirketimiz ilgili mevzuat uyarınca ve kişisel veri saklama-imha politikalarında öngöreceği periyodlarda kişisel bilgileri kısmen/tamamen imha (silme, yok etme veya anonimleştirme) işlemleri yapabileceği gibi Ziyaretçiler arzu ettikleri her zaman ve hiçbir gerekçe göstermeksizin aşağıda belirtilen iletişim kanallarından Şirketimize ulaşarak ve gereken kanuni-teknik prosedürleri yerine getirerek kişisel veri işlenmelerini ve/veya taraflarına ticari elektronik iletişimleri durdurabilirler. Bu husustaki açık bildirim-taleplerine göre, kişisel veri işlemleri ve/veya belirttiği kanallar için tarafına iletişimler yasal azami süre içinde durdurulur (yasalara göre mümkün-gereken veya yükümlü olunan kişisel veri işlemeleri ve iletişimler devam eder). Ziyaretçi dilerse ayrıca, hukuken muhafazası gereken ve/veya mümkün olanlar haricindeki bilgileri, veri kayıt sisteminden silinir ya da yok edilir veya aynı amacı sağlamak üzere kimliği belirli olmayacak biçimde anonim hale getirilir. Bu hususlardaki başvuru ve talepler yasal azami süreler içinde yerine getirilecek yahut hukuki gerekçesi tarafına açıklanarak kabul edilmeyebilecektir (İlgili kanuni haklar saklıdır).

(Bilgisayar ve diğer cihazlarınızdaki çerezler ve bildirimlere ilişkin bilgilendirmeler, bunları düzenlemek için yapabileceğiniz işlemler yukarıda belirtilmiştir).

Üçüncü Kişilere Ait Siteler-Dijital Platformlar ve Uygulamalar

Sitemizden (mobil versiyonları dahil) ulaşılan diğer sitelerde kendilerine ait gizlilik-güvenlik politikaları, kullanım, iletişim ve kişisel veri işlenme şartları geçerlidir; reklam, banner, içerik görmek veya başka herhangi bir amaç ile ulaşılan web sitelerinden bilgi kullanımları, keza sitelerin (ve sair dijital platformların) etik ilkeleri, gizlilik-güvenlik prensipleri, kişisel veri saklama ve imha politikaları, servis kalitesi, kullanım şartları, çerezleri-web işaretçileri ve benzerleri, bildirimleri-önerileri ve diğer uygulamaları sebebi ile oluşabilecek ihtilaf, maddi-manevi zarar ve kayıplardan Şirketimiz sorumlu değildir.

Sorumluluk

Ziyaretçilerin Sitemizden veya Sitemizde link verilen diğer sitelerden / mobil uygulamalardan / her türlü bildirimlerden ve Şirketimize ait diğer birim-mecralardan edindikleri bilgiler, taraflarına elektronik iletişimi yapılan bilgilendirme, tanıtım ve reklamlar, keza her türlü öneriler çerçevesinde aldıkları kararlardan, bunlara göre yaptıkları her türlü işlem ve uygulama ile sonuçlarından Ziyaretçiler sorumludurlar.

Herhangi bir Sitemiz Ziyaretçisinin hukuki/fiili ehliyet durumunu bilemeyeceğimizden, çocukların ve diğer reşit olmayan kişilerin kullanımları, bilgileri ve bunların işlenme-işlemleri hususunda sorumluluk kanuni temsilcilerine ait olup kişisel verilerine (ve duruma göre keza iletişimlere) ilişkin haklarını da kanuni temsilcileri marifetiyle kullanabilirler.

Site İçeriği Üzerinde Haklar

Sitemizdeki her türlü bilgi ve içerik ile bunların düzenlenmesi, revizyonu ve kısmen/tamamen kullanımı konusunda; Şirketimizin anlaşmasına göre diğer üçüncü şahıslara ait olanlar hariç; tüm fikri-sınai haklar ve mülkiyet hakları Şirketimize aittir.

Değişiklikler

Şirketimiz gizlilik, kişisel veri saklama-kullanım ve imha politikası ve Site kullanım şartları gibi konularda, keza sunacağı ürün, hizmet ve fırsatlarda, kampanya vb. durumlarda gerekli görebileceği her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar; bu değişiklikler Şirketimizce internet sitemizden veya diğer uygun yöntemler ile duyurulduğu andan itibaren geçerli olur.

Tüm bu konularda ek bilgi istemlerinizi, her türlü talep ve şikayetlerinizi aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşarak Şirketimize bildirebilirsiniz. İlgili talebin yasalar gereği belirli bir prosedürde yapılması gereken hallerde söz konusu prosedüre uyulması gerekir.

Şirket : Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti

Bağlı Grup Şirketler :

Adres : Altunizade Mah. Sırmaperde Sok. No:25 Üsküdar / İstanbul

Telefon : +90 216 457 0073

İnternet Adresi : www.thegamify.com