Oyun Sözlüğü Sözlük Konsol

Konsol Savaşları Nedir?

Konsol savaşları nedir, konsollar neden savaşır, kaç cephede savaşmışlar ve bu savaşların sonucunda tam olarak neler yaşanmış şeklindeki ilginç bir konudaki enteresan sorular ve sonuçların hepsini inceleyip cevapları sıralıyoruz.

Konsol savaşları büyük video oyunu konsolu üreticileri arasındaki devam eden bir mücadeledir. Oyun konsolu üreticisi olan şirketler arasındaki rekabeti ifade eden bu “savaş” bazı cephelerde sonlanmış olsa da bazı şirketler arasında on yılı aşkın süredir devam etmektedir. Konsol savaşlarının zengin ve birden fazla nesil oyun konsolunu kapsayan bir geçmişi vardır. Sony, Microsoft ve Nintendo gibi şirketlerin pazar payı ve hakimiyet için mücadele ettikleri bu savaşta maalesef Sega az önce adını saydığımız diğer üç şirket kadar başarılı olamamıştır.

Konsol Savaşlarının Tarihi

Konsol savaşının tarihinden bahsedecek olursak önce en başa dönmemiz doğru olacaktır. Oyun konsolu pazarı 1972'de ilk ev konsolu olan Magnavox Odyssey'in piyasaya sürülmesiyle başlamıştır. Sonrasında pazara daha fazla üretici girdikçe ve teknoloji geliştikçe, tüketici pazarında rekabet eden benzer özelliklere sahip konsol şirketleri birbirleriyle pazar payı için mücadele etmeye başlamışlardır.

Tek bir baskın liderin olmadığı çoğu pazarda olduğu gibi bu sektörde de oyun konsolu üreticileri ürünlerini rakiplerine kıyasla daha avantajlı bir şekilde öne çıkarmak veya rakiplerinin sahip olmadığı özelliklere odaklanmak için genellikle agresif bir şekilde ürünlerini pazarlamaya başlamışlardır. 

Bu agresif pazarlama stratejilerinden ötürü video oyunu gazetecileri de rekabetçi pazarlamayı betimlemek için bu durumu "savaş" adlandırmaya başladılar. Her yeni konsol nesli, yeni ve agresif pazarlama yaklaşımları ile ortaya çıkmaya devam ettikçe gazeteciler ve tüketiciler bu durumu "sistem savaşları" ve "konsol savaşları" dahil olmak üzere "savaş" temasının varyasyonlarını kullanarak betimlemeye devam ettiler. 2000'lerin başında, "konsol savaşı" terimi en yaygın olarak kullanılan terim haline geldi.

Sega vs Nintendo

Sega vs Nintendo olarak bilinen konsol savaşlarının ilk cephe örneği 1980'lerin sonu ve 1990'ların başında Sega ve Nintendo arasında Kuzey Amerika video oyun pazarının hakimiyeti için yaşanan rekabettir ve bir konsol savaşının en görünür örneği olarak kabul edilir. Pazarın kontrolünü ele geçirmeye çalışmak için her şirket tarafından agresif pazarlama ve reklam taktiklerinin kullanıldığı bu savaş 1995 yılı civarında yeni bir oyuncu olan Sony'nin konsol alanına girip savaşı bozmasıyla sona ermiştir.

Sega, SG-1000 konsoluyla 1983 yılında piyasaya girmiş olsa da Nintendo ile rekabet etmeye başlaması 1988'de Sega Genesis'i piyasaya sürülmesiyle gerçekleşti. Sega daha olgun ve cesur bir konsol olarak Genesis'i, yaşça daha büyük bir hedef kitleye yönelik oyunlarla pazarladı. Öte yandan Nintendo 1985 yılında Nintendo Entertainment System’ı (NES) piyasaya sürerek video oyunu endüstrisinde önemli bir oyuncu olarak kendini tanıtmıştı. NES büyük bir başarı kazandı ve Sega Genesis'in piyasaya çıkışına kadar pazarı tam anlamıyla domine etti.

Sega ve Nintendo arasındaki rekabet yoğundu ve her iki şirket de donanım ve yazılım açısından düzenli olarak birbirlerini geçmeye çalıştı. Sega, Sega CD ve 32X eklentilerini piyasaya sürdü. Nintendo ise Super Nintendo Entertainment System (SNES) ve GameBoy el konsolunu piyasaya sürdü. Bu mücadele sonucunda Nintendo konsol savaşını kazanan taraf olarak kabul edildi çünkü SNES ve GameBoy, Sega’nın konsollarından daha fazla satış yaparak pazarı domine etti.

Konsol savaşını kaybetmesine rağmen Sega endüstride yenilik yapmaya devam etti ve bir sonraki yıllarda Sega Saturn ve Dreamcast konsollarını piyasaya sürdü. Ancak bu konsollar da Genesis kadar iyi satmadı ve Sega, donanım geliştirmek yerine yazılım geliştirme tarafına odaklanma amacıyla savaştan geri çekildi.

Sony vs Microsoft

Sony vs Microsoft cephesi konsol savaşlarının en bilinen 2. cephesidir ve çok daha güncel bir savaşı konu almaktadır. Sony’nin 1994 yılında PlayStation'ı piyasaya sürmesiyle pazarda yerini alması ve Microsoft’un orijinal Xbox'ı 2001 yılında piyasaya sürerek sektöre girmesi ile başladığı kabul edilir. İlk PlayStation büyük bir başarıydı ve Metal Gear Solid, Final Fantasy VII ve Gran Turismo gibi ikonik oyunlarıyla neslinin en çok satan konsolu haline gelmiştir. Öte yandan orijinal Xbox, Halo ve Fable gibi özel oyunlarıyla PlayStation 2'den daha güçlü bir konsol olarak pazarlanmıştır ancak hem Sony’nin pazara daha erken girmesi hem de PlayStation’ın çoktan ismiyle ünlenmesinden kaynaklı olarak biraz daha gölgede kalmıştır.

Sony ve Microsoft arasındaki rekabet yıllar boyunca yoğun bir şekilde devam etmiştir ve her iki şirket de donanım, yazılım ve sunulan hizmetler açısından birbirlerini geride bırakmaya çalışmıştır. PlayStation 3, dahili bir Blu-ray oynatıcısı ve ücretsiz çevrimiçi hizmet sunan daha güçlü bir konsol olarak pazarlanmış, Xbox 360 ise Xbox Live'ın popülerliğini artıran ilk çevrimiçi oyun servisi olmasıyla PlayStation 3'ten daha güçlü bir çevrimiçi hizmet sunmaktaydı. Her iki şirket de yıllar boyunca piyasaya sürdükleri konsollar ile rekabete devam etmiş ve oyuncu kitlenin de savaşta aktif bir şekilde taraf seçmelerine sebep olmuştur. Her yeni piyasaya sürülen konsol ile Microsoft ve Sony hayranları konsolları birbiri ile karşılaştırmış, forumlar ve haber sayfaları bu mücadele ile ilgili içeriklerle dolup taşmıştır.

Günümüzde Sony ve Microsoft arasındaki mevcut konsol savaşı PlayStation 5 ve Xbox Series X/S arasındadır ve her iki konsol da 2020'nin sonlarında piyasaya sürülerek raflara çıkar çıkmaz tükenmiştir. Sony ve Microsoft oyunculara en iyi donanım, yazılım ve hizmetleri sunmak için bu son konsol savaşında şiddetle rekabet etmektedir ve açıkçası bu savaşın en büyük galibi bir oyuncularızdır. Şirketler birbirlerini geçebilmek için düzenli olarak yeni teknolojilere adapte olup, harika yeni özellikler yaratmaktadırlar. Biz oyun severler ise arkamıza yaslanarak şirketlerin daha “iyi” olabilmek için bize sundukları teknolojileri keyifle tüketmekteyizdir.

Uzun lafın kısası konsol savaşları yıllardır devam etmektedir ve yavaşlama belirtisi göstermemektedir. Atari ve Mattel'in erken dönemlerinden Sony, Microsoft ve Nintendo'nun modern dönemine kadar süren konsol savaşları dünya çapındaki oyuncular için rekabet, inovasyon ve heyecan kaynağı olmuştur. Konsol üreticileri arasındaki rekabet, donanım, yazılım ve hizmetlerde önemli gelişmelere yol açmış ve bugün bildiğimiz video oyun endüstrisini şekillendirmeye yardımcı olmuştur.

Her firmanın kendi güçlü ve zayıf yönleri olduğu ve bunların zaman içinde değiştiği açıktır. Buna örnek olarak; Sega bir zamanlar konsol pazarında önemli bir oyuncu olsa da bugünlerde ancak diğer platformlar için oyun üretimine odaklanmış durumdadır. Nintendo her zaman kendi markalarına özel oyunlarıyla tanınmıştır ve son yıllarda bazı zorluklarla karşılaşmalarına rağmen Switch sayesinde büyük bir başarı elde etmiştir. Sony ve Microsoft şu anda konsol dünyasındaki egemenlik için bir savaşın içindedir ve kimin galip çıkacağı henüz halen bilinmemektedir.

Konsol savaşlarından hangi şirketin galip çıkacağına bakılmaksızın bu savaşlardan en çok faydalanan biz oyunculardır. Konsol üreticileri arasındaki savaş yenilikleri harekete geçirmekte ve yeni teknolojilere daha iyi oyunlara ve daha uygun fiyatlara yol açmaktadır. Konsol savaşlarının yakın zamanda biteceği de düşünülmemektedir çünkü oyun konsolları ortadan kalkmadığı sürece konsol savaşları olacaktır ve bu, oyuncuların gelecek yıllara heyecanla bakıp, gelişmeleri dört gözle bekleyebileceği bir şeydir.

KVKK AYDINLATMA METNİ ve HAKLAR

Gizlilik Kuralları, Site Kullanım Şartları ve İletişimler ile Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme

Değerli Site Ziyaretçilerimiz, Kullanıcılarımız, Müşterilerimiz, Üyelerimiz;

Gizlilik Kurallarımız, İletişimler, Site Kullanım Şartları ve Kişisel Verilerinizin İşlenmesi ile ilgili uygulamalarımız ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki haklarınız hususunda sizleri bilgilendirmek istemekteyiz.

Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti’ye ait ve bağlı grup şirketlerinin temsilen kurulan www.thegamify.com .Sitemizde (mobil uygulaması dahil), ziyaretçi-üye-müşteri (bundan böyle kısaca Ziyaretçi(ler) diye anılacaktır) bilgilerinin gizliliği, kişisel verilerin (bilgilerin) korunması, saklanması, işlenmesi-kullanımı-imhası, ticari elektronik iletişimler ve diğer hususlarda, aşağıda cari esasları belirtilen Gizlilik Kuralları-Politikası ve Uygulama-Kullanım Şartları geçerlidir.

Bilgilerin Korunması

Bu sitede, ziyaretçiler tarafından verilen ve edinilen bilgilerin ve işlemlerinin güvenliği için gerekli önlemler bilgi ve işlemin mahiyetine göre Şirketimiz veya ilgili kuruluş tarafından sistemlerde ve internet altyapısında, teknolojik imkanlar ve maliyet unsurları dahilinde, uygun teknik ve idari yöntemler ile alınmıştır.

Sitemize üyelik, talep ve şikayetlerinizi iletme veya bilgi güncelleme amacıyla girdiğiniz bilgiler, diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez.

Bilgilerin Toplama Yöntemleri, İşlenme-Aktarım Amacı ve Kişisel Veri İşlemleri

Gizliliğin korunması için gereken tedbirler alınmak ve kişisel verilerin işlenmesine dair tüm yasal ilkeler ile kişisel veri saklama-imha politikalarına uygun olmak üzere; kanunen zorunlu ise veya zorunlu olmayan bazı uygulamalar için de ayrıca izni de rica edilerek; Ziyaretçilerimizin sanal işletmeleri ziyaret, varsa alışveriş ve iletişim bilgileri ile aşağıda detaylı belirtilen diğer kişisel bilgileri, Veri Sorumlusu Şirketimiz ve ortakları-iş ortakları, halefleri, servis sağlayıcıları-tedarikçileri ve belirlenecek (sosyal medya-online reklam işletmecileri dahil) diğer işlenme amacının gerektirdiği üçüncü kişiler/kuruluşlar (duruma göre veri sorumluları, işleyenler ve/veya alıcı grupları) tarafından ve arasında, gerek grup şirketlerimizden satın aldıkları veya ilgilendikleri ürün-hizmetler ile ilgili müşteri deneyimleri, tüketici hakları, müşteri/üye hizmetleri ve bunlara ilişkin ticari-mali ve hukuki sorumluluk-yükümlülüklerin gerçekleştirilmesine dair yasal nedenlerle, gerek genel ve kişiye özel ürün-hizmet ve imkanlardan yararlandırılabilmeleri için ve gerek ise her türlü ürün-hizmet tanıtımı, reklam, iletişim, promosyon, satış, pazarlama, müşteri kartı, kredi kartı ve kullanıcı/üyelik/müşteri bilgilendirmeleri, işlemleri ve uygulamaları yapılması amacıyla,

Burada belirtilen ve ayrıca kanunlarda kişisel verilerin işlenebileceği ve aktarılabileceği açıkça öngörülen hallerde, bilgilerin tarafınca alenileştirildiği durumlarda, her türlü tüketici, üyelik ve diğer sözleşmelerin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olarak sözleşme taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olduğu hallerde, keza veri sorumlusu/işleyen olarak her türlü hukuki yükümlülükleri yerine getirebilme için zorunlu durumlarda, ayrıca hakların tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu olduğu durumlar ile temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla veri sorumlusu/işleyen olarak burada ve yasalarda öngörülmüş meşru menfaatler için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu/gerekli olduğu hallerde, kısmen veya tamamen otomatik olan/olmayan toplama yöntemleri ile (Ziyaretçilerin Şirketimize ve yukarıda anılan kuruluşlara sözlü/yazılı verdikleri bilgilerden, sanal mağazaları ve/veya bulundukları fiziki-sanal ortamları, mobil uygulamaları dahil olmak üzere internet sitelerini ziyaretlerinden ve içerik incelemelerinden, sosyal medya ve reklam ağı işletmecilerine ait sitelerdeki üyelik ve işlem bilgilerinden, Şirketimiz ve yukarıda anılan kuruluşlar nezdindeki (fiziki ve sanal/dijital) üye/kullanıcı ve çağrı merkezi işlemleri ile alışverişlere ve müşteri memnuniyetine dair ödeme-tahsilat-teslimat-şikayet-kampanya-anket işlemleri ve bunların yasal mali belgeleri ile diğer belgeleri-kayıtlarından, ayrıca sabit-mobil nitelikli internet ve iletişim cihazlarının ve/veya mobil uygulamaların muhtelif ortamlarda ve yerde kullanımlarında oluşan/edinilen yazılı, sözlü, görsel ve teknik verilerden) temin, devralınma, yasal azami süreler aşılmamak üzere ve bilginin mahiyetine göre işlenme amacına uygun olarak öngörülecek süre ile yurt içinde ve dışında yazılı/manyetik arşivlere kaydedilme, depolanma, saklanma, muhafaza, elde edilebilir hale getirilme, kullanılma, güncellenme, değiştirilme, birleştirilme, yeniden düzenlenme, sınıflandırılma, açıklanma, yukarıda anılan kişiler/kuruluşlar itibari ile (yurt içinde-dışına) paylaşım, aktarım, aktarılma, transfer, imha (yok edilme, silinme veya anonimleştirme) işlemleri ve kanunlara uygun sair yöntemler ile işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir (Bundan böyle hepsini birlikte ifade etmek üzere "işlenme" veya "işlem(e)" diye anılacaktır).

Ziyaretçilerin Şirketimize, diğer grup şirketlerine, bayileri ve her türlü anlaşmalı kuruluşlarına ait etkinlikleri ile içinde yer aldıkları yapıları-siteleri ziyaretlerine ve buralardan alışverişlerine dair her türlü kişisel olan-olmayan bilgiler de (konum verileri, incelenen ürünler, etkinlikler ve etkinlik konusu ürün-tutar bilgileri dahil) cihazlarında ilgili fonksiyonlar açık ise bluetooth ve genel-özel kablosuz ağ bağlantılarından uygun teknik yöntemler ile alınabilir, yukarıdaki paragrafta belirtilen çerçevede anılan kuruluşlarca yurt içinde ve dışında işlenebilir, aktarılabilir.

Sitemizde Tanımlama Bilgisi (Çerez vb.) Uygulaması

www.thegamify.com sitemizde (mobil uygulamaları dahil tüm dijital platformlarında) muhtelif türde çerezler kullanılmaktadır. Bunlar oturum çerezleri, kalıcı çerezler, zorunlu çerezler, işlevsellik çerezleri, analiz çerezleri, ticari çerezler ve üçüncü parti çerezleri gibi tanımlama bilgileridir.

Çerezler ziyaret edilen internet sitesinin düzgün bir şekilde çalışmasını ve geliştirilmesini, kullanıcı deneyiminin kişiselleştirilmesini ve iyileştirilmesini, siteleri oturum açmadan ziyaret edebilmesini ve/veya tarafına (duruma göre internet tarayıcı ve/veya ilgili mobil uygulama kapalı olsa dahi görebileceği) ticari-sosyal amaçlı bildirimler yollanmasını ve genel olarak site kullanıcıları-ziyaretçilerine gerek ilgili sitede, gerek başkalarına ait sitelerde (sosyal medya-ağlar ve online reklam ağları dahil) genel ya da özelleştirilmiş bilgilendirmeler, reklam ve tanıtımlar sunulmasını-iletilmesini sağlamak amacıyla bilgisayarlara ve mobil cihazlara yerleştirilen küçük veri parçacıklarıdır.

Çerezler bilgisayar-cihazlarda, varsa kanuni azami süre aşılmamak kaydıyla, amaca uygun bir süre ile tutulurlar.

Sitemizi (mobil versiyonları dahil) kullanan Ziyaretçiler yukarıda belirtilen uygulamayı, keza ilgili tanımlama bilgilerinin burada, kişisel veri mevzuatında ve bu bilgilendirme metninin diğer kısımlarında çeşitli bilgileriniz için öngörülen amaçlarla ve kapsamda-şartlarda işlenmesini (bu çerçevede üçüncü kişilere aktarım-paylaşımları ve kullanmaları dahil) kabul etmiş sayılırlar.

Ziyaretçiler istedikleri her zaman cihazlarındaki program ve/veya işletim sistemi ve/veya internet tarayıcısının ayarlarından çerezleri düzenleyerek kaldırabilirler ve/veya anılan bildirimleri durdurabilirler (Bu takdirde Sitemizin/ilgili cihazın/programın arzu edildiği gibi çalışmayabileceği ve/veya bildirim içeriklerinden haberdar olunamayacağı bilinmelidir).

İletişimler

Ziyaretçilerimiz ile, yine kanunlara uygun şekilde, her türlü ürün ve hizmetlere ilişkin tanıtım, reklam, iletişim, promosyon, satış ve pazarlama amacıyla, kredi kartı ve üyelik/müşteri bilgilendirme, işlem, uygulamaları için Şirketimiz ve diğer grup Şirketlerince SMS/kısa mesaj, anlık bildirim, otomatik arama, bilgisayar, telefon, e-posta/mail, faks, (cihazınızda açık ise) her türlü bildirimler, bluetooth, diğer her türlü genel-özel kablosuz ağlar ve diğer elektronik iletişim araçları ile sosyal, ticari ve sair elektronik iletişimler yapılabilir, Ziyaretçilere ticari elektronik iletiler gönderilebilir.

İşlenen - Aktarılan Kişisel Verileriniz ve Kişisel Verilerinize Dair Kanuni Haklarınız

Değerli Ziyaretçimiz, isim, soyisim, rumuz, yaş/doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, evlilik tarihi, çocuk durumu, sahip olunan ulaşım aracı, yaşanılan bölge, etkinlik yaptığınız sitemize ilişkin bilgiler, etkinlik detaylarınız, varsa teslimat adresiniz, eğitim düzeyi, meslek/iş, kültürel, sanatsal, sportif, tatil vs. ilgi alanları-hobiler ve alışveriş alışkanlıkları gibi demografik üye/kullanıcı/müşteri bilgileri, özel-resmi kimlik, kimlik no. ve vergi bilgileri, fotoğraf, (güvenlik amaçlı) istek, şikayetlerinizi bildirdiğiniz yazılı, görsel kayıtları, çağrı merkezi görüşmelerimize dair ses kayıtları, kıyafet dahil her türlü ürüne ve hizmete ilişkin alışveriş alışkanlığı-tercihleri, beğenileri ve ilgili yorumları, yararlanılan/katılınan kampanya, yarışma, anket vb.leri ile içerikleri, fatura içerikleri, ödeme yöntemleri, şikayet – iade ve benzeri nedenlerle paylaştığınız şifre gibi gizli bilgiler hariç kart ve hesap bilgileri, eski ve yeni cep/ev/iş telefon/faks numaraları, mail adresleri, elektronik ticari ve sair iletişimlere yaklaşım-aksiyonlar, çeşitli amaçlarla kullanılan sabit ve mobil cihaz ad(lar)ı, türü, modeli ve kodları, tanımlama bilgileri (çerez, web tarayıcı işaretleri-bilgisi, IP, kablolu-kablosuz ağ bağlantı bilgisi vb), reklam tanıtıcısı bilgileri, sosyal medya profil ve hesap bilgileri-işlemleri ile konum verilerinizden oluşan kişisel bilgilerinizin toplanma yöntemi ve hukuki sebebi, hangi amaçla işleneceği ve kimlere hangi amaçla aktarılabileceği hususlarında tarafınıza böylece bilgi verilmesinin yanı sıra; kişisel bilgilerinizin işlenip işlenmediğini, işlenmişse buna ilişkin bilgileri, amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını, yurt içinde ve dışında aktarıldığı üçüncü kişileri öğrenme, bilme ve tüm bu hususlarda bilgi talep etme haklarına, keza eksik veya yanlış işlenmiş olmaları halinde düzeltilmesini, kanuni şartlarına ve yöntemine uygun olarak silinmesini veya yok edilmesini ve bu durumun verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, ayrıca, bilgilerinizin otomatik sistemler ile analiz edilmesi sureti ile aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebi ile zarara uğramanız halinde giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu, tüm bu konularda Veri Sorumlusu Şirketimiz’e başvurabileceğinizi bilgilerinize sunarız.

Yukarıdaki hususlar kişisel verilere ilişkin aydınlatma yükümlülüğümüz gereği bilgilerinize sunulmakla beraber, mevzuatın ilgili kişiden açık rıza alınmaksızın işlenmesine (aktarımlar dahil) imkan verdiği haller dışındaki her türlü kişisel veri işlemleri için izin alındığını ve izinsiz işlenme yapılmadığını bilmenizi rica ederiz.

Bu çerçevede izniniz rica edilen hallerde, söz konusu izni uygulaması varsa ilgili internet Sitemizde ve yine uygulaması varsa ( yazılı-imzalı izin ile aynı hukuki nitelik-değerde olmak üzere) dijital ortamda da verebilirsiniz. Şöyle ki; sitemizdeki ve anılan sitelerdeki kişisel veri işlem bilgilendirmelerini değerlendirmiş olarak, tablet, cep telefonu ekranlarında ya da beyan edeceğiniz cep telefonunuza kısa mesajla gönderilen linkte bilginize sunulan izin metnini incelemenizden sonra, uygun bulmuş iseniz, bilgilerinizin doğruluğunu ekranda ya da dijital ortamda teyit ettikten sonra işlemleri (prosedürüne ve tercihinize göre ekrandan ve/veya cep telefonunuzdan) yaptığınızda izin-onay işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bunun dışında, böyle bir uygulama mevcut olanlar için geçerli olmak üzere, dilediğiniz her zaman ilgili web sitelerimize ulaşarak izin-onay işlemlerini yapabilirsiniz.

Şirketimiz ilgili mevzuat uyarınca ve kişisel veri saklama-imha politikalarında öngöreceği periyodlarda kişisel bilgileri kısmen/tamamen imha (silme, yok etme veya anonimleştirme) işlemleri yapabileceği gibi Ziyaretçiler arzu ettikleri her zaman ve hiçbir gerekçe göstermeksizin aşağıda belirtilen iletişim kanallarından Şirketimize ulaşarak ve gereken kanuni-teknik prosedürleri yerine getirerek kişisel veri işlenmelerini ve/veya taraflarına ticari elektronik iletişimleri durdurabilirler. Bu husustaki açık bildirim-taleplerine göre, kişisel veri işlemleri ve/veya belirttiği kanallar için tarafına iletişimler yasal azami süre içinde durdurulur (yasalara göre mümkün-gereken veya yükümlü olunan kişisel veri işlemeleri ve iletişimler devam eder). Ziyaretçi dilerse ayrıca, hukuken muhafazası gereken ve/veya mümkün olanlar haricindeki bilgileri, veri kayıt sisteminden silinir ya da yok edilir veya aynı amacı sağlamak üzere kimliği belirli olmayacak biçimde anonim hale getirilir. Bu hususlardaki başvuru ve talepler yasal azami süreler içinde yerine getirilecek yahut hukuki gerekçesi tarafına açıklanarak kabul edilmeyebilecektir (İlgili kanuni haklar saklıdır).

(Bilgisayar ve diğer cihazlarınızdaki çerezler ve bildirimlere ilişkin bilgilendirmeler, bunları düzenlemek için yapabileceğiniz işlemler yukarıda belirtilmiştir).

Üçüncü Kişilere Ait Siteler-Dijital Platformlar ve Uygulamalar

Sitemizden (mobil versiyonları dahil) ulaşılan diğer sitelerde kendilerine ait gizlilik-güvenlik politikaları, kullanım, iletişim ve kişisel veri işlenme şartları geçerlidir; reklam, banner, içerik görmek veya başka herhangi bir amaç ile ulaşılan web sitelerinden bilgi kullanımları, keza sitelerin (ve sair dijital platformların) etik ilkeleri, gizlilik-güvenlik prensipleri, kişisel veri saklama ve imha politikaları, servis kalitesi, kullanım şartları, çerezleri-web işaretçileri ve benzerleri, bildirimleri-önerileri ve diğer uygulamaları sebebi ile oluşabilecek ihtilaf, maddi-manevi zarar ve kayıplardan Şirketimiz sorumlu değildir.

Sorumluluk

Ziyaretçilerin Sitemizden veya Sitemizde link verilen diğer sitelerden / mobil uygulamalardan / her türlü bildirimlerden ve Şirketimize ait diğer birim-mecralardan edindikleri bilgiler, taraflarına elektronik iletişimi yapılan bilgilendirme, tanıtım ve reklamlar, keza her türlü öneriler çerçevesinde aldıkları kararlardan, bunlara göre yaptıkları her türlü işlem ve uygulama ile sonuçlarından Ziyaretçiler sorumludurlar.

Herhangi bir Sitemiz Ziyaretçisinin hukuki/fiili ehliyet durumunu bilemeyeceğimizden, çocukların ve diğer reşit olmayan kişilerin kullanımları, bilgileri ve bunların işlenme-işlemleri hususunda sorumluluk kanuni temsilcilerine ait olup kişisel verilerine (ve duruma göre keza iletişimlere) ilişkin haklarını da kanuni temsilcileri marifetiyle kullanabilirler.

Site İçeriği Üzerinde Haklar

Sitemizdeki her türlü bilgi ve içerik ile bunların düzenlenmesi, revizyonu ve kısmen/tamamen kullanımı konusunda; Şirketimizin anlaşmasına göre diğer üçüncü şahıslara ait olanlar hariç; tüm fikri-sınai haklar ve mülkiyet hakları Şirketimize aittir.

Değişiklikler

Şirketimiz gizlilik, kişisel veri saklama-kullanım ve imha politikası ve Site kullanım şartları gibi konularda, keza sunacağı ürün, hizmet ve fırsatlarda, kampanya vb. durumlarda gerekli görebileceği her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar; bu değişiklikler Şirketimizce internet sitemizden veya diğer uygun yöntemler ile duyurulduğu andan itibaren geçerli olur.

Tüm bu konularda ek bilgi istemlerinizi, her türlü talep ve şikayetlerinizi aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşarak Şirketimize bildirebilirsiniz. İlgili talebin yasalar gereği belirli bir prosedürde yapılması gereken hallerde söz konusu prosedüre uyulması gerekir.

Şirket : Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti

Bağlı Grup Şirketler :

Adres : Altunizade Mah. Sırmaperde Sok. No:25 Üsküdar / İstanbul

Telefon : +90 216 457 0073

İnternet Adresi : www.thegamify.com