Oyun Sözlüğü Sözlük Konsol

Konsol Nedir?

Konsol nedir, kaç farklı konsol vardır, bilgisayardan çok mu farklıdır, oyun oynamak dışında işe yararlar mı ve ne zamandan beri varlardır gibi soruları cevaplayarak konsol tarihine giriş yapıyoruz.

Oyun konsolları kullanıcılara uygun ve keyifli bir oyun deneyimi sunarak oyun endüstrisinin temel bir parçası haline gelmiştir. Konsollar temel olarak video oyunları oynamak için tasarlanmış cihazlardır. Genellikle bir televizyona veya monitöre bağlanır ve oyuna yönelmek için bir denetleyici gerektirirler. Konsollar ilk ortaya çıkışlarından bu yana oldukça gelişmişlerdir ve oyunculara gelişmiş grafikler, ses ve oynanış sunarak etkileşimli bir oyun deneyimi sağlamaktadırlar.

Oyun Konsolları Tarihi

Oyun konsolları tarihi Magnavox Odyssey ve Atari Pong gibi ilk nesil konsolların 1970'lerde tanıtılmasıyla başlamaktadır. Bu konsollar sınırlı grafikler ve ses özellikleri ile sadece temel oyunlar sunan nispeten basit cihazlardı. Zamanla konsollar giderek daha da gelişmiş hale geldi ve her nesil yeni özellikler ve teknoloji sunarak kendini yeniledi. Günümüzde özellikle kendini öne çıkarmayı başarmış 3 konsol firması vardır ve bu firmalar Nintendo, Sony ve Microsoft firmalarıdır.

Ürettikleri oyun konsolları ile çok geniş bir kitleye hitap ederler ve her yeni oyun konsolları çok fazla satmaktadır. Bu satışlar o kadar fazladır ki bazen belirli oyun konsollarının stoklarını bulmak zor hale gelebilmektedir.

Sony Konsolları Hangileridir?

Sony konsolları hangileridir diye soruyorsanız öncelikle PlayStation’ı hiç duymamış olmanız gerekir. Bu sebeple bu soruyu ciddi ciddi sormadığınızı düşünerek detaylı bilgimizi vermeye başlıyoruz. Sony, yıllar boyunca başarılı konsollar piyasaya süren en popüler konsol üreticilerinden biridir. Hem normal oyun konsolu hem de el konsolları üretmişlerdir. 

PlayStation, 1994 yılında piyasaya sürülmüş ve hızlı bir şekilde zamanının en popüler konsollarından biri haline gelmiştir. PlayStation, önceki nesillerin kartuş tabanlı sistemlerinin gelişmişi olan 3D grafikleri ve CD-ROM teknolojisini oyun dünyasına tanıtmıştır. 

PlayStation 2, 2000 yılında piyasaya sürülmüş ve dünya çapında 155 milyondan fazla birim satışla tüm zamanların en çok satan video oyunu konsolu olmuştur. Orijinal PlayStation'ın yerine geçen PlayStation 2, donanım ve teknoloji açısından önemli bir ilerleme göstermişti ve oyunlar için DVD-ROM disk kullanımını tanıtmıştı. Bu da daha büyük oyun dünyaları, daha yüksek kaliteli video- ses ve daha karmaşık oynanış imkanını oyunculara sağlayarak fazlasıyla ilgi görmesini sağlamıştır.

PlayStation 3, 2006 yılında piyasaya sürüldü ve dahili Wi-Fi, yüksek çözünürlüklü grafikler ve bir Blu-ray oynatıcı da dahil olmak üzere birçok yeni özellik tanıttı. PlayStation 3 ayrıca dünya genelinde birbirleriyle oynayabilmeleri için oyunculara PlayStation Network üzerinden çevrimiçi oyun imkanı da sundu.

PlayStation 4, 2013 yılında piyasaya sürüldü ve önceki versiyonlarının başarısını devam ettirdi. İyileştirilmiş grafikler ve performansın yanı sıra paylaşım düğmesi gibi yeni özellikler sunarak oyuncuların oyun ve ekran görüntülerini diğerleriyle paylaşmalarını sağladı. Ayrıca PlayStation VR kulaklık aracılığıyla sanal gerçeklik oyunlarını da tanıttı ve çok ses getirdi.

PlayStation 5, 2020 yılında piyasaya sürüldü ve Sony'nin şu anda en güncel konsolu durumunda. Gelişmiş grafik ve işlem gücü, hızlı yükleme süreleri ve geri bildirimli ve uyumlu tetiklere sahip yeni bir DualSense konsol ile birlikte çıkış yapmıştır. PlayStation 5’in en ilgi çeken özelliklerinden biri çoğu PlayStation 4 oyunuyla geriye dönük uyumluluğu destekliyor olmasıdır.

Bunlara ek olarak Sony ayrıca PlayStation Portable ve PlayStation Vita gibi elde taşınabilir oyun cihazları da piyasaya sürmüştür. Bu sayede oyuncular eve takılı kalmadan istedikleri yerde oyun oynamaya devam edebilmişlerdir.

Microsoft Konsolları Hangileridir?

Microsoft konsolları hangileridir sorusuna da cevap vererek konuyu daha da detaylı ele alalım istedik. Microsoft konsolları, Microsoft Corporation tarafından üretilen oyun konsollarıdır. Şu anda seride dört farklı konsol bulunmaktadır. Bunlar. Orijinal Xbox, Xbox 360, Xbox One ve Xbox Series X/S konsollarıdır.

Orijinal Xbox, 2001 yılında piyasaya sürülen Microsoft’un ilk oyun konsoludur. Zamanına göre oldukça güçlü bir konsol olan orijinal Xbox, bir Intel Pentium III işlemci ve bir NVIDIA grafik kartı içeriyordu. Sony PlayStation 2 ve Nintendo GameCube gibi diğer altıncı nesil konsollarla rekabet etmiştir. Orijinal Xbox ayrıca, oyuncuların birbirleriyle internet üzerinden bağlanıp birlikte oyun oynamalarına olanak tanıyan Xbox Live çevrimiçi oyun hizmetini de oyun dünyasına tanıtmıştır.

Xbox 360, 2005 yılında piyasaya sürüldü ve orijinal Xbox'a göre çok daha gelişmiş bir oyun konsoluydu. İyileştirilmiş grafikler, daha iyi çevrimiçi işlevsellik ve yeni bir kullanıcı arayüzü özelliklerine sahipti. Xbox 360, Microsoft için büyük bir başarıydı ve dünya çapında 84 milyondan fazla birim sattı. Ayrıca Halo serisi ve Gears of War gibi birçok özel oyun da dahil olmak üzere geniş bir oyun kütüphanesiyle de kendinden bahsettirmişti.

Xbox One, 2013 yılında piyasaya sürüldü ve bir eğlence sistemi olarak tasarlandı. Oyun oynamanın yanı sıra, Xbox One, filmleri ve TV şovlarını yayınlamak, interneti gezinmek ve uygulamaları çalıştırmak için de kullanılabilmekteydi. Xbox One ayrıca kullanıcıların hareketlerini ve sesli komutlarını kullanarak konsolu kontrol etmelerine izin veren Kinect sensörünü de tanıttı. Ancak tüm bu özelliklerine rağmen Xbox One yüksek fiyatı ve karmaşık kullanıcı arayüzü nedeniyle eleştiri yağmuruna tutulmuştur.

Xbox Series X/S, 2020 yılında piyasaya sürüldü ve Xbox ailesinin en son üyesi konumundadır. Xbox Series X, gelişmiş donanımı sayesinde daha iyi grafikler ve daha hızlı yükleme süreleri sağlayan günümüzün en güçlü Xbox konsoludur. Xbox Series S, bütçesi sınırlı casual oyuncular için tasarlanmış daha uygun fiyatlı olan versiyondur. Her iki konsol da en son oyun teknolojilerinden yararlanmak için tasarlanmıştır.

Konsolda Nasıl Oyun Oynanır?

Konsolda nasıl oyun oynanır konusuna girecek olursak konsollarda oyun oynamak nispeten çok basittir. Konsolu bir televizyon veya monitöre bağladıktan sonra kullanıcılar oyun CD’sini konsola yerleştirmeli veya oyunu konsoldaki çevrimiçi mağazadan indirmelidir. Oyun daha sonra konsol menüsünden başlatılabilir ve oyuncu kontrol cihazını kullanarak oyunu dilediği gibi oynayabilir. Bilgisayarlara kıyasla çok daha kolay olan bu işlem konsolların ana amacının oyun oynamak olduğunu da net bir şekilde belirtmektedir.

Konsol Aksesuarları Nelerdir?

Konsol aksesuarları nelerdir diye sorulduğunda herkesin aklına ilk olarak kontrol cihazları gelmektedir. Oyun konsolunun markasına göre değişen bu cihazlar ile konsolu kontrol etmek ve oyunları oynamak mümkündür. Diğer konsol aksesuarları ise oyun deneyimini geliştirebilen ek cihazlardır. Örneğin hareket sensörleri veya ek düğmeler gibi gelişmiş özelliklere sahip kontrol cihazları oyunculara oyunlarda daha fazla kontrol ve hassasiyet sağlayabilir. Kulaklıklar gibi aksesuarlar ses kalitesini artırabilir ve oyuncuların çevrimiçi oyun sırasında birbirleriyle iletişim kurmasına olanak tanır.

VR başlıklar ve gözlükler ile sanal gerçeklik oyunlarını oynamak mümkün olabilir. Gitar ve DJ sistemi gibi müzik aksesuarları ile ritim oyunları oynanabilir. Hatta direksiyon ve vites aksesuarları ile yarış oyunları oynamak da mümkündür.

Konsol Satın Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Konsol satın almak için ne yapmalıyım diye soruyorsanız tam doğru yere geldiniz. Konsol satın almayı düşünürken dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır. Kullanıcılar her bir konsolun benzersiz özelliklere sahip olması ve özel oyunlar içermesinden dolayı hangi konsolun oyun tercihlerine en uygun olduğunu düşünmelidirler. Konsol fiyatı da dikkate alınmalıdır, ayrıca çevrimiçi oyun servisleri için abonelik ücretleri gibi ek maliyetler de olabileceği unutulmamalı ve bütçe ayarlaması buna göre yapılmalıdır.

Ayrıca her ne kadar eski jenerasyon konsollar halen aktif olarak kullanılıyor olsa da vakti geldiğinde eski konsolların güncelleme almayı bırakacağı bilinmeli ve tercihler her zaman en güncel oyun konsolunu almak üzerine yapılmalıdır.

Konsollar Kaç Para?

Konsollar kaç para sorusuna aslında net bir cevap verebilmek çok mümkün değildir. Konsol fiyatları marka ve modele göre değişir fakat genellikle konsol fiyatları 200 ile 500 dolar arasında değişmektedir. Daha yeni modeller veya modellerin özel versiyonları daha fazla fiyata sahip olabilir. Satın almadan önce araştırma yapmak ve fiyatları karşılaştırmak bu sebeple çok önemlidir. Daha eski jenerasyon konsollar çok daha ucuzken haliyle güncel konsollar daha pahalılardır.

Bazı oyun konsolları kampanyalar kapsamında yanlarında bir kaç oyun ve aksesuarla da gelebilir. Bu sebeple konsol almak için araştırma yaparken olası tüm kampanyaları ve konsolun sunduğu ücretli hizmetlerin de fiyatlarını karşılaştırmak çok çok önemlidir.

Hangi Oyunlar Konsolda Oynanır?

Hangi oyunlar konsolda oynanır sorusunun net bir cevabı aslında yok diyebiliriz. Neredeyse her oyun hem bilgisayarlara hem de konsollara çıkış yapmaktadır ve bu sebeple çoğu oyunu her platformda oynamak mümkündür. Oyun türleri özelinde bahsedecek olursak birinci şahış nişancı (FPS) türündeki oyunları konsollarda oynamanın zor olduğu düşünülmektedir ancak buna rağmen FPS oyunları da konsollarda oynayan büyük bir kitle vardır. Özellikle sadece konsollara çıkış yapan oyunların haliyle bilgisayarlarda oynanamamasından ötürü konsollar için bu oyunların uygun olduğunu söylemek komik ama doğru olacaktır. Bunların dışında FPS türündeki oyunların bilgisayarda rahat oynanması düşüncesinin farklı bir versiyonu da dövüş oyunları için geçerlidir.

Oyuncuların çoğunluğu dövüş oyunlarının konsollarda daha rahat oynandığını düşünmekte ve bu türdeki oyunları konsollarda oynamaktadır. Ancak buna rağmen dövüş oyunlarını bilgisayarlarda da çok fazla kişinin oynadığı bilinmektedir. Yani kısacası hangi oyunlar konsolda oynanır sorusunun net bir cevabı olmadığını söyleyebiliriz. Bu tamamen sizin keyfinize ve seçiminize kalmıştır. Tabii eğer oynamak istediğiniz oyun bilgisayarlara ya da konsollara özel değilse.

Konsola Özel Oyun Ne Demektir?

Konsola özel oyun ne demektir diye meraklandıysanız bu soruyu da cevaplandıralım. Konsola özel oyun, sadece PlayStation, Xbox veya Nintendo Switch gibi belirli bir oyun konsolunda oynanabilen bir video oyunudur. Bu oyunlar yalnızca belirli bir konsolun donanımı ve yazılımıyla çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve kişisel bilgisayarlar veya mobil cihazlar gibi diğer platformlarda oynanamazlar.

Konsola özel oyunlar benzersiz deneyimler sunarak diğer platformlarda bulunamayan özellikleriyle konsolların satış noktası olarak sıklıkla kullanılır. Xbox için Halo, PlayStation için Uncharted ve Nintendo için Super Mario en bilinen konsola özel oyunlar arasındadır. Günümüzde her ne kadar konsola özel oyun mantığı yavaş yavaş bitiyor olsa da özellikle Nintendo halen oyunlarını sadece konsola özel olarak üretmektedir. 

KVKK AYDINLATMA METNİ ve HAKLAR

Gizlilik Kuralları, Site Kullanım Şartları ve İletişimler ile Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme

Değerli Site Ziyaretçilerimiz, Kullanıcılarımız, Müşterilerimiz, Üyelerimiz;

Gizlilik Kurallarımız, İletişimler, Site Kullanım Şartları ve Kişisel Verilerinizin İşlenmesi ile ilgili uygulamalarımız ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki haklarınız hususunda sizleri bilgilendirmek istemekteyiz.

Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti’ye ait ve bağlı grup şirketlerinin temsilen kurulan www.thegamify.com .Sitemizde (mobil uygulaması dahil), ziyaretçi-üye-müşteri (bundan böyle kısaca Ziyaretçi(ler) diye anılacaktır) bilgilerinin gizliliği, kişisel verilerin (bilgilerin) korunması, saklanması, işlenmesi-kullanımı-imhası, ticari elektronik iletişimler ve diğer hususlarda, aşağıda cari esasları belirtilen Gizlilik Kuralları-Politikası ve Uygulama-Kullanım Şartları geçerlidir.

Bilgilerin Korunması

Bu sitede, ziyaretçiler tarafından verilen ve edinilen bilgilerin ve işlemlerinin güvenliği için gerekli önlemler bilgi ve işlemin mahiyetine göre Şirketimiz veya ilgili kuruluş tarafından sistemlerde ve internet altyapısında, teknolojik imkanlar ve maliyet unsurları dahilinde, uygun teknik ve idari yöntemler ile alınmıştır.

Sitemize üyelik, talep ve şikayetlerinizi iletme veya bilgi güncelleme amacıyla girdiğiniz bilgiler, diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez.

Bilgilerin Toplama Yöntemleri, İşlenme-Aktarım Amacı ve Kişisel Veri İşlemleri

Gizliliğin korunması için gereken tedbirler alınmak ve kişisel verilerin işlenmesine dair tüm yasal ilkeler ile kişisel veri saklama-imha politikalarına uygun olmak üzere; kanunen zorunlu ise veya zorunlu olmayan bazı uygulamalar için de ayrıca izni de rica edilerek; Ziyaretçilerimizin sanal işletmeleri ziyaret, varsa alışveriş ve iletişim bilgileri ile aşağıda detaylı belirtilen diğer kişisel bilgileri, Veri Sorumlusu Şirketimiz ve ortakları-iş ortakları, halefleri, servis sağlayıcıları-tedarikçileri ve belirlenecek (sosyal medya-online reklam işletmecileri dahil) diğer işlenme amacının gerektirdiği üçüncü kişiler/kuruluşlar (duruma göre veri sorumluları, işleyenler ve/veya alıcı grupları) tarafından ve arasında, gerek grup şirketlerimizden satın aldıkları veya ilgilendikleri ürün-hizmetler ile ilgili müşteri deneyimleri, tüketici hakları, müşteri/üye hizmetleri ve bunlara ilişkin ticari-mali ve hukuki sorumluluk-yükümlülüklerin gerçekleştirilmesine dair yasal nedenlerle, gerek genel ve kişiye özel ürün-hizmet ve imkanlardan yararlandırılabilmeleri için ve gerek ise her türlü ürün-hizmet tanıtımı, reklam, iletişim, promosyon, satış, pazarlama, müşteri kartı, kredi kartı ve kullanıcı/üyelik/müşteri bilgilendirmeleri, işlemleri ve uygulamaları yapılması amacıyla,

Burada belirtilen ve ayrıca kanunlarda kişisel verilerin işlenebileceği ve aktarılabileceği açıkça öngörülen hallerde, bilgilerin tarafınca alenileştirildiği durumlarda, her türlü tüketici, üyelik ve diğer sözleşmelerin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olarak sözleşme taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olduğu hallerde, keza veri sorumlusu/işleyen olarak her türlü hukuki yükümlülükleri yerine getirebilme için zorunlu durumlarda, ayrıca hakların tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu olduğu durumlar ile temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla veri sorumlusu/işleyen olarak burada ve yasalarda öngörülmüş meşru menfaatler için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu/gerekli olduğu hallerde, kısmen veya tamamen otomatik olan/olmayan toplama yöntemleri ile (Ziyaretçilerin Şirketimize ve yukarıda anılan kuruluşlara sözlü/yazılı verdikleri bilgilerden, sanal mağazaları ve/veya bulundukları fiziki-sanal ortamları, mobil uygulamaları dahil olmak üzere internet sitelerini ziyaretlerinden ve içerik incelemelerinden, sosyal medya ve reklam ağı işletmecilerine ait sitelerdeki üyelik ve işlem bilgilerinden, Şirketimiz ve yukarıda anılan kuruluşlar nezdindeki (fiziki ve sanal/dijital) üye/kullanıcı ve çağrı merkezi işlemleri ile alışverişlere ve müşteri memnuniyetine dair ödeme-tahsilat-teslimat-şikayet-kampanya-anket işlemleri ve bunların yasal mali belgeleri ile diğer belgeleri-kayıtlarından, ayrıca sabit-mobil nitelikli internet ve iletişim cihazlarının ve/veya mobil uygulamaların muhtelif ortamlarda ve yerde kullanımlarında oluşan/edinilen yazılı, sözlü, görsel ve teknik verilerden) temin, devralınma, yasal azami süreler aşılmamak üzere ve bilginin mahiyetine göre işlenme amacına uygun olarak öngörülecek süre ile yurt içinde ve dışında yazılı/manyetik arşivlere kaydedilme, depolanma, saklanma, muhafaza, elde edilebilir hale getirilme, kullanılma, güncellenme, değiştirilme, birleştirilme, yeniden düzenlenme, sınıflandırılma, açıklanma, yukarıda anılan kişiler/kuruluşlar itibari ile (yurt içinde-dışına) paylaşım, aktarım, aktarılma, transfer, imha (yok edilme, silinme veya anonimleştirme) işlemleri ve kanunlara uygun sair yöntemler ile işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir (Bundan böyle hepsini birlikte ifade etmek üzere "işlenme" veya "işlem(e)" diye anılacaktır).

Ziyaretçilerin Şirketimize, diğer grup şirketlerine, bayileri ve her türlü anlaşmalı kuruluşlarına ait etkinlikleri ile içinde yer aldıkları yapıları-siteleri ziyaretlerine ve buralardan alışverişlerine dair her türlü kişisel olan-olmayan bilgiler de (konum verileri, incelenen ürünler, etkinlikler ve etkinlik konusu ürün-tutar bilgileri dahil) cihazlarında ilgili fonksiyonlar açık ise bluetooth ve genel-özel kablosuz ağ bağlantılarından uygun teknik yöntemler ile alınabilir, yukarıdaki paragrafta belirtilen çerçevede anılan kuruluşlarca yurt içinde ve dışında işlenebilir, aktarılabilir.

Sitemizde Tanımlama Bilgisi (Çerez vb.) Uygulaması

www.thegamify.com sitemizde (mobil uygulamaları dahil tüm dijital platformlarında) muhtelif türde çerezler kullanılmaktadır. Bunlar oturum çerezleri, kalıcı çerezler, zorunlu çerezler, işlevsellik çerezleri, analiz çerezleri, ticari çerezler ve üçüncü parti çerezleri gibi tanımlama bilgileridir.

Çerezler ziyaret edilen internet sitesinin düzgün bir şekilde çalışmasını ve geliştirilmesini, kullanıcı deneyiminin kişiselleştirilmesini ve iyileştirilmesini, siteleri oturum açmadan ziyaret edebilmesini ve/veya tarafına (duruma göre internet tarayıcı ve/veya ilgili mobil uygulama kapalı olsa dahi görebileceği) ticari-sosyal amaçlı bildirimler yollanmasını ve genel olarak site kullanıcıları-ziyaretçilerine gerek ilgili sitede, gerek başkalarına ait sitelerde (sosyal medya-ağlar ve online reklam ağları dahil) genel ya da özelleştirilmiş bilgilendirmeler, reklam ve tanıtımlar sunulmasını-iletilmesini sağlamak amacıyla bilgisayarlara ve mobil cihazlara yerleştirilen küçük veri parçacıklarıdır.

Çerezler bilgisayar-cihazlarda, varsa kanuni azami süre aşılmamak kaydıyla, amaca uygun bir süre ile tutulurlar.

Sitemizi (mobil versiyonları dahil) kullanan Ziyaretçiler yukarıda belirtilen uygulamayı, keza ilgili tanımlama bilgilerinin burada, kişisel veri mevzuatında ve bu bilgilendirme metninin diğer kısımlarında çeşitli bilgileriniz için öngörülen amaçlarla ve kapsamda-şartlarda işlenmesini (bu çerçevede üçüncü kişilere aktarım-paylaşımları ve kullanmaları dahil) kabul etmiş sayılırlar.

Ziyaretçiler istedikleri her zaman cihazlarındaki program ve/veya işletim sistemi ve/veya internet tarayıcısının ayarlarından çerezleri düzenleyerek kaldırabilirler ve/veya anılan bildirimleri durdurabilirler (Bu takdirde Sitemizin/ilgili cihazın/programın arzu edildiği gibi çalışmayabileceği ve/veya bildirim içeriklerinden haberdar olunamayacağı bilinmelidir).

İletişimler

Ziyaretçilerimiz ile, yine kanunlara uygun şekilde, her türlü ürün ve hizmetlere ilişkin tanıtım, reklam, iletişim, promosyon, satış ve pazarlama amacıyla, kredi kartı ve üyelik/müşteri bilgilendirme, işlem, uygulamaları için Şirketimiz ve diğer grup Şirketlerince SMS/kısa mesaj, anlık bildirim, otomatik arama, bilgisayar, telefon, e-posta/mail, faks, (cihazınızda açık ise) her türlü bildirimler, bluetooth, diğer her türlü genel-özel kablosuz ağlar ve diğer elektronik iletişim araçları ile sosyal, ticari ve sair elektronik iletişimler yapılabilir, Ziyaretçilere ticari elektronik iletiler gönderilebilir.

İşlenen - Aktarılan Kişisel Verileriniz ve Kişisel Verilerinize Dair Kanuni Haklarınız

Değerli Ziyaretçimiz, isim, soyisim, rumuz, yaş/doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, evlilik tarihi, çocuk durumu, sahip olunan ulaşım aracı, yaşanılan bölge, etkinlik yaptığınız sitemize ilişkin bilgiler, etkinlik detaylarınız, varsa teslimat adresiniz, eğitim düzeyi, meslek/iş, kültürel, sanatsal, sportif, tatil vs. ilgi alanları-hobiler ve alışveriş alışkanlıkları gibi demografik üye/kullanıcı/müşteri bilgileri, özel-resmi kimlik, kimlik no. ve vergi bilgileri, fotoğraf, (güvenlik amaçlı) istek, şikayetlerinizi bildirdiğiniz yazılı, görsel kayıtları, çağrı merkezi görüşmelerimize dair ses kayıtları, kıyafet dahil her türlü ürüne ve hizmete ilişkin alışveriş alışkanlığı-tercihleri, beğenileri ve ilgili yorumları, yararlanılan/katılınan kampanya, yarışma, anket vb.leri ile içerikleri, fatura içerikleri, ödeme yöntemleri, şikayet – iade ve benzeri nedenlerle paylaştığınız şifre gibi gizli bilgiler hariç kart ve hesap bilgileri, eski ve yeni cep/ev/iş telefon/faks numaraları, mail adresleri, elektronik ticari ve sair iletişimlere yaklaşım-aksiyonlar, çeşitli amaçlarla kullanılan sabit ve mobil cihaz ad(lar)ı, türü, modeli ve kodları, tanımlama bilgileri (çerez, web tarayıcı işaretleri-bilgisi, IP, kablolu-kablosuz ağ bağlantı bilgisi vb), reklam tanıtıcısı bilgileri, sosyal medya profil ve hesap bilgileri-işlemleri ile konum verilerinizden oluşan kişisel bilgilerinizin toplanma yöntemi ve hukuki sebebi, hangi amaçla işleneceği ve kimlere hangi amaçla aktarılabileceği hususlarında tarafınıza böylece bilgi verilmesinin yanı sıra; kişisel bilgilerinizin işlenip işlenmediğini, işlenmişse buna ilişkin bilgileri, amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını, yurt içinde ve dışında aktarıldığı üçüncü kişileri öğrenme, bilme ve tüm bu hususlarda bilgi talep etme haklarına, keza eksik veya yanlış işlenmiş olmaları halinde düzeltilmesini, kanuni şartlarına ve yöntemine uygun olarak silinmesini veya yok edilmesini ve bu durumun verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, ayrıca, bilgilerinizin otomatik sistemler ile analiz edilmesi sureti ile aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebi ile zarara uğramanız halinde giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu, tüm bu konularda Veri Sorumlusu Şirketimiz’e başvurabileceğinizi bilgilerinize sunarız.

Yukarıdaki hususlar kişisel verilere ilişkin aydınlatma yükümlülüğümüz gereği bilgilerinize sunulmakla beraber, mevzuatın ilgili kişiden açık rıza alınmaksızın işlenmesine (aktarımlar dahil) imkan verdiği haller dışındaki her türlü kişisel veri işlemleri için izin alındığını ve izinsiz işlenme yapılmadığını bilmenizi rica ederiz.

Bu çerçevede izniniz rica edilen hallerde, söz konusu izni uygulaması varsa ilgili internet Sitemizde ve yine uygulaması varsa ( yazılı-imzalı izin ile aynı hukuki nitelik-değerde olmak üzere) dijital ortamda da verebilirsiniz. Şöyle ki; sitemizdeki ve anılan sitelerdeki kişisel veri işlem bilgilendirmelerini değerlendirmiş olarak, tablet, cep telefonu ekranlarında ya da beyan edeceğiniz cep telefonunuza kısa mesajla gönderilen linkte bilginize sunulan izin metnini incelemenizden sonra, uygun bulmuş iseniz, bilgilerinizin doğruluğunu ekranda ya da dijital ortamda teyit ettikten sonra işlemleri (prosedürüne ve tercihinize göre ekrandan ve/veya cep telefonunuzdan) yaptığınızda izin-onay işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bunun dışında, böyle bir uygulama mevcut olanlar için geçerli olmak üzere, dilediğiniz her zaman ilgili web sitelerimize ulaşarak izin-onay işlemlerini yapabilirsiniz.

Şirketimiz ilgili mevzuat uyarınca ve kişisel veri saklama-imha politikalarında öngöreceği periyodlarda kişisel bilgileri kısmen/tamamen imha (silme, yok etme veya anonimleştirme) işlemleri yapabileceği gibi Ziyaretçiler arzu ettikleri her zaman ve hiçbir gerekçe göstermeksizin aşağıda belirtilen iletişim kanallarından Şirketimize ulaşarak ve gereken kanuni-teknik prosedürleri yerine getirerek kişisel veri işlenmelerini ve/veya taraflarına ticari elektronik iletişimleri durdurabilirler. Bu husustaki açık bildirim-taleplerine göre, kişisel veri işlemleri ve/veya belirttiği kanallar için tarafına iletişimler yasal azami süre içinde durdurulur (yasalara göre mümkün-gereken veya yükümlü olunan kişisel veri işlemeleri ve iletişimler devam eder). Ziyaretçi dilerse ayrıca, hukuken muhafazası gereken ve/veya mümkün olanlar haricindeki bilgileri, veri kayıt sisteminden silinir ya da yok edilir veya aynı amacı sağlamak üzere kimliği belirli olmayacak biçimde anonim hale getirilir. Bu hususlardaki başvuru ve talepler yasal azami süreler içinde yerine getirilecek yahut hukuki gerekçesi tarafına açıklanarak kabul edilmeyebilecektir (İlgili kanuni haklar saklıdır).

(Bilgisayar ve diğer cihazlarınızdaki çerezler ve bildirimlere ilişkin bilgilendirmeler, bunları düzenlemek için yapabileceğiniz işlemler yukarıda belirtilmiştir).

Üçüncü Kişilere Ait Siteler-Dijital Platformlar ve Uygulamalar

Sitemizden (mobil versiyonları dahil) ulaşılan diğer sitelerde kendilerine ait gizlilik-güvenlik politikaları, kullanım, iletişim ve kişisel veri işlenme şartları geçerlidir; reklam, banner, içerik görmek veya başka herhangi bir amaç ile ulaşılan web sitelerinden bilgi kullanımları, keza sitelerin (ve sair dijital platformların) etik ilkeleri, gizlilik-güvenlik prensipleri, kişisel veri saklama ve imha politikaları, servis kalitesi, kullanım şartları, çerezleri-web işaretçileri ve benzerleri, bildirimleri-önerileri ve diğer uygulamaları sebebi ile oluşabilecek ihtilaf, maddi-manevi zarar ve kayıplardan Şirketimiz sorumlu değildir.

Sorumluluk

Ziyaretçilerin Sitemizden veya Sitemizde link verilen diğer sitelerden / mobil uygulamalardan / her türlü bildirimlerden ve Şirketimize ait diğer birim-mecralardan edindikleri bilgiler, taraflarına elektronik iletişimi yapılan bilgilendirme, tanıtım ve reklamlar, keza her türlü öneriler çerçevesinde aldıkları kararlardan, bunlara göre yaptıkları her türlü işlem ve uygulama ile sonuçlarından Ziyaretçiler sorumludurlar.

Herhangi bir Sitemiz Ziyaretçisinin hukuki/fiili ehliyet durumunu bilemeyeceğimizden, çocukların ve diğer reşit olmayan kişilerin kullanımları, bilgileri ve bunların işlenme-işlemleri hususunda sorumluluk kanuni temsilcilerine ait olup kişisel verilerine (ve duruma göre keza iletişimlere) ilişkin haklarını da kanuni temsilcileri marifetiyle kullanabilirler.

Site İçeriği Üzerinde Haklar

Sitemizdeki her türlü bilgi ve içerik ile bunların düzenlenmesi, revizyonu ve kısmen/tamamen kullanımı konusunda; Şirketimizin anlaşmasına göre diğer üçüncü şahıslara ait olanlar hariç; tüm fikri-sınai haklar ve mülkiyet hakları Şirketimize aittir.

Değişiklikler

Şirketimiz gizlilik, kişisel veri saklama-kullanım ve imha politikası ve Site kullanım şartları gibi konularda, keza sunacağı ürün, hizmet ve fırsatlarda, kampanya vb. durumlarda gerekli görebileceği her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar; bu değişiklikler Şirketimizce internet sitemizden veya diğer uygun yöntemler ile duyurulduğu andan itibaren geçerli olur.

Tüm bu konularda ek bilgi istemlerinizi, her türlü talep ve şikayetlerinizi aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşarak Şirketimize bildirebilirsiniz. İlgili talebin yasalar gereği belirli bir prosedürde yapılması gereken hallerde söz konusu prosedüre uyulması gerekir.

Şirket : Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti

Bağlı Grup Şirketler :

Adres : Altunizade Mah. Sırmaperde Sok. No:25 Üsküdar / İstanbul

Telefon : +90 216 457 0073

İnternet Adresi : www.thegamify.com