Ücretsiz Oyunlar Ücretsiz Konsol Oyunları Ücretsiz PC Oyunları Ücretsiz Mobil Oyunlar

Haftanın Ücretsiz Oyunları: 24 Ekim - 30 Ekim

Senin için derlediğimiz ücretsiz oyunlar listesinde bu hafta 7 oyunla karşındayız. Platformlara özel ücretsiz oyunları görmek için haberimizi okumaya devam et.

Geçtiğimiz hafta ücretsiz sahip olabileceğin birbirinden eğlenceli oyunların içeriğinden ayrıntılı şekilde bahsettiğimiz Haftanın Ücretsiz Oyunları başlığımızda bu hafta sana tüylerini diken diken edecek ücretsiz oyunlarla geldik, malum Halloween yaklaşıyor ve gerilim oyunları gündemde. Her türden oyunun olduğu Saturnalia ile başlayan listemiz A Plague Tale: Requiem ile son buluyor. Toplamda 7 ücretsiz oyunu incelemek, indirmek ve tadını çıkarmak için okumayı bırakma.

Saturnalia (Epic Games)

Saturnalia, 1989 senesinde geçen ve 80'lerin o Synthwave atmosferini korku ile birleştirip oyuncuya fazlasıyla hissettiren ve rogue-like unsurlara sahip bir macera korku oyunu. FOTONICA, MirrorMoon EP ve Wheels of Aurelia'nın yaratıcıları Santa Ragione tarafından geliştirildi ve yayınlandı. Bu oyunda vatandaşların kaybolduğu ve sinir bozucu bir sisin kasvetle her yerini sardığı bir İtalyan köyü olan Gravoi köyünde olacağız. Biraz Stranger Things'i anımsattı değil mi?

Dur, okumaya devam et. Bu köyde her kış gündönümü gecesinde gerçekleşen kadim bir ritüel düzenleniyor. Biz ana karakter olarak yine oldukça meraklıyız ve oyuna girdiğimizde bu ürkütücü köyün gelenekleri ve aşırı karanlık sırları hakkındaki gerçeği öğrenmek istiyoruz, bu yüzden oyun boyunca cevapları bulmak için köyü iyice aramamız gerekiyor. Bunun için de kullanabileceğimiz maalesef tek bir yol var, o da labirente benzeyen bir yerde sadece bir el feneri ile keşfe çıkmak. E yıl 1989, teknoloji ilerlememiş ve köyde bize bu kadar imkan veriliyor. Ayrıyeten bizi avlamak isteyen yaratığımsı şeylerle savaşamıyoruz, uçuş ve kendimizi gizlemek elimizdeki tek seçenekler gibi görünüyor.

Saturnalia, otantik Sardunya folkloru ve klasik İtalyan giallo korku filmlerinden eşit oranda etkilenen bir oyun diyebiliriz. Maceramız ise sürekli değişiyor, hikaye interaktif yönüyle bizleri tekdüze korkudan uzaklaştırıyor. Şahsi fikrimiz, oyundaki karakter çeşitliliği de oyunu dikkat çekici yapan unsurlardan biri çünkü korku oyunlarında pek alışık değiliz bu duruma.

Oyun başlangıcında dört oynanabilir karakter var, hepsi de meraklı, zehir gibi... Seç, beğen, al. Her karakter bu lanet köye musallat olan sırları ortaya çıkarmak ve nihayetinde kıyametten kaçmak için benzersiz yeteneklere sahip, artık bu yeteneklerin ne olduğunu da sen oynadıkça keşfedeceksin. Baştan uyaralım, Saturnalia'nın stop-motion animasyonu ve canlı dışavurumcu sanat tarzı seni bayağı bir etkileyecek ama aynı zamanda korkutacak.

PC platformu için Epic Games Store‘a özel olan Saturnalia, 27 Ekim tarihinde ücretsiz!

Warhammer 40,000: Mechanicus (Epic Games)

Warhammer 40,000: Mechanicus, Games Workshop'un Warhammer 40,000 ayarına dayanan taktiksel bir sıra tabanlı savaş oyunu olarak Bulwark Studios tarafından geliştirildi, Kasedo Games tarafından yayınlandı ve 2018'de PC için, 2020'de ise Xbox One, PS4 ve Nintendo Switch için piyasaya sürüldü. Warhammer 40,000: Mechanicus'u sıra tabanlı strateji ögelerini fantastik evreniyle hoş bir şekilde birleştirebilmiş, maceraya ve savaşa doyuran bir oyun olarak tanımlayabiliriz.

Eğer sıra tabanlı strateji gerektiren oyunları seviyorsan tam sana göre. Sıra tabanlı denilince aklına Heroes gibi oldschool, tarihi bir strateji oyunu gelmesin sakın. Bu oyunda sci-fi teması içinde, Star Wars'umsu bir evrenin sıra tabanında olacaksın. Oyunun tutorial kısımlarında “eyvah, şimdi yüz tane oyun mekaniği ile oyun beni darlayacak” diye düşüneceksin ama hiç öyle değil. Her bölümde hem ana haritada hem de savaş haritasında ünitelerinizi nasıl kontrol edeceğinizi akıcı ve basit bir şekilde anlatan, yormayan bir oyunumuz bu.

Oyuncular Adeptus Mechanicus'a bağlı Magos Dominius Faustinius rolünde oyuna başlıyor. İsme gel hele, kim ya bu Adeptus Mechanicus? Hemen anlatalım... Mars'ta yaşayan bir kabilemiz var, bu kabilemizin en büyük amacı da insanlığın sahip olduğu teknolojileri muhafaza etmek ve geliştirmek. Heh, bu kabilemizin ismi de Adeptus Mechanicus, yani mekanik insanlardan oluşan ve Mars'ta ortaya çıkmış bir ırk. Warhammer evrenindeki bazı teknolojik bebişler bu robotumsu elemanların ellerinden çıkıyor diyebiliriz.

Peki, sana bu hikayenin bir derleme olduğunu söylesek? Oyunun hikayesi özünde Hammer and Anvil romanına dayanıyor. Oyunda Adeptus Mechanicus denilen bu mekanik arkadaşlar, Necronların mezarlarına ev sahipliği yapan ve devasa bir ağ içeren Silva Tenebris'e iniş yapıyor. Bir Techpriest ve beraberindeki Skitarii ekibi ise serserilik yapıyor ve buradaki Necronların mezarlarını uyandırıyor. Birkaç ay sonra, yeni bir ekip gezegene iniyor ve önceki ekibe neler olduğunu araştırıyor. "Ulan" diyor, "bizim canımız tehlikede, acilen bir şeyler yapalım biz." Bundan sonra ise plan sende. Necronların uyanışı ile birlikte gezegenin sahip olduğu tüm teknoloji ele geçirilecek ve senin bir şeyler yapman gerekiyor.

Warhammer 40,000: Mechanicus 27 Ekim tarihinde ücretsiz, kaçırma sakın!

Gone Home (Xbox One)

Hazırsan bir korku oyunumuz daha çıkıyor fırından, taze taze, çıtır çıtır... Oyunu anlatmadan önce sana şunu sormak isterim, uzun bir seyahatten eve döndüğünde nasıl bir karşılama beklersin? Seni havaalanından gelip alan bir aile olur, seni evde heyecanla bekleyen bir eş olur, dönmeni dört gözle bekleyen bir kardeş olur... Düşün bakalım, çünkü Gone Home oynamaya başladığında da bu belirsizlikle karşı karşıya kalacaksın.

Gone Home, The Fullbright Company tarafından geliştirilen ve yayınlanan birinci şahıs bir keşif oyunu. Gone Home ilk olarak 2013'te Microsoft Windows, OS X ve Linux bilgisayarlar için, ardından Ocak 2016'da PlayStation 4 ve Xbox One için, Eylül 2018'de Nintendo Switch ve Aralık 2018'de ise iOS için piyasaya sürüldü.

Biz kimiz? Biz, evin içindeki nesnelerle iletişime geçebilen Katie'yiz ve tüm oyunu onun gözünden oynuyoruz. Kim bu Katie? Katie Greenbriar, Avrupa'da bir yıl eğitim gördükten sonra yurtdışından evine dönen bir hanım kızımız. Ne heveslerle, ne özlemlerle, ne heyecanlarla yurduna dönen bu genç kızımız yakın geçmişte vefat eden büyük amcasından babasına miras kalan dört katlı ve yirmiye yakın odaya sahip gizemli evlerine dönüş yaptıktan sonra bizim için asıl macera başlıyor.

Kızımız evine bir geliyor ve hiçbir şey beklediği gibi değil, ev bomboş... Hoppala, nerede bu insanlar? Ailemize ne oldu? Bu noktadan sonra yazacaklarım spoiler olacağı için devamı sende. Sana da evde olmadığımız süreçte neler yaşandığını tek tek araştırmak düşüyor. Sağda solda gördüğün eşyaları, gazete kupürlerini, kardeşinin bıraktığı gizemli notları, babana gelen mektupları falan okuyarak parçaları birleştireceksin artık.

Xbox One'da Ekim ayına özel ücretsiz olan Gone Home'u 1 hafta daha kütüphanene eklemezsen kaçıracaksın.

The Turing Test (Xbox One)

Sci-Fi sevenleri, teknoloji meraklılarını ve yapay zekayla ilgilenenleri buraya alalım, elimizde tam da senin ilgini çekecek bir oyun var! The Turing Test, Bulkhead Interactive tarafından geliştirilen ve Square Enix Collective tarafından yayınlanan birinci şahıs bir bulmaca video oyunu, içeriği ise bilgisayar biliminin öncüsü olan Alan Turing abimizin Mind dergisinin Ekim 1950 sayısında yayınlanan ve bir gün bilgisayarı gerçek bir insandan ayırt edilemeyecek kadar programlamanın mümkün olduğunu ve bu yüzden de ilerleyen dönemlerde insanlık için tehlike arz ettiğini ifade ettiği "Computing Machinery and Intelligence" başlıklı ünlü makalesinde bahsettiği bir terime dayanıyor.

Oyun Microsoft Windows ve Xbox One için 2016'da, PlayStation 4 için 2017'de, Nintendo Switch ve Stadia için de 2020'de piyasaya sürüldü. Oyunda Jüpiter'in uydularından biri olan Europa'da bulunan bir araştırma istasyonunda çalışan bir Uluslararası Uzay Ajansı (ISA) mühendisiyiz, ismimiz ise Ava Turing. Bolca bulmacayla dolu oyunumuzdaki bu bulmacalar kapıların kilidini açabilmemiz ve oyundaki diğer makineleri etkinleştirebilmemiz için gerekli, bu yüzden açık zihinle oynamamız gereken bir oyun. 

Filmde 2001: A Space Odyssey'den esintiler ve The Terminator'dan arketipler yer alıyor diyebiliriz. TOM the AI tarafından kriyojenik dinlenmeden yeniden canlandırılan bir mühendis olan doğdumuz bu oyunda TOM bize yer ekibiyle iletişimin kesildiğini söylüyor ve onları bulmasına yardım etmemizi istiyor. Biz de yardım ediyoruz tabii ki. Europa'ya indikten sonra, astronotların en son görüldüğü robotik olarak inşa edilmiş üssün iç tasarımının yapıldığı ortaya çıkıyor, sonrasını senin yaşayıp görmen lazım. The Turing Test'i biz çok ilginç bulduk çünkü bolca ironi içeren, gerçeğin tepetaklak olabilmesine olanak sağlayan, sana bildiklerini sorgulatacak ve oynarken beyin fırtınası yaşatacak bir içeriği var.

Baştan söyleyelim, karşında Europa'nın tabanında oyuncunun robot olduğuna ikna olan bir bilgisayar olacak ve onu robot olmadığına ikna etmen gerekecek. Binlerce yıldır türümüz, bizi hayvanlar aleminden ayırmaya yardımcı olan şeyin ölüm korkusu gibi soyut fenomenleri ifade etme yeteneğimiz olduğu şeklinde aktarıldı. Yine de zekamız biyolojimize indirgenebilir mi? Evcilleştirilmemiş bir yapay zeka gerçekten zararlı mıdır? Bilgisayar çağında, Stephen Hawking gibi insanlar yapay zekaya yönelik vicdansız araştırmaların insan ırkı için bir tehdit oluşturabileceği konusunda uyardıkları için bu iki soru da yaşadığımız yüzyılda daha büyük bir önem kazandı. Bu soruların cevabına ışık tutmak istiyorsan oyunun indirme ekranına girmekle başlayabilirsin.

The Turing Test enteresan bir oyun, eğlendirirken düşündüren bu oyunu denemelisin.

Medal of Honor: Airborne (Xbox 360)

Medal of Honor: Airborne, II. Dünya Savaşı'nı konu alan birinci şahıs nişancı olarak oynanan Medal of Honor serisinin on birinci oyunu. Oyun EA Games tarafından geliştirildi ve 2007 yılının Eylül ayında Microsoft Windows ve Xbox 360, Kasım ayında ise PlayStation 3 için dünya çapında piyasaya sürüldü. Medal of Honor’la yıllardır tanışıyoruz; hepimizin bildiği, bilmese de en azından mutlaka duymuş olduğu bir oyun kendisi. II. Dünya Savaşı’nın acımasız ve vahşet dolu atmosferini oyunculara bu denli sunabilen başka bir oyun yok mesela. Oyunda öyle bir Normandiya Çıkarması yapmışlar ki, tekte geçebilene gazi maaşı verilmeli.

Oyundaki WWII atmosferini oyuncuya nüfuz ettirebilen bir diğer etken de oyunun içerisinde birçok çeşitli silahlara erişimimizin olması. MOH: Airborne kesinlikle çok başarılı bir silah yelpazesine sahip. Silahları yeniden reload etmek bile çok gerçekçi. Örneğin, M1 Garand’ın mermisini ne zaman istersek dolduramıyoruz, yok öyle bir lüksümüz. Mermileri belli paketlerden oluşma ve bu mermi paketi bittiği zaman Garand’ı doldurma imkanına sahibiz. Yanımızda ise bir tabanca, 2 tane tüfek, 2 çeşit el bombası taşıyabiliyoruz.

Hayat verdiğimiz ana karaktere gelirsek, kendisi çok havalı bir asker. Karakterimizin ismi Boyd Travers, kendisi ise oldukça başarılı paraşütçü bir piyade. Oyun boyunca bu askerimizin WWII esnasında yaşadıklarını tecrübe edeceğiz. Yani ama ne savaş... İtalya’dan Hollanda’ya, Fransa'ya ve Almanya’ya kadar savaşıyoruz. Bu yönden bize gerçeğine benzer bir savaş tecrübesi sunuyor. Oradan oraya savaşırken yoruluyoruz yahu. Airborne’da ilk dikkat çeken nokta ise grafikleri diyebiliriz. Grafik anlamında serinin diğer oyunlarına nazaran çığır açan MOH: Airborne, Unreal 3 motoru kullanılarak yapıldığı için oyun içerisindeki patlamalar, modellemeler ve çevrenin kaplaması büyüleyici güzellikte gözüküyor.

Özellikle o patlama efekti var ya, sanki gerçekten de savaştaymışsın hissini veriyor. Bir de fonda öyle müzikler var ki, savaşırken gaza gelmemek elde değil. Bir de oyun sadece tek kişilik olarak değil, çoklu oyuncu modunda da oynanabiliyor. EA daha sonrasında MOH’un ek görev paketlerini çıkartarak serinin devamını getirdi ve seriyi efsaneleştirdi. Airborne'u seride benzersiz kılan şey ise oyuncuların her iki modda da savaş alanında paraşütçü olarak nereye ineceklerini seçme yeteneği diyebiliriz. Bir oyuncu savaştığı haritaya inmeye başladığında oyuna nereden başlayacağını yönlendirebilir, inişinin hızını kontrol edebilir ve böylece düşmanlara karşı bir strateji hazırlayabilir. Bu avantaj sağladığı gibi dezavantaj da sağlıyor, çünkü inmeyi seçtiğin yerde öldürülme riskin var.

Hazırsan, Medal of Honor: Airborne serüvenine hemen başla.

Arcade Paradise (Stadia Pro)

Arcade Paradise, oynayana iş ve özel hayatı birbirinden ayırmayı gösterirken aynı zamanda farklı iş türleri arasındaki dengeyi öğretiyor. Baştan söyleyelim, bu oyun aşırı derecede 90'ların atari salonlarını özleten bir oyun. Sen de bizim gibi nostaljik şeyleri seviyorsanız 90'ların retro arcade macera dünyasında yönetilen bu simülasyon oyununu şiddetle öneririz. Oyunda Ashley karakterine can veriyoruz ve anahtarlarının bize verilmesiyle artık ailemizin çamaşırhanesinden sorumluyuz.

Hayatımızı idame ettirmek için eski püskü kıyafetleri yıkamak hayatın bize sunduğu seçenek ama biz bu seçenekte sıkışıp kalmak istemiyoruz ve çamaşırhaneyi tam da zevkimize uygun bir neonlu, şıkır şıkır bir arcade salonuna çevirmeye karar veriyoruz. İşte bizim maceramız da bundan sonra başlıyor. Yayıncı Wired Productions ve geliştirici Nosebleed Interactive, Arcade Paradise'ın 11 Ağustos'ta PlayStation 5, Xbox Series, PlayStation 4, Xbox One, Switch ve Steam, Epic Games Store ve GOG üzerinden PC için çıkış yapacağını duyurmuştu. Arcade Paradise şu an ise Stadia Pro'da ücretsiz!

Oyunda kendi oynanış mekaniklerine, hikayelere, görevlere ve ulaşılacak yüksek puanlara sahip 35'ten fazla atari bulunuyor. Oyunu oynarken "bu ne ya, enkaz devraldık" dememen için baştan uyarmak istiyoruz, oyun boyunca türlü türlü sorumlulukların var ve gerçekleştirmezsen sonucuna da razı olursun. Tuvalet temizlemekten yerleri silmeye, çamaşır yıkamaktan müşterilerle ilgilenmeye kadar her türlü sorumluluk sende.

Devrettiği çamaşırhaneyi batırıp babanı hayal kırıklığına uğratmak istemiyorsun ama aynı zamanda Grindstone kasabasına renk getirecek, aynı zamanda sana da ek gelir olacak bir şeyler de yapmak istiyorsun, bu yüzden hem oyun salonu hem de çamaşırhane olarak iş gören bu dükkanı eşzamanlı işletiyorsun. Kilidi açılmayı bekleyen 35'ten fazla oyunu oynayabilmek için oyun bizden oyun bol bol salonu dolabı kurmamızı istiyor. Oyunda mücadele ettiğimiz en büyük sorun ise iki işi yürütebilmek için zamanımızın kısıtlı olması, neticede tuvalet kendini temizlemiyor ve atılacak çöpler var.

Arcade Paradise bizim çok hoşumuza gitti, hem de ücretsiz! Şans ver derim.

A Plague Tale: Requiem (Xbox Gold)

İlk oyunun (A Plague Tale: Innocence) hikayesini kaldığı yerden devam ettiren, Fransız Engizisyon askerlerinden ve dünyaya Kara Veba'yı yayan fare sürülerinden kaçan Amicia ve Hugo de Rune isimli iki kardeşin macerasını bizlere dramatik atmosferinde dolu dolu yaşatan A Plague Tale: Requiem, Asobo Studio tarafından geliştirilen ve Focus Entertainment tarafından yayınlanan gerilim dolu bir aksiyon-macera hayatta kalma oyunu. Önceki oyununa benzer şekilde Requiem, üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanıyor. Savaş sistemi önemli ölçüde genişletilmiş olsa da, oynanış büyük ölçüde ilk oyuna benziyor diyebiliriz. Öncelikle Amicia, düşmanları yaralamak için bıçak, kaya atmak için iş gören bir sapan ve zırhlı rakipleri kolayca yenmesini sağlayan bir tatar yayı gibi silahlarla donatılmış çıkıyor oyunda karşımıza.

Diğer oyuna nazaran bu oyunda, Hugo'nun oyundaki farelerle olan bağlantısının güçlendiği ve bu sayede onların sahip olduğu bazı özelliklere erişebildiği detayı da karşımıza çıkarılmış. Yeni oyunda eklenen mekaniklerden biri de, aynı farelerin yapabildiği gibi Hugo'nun da insan kanını kokusundan tespit edebilmesi, bu açıdan önceki oyundan daha farklı bir deneyim sunuyor bize. Yalnızca Hugo değil, Amicia tarafında da değişimler var. Mesela, Amicia artık artık doğrudan da savaşabiliyor, bu açıdan ilk oyundan bu yana baya gelişmiş.

Innocence'ı bitirdikten sonra muhtemelen hepimiz Amicia ve Hugo’nun kurtulacağını, artık mutlu mesut yaşayacağını ve sonlarının tatlıya bağlanacağını düşündük. Nitekim Asobo Studio ve Focus Entertainment bize resmen nah dedi ve düzlüğe çıkmadan önce daha çok yokuş olduğunu, aksine eskisine kıyasla daha fazla mücadele edeceğimizi bizlere Requiem ile gösterdi. Biz tam rahatladığımızı düşünürken oyunda bir anda işler sarpa sarıyor ve bu iki gariban kardeşin uzun sürecek seyahati başlıyor.

Hugo’nun hastalığının giderek ciddileşmesinin ve sağlığının kötüleşmesinin ardından Amicia kara kara düşünüyor, araştırıyor ve sonunda kurtarıcı bir çözüm buluyor. Hugo'nun hastalığını iyileştirebileceği düşünülen Vaudin isimli bir şifacının ismini duyduktan sonra Fransa'nın güneyine doğru uzun bir yola çıkıyor ve böylelikle oyuncular tekrardan kendilerini tehlike ve mücadele dolu bir yolculuğun ortasında buluyor. Hikayenin duygusal ve dramatik tonunu yakaladığınızda Requiem, içinde kaybolacağınız bir epik deneyim haline geliyor.

A Plague Tale: Innocence, 11 Ekim'den beri ücretsiz, sen hala indirmedin mi?

Senin için derlediğimiz haftanın ücretsiz oyunları yazısı ile birlikte her hafta ücretsiz mobil, PC ve konsol oyunlarını takip etmeyi unutma. GGWP!

 

KVKK AYDINLATMA METNİ ve HAKLAR

Gizlilik Kuralları, Site Kullanım Şartları ve İletişimler ile Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme

Değerli Site Ziyaretçilerimiz, Kullanıcılarımız, Müşterilerimiz, Üyelerimiz;

Gizlilik Kurallarımız, İletişimler, Site Kullanım Şartları ve Kişisel Verilerinizin İşlenmesi ile ilgili uygulamalarımız ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki haklarınız hususunda sizleri bilgilendirmek istemekteyiz.

Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti’ye ait ve bağlı grup şirketlerinin temsilen kurulan www.thegamify.com .Sitemizde (mobil uygulaması dahil), ziyaretçi-üye-müşteri (bundan böyle kısaca Ziyaretçi(ler) diye anılacaktır) bilgilerinin gizliliği, kişisel verilerin (bilgilerin) korunması, saklanması, işlenmesi-kullanımı-imhası, ticari elektronik iletişimler ve diğer hususlarda, aşağıda cari esasları belirtilen Gizlilik Kuralları-Politikası ve Uygulama-Kullanım Şartları geçerlidir.

Bilgilerin Korunması

Bu sitede, ziyaretçiler tarafından verilen ve edinilen bilgilerin ve işlemlerinin güvenliği için gerekli önlemler bilgi ve işlemin mahiyetine göre Şirketimiz veya ilgili kuruluş tarafından sistemlerde ve internet altyapısında, teknolojik imkanlar ve maliyet unsurları dahilinde, uygun teknik ve idari yöntemler ile alınmıştır.

Sitemize üyelik, talep ve şikayetlerinizi iletme veya bilgi güncelleme amacıyla girdiğiniz bilgiler, diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez.

Bilgilerin Toplama Yöntemleri, İşlenme-Aktarım Amacı ve Kişisel Veri İşlemleri

Gizliliğin korunması için gereken tedbirler alınmak ve kişisel verilerin işlenmesine dair tüm yasal ilkeler ile kişisel veri saklama-imha politikalarına uygun olmak üzere; kanunen zorunlu ise veya zorunlu olmayan bazı uygulamalar için de ayrıca izni de rica edilerek; Ziyaretçilerimizin sanal işletmeleri ziyaret, varsa alışveriş ve iletişim bilgileri ile aşağıda detaylı belirtilen diğer kişisel bilgileri, Veri Sorumlusu Şirketimiz ve ortakları-iş ortakları, halefleri, servis sağlayıcıları-tedarikçileri ve belirlenecek (sosyal medya-online reklam işletmecileri dahil) diğer işlenme amacının gerektirdiği üçüncü kişiler/kuruluşlar (duruma göre veri sorumluları, işleyenler ve/veya alıcı grupları) tarafından ve arasında, gerek grup şirketlerimizden satın aldıkları veya ilgilendikleri ürün-hizmetler ile ilgili müşteri deneyimleri, tüketici hakları, müşteri/üye hizmetleri ve bunlara ilişkin ticari-mali ve hukuki sorumluluk-yükümlülüklerin gerçekleştirilmesine dair yasal nedenlerle, gerek genel ve kişiye özel ürün-hizmet ve imkanlardan yararlandırılabilmeleri için ve gerek ise her türlü ürün-hizmet tanıtımı, reklam, iletişim, promosyon, satış, pazarlama, müşteri kartı, kredi kartı ve kullanıcı/üyelik/müşteri bilgilendirmeleri, işlemleri ve uygulamaları yapılması amacıyla,

Burada belirtilen ve ayrıca kanunlarda kişisel verilerin işlenebileceği ve aktarılabileceği açıkça öngörülen hallerde, bilgilerin tarafınca alenileştirildiği durumlarda, her türlü tüketici, üyelik ve diğer sözleşmelerin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olarak sözleşme taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olduğu hallerde, keza veri sorumlusu/işleyen olarak her türlü hukuki yükümlülükleri yerine getirebilme için zorunlu durumlarda, ayrıca hakların tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu olduğu durumlar ile temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla veri sorumlusu/işleyen olarak burada ve yasalarda öngörülmüş meşru menfaatler için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu/gerekli olduğu hallerde, kısmen veya tamamen otomatik olan/olmayan toplama yöntemleri ile (Ziyaretçilerin Şirketimize ve yukarıda anılan kuruluşlara sözlü/yazılı verdikleri bilgilerden, sanal mağazaları ve/veya bulundukları fiziki-sanal ortamları, mobil uygulamaları dahil olmak üzere internet sitelerini ziyaretlerinden ve içerik incelemelerinden, sosyal medya ve reklam ağı işletmecilerine ait sitelerdeki üyelik ve işlem bilgilerinden, Şirketimiz ve yukarıda anılan kuruluşlar nezdindeki (fiziki ve sanal/dijital) üye/kullanıcı ve çağrı merkezi işlemleri ile alışverişlere ve müşteri memnuniyetine dair ödeme-tahsilat-teslimat-şikayet-kampanya-anket işlemleri ve bunların yasal mali belgeleri ile diğer belgeleri-kayıtlarından, ayrıca sabit-mobil nitelikli internet ve iletişim cihazlarının ve/veya mobil uygulamaların muhtelif ortamlarda ve yerde kullanımlarında oluşan/edinilen yazılı, sözlü, görsel ve teknik verilerden) temin, devralınma, yasal azami süreler aşılmamak üzere ve bilginin mahiyetine göre işlenme amacına uygun olarak öngörülecek süre ile yurt içinde ve dışında yazılı/manyetik arşivlere kaydedilme, depolanma, saklanma, muhafaza, elde edilebilir hale getirilme, kullanılma, güncellenme, değiştirilme, birleştirilme, yeniden düzenlenme, sınıflandırılma, açıklanma, yukarıda anılan kişiler/kuruluşlar itibari ile (yurt içinde-dışına) paylaşım, aktarım, aktarılma, transfer, imha (yok edilme, silinme veya anonimleştirme) işlemleri ve kanunlara uygun sair yöntemler ile işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir (Bundan böyle hepsini birlikte ifade etmek üzere "işlenme" veya "işlem(e)" diye anılacaktır).

Ziyaretçilerin Şirketimize, diğer grup şirketlerine, bayileri ve her türlü anlaşmalı kuruluşlarına ait etkinlikleri ile içinde yer aldıkları yapıları-siteleri ziyaretlerine ve buralardan alışverişlerine dair her türlü kişisel olan-olmayan bilgiler de (konum verileri, incelenen ürünler, etkinlikler ve etkinlik konusu ürün-tutar bilgileri dahil) cihazlarında ilgili fonksiyonlar açık ise bluetooth ve genel-özel kablosuz ağ bağlantılarından uygun teknik yöntemler ile alınabilir, yukarıdaki paragrafta belirtilen çerçevede anılan kuruluşlarca yurt içinde ve dışında işlenebilir, aktarılabilir.

Sitemizde Tanımlama Bilgisi (Çerez vb.) Uygulaması

www.thegamify.com sitemizde (mobil uygulamaları dahil tüm dijital platformlarında) muhtelif türde çerezler kullanılmaktadır. Bunlar oturum çerezleri, kalıcı çerezler, zorunlu çerezler, işlevsellik çerezleri, analiz çerezleri, ticari çerezler ve üçüncü parti çerezleri gibi tanımlama bilgileridir.

Çerezler ziyaret edilen internet sitesinin düzgün bir şekilde çalışmasını ve geliştirilmesini, kullanıcı deneyiminin kişiselleştirilmesini ve iyileştirilmesini, siteleri oturum açmadan ziyaret edebilmesini ve/veya tarafına (duruma göre internet tarayıcı ve/veya ilgili mobil uygulama kapalı olsa dahi görebileceği) ticari-sosyal amaçlı bildirimler yollanmasını ve genel olarak site kullanıcıları-ziyaretçilerine gerek ilgili sitede, gerek başkalarına ait sitelerde (sosyal medya-ağlar ve online reklam ağları dahil) genel ya da özelleştirilmiş bilgilendirmeler, reklam ve tanıtımlar sunulmasını-iletilmesini sağlamak amacıyla bilgisayarlara ve mobil cihazlara yerleştirilen küçük veri parçacıklarıdır.

Çerezler bilgisayar-cihazlarda, varsa kanuni azami süre aşılmamak kaydıyla, amaca uygun bir süre ile tutulurlar.

Sitemizi (mobil versiyonları dahil) kullanan Ziyaretçiler yukarıda belirtilen uygulamayı, keza ilgili tanımlama bilgilerinin burada, kişisel veri mevzuatında ve bu bilgilendirme metninin diğer kısımlarında çeşitli bilgileriniz için öngörülen amaçlarla ve kapsamda-şartlarda işlenmesini (bu çerçevede üçüncü kişilere aktarım-paylaşımları ve kullanmaları dahil) kabul etmiş sayılırlar.

Ziyaretçiler istedikleri her zaman cihazlarındaki program ve/veya işletim sistemi ve/veya internet tarayıcısının ayarlarından çerezleri düzenleyerek kaldırabilirler ve/veya anılan bildirimleri durdurabilirler (Bu takdirde Sitemizin/ilgili cihazın/programın arzu edildiği gibi çalışmayabileceği ve/veya bildirim içeriklerinden haberdar olunamayacağı bilinmelidir).

İletişimler

Ziyaretçilerimiz ile, yine kanunlara uygun şekilde, her türlü ürün ve hizmetlere ilişkin tanıtım, reklam, iletişim, promosyon, satış ve pazarlama amacıyla, kredi kartı ve üyelik/müşteri bilgilendirme, işlem, uygulamaları için Şirketimiz ve diğer grup Şirketlerince SMS/kısa mesaj, anlık bildirim, otomatik arama, bilgisayar, telefon, e-posta/mail, faks, (cihazınızda açık ise) her türlü bildirimler, bluetooth, diğer her türlü genel-özel kablosuz ağlar ve diğer elektronik iletişim araçları ile sosyal, ticari ve sair elektronik iletişimler yapılabilir, Ziyaretçilere ticari elektronik iletiler gönderilebilir.

İşlenen - Aktarılan Kişisel Verileriniz ve Kişisel Verilerinize Dair Kanuni Haklarınız

Değerli Ziyaretçimiz, isim, soyisim, rumuz, yaş/doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, evlilik tarihi, çocuk durumu, sahip olunan ulaşım aracı, yaşanılan bölge, etkinlik yaptığınız sitemize ilişkin bilgiler, etkinlik detaylarınız, varsa teslimat adresiniz, eğitim düzeyi, meslek/iş, kültürel, sanatsal, sportif, tatil vs. ilgi alanları-hobiler ve alışveriş alışkanlıkları gibi demografik üye/kullanıcı/müşteri bilgileri, özel-resmi kimlik, kimlik no. ve vergi bilgileri, fotoğraf, (güvenlik amaçlı) istek, şikayetlerinizi bildirdiğiniz yazılı, görsel kayıtları, çağrı merkezi görüşmelerimize dair ses kayıtları, kıyafet dahil her türlü ürüne ve hizmete ilişkin alışveriş alışkanlığı-tercihleri, beğenileri ve ilgili yorumları, yararlanılan/katılınan kampanya, yarışma, anket vb.leri ile içerikleri, fatura içerikleri, ödeme yöntemleri, şikayet – iade ve benzeri nedenlerle paylaştığınız şifre gibi gizli bilgiler hariç kart ve hesap bilgileri, eski ve yeni cep/ev/iş telefon/faks numaraları, mail adresleri, elektronik ticari ve sair iletişimlere yaklaşım-aksiyonlar, çeşitli amaçlarla kullanılan sabit ve mobil cihaz ad(lar)ı, türü, modeli ve kodları, tanımlama bilgileri (çerez, web tarayıcı işaretleri-bilgisi, IP, kablolu-kablosuz ağ bağlantı bilgisi vb), reklam tanıtıcısı bilgileri, sosyal medya profil ve hesap bilgileri-işlemleri ile konum verilerinizden oluşan kişisel bilgilerinizin toplanma yöntemi ve hukuki sebebi, hangi amaçla işleneceği ve kimlere hangi amaçla aktarılabileceği hususlarında tarafınıza böylece bilgi verilmesinin yanı sıra; kişisel bilgilerinizin işlenip işlenmediğini, işlenmişse buna ilişkin bilgileri, amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını, yurt içinde ve dışında aktarıldığı üçüncü kişileri öğrenme, bilme ve tüm bu hususlarda bilgi talep etme haklarına, keza eksik veya yanlış işlenmiş olmaları halinde düzeltilmesini, kanuni şartlarına ve yöntemine uygun olarak silinmesini veya yok edilmesini ve bu durumun verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, ayrıca, bilgilerinizin otomatik sistemler ile analiz edilmesi sureti ile aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebi ile zarara uğramanız halinde giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu, tüm bu konularda Veri Sorumlusu Şirketimiz’e başvurabileceğinizi bilgilerinize sunarız.

Yukarıdaki hususlar kişisel verilere ilişkin aydınlatma yükümlülüğümüz gereği bilgilerinize sunulmakla beraber, mevzuatın ilgili kişiden açık rıza alınmaksızın işlenmesine (aktarımlar dahil) imkan verdiği haller dışındaki her türlü kişisel veri işlemleri için izin alındığını ve izinsiz işlenme yapılmadığını bilmenizi rica ederiz.

Bu çerçevede izniniz rica edilen hallerde, söz konusu izni uygulaması varsa ilgili internet Sitemizde ve yine uygulaması varsa ( yazılı-imzalı izin ile aynı hukuki nitelik-değerde olmak üzere) dijital ortamda da verebilirsiniz. Şöyle ki; sitemizdeki ve anılan sitelerdeki kişisel veri işlem bilgilendirmelerini değerlendirmiş olarak, tablet, cep telefonu ekranlarında ya da beyan edeceğiniz cep telefonunuza kısa mesajla gönderilen linkte bilginize sunulan izin metnini incelemenizden sonra, uygun bulmuş iseniz, bilgilerinizin doğruluğunu ekranda ya da dijital ortamda teyit ettikten sonra işlemleri (prosedürüne ve tercihinize göre ekrandan ve/veya cep telefonunuzdan) yaptığınızda izin-onay işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bunun dışında, böyle bir uygulama mevcut olanlar için geçerli olmak üzere, dilediğiniz her zaman ilgili web sitelerimize ulaşarak izin-onay işlemlerini yapabilirsiniz.

Şirketimiz ilgili mevzuat uyarınca ve kişisel veri saklama-imha politikalarında öngöreceği periyodlarda kişisel bilgileri kısmen/tamamen imha (silme, yok etme veya anonimleştirme) işlemleri yapabileceği gibi Ziyaretçiler arzu ettikleri her zaman ve hiçbir gerekçe göstermeksizin aşağıda belirtilen iletişim kanallarından Şirketimize ulaşarak ve gereken kanuni-teknik prosedürleri yerine getirerek kişisel veri işlenmelerini ve/veya taraflarına ticari elektronik iletişimleri durdurabilirler. Bu husustaki açık bildirim-taleplerine göre, kişisel veri işlemleri ve/veya belirttiği kanallar için tarafına iletişimler yasal azami süre içinde durdurulur (yasalara göre mümkün-gereken veya yükümlü olunan kişisel veri işlemeleri ve iletişimler devam eder). Ziyaretçi dilerse ayrıca, hukuken muhafazası gereken ve/veya mümkün olanlar haricindeki bilgileri, veri kayıt sisteminden silinir ya da yok edilir veya aynı amacı sağlamak üzere kimliği belirli olmayacak biçimde anonim hale getirilir. Bu hususlardaki başvuru ve talepler yasal azami süreler içinde yerine getirilecek yahut hukuki gerekçesi tarafına açıklanarak kabul edilmeyebilecektir (İlgili kanuni haklar saklıdır).

(Bilgisayar ve diğer cihazlarınızdaki çerezler ve bildirimlere ilişkin bilgilendirmeler, bunları düzenlemek için yapabileceğiniz işlemler yukarıda belirtilmiştir).

Üçüncü Kişilere Ait Siteler-Dijital Platformlar ve Uygulamalar

Sitemizden (mobil versiyonları dahil) ulaşılan diğer sitelerde kendilerine ait gizlilik-güvenlik politikaları, kullanım, iletişim ve kişisel veri işlenme şartları geçerlidir; reklam, banner, içerik görmek veya başka herhangi bir amaç ile ulaşılan web sitelerinden bilgi kullanımları, keza sitelerin (ve sair dijital platformların) etik ilkeleri, gizlilik-güvenlik prensipleri, kişisel veri saklama ve imha politikaları, servis kalitesi, kullanım şartları, çerezleri-web işaretçileri ve benzerleri, bildirimleri-önerileri ve diğer uygulamaları sebebi ile oluşabilecek ihtilaf, maddi-manevi zarar ve kayıplardan Şirketimiz sorumlu değildir.

Sorumluluk

Ziyaretçilerin Sitemizden veya Sitemizde link verilen diğer sitelerden / mobil uygulamalardan / her türlü bildirimlerden ve Şirketimize ait diğer birim-mecralardan edindikleri bilgiler, taraflarına elektronik iletişimi yapılan bilgilendirme, tanıtım ve reklamlar, keza her türlü öneriler çerçevesinde aldıkları kararlardan, bunlara göre yaptıkları her türlü işlem ve uygulama ile sonuçlarından Ziyaretçiler sorumludurlar.

Herhangi bir Sitemiz Ziyaretçisinin hukuki/fiili ehliyet durumunu bilemeyeceğimizden, çocukların ve diğer reşit olmayan kişilerin kullanımları, bilgileri ve bunların işlenme-işlemleri hususunda sorumluluk kanuni temsilcilerine ait olup kişisel verilerine (ve duruma göre keza iletişimlere) ilişkin haklarını da kanuni temsilcileri marifetiyle kullanabilirler.

Site İçeriği Üzerinde Haklar

Sitemizdeki her türlü bilgi ve içerik ile bunların düzenlenmesi, revizyonu ve kısmen/tamamen kullanımı konusunda; Şirketimizin anlaşmasına göre diğer üçüncü şahıslara ait olanlar hariç; tüm fikri-sınai haklar ve mülkiyet hakları Şirketimize aittir.

Değişiklikler

Şirketimiz gizlilik, kişisel veri saklama-kullanım ve imha politikası ve Site kullanım şartları gibi konularda, keza sunacağı ürün, hizmet ve fırsatlarda, kampanya vb. durumlarda gerekli görebileceği her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar; bu değişiklikler Şirketimizce internet sitemizden veya diğer uygun yöntemler ile duyurulduğu andan itibaren geçerli olur.

Tüm bu konularda ek bilgi istemlerinizi, her türlü talep ve şikayetlerinizi aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşarak Şirketimize bildirebilirsiniz. İlgili talebin yasalar gereği belirli bir prosedürde yapılması gereken hallerde söz konusu prosedüre uyulması gerekir.

Şirket : Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti

Bağlı Grup Şirketler :

Adres : Altunizade Mah. Sırmaperde Sok. No:25 Üsküdar / İstanbul

Telefon : +90 216 457 0073

İnternet Adresi : www.thegamify.com