Oyun Sözlüğü Sözlük Espor

Espor Nedir?

Espor nedir, normal spordan farklı mıdır, nasıl espor yapılır ve tam olarak neler espor sayılır sorularına ek olarak Türkiye’deki espor ortamına da bakış attığımız maceraya hoş geldiniz!

Espor veya diğer bilinen adı ile elektronik sporlar profesyonel video oyuncularının organize etkinliklerde birbirlerine karşı oynadığı rekabetçi oyunları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Espor ekosistemi zamanla dünya genelinde milyonlarca oyuncu ve izleyiciyi cezbeden oyun dünyasında önemli bir varlığa dönüşmüştür. Son yıllarda esporun popülaritesi, hayran kitlesi ve oyuncu sayısı daha da artmıştır ve haliyle düzenlenen turnuvalar da aynı şekilde artış göstermektedir.

Espor Tarihi

Espor tarihi video oyunlarının ilk popüler hale geldiği 1970'ler ve 1980'lere kadar uzanmaktadır. İlk video oyunu yarışması 1972'de Stanford Üniversitesi'nde Spacewar oyunu ile yapılmıştır. İlerleyen yıllarda Space Invaders Championship de dahil olmak üzere daha fazla yarışma düzenlenmiş ve 1980'de düzenlenen Space Invaders Championship 10.000'den fazla katılımcının ilgisini çekmiştir. 1990'larda ise espor daha organize hale gelmiş ve bu gelişimler sayesinde profesyonel ligler ve takımlar kurulmuştur.

İlk büyük espor etkinliği 1997'deki Red Annihilation turnuvasıdır ve bu turnuvada oyuncuların Quake oyununda yarışmışlardır. 2000'lerin başlarına geldiğimizde espor ana akım tarafından daha fazla tanınmaya başlamıştır ve espor maçları ve organizasyonları medyanın yakından takip ettiği bir seviyeye gelmiştir. Günümüzde artık espora duyulan ilgi o kadar artmıştır ki Free Fire'ın World Series 2021 finali 5,4 milyon izleyiciye ulaşmış  ve 18 milyon saat izlenmiştir.

League of Legends 2022 Dünya Şampiyonası ise peak noktasında 5,1 milyon izleyiciye ulaşmış ve 142 milyon saat izlenmiştir. 

Espora duyulan ilgi sayesinde ekosistem o kadar büyümüştür ki, 2021 yılında global espor pazarının değeri 1.22 milyar dolara ulaşmıştır. 2029 yılına kadar bu değerin 5.48 milyar dolara kadar ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Espor Oyunları

Espor oyunları, birinci şahıs nişancı (FPS) oyunlarından strateji oyunlarına kadar geniş bir oyun yelpazesini kapsar. Günümüzde en popüler espor oyunları arasında League of Legends, VALORANT, Dota 2, Counter-Strike: Global Offensive, Overwatch 2 ve Fortnite yer almaktadır. Bu oyunlar rekabetçi dengeleri ve beceri temelli oynanışları nedeniyle espor yarışmaları için fazlasıyla ideal durumdadırlar.

Espor oyunları ayrıca kolay anlaşılır oynanışa sahip ve net görseller içerdikleri için seyirci dostu olacak şekilde tasarlanmaktadırlar. Özellikle bu oyunların bu kadar popüler hale gelmesinin nedenlerinden biri ise oyuncuların hızlı ve karmaşık kararlar vermesini gerektiren yoğun stratejik derinliğe sahip olmalarıdır.

Esporda Oyun Tasarımı

Esporda oyun tasarımı esporun önemli bir kısmını oluşturur çünkü oyunlar rekabetçi oyunlar olduklarından ötürü adil ve dengeli olacak şekilde tasarlanmalıdır. Bu sebeple oyunda bulunan farklı karakterleri veya takımları dengeli hale getirmek ve kimseye haksız bir avantaj sağlamamak espor oyunlarında çok önemlidir.

Ayrıca, seyircilerin keyif alabilmesi için anlaşılması ve takip etmesi kolay oynanışa sahip oyunlar tasarlamak da önem taşır. Dota 2 ve League of Legends gibi oyunlar benzersiz yeteneklere sahip çok fazla karaktere sahiptir ve tasarımcılar her karakterin rekabetçi ortamda dengeli olmasını sağlamalıdır.

Espor Oyuncuları ve Takımları

Espor oyuncuları ve takımlarından bahsetmezsek olmaz. Profesyonel espor oyuncuları, dünyanın en iyi ve yetenekli oyuncuları arasındadır ve oyunları inanılmaz bir beceri ve özveri ile oynamaktadırlar. Espor oyuncuları genellikle her gün saatlerce pratik yaparak becerilerini geliştirmektedir ve bu becerileri ile ünlüler haline gelmişlerdir. Espor takımları da bu profesyonel oyunculardan oluşur ve dünya çapındaki turnuva ve liglerde yarışırlar.

Takımlar genellikle antrenörler, psikologlar ve antrenörler gibi destek personeli de barındırır. Birçok espor oyuncusu başarılarından ve sponsorluklarından dolayı milyoner haline gelmiştir. En başarılı espor takımları arasında bir kaç örnek vermemiz gerekirse Team SoloMid, Evil Geniuses ve SK Telecom T1 ilk akla gelen espor takımları arasındadır.

Espor Ligleri ve Turnuvaları

Espor ligleri ve turnuvaları oyuncuların ve takımların birbirlerine karşı ödüller ve şan için yarıştıkları etkinlik ve organizasyonlardır. Dünyanın en büyük espor etkinliği her yıl milyonlarca izleyiciyi çeken League of Legends Dünya Şampiyonası'dır. Bu turnuvalar, genellikle Twitch gibi yayın platformlarında yayınlanır ve dünya çapındaki hayranlar favori oyuncularını ve takımlarını izleyip destekleyebilirler.

Esporun büyümesi, Electronic Sports League (ESL) ve Major League Gaming (MLG) gibi birçok espor ligi ve organizasyonun oluşturulmasına yol açmıştır. Bu ligler oyunculara düzenli olarak organizasyonlarda yarışma, becerilerini geliştirme ve tutkularından geçimlerini sağlama şansı sunar.

Türkiye'deki Espor Ligleri

Türkiye’deki espor liglerinden bahsetmeden espor konusunu ele almak mümkün olmayacaktır diye düşündük. Türkiye genelindeki espor ekosistemi ele alındığında öne çıkan bir çok espor ligi var. Bunlardan en önemlileri ise ESL CS:GO Türkiye, League of Legends Şampiyonluk Ligi, PUBG Mobile Pro League ve VALORANT Champions TR Ligi.

ESL CS:GO Türkiye: 2017 yılından bugüne devam eden ESL CS:GO Türki̇ye Şampi̇yonası, Türki̇ye'ni̇n en uzun soluklu CS:GO turnuvasıdır. Her yıl 2 sezon olarak düzenlenen turnuva, ulusal şampi̇yonaların arasında ön planda olmasının yanı sıra ayrıca ESL Pro Tour'un bi̇r parçasıdır.

ESL CS:GO Türkiye, ESL tarafından düzenlenen mi̇lyonlarca dolarlık turnuvalara davet hakkı veri̇rken ayrıca Türki̇ye'ni̇n en i̇yi̇ takımlarına ve oyuncularına uluslararası sahnede şans vermeyi̇ de amaçlamaktadır.

League of Legends Şampiyonluk Ligi: Türkiye'de League of Legends oyununun en prestijli liglerinden biridir. Yaz ve kış olmak üzere iki mevsimde gerçekleştirilir. Kış mevsiminde şampiyon olan takım, Mid Season Invitational turnuvasının ön eleme turuna gitmeye hak kazanırken, yaz mevsimi şampiyonu olan takım League of Legends Dünya Şampiyonası'nın ön eleme turlarına katılmaya hak kazanır.

Kış ve yaz mevsimlerinin ikisi de dörder ay sürer.

PUBG Mobile Pro League: Türkiye'deki en popüler mobil oyunlardan biri olan PUBG Mobile için düzenlenen turnuva serisidir. En iyi takımlar Türkiye finallerinde bir araya gelerek birincilik için yarışırlar.

VALORANT Champions TR Ligi: Türkiye'de VALORANT oyunu için düzenlenen en büyük turnuva serilerinden biridir. Bu ligin kazananı, uluslararası VALORANT turnuvalarında Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanır. Fazlasıyla ilgi gören turnuvanın sonuncusu 31 Ağustos - 18 Eylül 2022 tarihleri arasında düzenlenmiş ve 9-18 Eylül tarihleri arasında oynanan Play-Off kısmı seyircili bir şekilde Volkswagen Arena'da oynanmıştır.

Türkiye'deki Espor Takımları

Türkiye’deki espor takımları da espor sektörü gibi giderek büyüyor ve birçok takımımız bu alanda başarılar elde ediyor. Takımların profesyonel oyuncuları, dünya çapında tanınıyor ve ülkemizin adını başarıyla duyuruyorlar.

Espor takımlarının başarısı sadece oyuncuların yeteneği değil, takım çalışması, taktiklerin doğru uygulanması ve disiplinli bir çalışma prensibiyle de doğrudan orantılıdır. Bu nedenle, espor takımları sadece oyun oynayan kişiler değil, aynı zamanda destek elemanları da barındırmaktadır.

Ülkemizde ve global arenada adını fazlasıyla duyurmuş ünlü espor takımlarımızdan bazıları;

  • FUT Esports
  • Dark Passage Esports
  • BBL Esports
  • Beşiktaş Esports
  • Fenerbahçe Esports
  • Galatasaray Esports
  • S2G Esports
  • SuperMassive Esports

Türkiye'de Espor Takımlarının Başarıları

Türkiye’deki espor takımlarının başarıları konusuna göz gezdirdiğimizde göğsümüzün kabardığını söylemek yalan olmayacaktır. Bir çok espor takımımız farklı oyunlar ve farklı turnuvalarda başarılar elde ederek bizi gururlandırmış ve gururlandırmaya da devam etmektedir. Bu başarılardan da biraz bahsetmeden olmaz.

Supermassive Esports kurulduğu 2016 yılında Çin’deki League of Legends turnuvasında uluslararası espor tarihinde ilk defa bir Türk takımının hanesine galibiyet yazdırmıştır. 2020 Dünya Şampiyonası’nda ise 5 maçlık seride bir büyük bölge takımını yenen ilk Türk takımı olma unvanını kazanarak bizi gururlandırmıştır.

1907 Fenerbahçe Derneği altında 2016 yılının sonunda kurulan Fenerbahçe Esports kurulduğu ilk senede 2017 Şampiyonluk Ligi Yaz Mevsimi Şampiyonu olan League of Legends takımı olmuştur ve Çin’de katıldığı Dünya Şampiyonası’nda ilk 16’ya kalmayı başarmıştır. Ayrıca Temmuz 2017’de Rift Rivals kapsamında Moskova’da namağlup birincilik ile uluslararası ilk kupasını kazanmayı başarmıştır.

FUT Esports ise farklı oyunlarda başarıları ile ön plana çıkan takımlarımızdandır. Takım ilk kupasını FIFA18 Türkiye Şampiyonluğu’nu elde ederek kazanmıştır. 2019 yılına gelindiğinde ise FIFA’da dünya üçüncülüğüne ulaşan FUT Esports, PUBG Mobile tarafında ise Avrupa Şampiyonluğunu elde etmeyi başarmış ve kupayı ülkemize getirmiştir.

2021 yılında kurulan S2G Esports, ülkemizin en başarılı Türk espor takımları arasında yer almaktadır ve 2023 yılında Endonezya’nın Jakarta kentinde düzenlenen PUBG Mobile Dünya Şampiyonası’nı kazanarak dünya şampiyonu olmuştur. Türkiye espor tarihinde bir ilke imza atmayı başaran S2G Esports şampiyonanın genelinde toplam 10 milyon liraya yakın ödül kazanmıştır.

BigBossLayf Esports ya da bilinen adıyla BBL Esports kurulduğu yıl olan 2020’de VALORANT First Strike Türkiye Büyük Finali’nde şampiyon olmuştur.

2003 yılında kurulup, ilk Türk espor takımlarından olan Dark Passage bir çok başarıya imza atmayı başarmıştır. 2013 yılında League of Legends Şampiyonluk Ligi şampiyonu olmuştur. 2014 yılında ise Kış Mevsimi, Bahar Mevsimi, Yaz Mevsimi ve Sezon 4 Türkiye Şampiyonluk Ligi şampiyonluklarına ulaşmışlardır. Tüm bu başarılarına ek olarak aynı zamanda Dark Passage yabancı transfer yapan ilk Türk espor takımıdır.

Türkiye'deki En Başarılı Esporcular

Türkiye’deki en başarılı esporculardan bahsetmeden yazımızı bitirmenin doğru olmayacağını elbette biliyoruz. Aynı espor takımlarımız gibi çok başarılı esporcularımızın da olduğu ortada. Takımlarımızın başarılarına sebebiyet veren bu esporcular hem espor ekosisteminin hem de ülkemizde espor kavramının gelişmesinde çok emek harcamaktadır. Aldıkları başarılar ve yetenekleri ile kendilerinden bol bol bahsettiren esporcularımızdan bazıları ise:

Mehmet “cNed” Yağız İpek espor kariyerine Türk yapımı bir rekabetçi FPS oyunu olan Zula ile başlamıştır. cNed bu arenada iki sezon boyunca Ice Warriors forması giymiştir ve takımına bu süre boyunca taarruz rolünde katkı sağlamıştır. Zula kariyerini 2020 yılında noktaladıktan sonra Riot Games'in tüm dünyayı kasıp kavuran rekabetçi FPS oyunu VALORANT’ın piyasaya sürülmesi ile birlikte rotasını bu yöne doğru çevirmiştir. Bu oyunda BBL Esports bünyesinde mücadele ettikten sonra Litvanya merkezli Avrupa espor organizasyonu Nolpeki’ye transfer oldu.

Nolpeki'deki kısa soluklu macerasının ardından takımın dağıtması sebebiyle İngiltere merkezli espor takımı Raide Your Edge Gaming'e transfer oldu. cNed'li Raise Your Edge, Gaming VCT Masters'a katılmaya hak kazandı ve cNed turnuvanın en değerli oyuncusu seçilme başarısını göstererek adından bir kez daha bahsettirdi. Şu an Avrupa'nın en köklü ve başarılı takımlarından biri olan NAVI'de kariyerine devam etmektedir.

İsmailcan “XANTARES” Dörtkardeş, Türk-Makedon profesyonel espor oyuncusudur. Espor sahnesinde ilk adım attığı Space Soldiers takımında oynarken takım, HLTV.org tarafından haftalık yayımlanan dünya takımlar sıralamasında Mart-Nisan 2018'de 12. sıraya kadar yükselmeyi başarmıştır. Space Soldiers takımından ayrıldıktan sonra Almanya merkezli Berlin International Gaming’e (BIG) katılmış ve 2021 yılına kadar BIG bünyesinde espor hayatına devam etmiştir.

BIG takımıyla aldığı başarılarla dünya sıralamasında 2020'nin Haziran ayından Ağustos ayının sonuna kadar 1. sırada bulunmuşlardır. Ağustos 2021 yılında ise Eternal Fire isimli Türk takımına katılmış ve espor kariyerine bu takımda devam etmektedir. XANTARES katıldığı her espor takımına başarı kazandırmış ve oyuncudur.

Can “Closer” Çelik profesyonel espor kariyerine Royal Bandits adlı takım ile League of Legends oyununda ormancı rölünde başlamıştır. Takımıyla beraber önemli başarılar yakalayan Closer'ın üstün performansı kendine yeni kapılar aralamaya devam etti ve sonrasında Royal Yount takımına transfer olan Closer bu takımda da ormancı rolünde büyük başarılara imza attı ve takım TLC 2019 Yazı Sezonu’nu şampiyon olarak tamamladı.

Closer'ın bu başarıları uluslararası takımlarda adının duyulmasına sebep oldu ve Golden State Warriors basketbol takımının espor şubesi Golden Guardians takımından gelen teklifle yetenekli oyuncu yurtdışına açıldı. Günümüzde ise Closer aktif olarak League of Legends hayatına ve espor kariyerine hayatına 100 Thieves takımında devam etmekte.

Sergen “Broken Blade” Çelik ise hem Türk hem de Alman olmak üzere çift vatandaşlığa ve genç yaşına rağmen çok başarılı bir kariyere sahiptir. 16 yaşındayken profesyonel oyunculuk kariyerine Mysterious Monkeys takımında başlamıştır. 7 ayın ardından Victorious Ace kadrosunda da boy gösteren oyuncu sonradan bu takımdan da ayrılmıştır.

Bu ayrılık sonrasında Türkiye’ye dönmeye karar veren Broken Blade, önce Galatasaray Esport, ardından Dark Passage bünyesinde kariyerine devam etmiş ve sonrasında Galakticos kadrosuna geçerek hem yetenekleri hem de transfer haberleriyle espor gündeminin önemli isimlerinden biri haline gelmiştir. Türkiye’de son olarak Royal Youth takımına transfer olan Broken Blade ilk büyük şampiyonluğunu burada kazanmıştır.

Yaşadığı başarıların ardından Broken Blade, dünya çapındaki önemli espor organizasyonlarından Team SoloMid'in üst koridor rolünde yer almıştır. Ülkemizi burada en iyi şekilde temsil ederek LCS Bahar Sezonu’nda takımının ikinci olmasına katkı sağlamıştır. Sonradan Team SoloMid’den de ayrılan Broken Blade şu anda espor kariyerine Schalke 04 bünyesinde devam etmektedir.

Emir “Alfajer” Ali Beder espor hayatına Surreal Esports bünyesinde VALORANT oyuncusu ile başlamış ve yetenekleri ile herkesi şaşırtmıştır. VRL 2022 Türkiye: Birlik Aşama 1’de takımı Surreal Esports ile birlikte şampiyonluğa ulaşmış ve playoff sürecinin en değerli oyuncusu olmaya hak kazanmıştır.

Alfajer’in kazandığı başarılar kariyerinin sadece Türkiye ile sınırlı kalmasına da izin vermemiş ve genç oyuncu dünyaca ünlü espor takımı Fnatic’in radarına takılmıştır. Mayıs 2022 tarihi itibariyle Surreal Esport bünyesinden ayrılacak Fnatic’e katılmış olan Alfajer, VALORANT oyununda yetenekleri ile espor izleyicilerini etkilemeye devam etmektedir.

Oyunda 56% ilk kan başarı oranına ve 30.0% kafadan vuruş (HS) yüzdesine sahip olduğu bilgisini de paylaşmak isteriz.

İrfan “Armut” Berk Tükek, İstanbul Şehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyken kaydını dondurup esporcu olmaya karar veren birisi. 2015 yılında Big Plays Incorporated bünyesinde başlayan espor kariyeri için Armut bizzat “Espor dünyasına adımı altın harflerle yazdırmak istiyorum.” gibi iddialı bir açıklama yaparak aslında hayallerini ve amacını herkese net bir şekilde iletmiştir.

League of Legends oyununda üst koridor rolünde espor hayatına devam etmekte olan Armut, Big Plays Imcorporated takımından sonra 5 Türk espor takımında daha oynamış ve ardından İspanyol espor takımı MAD Lions’a transfer olmuştur. Bu takımda geçirdiği 2 yılın ardından ise Kuzey Amerika merkezli Dignitas takımına transfer olmuştur ve halen espor kariyerine burada devam etmektedir. Bir maç sırasında kameranın kendisine çevrildiğini fark ettiğinde kameraya bakışıyla ünlüdür ve bu hareketi hep yapmaktadır.

Babasının Twitter'da "Aferin İrfan" diyerek oğlunu tebrik etmesi Türkiye'de gündem olmuştur ve Armut'un 26 Eylül'deki Worlds 2020 Play-In performansının ardından "Aferin İrfan" 2.000'den fazla tweet ile viral olmuştur.

KVKK AYDINLATMA METNİ ve HAKLAR

Gizlilik Kuralları, Site Kullanım Şartları ve İletişimler ile Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme

Değerli Site Ziyaretçilerimiz, Kullanıcılarımız, Müşterilerimiz, Üyelerimiz;

Gizlilik Kurallarımız, İletişimler, Site Kullanım Şartları ve Kişisel Verilerinizin İşlenmesi ile ilgili uygulamalarımız ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki haklarınız hususunda sizleri bilgilendirmek istemekteyiz.

Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti’ye ait ve bağlı grup şirketlerinin temsilen kurulan www.thegamify.com .Sitemizde (mobil uygulaması dahil), ziyaretçi-üye-müşteri (bundan böyle kısaca Ziyaretçi(ler) diye anılacaktır) bilgilerinin gizliliği, kişisel verilerin (bilgilerin) korunması, saklanması, işlenmesi-kullanımı-imhası, ticari elektronik iletişimler ve diğer hususlarda, aşağıda cari esasları belirtilen Gizlilik Kuralları-Politikası ve Uygulama-Kullanım Şartları geçerlidir.

Bilgilerin Korunması

Bu sitede, ziyaretçiler tarafından verilen ve edinilen bilgilerin ve işlemlerinin güvenliği için gerekli önlemler bilgi ve işlemin mahiyetine göre Şirketimiz veya ilgili kuruluş tarafından sistemlerde ve internet altyapısında, teknolojik imkanlar ve maliyet unsurları dahilinde, uygun teknik ve idari yöntemler ile alınmıştır.

Sitemize üyelik, talep ve şikayetlerinizi iletme veya bilgi güncelleme amacıyla girdiğiniz bilgiler, diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez.

Bilgilerin Toplama Yöntemleri, İşlenme-Aktarım Amacı ve Kişisel Veri İşlemleri

Gizliliğin korunması için gereken tedbirler alınmak ve kişisel verilerin işlenmesine dair tüm yasal ilkeler ile kişisel veri saklama-imha politikalarına uygun olmak üzere; kanunen zorunlu ise veya zorunlu olmayan bazı uygulamalar için de ayrıca izni de rica edilerek; Ziyaretçilerimizin sanal işletmeleri ziyaret, varsa alışveriş ve iletişim bilgileri ile aşağıda detaylı belirtilen diğer kişisel bilgileri, Veri Sorumlusu Şirketimiz ve ortakları-iş ortakları, halefleri, servis sağlayıcıları-tedarikçileri ve belirlenecek (sosyal medya-online reklam işletmecileri dahil) diğer işlenme amacının gerektirdiği üçüncü kişiler/kuruluşlar (duruma göre veri sorumluları, işleyenler ve/veya alıcı grupları) tarafından ve arasında, gerek grup şirketlerimizden satın aldıkları veya ilgilendikleri ürün-hizmetler ile ilgili müşteri deneyimleri, tüketici hakları, müşteri/üye hizmetleri ve bunlara ilişkin ticari-mali ve hukuki sorumluluk-yükümlülüklerin gerçekleştirilmesine dair yasal nedenlerle, gerek genel ve kişiye özel ürün-hizmet ve imkanlardan yararlandırılabilmeleri için ve gerek ise her türlü ürün-hizmet tanıtımı, reklam, iletişim, promosyon, satış, pazarlama, müşteri kartı, kredi kartı ve kullanıcı/üyelik/müşteri bilgilendirmeleri, işlemleri ve uygulamaları yapılması amacıyla,

Burada belirtilen ve ayrıca kanunlarda kişisel verilerin işlenebileceği ve aktarılabileceği açıkça öngörülen hallerde, bilgilerin tarafınca alenileştirildiği durumlarda, her türlü tüketici, üyelik ve diğer sözleşmelerin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olarak sözleşme taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olduğu hallerde, keza veri sorumlusu/işleyen olarak her türlü hukuki yükümlülükleri yerine getirebilme için zorunlu durumlarda, ayrıca hakların tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu olduğu durumlar ile temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla veri sorumlusu/işleyen olarak burada ve yasalarda öngörülmüş meşru menfaatler için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu/gerekli olduğu hallerde, kısmen veya tamamen otomatik olan/olmayan toplama yöntemleri ile (Ziyaretçilerin Şirketimize ve yukarıda anılan kuruluşlara sözlü/yazılı verdikleri bilgilerden, sanal mağazaları ve/veya bulundukları fiziki-sanal ortamları, mobil uygulamaları dahil olmak üzere internet sitelerini ziyaretlerinden ve içerik incelemelerinden, sosyal medya ve reklam ağı işletmecilerine ait sitelerdeki üyelik ve işlem bilgilerinden, Şirketimiz ve yukarıda anılan kuruluşlar nezdindeki (fiziki ve sanal/dijital) üye/kullanıcı ve çağrı merkezi işlemleri ile alışverişlere ve müşteri memnuniyetine dair ödeme-tahsilat-teslimat-şikayet-kampanya-anket işlemleri ve bunların yasal mali belgeleri ile diğer belgeleri-kayıtlarından, ayrıca sabit-mobil nitelikli internet ve iletişim cihazlarının ve/veya mobil uygulamaların muhtelif ortamlarda ve yerde kullanımlarında oluşan/edinilen yazılı, sözlü, görsel ve teknik verilerden) temin, devralınma, yasal azami süreler aşılmamak üzere ve bilginin mahiyetine göre işlenme amacına uygun olarak öngörülecek süre ile yurt içinde ve dışında yazılı/manyetik arşivlere kaydedilme, depolanma, saklanma, muhafaza, elde edilebilir hale getirilme, kullanılma, güncellenme, değiştirilme, birleştirilme, yeniden düzenlenme, sınıflandırılma, açıklanma, yukarıda anılan kişiler/kuruluşlar itibari ile (yurt içinde-dışına) paylaşım, aktarım, aktarılma, transfer, imha (yok edilme, silinme veya anonimleştirme) işlemleri ve kanunlara uygun sair yöntemler ile işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir (Bundan böyle hepsini birlikte ifade etmek üzere "işlenme" veya "işlem(e)" diye anılacaktır).

Ziyaretçilerin Şirketimize, diğer grup şirketlerine, bayileri ve her türlü anlaşmalı kuruluşlarına ait etkinlikleri ile içinde yer aldıkları yapıları-siteleri ziyaretlerine ve buralardan alışverişlerine dair her türlü kişisel olan-olmayan bilgiler de (konum verileri, incelenen ürünler, etkinlikler ve etkinlik konusu ürün-tutar bilgileri dahil) cihazlarında ilgili fonksiyonlar açık ise bluetooth ve genel-özel kablosuz ağ bağlantılarından uygun teknik yöntemler ile alınabilir, yukarıdaki paragrafta belirtilen çerçevede anılan kuruluşlarca yurt içinde ve dışında işlenebilir, aktarılabilir.

Sitemizde Tanımlama Bilgisi (Çerez vb.) Uygulaması

www.thegamify.com sitemizde (mobil uygulamaları dahil tüm dijital platformlarında) muhtelif türde çerezler kullanılmaktadır. Bunlar oturum çerezleri, kalıcı çerezler, zorunlu çerezler, işlevsellik çerezleri, analiz çerezleri, ticari çerezler ve üçüncü parti çerezleri gibi tanımlama bilgileridir.

Çerezler ziyaret edilen internet sitesinin düzgün bir şekilde çalışmasını ve geliştirilmesini, kullanıcı deneyiminin kişiselleştirilmesini ve iyileştirilmesini, siteleri oturum açmadan ziyaret edebilmesini ve/veya tarafına (duruma göre internet tarayıcı ve/veya ilgili mobil uygulama kapalı olsa dahi görebileceği) ticari-sosyal amaçlı bildirimler yollanmasını ve genel olarak site kullanıcıları-ziyaretçilerine gerek ilgili sitede, gerek başkalarına ait sitelerde (sosyal medya-ağlar ve online reklam ağları dahil) genel ya da özelleştirilmiş bilgilendirmeler, reklam ve tanıtımlar sunulmasını-iletilmesini sağlamak amacıyla bilgisayarlara ve mobil cihazlara yerleştirilen küçük veri parçacıklarıdır.

Çerezler bilgisayar-cihazlarda, varsa kanuni azami süre aşılmamak kaydıyla, amaca uygun bir süre ile tutulurlar.

Sitemizi (mobil versiyonları dahil) kullanan Ziyaretçiler yukarıda belirtilen uygulamayı, keza ilgili tanımlama bilgilerinin burada, kişisel veri mevzuatında ve bu bilgilendirme metninin diğer kısımlarında çeşitli bilgileriniz için öngörülen amaçlarla ve kapsamda-şartlarda işlenmesini (bu çerçevede üçüncü kişilere aktarım-paylaşımları ve kullanmaları dahil) kabul etmiş sayılırlar.

Ziyaretçiler istedikleri her zaman cihazlarındaki program ve/veya işletim sistemi ve/veya internet tarayıcısının ayarlarından çerezleri düzenleyerek kaldırabilirler ve/veya anılan bildirimleri durdurabilirler (Bu takdirde Sitemizin/ilgili cihazın/programın arzu edildiği gibi çalışmayabileceği ve/veya bildirim içeriklerinden haberdar olunamayacağı bilinmelidir).

İletişimler

Ziyaretçilerimiz ile, yine kanunlara uygun şekilde, her türlü ürün ve hizmetlere ilişkin tanıtım, reklam, iletişim, promosyon, satış ve pazarlama amacıyla, kredi kartı ve üyelik/müşteri bilgilendirme, işlem, uygulamaları için Şirketimiz ve diğer grup Şirketlerince SMS/kısa mesaj, anlık bildirim, otomatik arama, bilgisayar, telefon, e-posta/mail, faks, (cihazınızda açık ise) her türlü bildirimler, bluetooth, diğer her türlü genel-özel kablosuz ağlar ve diğer elektronik iletişim araçları ile sosyal, ticari ve sair elektronik iletişimler yapılabilir, Ziyaretçilere ticari elektronik iletiler gönderilebilir.

İşlenen - Aktarılan Kişisel Verileriniz ve Kişisel Verilerinize Dair Kanuni Haklarınız

Değerli Ziyaretçimiz, isim, soyisim, rumuz, yaş/doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, evlilik tarihi, çocuk durumu, sahip olunan ulaşım aracı, yaşanılan bölge, etkinlik yaptığınız sitemize ilişkin bilgiler, etkinlik detaylarınız, varsa teslimat adresiniz, eğitim düzeyi, meslek/iş, kültürel, sanatsal, sportif, tatil vs. ilgi alanları-hobiler ve alışveriş alışkanlıkları gibi demografik üye/kullanıcı/müşteri bilgileri, özel-resmi kimlik, kimlik no. ve vergi bilgileri, fotoğraf, (güvenlik amaçlı) istek, şikayetlerinizi bildirdiğiniz yazılı, görsel kayıtları, çağrı merkezi görüşmelerimize dair ses kayıtları, kıyafet dahil her türlü ürüne ve hizmete ilişkin alışveriş alışkanlığı-tercihleri, beğenileri ve ilgili yorumları, yararlanılan/katılınan kampanya, yarışma, anket vb.leri ile içerikleri, fatura içerikleri, ödeme yöntemleri, şikayet – iade ve benzeri nedenlerle paylaştığınız şifre gibi gizli bilgiler hariç kart ve hesap bilgileri, eski ve yeni cep/ev/iş telefon/faks numaraları, mail adresleri, elektronik ticari ve sair iletişimlere yaklaşım-aksiyonlar, çeşitli amaçlarla kullanılan sabit ve mobil cihaz ad(lar)ı, türü, modeli ve kodları, tanımlama bilgileri (çerez, web tarayıcı işaretleri-bilgisi, IP, kablolu-kablosuz ağ bağlantı bilgisi vb), reklam tanıtıcısı bilgileri, sosyal medya profil ve hesap bilgileri-işlemleri ile konum verilerinizden oluşan kişisel bilgilerinizin toplanma yöntemi ve hukuki sebebi, hangi amaçla işleneceği ve kimlere hangi amaçla aktarılabileceği hususlarında tarafınıza böylece bilgi verilmesinin yanı sıra; kişisel bilgilerinizin işlenip işlenmediğini, işlenmişse buna ilişkin bilgileri, amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını, yurt içinde ve dışında aktarıldığı üçüncü kişileri öğrenme, bilme ve tüm bu hususlarda bilgi talep etme haklarına, keza eksik veya yanlış işlenmiş olmaları halinde düzeltilmesini, kanuni şartlarına ve yöntemine uygun olarak silinmesini veya yok edilmesini ve bu durumun verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, ayrıca, bilgilerinizin otomatik sistemler ile analiz edilmesi sureti ile aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebi ile zarara uğramanız halinde giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu, tüm bu konularda Veri Sorumlusu Şirketimiz’e başvurabileceğinizi bilgilerinize sunarız.

Yukarıdaki hususlar kişisel verilere ilişkin aydınlatma yükümlülüğümüz gereği bilgilerinize sunulmakla beraber, mevzuatın ilgili kişiden açık rıza alınmaksızın işlenmesine (aktarımlar dahil) imkan verdiği haller dışındaki her türlü kişisel veri işlemleri için izin alındığını ve izinsiz işlenme yapılmadığını bilmenizi rica ederiz.

Bu çerçevede izniniz rica edilen hallerde, söz konusu izni uygulaması varsa ilgili internet Sitemizde ve yine uygulaması varsa ( yazılı-imzalı izin ile aynı hukuki nitelik-değerde olmak üzere) dijital ortamda da verebilirsiniz. Şöyle ki; sitemizdeki ve anılan sitelerdeki kişisel veri işlem bilgilendirmelerini değerlendirmiş olarak, tablet, cep telefonu ekranlarında ya da beyan edeceğiniz cep telefonunuza kısa mesajla gönderilen linkte bilginize sunulan izin metnini incelemenizden sonra, uygun bulmuş iseniz, bilgilerinizin doğruluğunu ekranda ya da dijital ortamda teyit ettikten sonra işlemleri (prosedürüne ve tercihinize göre ekrandan ve/veya cep telefonunuzdan) yaptığınızda izin-onay işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bunun dışında, böyle bir uygulama mevcut olanlar için geçerli olmak üzere, dilediğiniz her zaman ilgili web sitelerimize ulaşarak izin-onay işlemlerini yapabilirsiniz.

Şirketimiz ilgili mevzuat uyarınca ve kişisel veri saklama-imha politikalarında öngöreceği periyodlarda kişisel bilgileri kısmen/tamamen imha (silme, yok etme veya anonimleştirme) işlemleri yapabileceği gibi Ziyaretçiler arzu ettikleri her zaman ve hiçbir gerekçe göstermeksizin aşağıda belirtilen iletişim kanallarından Şirketimize ulaşarak ve gereken kanuni-teknik prosedürleri yerine getirerek kişisel veri işlenmelerini ve/veya taraflarına ticari elektronik iletişimleri durdurabilirler. Bu husustaki açık bildirim-taleplerine göre, kişisel veri işlemleri ve/veya belirttiği kanallar için tarafına iletişimler yasal azami süre içinde durdurulur (yasalara göre mümkün-gereken veya yükümlü olunan kişisel veri işlemeleri ve iletişimler devam eder). Ziyaretçi dilerse ayrıca, hukuken muhafazası gereken ve/veya mümkün olanlar haricindeki bilgileri, veri kayıt sisteminden silinir ya da yok edilir veya aynı amacı sağlamak üzere kimliği belirli olmayacak biçimde anonim hale getirilir. Bu hususlardaki başvuru ve talepler yasal azami süreler içinde yerine getirilecek yahut hukuki gerekçesi tarafına açıklanarak kabul edilmeyebilecektir (İlgili kanuni haklar saklıdır).

(Bilgisayar ve diğer cihazlarınızdaki çerezler ve bildirimlere ilişkin bilgilendirmeler, bunları düzenlemek için yapabileceğiniz işlemler yukarıda belirtilmiştir).

Üçüncü Kişilere Ait Siteler-Dijital Platformlar ve Uygulamalar

Sitemizden (mobil versiyonları dahil) ulaşılan diğer sitelerde kendilerine ait gizlilik-güvenlik politikaları, kullanım, iletişim ve kişisel veri işlenme şartları geçerlidir; reklam, banner, içerik görmek veya başka herhangi bir amaç ile ulaşılan web sitelerinden bilgi kullanımları, keza sitelerin (ve sair dijital platformların) etik ilkeleri, gizlilik-güvenlik prensipleri, kişisel veri saklama ve imha politikaları, servis kalitesi, kullanım şartları, çerezleri-web işaretçileri ve benzerleri, bildirimleri-önerileri ve diğer uygulamaları sebebi ile oluşabilecek ihtilaf, maddi-manevi zarar ve kayıplardan Şirketimiz sorumlu değildir.

Sorumluluk

Ziyaretçilerin Sitemizden veya Sitemizde link verilen diğer sitelerden / mobil uygulamalardan / her türlü bildirimlerden ve Şirketimize ait diğer birim-mecralardan edindikleri bilgiler, taraflarına elektronik iletişimi yapılan bilgilendirme, tanıtım ve reklamlar, keza her türlü öneriler çerçevesinde aldıkları kararlardan, bunlara göre yaptıkları her türlü işlem ve uygulama ile sonuçlarından Ziyaretçiler sorumludurlar.

Herhangi bir Sitemiz Ziyaretçisinin hukuki/fiili ehliyet durumunu bilemeyeceğimizden, çocukların ve diğer reşit olmayan kişilerin kullanımları, bilgileri ve bunların işlenme-işlemleri hususunda sorumluluk kanuni temsilcilerine ait olup kişisel verilerine (ve duruma göre keza iletişimlere) ilişkin haklarını da kanuni temsilcileri marifetiyle kullanabilirler.

Site İçeriği Üzerinde Haklar

Sitemizdeki her türlü bilgi ve içerik ile bunların düzenlenmesi, revizyonu ve kısmen/tamamen kullanımı konusunda; Şirketimizin anlaşmasına göre diğer üçüncü şahıslara ait olanlar hariç; tüm fikri-sınai haklar ve mülkiyet hakları Şirketimize aittir.

Değişiklikler

Şirketimiz gizlilik, kişisel veri saklama-kullanım ve imha politikası ve Site kullanım şartları gibi konularda, keza sunacağı ürün, hizmet ve fırsatlarda, kampanya vb. durumlarda gerekli görebileceği her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar; bu değişiklikler Şirketimizce internet sitemizden veya diğer uygun yöntemler ile duyurulduğu andan itibaren geçerli olur.

Tüm bu konularda ek bilgi istemlerinizi, her türlü talep ve şikayetlerinizi aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşarak Şirketimize bildirebilirsiniz. İlgili talebin yasalar gereği belirli bir prosedürde yapılması gereken hallerde söz konusu prosedüre uyulması gerekir.

Şirket : Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti

Bağlı Grup Şirketler :

Adres : Altunizade Mah. Sırmaperde Sok. No:25 Üsküdar / İstanbul

Telefon : +90 216 457 0073

İnternet Adresi : www.thegamify.com