Oyun Haberleri

2023 Çıkacak Oyunlar Belli Oldu

Oyuncular için en başarılı senelerden bir tanesi olacak olan 2023’te çıkacak oyunlar hangileri sizler için derledik. Bu listede en çok beklenen 10 oyun var.

2023 yılı içerisinde birçok yüksek bütçeli ve muazzam grafikli oyunlar ile karşılaşacağız, bu yüzden çok heyecanlıyız! İşte, oyuncular için en başarılı senelerden bir tanesi olacak olan 2023’te çıkmasını büyük bir coşkuyla beklediğimiz 10 oyun...

2022’nin oyuncular ve oyunseverler için zirve yıllardan bir tanesi olacağını beklemiş ve hayal kırıklığına uğramıştık, çünkü bir türlü bitmeyen pandemi sebebiyle oyun dünyasında yaşanan aksaklıklar ve sürekli gelen ertelenme haberleri ile birlikte pek de etkileyici bir yıl geçirmedik doğrusu. Buna rağmen 2023’ün aradığımız yıl olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Neden mi? Hogwarts Legacy, Starfield, Resident Evil 4, Baldur’s Gate 3 ve Diablo 4 derken onlarca devasa yapım ile tanışacağız! E durum buyken bizler de 2023 içerisinde çıkmasını beklediğimiz 10 farklı büyük yapımdan oluşan bir liste hazırladık. O hâlde gelin beraber listemizin üzerinden geçelim.

Hogwarts Legacy

Milyonlarca Harry Potter sevdalısının senelerce rüyalarını süsleyen, Hogwarts’ta geçen devasa bütçeli bir açık dünya oyunu olan Hogwarts Legacy, sonunda hayallerimizi gerçekleştirmeye geliyor. Hogwarts Legacy, Harry Potter evreninde geçecek ve 1800’lere kadar uzanacak bir hikaye ile oyun dünyasına girmeye hazırlanıyor. Kitap ve filmlerden aşina olduğumuz büyüleyici Hogwarts’ta eğitim alacağımız ve Harry Potter dünyasını sonuna kadar deneyimleyeceğimiz yapım, 10 Şubat’ta piyasaya sürülecek.

Harry Potter evrenini en ayrıntılı şekilde tecrübe etmemizi sağlayacak Hogwarts Legacy, kitap ve film serisinde anlatılan olaylardan çok daha önce gerçekleşecek. Oyuncular Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na yerleşecek ve bol bol iksir yaptıkları, büyü öğrendikleri, vahşi hayvanları evcilleştirdikleri ve birbirinden ilgi çekici derslere katıldıkları bir evreni deneyimleyecek. Çok heyecanlı değil mi? İşte tam da bu yüzden 1,23 milyon arama ile 2023'ün en çok aranan oyun olmuş.

Starfield

Sıkı dur, Bethesda ekibinin "Uzayda geçen Skyrim" olarak özetlediği Starfield 2023 yılında bangır bangır geliyor! Starfield'dan uzay temalı yeni RPG olarak bahsediyoruz, fakat oyunun ortaya çıkışı 2018 yılına ve hatta daha öncesine kadar dayanıyor. İlk olarak 2018 yılında, The Elder Scrolls VI ile birlikte tanıtılan Starfield, Bethesda’nın başından beri hepimizden sır gibi sakladığı bir oyundu. Tıpkı çok sevilen Skyrim gibi bir açık dünya rol yapma oyunu olacak olan Starfield, yeni fragmanıyla bizleri oldukça heyecanlandırmayı başardı.

İçerisine yüzlerce saat gömülebilecek saf bir rol yapma deneyimi arayan herkes için en unutulmaz deneyimlerden bir tanesi olacağını düşündüğümüz Starfield'ın hikâyesi ne yazık ki hâlâ gizemini koruyor. Neyse ki son yayınlanan fragman ile bu gizem perdesini biraz aralamayı başardık. Starfield günümüzden yaklaşık olarak 300 yıl sonra geçecek ve biz oyuncular olarak Constellation isimli bir organizasyona dâhil olacağız. Constellation ise günümüzdeki NASA’ya benzetilebilir. Bunun yanı sıra Constellation birçok farklı uzay kaşifini bir araya getiren bir kurum olacak. Tabii bu organizasyon içerisinde görev alan belirli bir ana karakteri oynamaktan ziyade bu oyunda birden çok senaryoyu tadacağız.

Diablo 4

Diablo 3 bundan tam 10 yıl önce çıkmıştı. Geçtiğimiz aylarda çıkan Diablo 2: Resurrected ise seriye yeni bir şey getirmezken, Diablo Immortal‘daki yenilikler çoğu oyuncu tarafından "kötü" olarak nitelendirilmişti. Diablo 4’ün ise bundan daha iyi bir zamanda çıkması beklenemezdi. Oyuncuların en büyük beklentisi ise oyun için satın almaların minimumda tutulup, eski serilerde olduğu gibi oyundan zevk almalarını sağlayan bir sistemin kurulması. Diablo 4 tamamlanmaya oldukça yakın göründüğünden, hangi sınıfların oyunda yer alacağından, genişletilmiş fragmanlara kadar oyun hakkında birçok bilgiye sahibiz. 

Oyun dünyasının büyük bir saygıyla anılan şirketlerinden bir tanesi olan Blizzard, son zamanlarda eski popülaritesini kaybetmiş ve oyuncuları memnun edememeye başlamıştı. Özellikle Diablo Immortal’ın aldığı ciddi eleştiriler sonrası oyuncuların kalbini geri kazanması gerekecek olan şirket, Diablo IV ile birlikte fazlasıyla güven veriyor diyebiliriz. 2023 içerisinde özlediğimiz Diablo deneyimine çok daha gelişmiş bir şekilde kavuşabiliriz. Daha önce gelen oyunlar gibi, Diablo 4 de tek seferlik bir oyun olmayacak. Blizzard, hem rekabetçi çok oyunculu sezonlar hem de hikaye genişletmeleriyle oyunu önümüzdeki yıllarda desteklemeyi planlıyor.

Sons of the Forest

İlk olarak 2014 yılında oyuncularla buluşturulan birinci oyun, The Forest türüne getirdiği inovasyonlarla dikkat çeken bir yapım olmuştu. Endnight Games tarafından geliştirilen bu devam oyunu ilk duyurulduğunda 2021'de çıkması planlanıyordu ancak ertelenerek 2023'e sarktı. Sons of The Forest oyuncuya ilk oyuna nazaran daha gelişmiş inşa seçenekleri ve daha farklı düşman çeşitleri vaat ediyor. Yine ilk oyun gibi Unity oyun motoruyla geliştirilen yapım, bakalım Unreal Engine'in grafik imkanlarıyla şov yaptığı bu dönemde görsel olarak oyuncuları mutlu edebilecek mi? Bu sorunun yanıtını Şubat 2023'te hep birlikte alacağız.

Sons of the Forest, The Forest ile aynı ilkelere dayanıyor. Her ne kadar konuya ilişkin tüm ayrıntılar verilmemiş olsa da, yeni oyunda yine elimizde avcumuzda hiçbir şeyin olmadığı bir şekilde ürkütücü adaya düşeceğimizi çok iyi biliyoruz. Hayatta kalabilmek için de korkmadan çevreyi iyice araştırmak, inşa etmek ve üretim yapmak durumunda olacağız. Bu pitoresk ama aynı zamanda ürkütücü olan ormanda yiyecek ve içme suyu toplayarak, sayısız yapı taşından tercihlerimize göre özgürce bir üs inşa ederek ve zombimsi yaratıklarla ve daha sonra da korkunç mutantlarla savaşarak hayatta kalmak zorundayız.

Baldur’s Gate 3

Baldur’s Gate aslında fantezi RPG türünün babalarından olsa da sonraki senelerde Diablo ya da Warcraft gibi popülerliğini koruyamadı. Bu sorunu çözmek isteyen Larian Studios, yeni bir Baldur’s Gate oyununu oyuncularla 2023 yılında buluşturmaya hazırlanıyor. Oyunun birinci kısmı erken erişime açılmıştı. Tam sürümün yayınlanmasıyla birlikte ikinci ve üçüncü kısım da 2023 yılında oynamaya açılacak, fakat stüdyo sadece iki yeni bölümün değil aynı zamanda yenilenmiş ilk kısmın da oyunseverlere selefi oyunlarına nazaran daha farklı bir tecrübe sunacağını gösteriyor.

Öncelikle oyunun tam sürümünün neredeyse 100 saati aşkın bir oyun deneyimi sunacağı söyleniyor. Oyunda oyunculara birçok seçenek sunuluyor. Karşılaştığınız karakterlerle birçok diyalog içinde olacağımız hikayede tercih ettiğimiz muhabbetlere göre oyun farklı bir şekil alıyor. Birden fazla karakter seçimi de oyundaki çeşitliliği artırıyor. Böylece oyundaki özgürlüğü en üst seviyeye çıkarıyor diyebiliriz. Oyun yapımcıları diyaloglarda biraz daha ileri giderek her diyalogta sadece metinler değil, aynı zamanda ayrıntılı mimik ve geliştirilmiş hareket sinematrikleri ile oyuncuları iyice meraklandırdı diyebilirim.

Dead Island 2

Aksiyon ve gerilim seven tüm oyuncular 2011 yılında Dead Island isimli bir oyun ile tanışma imkanı yakalamışlardı. Aksiyon RPG türündeki oyun, hem PC hem de konsol sahipleri tarafından beğenilmişti. Hal böyle olunca da geliştirici ekip olan Dambuster Studios, Dead Island 2 isimli yeni oyun için kolları sıvadı. 2014 yılından beri üzerinde çalışılan oyun ile ilgili gelen son haberlerse ne yazık ki bir kez daha can sıkıcı çünkü bir süredir ertelendikçe erteleniyor!

Dead Island 2, Los Angeles’ta geçen ve RPG öğeleri içeren bir FPS aksiyon oyunu olacak. Bölge sakinlerini her türden zombiye dönüştüren bir virüs salgınını konu alan bu oyunda halihazırda ısırılmış, ancak zombi eğilimlerini az çok kontrol eden bir karakterin rolünü üstleneceğiz. Her biri kendi tuhaflıklarına, diyalog seçeneklerine ve özelleştirilebilir becerilere sahip altı farklı karakter oynanabilir olacak. Oyuncuları aksiyona doyuracak Dead Island 2’nin çıkış tarihi 23 Nisan 2023’e ertelendi. Oyun aslında 3 Şubat’ta piyasaya sürülecekti, ancak geliştirici Dambuster Studios, geliştirmenin son kısmı için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

The Day Before

Normalde Haziran 2022'de çıkış yapması bekleniyordu fakat geliştirici Fntastic, hayatta kalma MMO oyunu olan The Day Before'u ne yazık ki 2023'e erteledi. Ertelenmenin sebebi ise oyun motorunun değiştirilmesi. Normalde Unreal Engine 4 ile geliştirilen oyun, artık Unreal Engine 5 ile geliştiriliyor. Bu değişimden dolayı da oyun 1 Mart 2023'e ertelendi. The Day Before, PvP ve PvE modlarına sahip olacak ve sizi diğer oyuncularla karşı karşıya getirecek. Bunun yanı sıra hem Ray Tracing hem de DLSS teknolojisini destekleyecek.

The Day Before, yemek, silah ve otomobil için birbirlerini öldüren hayatta kalanlarla ama aynı zamanda da enfekte olan zombilerle dolu, pandemi sonrası Amerika'da geçecek muazzam bir survival oyun olarak karşımıza çıkıyor. Hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığı bu dünyada tek başımıza uyanacak ve hayatta kalmak için cevaplar ve kaynaklar aramaya başlayacağız. Kaynak bulmak için terk edilmiş araçları, evleri ve gökdelenleri araştıracak, topladıklarımızı kolonide satabilecek ve diğer oyuncularla iletişim kurabileceğiz. Aynı zamanda zombiler ve diğer oyunculara karşı savaşıp yeni dünyanın efsanesi olmaya çalışacağız. Oyunda farklı mekanikler bizleri bekleyecek. Örnek vermek gerekirse, çamurlu bir arazide araç kullanırken aracımız çamura saplanıp kalabilir! Oyunu geliştirenlerin COVID-19 hakkındaki komplo teorilerinden oldukça etkilendiği ve oyunun bizi de fazlasıyla etkileyeceği çok belli.

Forspoken

Yayıncı Square Enix ve geliştirici Luminous Productions, açık dünya aksiyon rol yapma oyunu Forspoken'ı önceden planlanan 11 Ekim çıkış tarihinden 24 Ocak 2023'e erteledi. Oyun, PlayStation 5 ve Steam, Epic Games Store ve Microsoft Store üzerinden PC için çıkış yapacak. Forspoken, güzel ve zalim Athia topraklarına götürülen New York'lu genç Frey'in yolculuğunu anlatıyor. Evine dönmenin yollarını arayan Frey, yeni edindiği sihirli güçleriyle geniş toprakları aşmak ve devasa canavarlarla savaşmak zorunda. 

Oyunun dünyası Athia, oldukça büyük bir alana sahip. İçerisinde çeşitli görevler ve toplanabilir eşyalar yer alacak. Keşfetmesi eğlenceli fakat bir o kadar uzun bir serüven bizleri bekliyor. Oyun içinde keşfedilebilecek ve toplanabilecek bir ton içerik bulunuyor. Bunlarım kimisini farklı görevler almak için kullanabilecek, kimisini ise yeteneklerime entegre etmek için kullanabileceğiz. 24 Ocak 2023'te çıkış yapacak olan Forspoken fragmanına bakılırsa bayağı şey vadediyor, oyun gurmeleri olarak dört gözle bekliyoruz!

Resident Evil 4 Remake

Resident Evil 4 Remake de 2023 yılında çıkacak oyunlardan biri! Yayınlanan ilk videosuna baktığımızda ise oyunun orijinaline göre bazı değişikliklerle birlikte geleceğini görüyoruz. Ana oyundan hatırladığımız birçok karakter olsa da mekanlarda ve olay kurgusunda tıpkı Resident Evil 2 Remake sürümünde olduğu gibi bazı farklılıklar olacak gibi duruyor. Bu Remake versiyonu ise daha öncesinde çıkan ikinci ve üçüncü oyunun remake versiyonlarında olduğu yenilenmiş bir oynanış mekaniğine sahip olacak. Ayrıca hikaye olarak da yeniden düzenlenecek ve grafik tarafında da Capcom'un şu an kullandığı RE motoruyla günümüz standartlarına getirilecek.

Oyun günümüz standartlarına uygun olarak yeniden yapılırken hikaye anlamında ise pek de büyük değişiklikler beklenmiyor. Alışıp sevdiğimiz Resident Evil ruhunu yaşatacak olan yapım ayrıca görsel anlamda da oldukça tatmin edici olacak gibi görünüyor. Serinin eski oyuncularının görünce heyecanlanacağı sekanslarla dolu fragman ise oyunun pek çok ikonik unsurunun korunacağına dair iyi bir işaret. Merak etme çok beklemeyeceğiz, Resident Evil 4 Remake 24 Mart 2023'de çıkıyor!

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom da önümüzdeki sene bizlerle buluşuyor. Tears of the Kingdom, eleştirmenlerce beğenilen Breath of the Wild’ın devamı niteliğinde bir oyun olacak. The Legend Of Zelda: Breath Of The Wild, oynanışı, açık dünya unsurları ve harika hikayeleri için hem hayranlardan hem de oyun eleştirmenlerinden kritik övgüler almıştı. Sağladığı daldırma, serideki önceki oyunlardan daha iyiydi. Bir başyapıt olarak lanse edildi ve hatta tüm zamanların en iyi oyunlarından biri olarak anıldı. Bu devam oyunu ile Nintendo bir kez daha bu beğeniyi almak istiyor olabilir.

Nintendo bu duyuruyu oyun içi bir fragman ile birlikte yaptı. The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom'ın yeni fragmanı, daha çok oyunun gökyüzü temasına dayanıyor ve Link’te paraşütle atlama, kayan kayaları hizalama ve planör benzeri büyük bir makinenin üzerine atlamasını gösteriyor. Fragman içeriğin de çok fazla oynanış yer almıyor. Fragmanda yer alan en önemli kısım elbette oyunun ismi ve çıkış tarihi bölümü. The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, 12 Mayıs 2023 tarihinde Nintendo Switch'e özel olarak çıkıyor!

KVKK AYDINLATMA METNİ ve HAKLAR

Gizlilik Kuralları, Site Kullanım Şartları ve İletişimler ile Kişisel Verilerinize İlişkin Bilgilendirme

Değerli Site Ziyaretçilerimiz, Kullanıcılarımız, Müşterilerimiz, Üyelerimiz;

Gizlilik Kurallarımız, İletişimler, Site Kullanım Şartları ve Kişisel Verilerinizin İşlenmesi ile ilgili uygulamalarımız ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki haklarınız hususunda sizleri bilgilendirmek istemekteyiz.

Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti’ye ait ve bağlı grup şirketlerinin temsilen kurulan www.thegamify.com .Sitemizde (mobil uygulaması dahil), ziyaretçi-üye-müşteri (bundan böyle kısaca Ziyaretçi(ler) diye anılacaktır) bilgilerinin gizliliği, kişisel verilerin (bilgilerin) korunması, saklanması, işlenmesi-kullanımı-imhası, ticari elektronik iletişimler ve diğer hususlarda, aşağıda cari esasları belirtilen Gizlilik Kuralları-Politikası ve Uygulama-Kullanım Şartları geçerlidir.

Bilgilerin Korunması

Bu sitede, ziyaretçiler tarafından verilen ve edinilen bilgilerin ve işlemlerinin güvenliği için gerekli önlemler bilgi ve işlemin mahiyetine göre Şirketimiz veya ilgili kuruluş tarafından sistemlerde ve internet altyapısında, teknolojik imkanlar ve maliyet unsurları dahilinde, uygun teknik ve idari yöntemler ile alınmıştır.

Sitemize üyelik, talep ve şikayetlerinizi iletme veya bilgi güncelleme amacıyla girdiğiniz bilgiler, diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez.

Bilgilerin Toplama Yöntemleri, İşlenme-Aktarım Amacı ve Kişisel Veri İşlemleri

Gizliliğin korunması için gereken tedbirler alınmak ve kişisel verilerin işlenmesine dair tüm yasal ilkeler ile kişisel veri saklama-imha politikalarına uygun olmak üzere; kanunen zorunlu ise veya zorunlu olmayan bazı uygulamalar için de ayrıca izni de rica edilerek; Ziyaretçilerimizin sanal işletmeleri ziyaret, varsa alışveriş ve iletişim bilgileri ile aşağıda detaylı belirtilen diğer kişisel bilgileri, Veri Sorumlusu Şirketimiz ve ortakları-iş ortakları, halefleri, servis sağlayıcıları-tedarikçileri ve belirlenecek (sosyal medya-online reklam işletmecileri dahil) diğer işlenme amacının gerektirdiği üçüncü kişiler/kuruluşlar (duruma göre veri sorumluları, işleyenler ve/veya alıcı grupları) tarafından ve arasında, gerek grup şirketlerimizden satın aldıkları veya ilgilendikleri ürün-hizmetler ile ilgili müşteri deneyimleri, tüketici hakları, müşteri/üye hizmetleri ve bunlara ilişkin ticari-mali ve hukuki sorumluluk-yükümlülüklerin gerçekleştirilmesine dair yasal nedenlerle, gerek genel ve kişiye özel ürün-hizmet ve imkanlardan yararlandırılabilmeleri için ve gerek ise her türlü ürün-hizmet tanıtımı, reklam, iletişim, promosyon, satış, pazarlama, müşteri kartı, kredi kartı ve kullanıcı/üyelik/müşteri bilgilendirmeleri, işlemleri ve uygulamaları yapılması amacıyla,

Burada belirtilen ve ayrıca kanunlarda kişisel verilerin işlenebileceği ve aktarılabileceği açıkça öngörülen hallerde, bilgilerin tarafınca alenileştirildiği durumlarda, her türlü tüketici, üyelik ve diğer sözleşmelerin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olarak sözleşme taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olduğu hallerde, keza veri sorumlusu/işleyen olarak her türlü hukuki yükümlülükleri yerine getirebilme için zorunlu durumlarda, ayrıca hakların tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu olduğu durumlar ile temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla veri sorumlusu/işleyen olarak burada ve yasalarda öngörülmüş meşru menfaatler için veri işlemenin ve aktarmanın zorunlu/gerekli olduğu hallerde, kısmen veya tamamen otomatik olan/olmayan toplama yöntemleri ile (Ziyaretçilerin Şirketimize ve yukarıda anılan kuruluşlara sözlü/yazılı verdikleri bilgilerden, sanal mağazaları ve/veya bulundukları fiziki-sanal ortamları, mobil uygulamaları dahil olmak üzere internet sitelerini ziyaretlerinden ve içerik incelemelerinden, sosyal medya ve reklam ağı işletmecilerine ait sitelerdeki üyelik ve işlem bilgilerinden, Şirketimiz ve yukarıda anılan kuruluşlar nezdindeki (fiziki ve sanal/dijital) üye/kullanıcı ve çağrı merkezi işlemleri ile alışverişlere ve müşteri memnuniyetine dair ödeme-tahsilat-teslimat-şikayet-kampanya-anket işlemleri ve bunların yasal mali belgeleri ile diğer belgeleri-kayıtlarından, ayrıca sabit-mobil nitelikli internet ve iletişim cihazlarının ve/veya mobil uygulamaların muhtelif ortamlarda ve yerde kullanımlarında oluşan/edinilen yazılı, sözlü, görsel ve teknik verilerden) temin, devralınma, yasal azami süreler aşılmamak üzere ve bilginin mahiyetine göre işlenme amacına uygun olarak öngörülecek süre ile yurt içinde ve dışında yazılı/manyetik arşivlere kaydedilme, depolanma, saklanma, muhafaza, elde edilebilir hale getirilme, kullanılma, güncellenme, değiştirilme, birleştirilme, yeniden düzenlenme, sınıflandırılma, açıklanma, yukarıda anılan kişiler/kuruluşlar itibari ile (yurt içinde-dışına) paylaşım, aktarım, aktarılma, transfer, imha (yok edilme, silinme veya anonimleştirme) işlemleri ve kanunlara uygun sair yöntemler ile işlenebilmekte ve aktarılabilmektedir (Bundan böyle hepsini birlikte ifade etmek üzere "işlenme" veya "işlem(e)" diye anılacaktır).

Ziyaretçilerin Şirketimize, diğer grup şirketlerine, bayileri ve her türlü anlaşmalı kuruluşlarına ait etkinlikleri ile içinde yer aldıkları yapıları-siteleri ziyaretlerine ve buralardan alışverişlerine dair her türlü kişisel olan-olmayan bilgiler de (konum verileri, incelenen ürünler, etkinlikler ve etkinlik konusu ürün-tutar bilgileri dahil) cihazlarında ilgili fonksiyonlar açık ise bluetooth ve genel-özel kablosuz ağ bağlantılarından uygun teknik yöntemler ile alınabilir, yukarıdaki paragrafta belirtilen çerçevede anılan kuruluşlarca yurt içinde ve dışında işlenebilir, aktarılabilir.

Sitemizde Tanımlama Bilgisi (Çerez vb.) Uygulaması

www.thegamify.com sitemizde (mobil uygulamaları dahil tüm dijital platformlarında) muhtelif türde çerezler kullanılmaktadır. Bunlar oturum çerezleri, kalıcı çerezler, zorunlu çerezler, işlevsellik çerezleri, analiz çerezleri, ticari çerezler ve üçüncü parti çerezleri gibi tanımlama bilgileridir.

Çerezler ziyaret edilen internet sitesinin düzgün bir şekilde çalışmasını ve geliştirilmesini, kullanıcı deneyiminin kişiselleştirilmesini ve iyileştirilmesini, siteleri oturum açmadan ziyaret edebilmesini ve/veya tarafına (duruma göre internet tarayıcı ve/veya ilgili mobil uygulama kapalı olsa dahi görebileceği) ticari-sosyal amaçlı bildirimler yollanmasını ve genel olarak site kullanıcıları-ziyaretçilerine gerek ilgili sitede, gerek başkalarına ait sitelerde (sosyal medya-ağlar ve online reklam ağları dahil) genel ya da özelleştirilmiş bilgilendirmeler, reklam ve tanıtımlar sunulmasını-iletilmesini sağlamak amacıyla bilgisayarlara ve mobil cihazlara yerleştirilen küçük veri parçacıklarıdır.

Çerezler bilgisayar-cihazlarda, varsa kanuni azami süre aşılmamak kaydıyla, amaca uygun bir süre ile tutulurlar.

Sitemizi (mobil versiyonları dahil) kullanan Ziyaretçiler yukarıda belirtilen uygulamayı, keza ilgili tanımlama bilgilerinin burada, kişisel veri mevzuatında ve bu bilgilendirme metninin diğer kısımlarında çeşitli bilgileriniz için öngörülen amaçlarla ve kapsamda-şartlarda işlenmesini (bu çerçevede üçüncü kişilere aktarım-paylaşımları ve kullanmaları dahil) kabul etmiş sayılırlar.

Ziyaretçiler istedikleri her zaman cihazlarındaki program ve/veya işletim sistemi ve/veya internet tarayıcısının ayarlarından çerezleri düzenleyerek kaldırabilirler ve/veya anılan bildirimleri durdurabilirler (Bu takdirde Sitemizin/ilgili cihazın/programın arzu edildiği gibi çalışmayabileceği ve/veya bildirim içeriklerinden haberdar olunamayacağı bilinmelidir).

İletişimler

Ziyaretçilerimiz ile, yine kanunlara uygun şekilde, her türlü ürün ve hizmetlere ilişkin tanıtım, reklam, iletişim, promosyon, satış ve pazarlama amacıyla, kredi kartı ve üyelik/müşteri bilgilendirme, işlem, uygulamaları için Şirketimiz ve diğer grup Şirketlerince SMS/kısa mesaj, anlık bildirim, otomatik arama, bilgisayar, telefon, e-posta/mail, faks, (cihazınızda açık ise) her türlü bildirimler, bluetooth, diğer her türlü genel-özel kablosuz ağlar ve diğer elektronik iletişim araçları ile sosyal, ticari ve sair elektronik iletişimler yapılabilir, Ziyaretçilere ticari elektronik iletiler gönderilebilir.

İşlenen - Aktarılan Kişisel Verileriniz ve Kişisel Verilerinize Dair Kanuni Haklarınız

Değerli Ziyaretçimiz, isim, soyisim, rumuz, yaş/doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, evlilik tarihi, çocuk durumu, sahip olunan ulaşım aracı, yaşanılan bölge, etkinlik yaptığınız sitemize ilişkin bilgiler, etkinlik detaylarınız, varsa teslimat adresiniz, eğitim düzeyi, meslek/iş, kültürel, sanatsal, sportif, tatil vs. ilgi alanları-hobiler ve alışveriş alışkanlıkları gibi demografik üye/kullanıcı/müşteri bilgileri, özel-resmi kimlik, kimlik no. ve vergi bilgileri, fotoğraf, (güvenlik amaçlı) istek, şikayetlerinizi bildirdiğiniz yazılı, görsel kayıtları, çağrı merkezi görüşmelerimize dair ses kayıtları, kıyafet dahil her türlü ürüne ve hizmete ilişkin alışveriş alışkanlığı-tercihleri, beğenileri ve ilgili yorumları, yararlanılan/katılınan kampanya, yarışma, anket vb.leri ile içerikleri, fatura içerikleri, ödeme yöntemleri, şikayet – iade ve benzeri nedenlerle paylaştığınız şifre gibi gizli bilgiler hariç kart ve hesap bilgileri, eski ve yeni cep/ev/iş telefon/faks numaraları, mail adresleri, elektronik ticari ve sair iletişimlere yaklaşım-aksiyonlar, çeşitli amaçlarla kullanılan sabit ve mobil cihaz ad(lar)ı, türü, modeli ve kodları, tanımlama bilgileri (çerez, web tarayıcı işaretleri-bilgisi, IP, kablolu-kablosuz ağ bağlantı bilgisi vb), reklam tanıtıcısı bilgileri, sosyal medya profil ve hesap bilgileri-işlemleri ile konum verilerinizden oluşan kişisel bilgilerinizin toplanma yöntemi ve hukuki sebebi, hangi amaçla işleneceği ve kimlere hangi amaçla aktarılabileceği hususlarında tarafınıza böylece bilgi verilmesinin yanı sıra; kişisel bilgilerinizin işlenip işlenmediğini, işlenmişse buna ilişkin bilgileri, amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını, yurt içinde ve dışında aktarıldığı üçüncü kişileri öğrenme, bilme ve tüm bu hususlarda bilgi talep etme haklarına, keza eksik veya yanlış işlenmiş olmaları halinde düzeltilmesini, kanuni şartlarına ve yöntemine uygun olarak silinmesini veya yok edilmesini ve bu durumun verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, ayrıca, bilgilerinizin otomatik sistemler ile analiz edilmesi sureti ile aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme ve kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebi ile zarara uğramanız halinde giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu, tüm bu konularda Veri Sorumlusu Şirketimiz’e başvurabileceğinizi bilgilerinize sunarız.

Yukarıdaki hususlar kişisel verilere ilişkin aydınlatma yükümlülüğümüz gereği bilgilerinize sunulmakla beraber, mevzuatın ilgili kişiden açık rıza alınmaksızın işlenmesine (aktarımlar dahil) imkan verdiği haller dışındaki her türlü kişisel veri işlemleri için izin alındığını ve izinsiz işlenme yapılmadığını bilmenizi rica ederiz.

Bu çerçevede izniniz rica edilen hallerde, söz konusu izni uygulaması varsa ilgili internet Sitemizde ve yine uygulaması varsa ( yazılı-imzalı izin ile aynı hukuki nitelik-değerde olmak üzere) dijital ortamda da verebilirsiniz. Şöyle ki; sitemizdeki ve anılan sitelerdeki kişisel veri işlem bilgilendirmelerini değerlendirmiş olarak, tablet, cep telefonu ekranlarında ya da beyan edeceğiniz cep telefonunuza kısa mesajla gönderilen linkte bilginize sunulan izin metnini incelemenizden sonra, uygun bulmuş iseniz, bilgilerinizin doğruluğunu ekranda ya da dijital ortamda teyit ettikten sonra işlemleri (prosedürüne ve tercihinize göre ekrandan ve/veya cep telefonunuzdan) yaptığınızda izin-onay işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bunun dışında, böyle bir uygulama mevcut olanlar için geçerli olmak üzere, dilediğiniz her zaman ilgili web sitelerimize ulaşarak izin-onay işlemlerini yapabilirsiniz.

Şirketimiz ilgili mevzuat uyarınca ve kişisel veri saklama-imha politikalarında öngöreceği periyodlarda kişisel bilgileri kısmen/tamamen imha (silme, yok etme veya anonimleştirme) işlemleri yapabileceği gibi Ziyaretçiler arzu ettikleri her zaman ve hiçbir gerekçe göstermeksizin aşağıda belirtilen iletişim kanallarından Şirketimize ulaşarak ve gereken kanuni-teknik prosedürleri yerine getirerek kişisel veri işlenmelerini ve/veya taraflarına ticari elektronik iletişimleri durdurabilirler. Bu husustaki açık bildirim-taleplerine göre, kişisel veri işlemleri ve/veya belirttiği kanallar için tarafına iletişimler yasal azami süre içinde durdurulur (yasalara göre mümkün-gereken veya yükümlü olunan kişisel veri işlemeleri ve iletişimler devam eder). Ziyaretçi dilerse ayrıca, hukuken muhafazası gereken ve/veya mümkün olanlar haricindeki bilgileri, veri kayıt sisteminden silinir ya da yok edilir veya aynı amacı sağlamak üzere kimliği belirli olmayacak biçimde anonim hale getirilir. Bu hususlardaki başvuru ve talepler yasal azami süreler içinde yerine getirilecek yahut hukuki gerekçesi tarafına açıklanarak kabul edilmeyebilecektir (İlgili kanuni haklar saklıdır).

(Bilgisayar ve diğer cihazlarınızdaki çerezler ve bildirimlere ilişkin bilgilendirmeler, bunları düzenlemek için yapabileceğiniz işlemler yukarıda belirtilmiştir).

Üçüncü Kişilere Ait Siteler-Dijital Platformlar ve Uygulamalar

Sitemizden (mobil versiyonları dahil) ulaşılan diğer sitelerde kendilerine ait gizlilik-güvenlik politikaları, kullanım, iletişim ve kişisel veri işlenme şartları geçerlidir; reklam, banner, içerik görmek veya başka herhangi bir amaç ile ulaşılan web sitelerinden bilgi kullanımları, keza sitelerin (ve sair dijital platformların) etik ilkeleri, gizlilik-güvenlik prensipleri, kişisel veri saklama ve imha politikaları, servis kalitesi, kullanım şartları, çerezleri-web işaretçileri ve benzerleri, bildirimleri-önerileri ve diğer uygulamaları sebebi ile oluşabilecek ihtilaf, maddi-manevi zarar ve kayıplardan Şirketimiz sorumlu değildir.

Sorumluluk

Ziyaretçilerin Sitemizden veya Sitemizde link verilen diğer sitelerden / mobil uygulamalardan / her türlü bildirimlerden ve Şirketimize ait diğer birim-mecralardan edindikleri bilgiler, taraflarına elektronik iletişimi yapılan bilgilendirme, tanıtım ve reklamlar, keza her türlü öneriler çerçevesinde aldıkları kararlardan, bunlara göre yaptıkları her türlü işlem ve uygulama ile sonuçlarından Ziyaretçiler sorumludurlar.

Herhangi bir Sitemiz Ziyaretçisinin hukuki/fiili ehliyet durumunu bilemeyeceğimizden, çocukların ve diğer reşit olmayan kişilerin kullanımları, bilgileri ve bunların işlenme-işlemleri hususunda sorumluluk kanuni temsilcilerine ait olup kişisel verilerine (ve duruma göre keza iletişimlere) ilişkin haklarını da kanuni temsilcileri marifetiyle kullanabilirler.

Site İçeriği Üzerinde Haklar

Sitemizdeki her türlü bilgi ve içerik ile bunların düzenlenmesi, revizyonu ve kısmen/tamamen kullanımı konusunda; Şirketimizin anlaşmasına göre diğer üçüncü şahıslara ait olanlar hariç; tüm fikri-sınai haklar ve mülkiyet hakları Şirketimize aittir.

Değişiklikler

Şirketimiz gizlilik, kişisel veri saklama-kullanım ve imha politikası ve Site kullanım şartları gibi konularda, keza sunacağı ürün, hizmet ve fırsatlarda, kampanya vb. durumlarda gerekli görebileceği her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar; bu değişiklikler Şirketimizce internet sitemizden veya diğer uygun yöntemler ile duyurulduğu andan itibaren geçerli olur.

Tüm bu konularda ek bilgi istemlerinizi, her türlü talep ve şikayetlerinizi aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşarak Şirketimize bildirebilirsiniz. İlgili talebin yasalar gereği belirli bir prosedürde yapılması gereken hallerde söz konusu prosedüre uyulması gerekir.

Şirket : Arrakis Tanıtım Organizasyon Pazarlama San. Tic Ltd. Şti

Bağlı Grup Şirketler :

Adres : Altunizade Mah. Sırmaperde Sok. No:25 Üsküdar / İstanbul

Telefon : +90 216 457 0073

İnternet Adresi : www.thegamify.com